Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bebeklerden Topuk Kanı Neden Alınır?

 1. Konu Sahibi : Saruboceq #1
  Giriş tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  12,407

  Bebeklerden Topuk Kanı Neden Alınır?

  Fenilketonüri nadir görülen kalıtsal metabolik hastalıklardan biridir. Anne ve babasında hastalık yapmayan bozuk genleri alan bir çocuk fenilketonüri hastalığı ile doğmaktadır. Anne ve babanın taşıyıcı olması halinde bu çiftin her çocuğunda görülme ihtimali % 25 dir. Fenilketonüri, toplumumuzda hala yeterince bilinmemekte ve tedavi edilmediği taktirde çocuğun ömür boyu özürlü kalmasına sebep olmaktadır. Bu hastalıkla doğan çocuklar proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin isimli bir amino asidi sindiremezler, sonuçta kanda ve diğer vücut sıvılarında biriken fenilalanin ve artıkları, çocuğun gelişmekte olan beynini harab eder ve ileri derecede zeka özürlü olmasına, sinir sistemini ilgilendiren daha bir çok belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Fenilketonüri Amerika'da ve bir çok Avrupa ülkesinde her 10.000-30.000 yenidoğanda bir görülmesine karşın ülkemizde 3.000-4.000 yenidoğanda bir görülmektedir. Türkiye fenilketonüri hastalığının en sık görüldüğü ülkelerden biridir. Ülkemizde akraba evliliklerinin sıklıkla yapılması anne ve babanın taşıyıcı olduğu bu gibi hastalıkların yüksek sıklıkta izlenmesine neden olmaktadır. Akraba evliliği hastalığın görülme sıklığını artırıyor olsa da, akraba olmayan bireylerin de çocukları hastalıklı doğabilir. Çünkü Türkiye'de her 100 kişiden 4 ü bu hastalık açısından taşıyıcı durumundadır.

  Hayatın ilk bir kaç ayı içerisinde fenilketonüri hastalığı olan bebekler sağlıklı bebeklerden ayırt edilemez. Fenilketonürili çocuklarda 5-6 aylardan sonra zekadaki gerileme belirgin hale gelir. Akranlarından farklı olarak oturma, yürüme ve konuşma gibi becerileri kazanamazlar. Beyin gelişimleri normal olmadığından başları da küçük kalır. Ayrıca kusma, aşırı el, kol, baş hareketleri, havale nöbetleri, ciltte döküntüler, idrar ve terin küf gibi kokması hastalığın önemli belirtilerindendir. Bu çocukların % 60’ında göz, kaş ve cilt rengi anne-babaya göre daha açıktır.

  Fenilketonüri hastalığı ile doğan bebeğin, beyni etkilenmeden, erken olarak tanınması çok önemlidir. Bu amaçla geliştirilmiş her yenidoğan çocuğa uygulanabilen bir tarama testi vardır. Doğumdan 72 saat sonra özel bir filtre kağıdına alınan 2 damla kan teşhis için yeterlidir. Hasta bebek hayatın ilk günlerinde tanındığında uygun diyet tedavisi ile zeka geriliği önlenebildiği için gelişmiş ülkelerde tüm yenidoğanların fenilketonüri yönünden taranması zorunluluğu vardır.

  Fenilketonüri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavide genel ilke gıdalar ile alınan fenilalanin miktarını azaltarak kan fenilalanin düzeyini normal sınırlar içinde tutmaktır. Diyet tedavisinde fenilalanini çok azaltılmış ya da fenilalanin içermeyen özel ve ilaç niteliğinde mamaların ve tıbbi ürünlerin kullanılması gereklidir. Fenilketonüri yenidoğan taraması ile saptanıp ilk 3 ayda tedaviye başlanmaz ise hastalığın şiddetine uyan zihinsel özür gelişmesi kaçınılmazdır. Tedaviye mümkün olduğunca erken başlanması zihinsel performansı olumlu etkileyecektir.

  Hastanın belli aralarla beslenme durumu değerlendirilmeli, kan fenilalanin ve tirozin düzeyi ölçülmeli ve ölçüm düzeylerine göre diyeti ayarlanmalı, zihinsel gelişimi izlenmelidir. ılk 2 yaşta haftada iki kez, 2-4 yaş arasında haftada bir, 4-10 yaşlarda 15 günde bir, daha sonra ise ayda bir kez kan fenilalanin düzeyi ölçülmelidir. Kan fenilalanin düzeylerinin 0-12 yaş arası 2-6 mg/dl,12 yaşından sonra 2-11 mg/dl, fenilketonürili hastanın gebeliği süresince ise 2-4 mg/dl değerleri arasında tutulması gerekir.

  Tedavi en az beyin dokusunun en hızlı geliştiği hayatın ilk 8-10 yılı boyunca çok iyi şekilde uygulanması gerekmekle birlikte diyet tedavisi yaşam boyu olmalıdır. Yenidoğan döneminde diyet tedavisi başlanmış fenilketonürili hastalar, yetişkin olduklarında diyeti bırakırlarsa algılamada güçlük, dikkat azalması gelişmektedir.
  Anne sütü bebeklerin büyüme ve gelişmesi için gerekli olan bir besindir. Fenilketonürili bebekler de anne sütü ile birlikte fenilalaninsiz karışımlar (tıbbi mama) kullanılarak ve kan fenilalanin değerleri yakından izlenerek beslenebilirler. Yapılan çalışmalar yaşamın ilk yıllarında anne sütü alan fenilketonürili bebeklerde büyüme ve zihinsel gelişimin daha iyi olduğunu göstermektedir.

  Bu hastalığın zamanımızdaki tek tedavi yolu fenilalaninden kısıtlı diyettir ve bu diyet tedavisinin aile, metabolik hastalıklarda uzmanlaşmış çocuk hekimi, diyet uzmanı ve laboratuar uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından izlenmesi gerekmektedir. Tedaviye uymayan hastalarda zihinsel ve gelişimsel bozukluklar olabileceği için hasta sahibi olan ailelerin diyeti çok iyi öğrenmesi gerekmektedir. Annenin ilk çocuğu hastalıklı olarak doğmuş ise ikinci bebeğin daha anne karnında iken hasta olup olmadığının belirlenmesi yani anne karnında erken tanı mümkün olabilmektedir.


  Alman Hastanesi'nin Web Sayfasından Alıntıdır.
  ''Neyzenden bir Nefes, Neyde bin sesle karşılık bulur..Olsaydı Kavuşmak aceleyle, Ney; neye inlerdi ki o vakit...İyiki Ayrılıklar var...Ve iyiki Umud-u vuslat ...Aşk ile ''(...)


 2. Konu Sahibi : Saruboceq #2
  Giriş tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  5,016
  ben bu hastalıgı cok onceden bılıyordum..ama dogum yapıpta oglumun sonucu yuksek cıkana kadar bu kadar yakından sahıt olmamıştım...
  çapada arastırıldı 25 gunlukken
  allaha şükür sorun yoktu normal degerlerdeydı ama o gunler cehennem azabından beterdı
  allahım kımseye vermesın herkese yardım etsın...

 3. Konu Sahibi : Saruboceq #3
  Reklam amaçlı üyelik !
  Düzenleyen: Kazen Düzenleme Tarihi : 31-07-2013 Düzenleme Saati :17:31 Sebep: Reklam amaçlı üyelik !

 4. Konu Sahibi : Saruboceq #4
  Giriş tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  838
  benimde bebğimin derisinde döküntüler var çok korktum şimdi bunu okuyunca topuk kanımız alındı ama sonucunu bilmiyoruz nasıl öğrenicez kaç gün sonra çıkıyo

 5. Konu Sahibi : Saruboceq #5
  merhaba arkadaşlar

 6. Konu Sahibi : Saruboceq #6
  alınan topuk kanları, sağlık bakanlığı bünyesinde bazı merkezlerde değerlendirilir.
  yalnızca fenilketonüri değil hipotiroidi ve biotinidaz eksikliği hastalıkları da taranır. bu 3 hastalığın ortak yönü sık görülmeleri ve erken tanıyla hasar kalmadan tedavi edilebilmeleridir.
  eğer herhangi bir merkezden aranmadıysanız, test sonuçları normal çıkmıştır. eğer sorun tespit edilirse aile aranarak en uygun sağlık merkezine gitmeleri söylenir.

 7. Konu Sahibi : Saruboceq #7

  Topuk kanı testi ile fenilketonüri hastalığı

  Bebeğin.topuğundan alınan uygun kan örnekleri laboratuvara gittikleri zaman burada çok eski yıllardan beri uygulanan bir test ile analiz edilirler. Bu topuk kanın içeriğine bakarak.fenilketonüri.oranıyla bu hastalığı tespit edebiliyoruz. Eğer.fenalür.oranının yüksek olduğunu görürsek.fenilketonür hastalığından.şüphe etmeye başlarız..

  . . . .Eğer bu test sonucunda.fenilketonür hastalığından.şüphe edilmeye başlanırsa bebek tekrar aile hekimi tarafından çağrılır ve topuktan bir kez daha kan örneği alınır çok daha ileri bir teknik olan ve.tendom yöntemi.dediğimiz yöntemle analiz edilir ve eğer bu testten sonra.fenilketonür.şüphesi devam ediyorsa bebekte damardan kan örneği alınır ve daha ayrıntılı bir testte tabii tutulur ve hemen tedaviye geçilir..

  . . . . Tanının çok erken konulmuş olması çok büyük bir avantaj sağlar ve.fenilketonür.tanısı konulmuş.bebekler.özel bir diyetle beslenerek ileri ki yaşlarda normal bireyler olması sağlanılabilir.

Benzer Konular

 1. Topuk kanı
  By FERAYKANAL in forum Doğum Yapanlar
  Cevaplar: 23
  Son Mesaj: 05-08-2011, 18:15
 2. Topuk kanı
  By fklic in forum Bebek Sağlığı ve Hastalıkları
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 09-12-2009, 16:05
 3. Topuk Kanı...
  By action in forum Doğum Yapanlar
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 21-12-2008, 19:50
 4. topuk kanı
  By sel-inn in forum Bebek Sağlığı ve Hastalıkları
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 27-09-2008, 21:26
 5. topuk kanı :(((
  By -aişe- in forum Doğum Yapanlar
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 27-09-2008, 15:04

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.