Şu anda arşiv sayfalarında bulunmaktasınız. Konunun orjinali için tıklayınız:

Gözleri Ne Renk Olacak ?


SENACE
30-10-06, 15:10
Gözleri ne renk olacak?
Bebeğinizin gözlerinin ne renk olacağını merak ediyorsanız, size bazı ipuçları verebiliriz.


Gün geçtikçe ilerleyen genetik bilimi, basit kalıtım kurallarıyla, bebeğinizin göz rengini doğumdan önce tahmin edebiliyor.

Hem anne hem baba mavi gözlüyse

Mavi rengi belirleyen allel baskın olmadığına göre, mavi gözlü anne ve babada bu allelden ikişer kopya var demektir. Bu durumda bebek, annesinden de babasından da birer mavi allel katılacak ve gözleri mavi olacaktır. (1.olgu)

Ebeveynlerden biri mavi diğeri kahverengi gözlüyse

Gözü kahverengi olan ebeveynin göz rengini belirleyen allerlerden biri kesinlikle kahverengidir. Diğer allelin ise, kahverengi ya da mavi olma olasılığı vardır. Bunu anlamanın bir yolu, o bireyin anne ve babasına yani büyükanne ve büyükbaba adaylarının göz rengine bakmaktır. Büyükanne ve büyükbabadan birinin gözleri maviyse, kendisinde de bir mavi allel var demektir. Bu durumda bebek ya bu mavi alleli ya da kahverengi alleli kalıtabilir.

Öyleyse bebeğin mavi gözlü olma olasılığı yüzde 50’dir. (3.olgu) Büyükanne ve büyükbabanın gözleri kahverengiyse, bebeğin göz rengini tahmin etmek biraz daha zorlaşır. Varsa, büyükanne ve büyükbabanın kardeşlerine bakmak gerekir.

Biri mavi gözlüyse ailede mavi bir allel var demektir. Bebek bu mavi alleli kalıtırsa mavi gözlü olur. Kahverengi gözlü ebeveynin her iki alleli de kahverengiyse, bir mavi allel kalıtacağı için genlerinde mavi alleli taşır. (2.olgu)

Hem anne hem baba kahverengi gözlüyse

Bu durumda, her ebeveyn ya iki kahverengi ya da bir kahverengi bir de mavi allel taşır. Her iki ebeveyn de kahverengi allelden ikişer kopya bulunuyorsa, bebeğin mavi gözlü olma olasılığı yoktur. Ebeveynlerden birinde allellerin her ikisi de kahverengi, diğerinde allerlerden biri kahverengi diğeri diğeri maviyse, bebek mavi alleli kalıt da, kahverengi maviye göre baskın olduğu için bebek kahverengi gözlü olur.

Bebeğin mavi gözlü olabilmesi için, her iki ebeveynin de bir kahverengi bir de mavi allel taşıması gereklidir. Bebek annesinden ve babasından bu mavi alleli kalıtırsa, mavi gözlü olur. Böyle bir durumda her bebek için mavi gözlü olma olasılığı yüzde 25’tir.

mucizem
30-10-06, 15:10
Bebeğin mavi gözlü olabilmesi için, her iki ebeveynin de bir kahverengi bir de mavi allel taşıması gereklidir. Bebek annesinden ve babasından bu mavi alleli kalıtırsa, mavi gözlü olur. Böyle bir durumda her bebek için mavi gözlü olma olasılığı yüzde 25’tir. aa süper valla inş bizimde böle olur evlenince.maviş olmasını çok istiyorum çünkü ben...

masal
30-10-06, 16:10
benimkilerin ikiside maviş. analarına çekmişler

SENACE
31-10-06, 07:10
bayan endise
benimkilerin ikiside maviş. analarına çekmişler
ALLAH BAĞIŞLASIN CANIM

ozpir
19-03-07, 11:03
Bebeğim şu an 2,5 aylık... Merak ettiğim bir konu var: Bebeğimin ten rengi tam olarak ne zaman ortaya çıkacak?... yani şu an koyu bir ten rengine sahip... zaman içinde bu renk açılacak mı yoksa böyle mi kalacak? Sizin bebişlerinki nasıldı?

Nilhan75
21-03-07, 05:03
açılıyo canım ,benimki değil ama bir arkadaşımınki kapkara bişiydi 5-6 aydan sonra açıldı pespembe bişiye döndü:)

yeşil göz olayı için yorum var mı??? ben yeşilim,eşim kahve ama oğlum şimdilik
(10 aylık) mavi!!! yeşile döner mi acaba?

mesure
21-03-07, 07:03
Gözleri ne renk olursa olsun sağlıklı sıhhatli bir şekilde büyüsün bebişleriniz.Bendede 3 aylık bir yiğen var benbeyaz bişiy :)) gözlerde koyu mavi gibi duruyor şimdilik ama değişir diyorlar.Anne baba kahverengi gözlü herhalde başka bir seçenek olamaz :1yes2:

ozpir
21-03-07, 13:03
teşekkürler nilhan :içelim:

kuzum
21-03-07, 14:03
Yav benim iki sıpamda babalarına çektiler. Ben yeşil gözlüyüm, babaları oldukça esmer ve kahverengi gözlü. Bebelerde zenci gibi ha:Roflol: Kimse inanmıyo anneleri olduğuma:Roflol:

kuzum
21-03-07, 15:03
FigenS
ŞİNCİ BENİM ANNE TARAFI SARIŞIN, BABA TARAFI RENKLİ GÖZLÜ, BEN KÜÇÜKKENE KIZILDIM ŞİMDİ ESMERCENE, KOCAMDA ELA GÖZLÜ EEE ŞİMDİ BENİM BEBİŞ NECE OLCAK BİLEN VAR MI :sm_confused:
Canım sen ümitsiz vakasın:Roflol:

DeveKuşu
21-03-07, 15:03
oğlumun göz rengi bana benzesin istedim ama olmadı. gözleri koyu kahverengi.babasına çekmiş. göz rengi bana benzeseydi nasıl olurdu bilmem ama koyu kahvede ona çok yakışıyor.

AsCuHaN
24-05-07, 09:05
Merhaba benim oglanımın gozleri yesilmi grimi mavimi anlamadim?Herseyiyle babasına cekmis hık demıs burnundan dusmus acıkcası..gozlerim ela bal rengi babasi kahverengi dedim buda ona ceker ama cekmedi sükür yaww.Bu arada kac aya kadar degisioki bebeklerin gozleri bilen varmı

aLLeGRia
26-08-07, 14:08
benim en çok istediğim ileride bebişimin benim gibi yeşil gözlü olması benim sülalaede renkli göz oldukça fazla özellikle de anne tarafında..baba tarafında az olmakla beraber yine de var zaten babam kahve annem yeşil gözlü ama babamın anneannesi renkli gözlü diye biz 3 kardeşiz üçümüz de renlki gözlü olmuşuz ben yeşil ortanca kardeşim yeşile çalan ela küçük kardeşim mavi gözlü gelelim sorunuma :)

benim aşkım tam kahverengi gözlü olmasa da koyu ela diyelim bazen değişik bi yeşil oluyo ama kahverengi aslında (ben bile tanımlayamıyorum düşünün artık rengini) ben yeşil gözlüyüm sülalemde renkli göz var oldukça ama aşkımın annesi babası kardeşi falan hep kahverengi gözlü ve esmerler bi dayısı renkli gözlüymüş sanırım sadece şimdi benim bebeişim anasına çekemeyecek mi senağlama aşkıma hep takılırım zaten senin yüzünden bebeğim renkli gözlü olamıcak diye :)

EFSUNN
26-08-07, 21:08
ben kahverengi eşim kahverengi büyükbabalar kahverengi nineler de kahverengi bir tek rahmetli babaannem mavişti bir de kızım.

EFSUNN
26-08-07, 21:08
ben kahverengi eşim kahverengi büyükbabalar kahverengi
nineler de kahverengi bir tek rahmetli babaannem mavişti bir de kızım.

mehserada
28-08-07, 14:08
bende mavi gözlüyüm.bizim bütün sülale mavi gözlü.ama eşim ve sülallesi kahverengi..malesef kızımda onlara çekmiş.tam kahverengi olmasada elaya benziyor..hamileyken kesin mavi gözlü olacak diyordum ama kısmet değilmiş...

ekin naz
28-08-07, 14:08
benimde iki kızım ver büyük kızımın ela küçük kızımında masmavi

ece73
29-08-07, 08:08
arkadaşlar göz renginin ne önemi var anlamış değilim önemli olan anlamlı bakabilmek!ayrıca dünyada en güzel ,en büyük mucize sağlıklı bir çocuğa sahip olabilmekken şekilci olmamak gerektiğini düşünüyorum.

ÖZELÇİN
29-08-07, 10:08
Benim Kizimda Cok Acik Mavi Gozlu Esimde Kahverengi Gozlu Bende Goren Herkesde Degismez Diyo.bide Su Inanis Var Kiz Halaya Oglan Dayiya Benzer Derler.benimkisi Halaya Cekti Galiba.ben Esmerim Kizim Beyaz Tenli.bizede Kimse Inanmiyo Anakiz Oldugumuza.GERCI BENIM HALAMDA SARISIN MAVI GOZLUYMUS

1_sen
31-08-07, 13:08
benim babam esmer,siyah gozlu bir adamdi,amcam ise sarisin mavi gozlu(rahmetli)nasil oluyorsa..annemde,babamda esmer ben kumralim..enistem ve ablam esmer yigenim sarisin hadi burdan buyurun?
not.mahallenin sutcusu yok:)))

EU1
25-09-07, 12:09
Benim esimin mavi annesinin gozleri mavi kaynimin gozleri mavi gorumcemin yesile yakin ela benim tarafimda ise herkes kahverengi gozlu simdi hangisine bakicam ben ...

selena
27-09-07, 16:09
benimde eşiminde gözleri yeşil .oğlumunsa koyu kahve .hiç ihtimal varmezdik ama takdiri ilahi.bendede mavi göz hastalığı var bayılıyorum belki oğlumun gözleri mavi olur dedik ama olmadı.sağlığı yerinde olsunda .

ilktuğ
28-09-07, 08:09
Ben kahverengi gözlü kumralım,eşim ela gözlü esmer kızım ikimizin karışımı ama oğlum bizi çok şaşırttı sarışın mavi gözlü o %25 içine girdik çocuk 2,5 yaşına girdi bizimle birlikte gören sizin çocuğunuzmu diyor felaket bozuluyorum.Başlıyorum aile geçmişini anlatmaya.

hiranurum
22-04-10, 20:04
benim bebişimin alt kısmı lacivert üstü yeşil gibi sizce ne renk olur

Nagihan
22-04-10, 20:04
ay ben çok merak ediyorum tabiki önce sağlıklı olması

ben kahverengi gözlüyüm annem abilerim yeşil gözlü eşim maviş ailesi hepsi mavi şimdi benim bebişim ne renk olur ki hep eşime baktım ona benzesin diye ama hayırlısı 5ayı dolduruyorum bende inşallah sağlıklı gelir bebeişim

blueeye
24-04-10, 15:04
benimde eşim esmer ve kahve rengi gözlü bende aksine tam sarışınım sarı saç mavi göz ve bebişiminde maviş olmasını istiyom allah hepimize saglıklı ve sıhhatli bebişler versin gönlümüze göre versin inşallah

nefisem
26-04-10, 11:04
ilktuğ
Ben kahverengi gözlü kumralım,eşim ela gözlü esmer kızım ikimizin karışımı ama oğlum bizi çok şaşırttı sarışın mavi gözlü o %25 içine girdik çocuk 2,5 yaşına girdi bizimle birlikte gören sizin çocuğunuzmu diyor felaket bozuluyorum.Başlıyorum aile geçmişini anlatmaya.
evet ya aynen:roflol:bizdede öyle,esim cerkez ela ve kumral ben,turkistanli cekik gözluyum kumrakl ve ela,bizde almanyada yasiyoruz almanlar cok merakli olurlar,cocuk kime benzemis diye sirf sevme numarisla,yanimiza yaklasip bebek arabasina dogru bakarlar,al bi sok daha,oglum mavi gözlu ve sarisin,ne anneye nede babaya benzemiyor birde bu cocuk almana benziyor demesinlermisırnaşık şey o kadar yani,

johnnybravo
29-04-10, 06:04
babam kahverengi annem ela
abim açık yeşil,ablam daha açık yeşil,ben koyu yeşil :KK43:
baba tarafı anne tarafı koskoca sülalede sadece annemin babası mavi gözlü
şanslı olan sadece annemin çocukları =)) dedemin 21 torunu sadece üçümüze vurmuş piyango =)))

abim açık yeşil yengem yeşil ela karşık gibi büyük yeğen ela ,küçük yeğen gölgede açık yeşil güneşte acaip parlak bi mavi komik olan yengem küçük bebeye 3aylık hamileyken mavi dede bizde kalmıştı 1hafta =)))

ablam turkuaz yeşili gibi eniştem karapörtlek çocuklar ela

benim yeşil kocam yeşil ela karışık bakalım benimki ne olacak dedemi hiç sevmiyodum ama inşallah gözleri ona benzer =)))

brcsdr
29-04-10, 09:04
eşimin gözleri yeşil benim kahverengi
annemin masmavi gözleri
kayınvalidemin yeşil eşimin kardeşinin ela

acaba bizimki ne renk olur yazarmısınız

tatucuk
29-04-10, 13:04
eşimin gözleri ela :) annemin gözleri ela ablamın ki ela diğer geri kalan kısım ben dahil kara göz:KK43:( oğluşum babasının göz rengini alır mı ki:KK43:(

Harpy
30-04-10, 10:04
arkadaşlar muhabbetinize limon sıkmak istemem ama ileri derece göz rahatsızlıklarının (göz kisti gibi) mavi-yeşil gözlü insanlarda görülme riski çok daha fazla.. allah kimsenin başına vermesin ben lazer ameliyatı olduğum hastanede 10 yaşlarında bi kız gördüm kist yüzünden bir gözünü almışlar diğerini de yakında alacaklarmış kahroldum... çocuk ağladı ben ağladım 2 saat... mafoldumben sağlıklı olsunda göz şekli rengi nasıl olmuş umurumda değil...

sevsevil
14-05-10, 22:05
Harpy
arkadaşlar muhabbetinize limon sıkmak istemem ama ileri derece göz rahatsızlıklarının (göz kisti gibi) mavi-yeşil gözlü insanlarda görülme riski çok daha fazla.. allah kimsenin başına vermesin ben lazer ameliyatı olduğum hastanede 10 yaşlarında bi kız gördüm kist yüzünden bir gözünü almışlar diğerini de yakında alacaklarmış kahroldum... çocuk ağladı ben ağladım 2 saat... mafoldumben sağlıklı olsunda göz şekli rengi nasıl olmuş umurumda değil...
off off çocukluk arkadaşımın 2. bebeği kör doğdu kurtulamıyorum etkisinden, yavru kendi karanlığına hapis. Allah yardım etsin, yavrularımıza sağlık sıhhat versin.

elbette bu meraklar çok güzel işin hoşluğu. zaten stres hep var bunları düşünmek merak etmek de işin güzelliği. Allah hiçbirimizin hevesini kursağında bırakmasın.

dusunmemlazim
15-05-10, 08:05
sevsevil
off off çocukluk arkadaşımın 2. bebeği kör doğdu kurtulamıyorum etkisinden, yavru kendi karanlığına hapis. Allah yardım etsin, yavrularımıza sağlık sıhhat versin.

elbette bu meraklar çok güzel işin hoşluğu. zaten stres hep var bunları düşünmek merak etmek de işin güzelliği. Allah hiçbirimizin hevesini kursağında bırakmasın.
allah yardim etsin.. cok uzuldum ben de insan evladina kiyamaz ki..
amin insallah, saglik sihhat versin evlatlarimiza...
gozleri mavi olmus krengi olmus, kiz olmus erkek olmus ne onemi var...

bastaki yazi da cok komik geldi bana.
ebeveynlerden biri krengi, biri mavi kozlu ise 100 de elli imis...
hani yuzde elli kiz yuzde elli erkek olma sansi vardir ya.. sacma yani. degisik birsey soyluyo sanki.. bilimsel aciklamalar yapiyo ve yuzde elli diyo, bunu tahmin etmek zormus gibi :umursamaz:

ay_she
17-05-10, 14:05
annem mavi babam ela gözlü :)

benim gözlerim doğdumda maviymiş 6 yaşındna sonra elaya dönmüş :)
şu anda da ağlayıncaya veya güneşte yeşil gözüküyo :)
kzıkardeşiminde aynı benımkı gibi
erkek kardeşim 15 yaşında ve daha yeni yeni elaya dönmeye başladı daha çok yeşil gibi gozukuyo ama çok açık ela

eşimin gözleri koyu ela kayınvalidemın kayınbabamın gözleri kahverengi :) benim gözüm açık ela

bizim bebişde sanrıım ya ela olacaaakk ya kahverengi hadi hayırlısı inşallah :)

sağlıklı olsunlar inşallah bis ıkıtnıalrı olmasında rengin ne önemi var

Berra1
24-05-10, 09:05
sağlıklı olsunda göz renginin ne önemi var...

diloks
29-05-10, 12:05
eşimin yeşil benim kahve..oğlumda da kahve..
eşimin ailesi mavi-yeşi karışık
önemli olan mavi gözlü olması değil maviyi görebilmesi..bence

bir de kızım olacak hiç merak etmiyorum