Alıntı sekseniki kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
merhaba,
11 aylık kızım var. 7. ayına kadar anne sütü aldı ve bıraktı. 6 ayında 6,5 kiloydu. kilo alması yavaşlayınca doktorumuza danıştık. o da kilosunun olması gerekenden az olduğunu söyledi ve sipraktin şurup verdi. sabah öğle akşam 1 çay kaşığı 1 ay boyunca kullandık ve 1 kilo aldı. 7. ayında 7,5 kilo oldu. daha sonraki muayenemizde dr. sikraktin 10 gün ver 20 gün verme 6 öğün fantomalt özel mama ilavesi yap dedi ve öyle yaptım. kızım mart ayında da nisanda da ve şu an mayısta da hala ama hala 7,5 kilo... kahvaltıda ceviz içi, milupa kahvaltı maması, bir yumurta sarısı, 1 kaşık tereyağını 3 cc milumil mama ile blenderda karıştırıp veriyorum(çünkü pütürlü yemiyor) yarısını bazen yiyor bazen yemiyor, ara öğünde yoğurt veriyorum 1 kase, öğle öğününde etli makarnalı tarhana, domates, ya da yayla çorbası yapıyorum, bazen 1 kase yiyor, ara öğünde muzu çok sevdiği için mama filesine yarım muz koyup veriyorum. akşam öğününde de öğleden kalan çorbasını veriyorum ya da aptamilin gece tahıllarını veriyorum. uykusunda da milumil süt veriyorum ama en fazla 2 ölçek içiyor. uyanıkken biberon almıyor.
bu saydıklarımı da şapur şupur yemiyor. 1 saatte sadece 1 kasenin 3te 1'i ya da yarısı. bir başka dr. "dışarı çıkar temiz hava alsın ozaman hem yorulur hem de acıkır, en fazla yarım saat yedirmeye çalış, yemiyorsa kaldır mamayı" dedi. yaptım yine yemedi. tv karşısında denedim, stres yapmadan denedim, oyun oynayarak denedim, konuşarak denedim, bizimle sofraya oturttum. sık sık (2 saatte 1) ya da 4 saatte 1 yemek vermeyi de denedim. yine yemiyor veya çok az yiyor, en önemlisi kilo almıyor. sinirlerim yıprandı. o yemedikçe benim de yiyesim gelmiyor artık.1 ayda 5 kilo vermişim. çorba yapmaktan, binbir hevesle hazırladığım her çeşit çorbayı, mamayı kızım yemedikçe yapıp dökmekten usandım artık. hareketli, neşeli bir bebek ama hasta olmasından korkuyorum. çünkü gelişme dönemi ve gelişmiyor, görseniz minicik. boyu 71 cm, kilo 7,5. son çare olarak önümüzdeki hafta pzt. kocaeli deki umuttepe araştırma hastanesine götürmeyi düşünüyorum. evet belki hırpalanacak, yorulacak ama böyle de ben de o da çok hırpalanıyoruz ve ben yoruluyorum ve çabalarım sonuç vermiyor.
dişleri henüz çıkmadı, damaklarına bakıyorum kabarıklık yok, daha çıkacak gibi de değil yani, anca emeklemeye başladı, o da en fazla 2-3 adım.
başka tavsiyeleriniz varsa lütfen ama lütfen önerin, en azından moral verin, şimdiden teşekkürler...
Merhaba

Aynı benim kızımı anlatmışsınız 2300 gram doğdu şuan 1 yaşında yarın doktora götürücem ama 11 aylıkken 7 kilo 200 gramdı senin gibi ilk başta bende çok dert ettim doktoru kilosu düşük doğduğu için normal gittiğini söylesede benim için rahat etmedi ve başka bir hastane doktoruna gittim aklınıza gelebilecek bütün tahlilleri yaptı ama hiçbirşey çıkmadı çok şükür minyon iştahsız bir bebek yapacak birşey yok etini sütünü yumurtasını ver dedi. Sonra ne oldu biliyomusun üst dişlerini çıkardı ve herşey normale döndü 1 ay çok güzel yedi neticesini yarın öğrenicem. allahıma çok şükür umarım böylede gider. Bence sizin sorununuz da diş yeri belli olmasada ağrısı vardır iştahı kesilir. Doğdu doğalı böyle iştahsız sinirden ne yapacağımı şaşırmıştım şimdi allahıma şükür ediyorum. Mesela dün bir mağazaya girdim tezgahtar bayan dediki yeni doğmuş bebekleri çok seviyorum dedi bende dedimki o bir yaşında ya dedi çok zayıf o kadar üzüldümki insan ne kadar takmıyorum deseda takıyo. Çok şükür sağlıklı sıhatli.