Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

 1. Konu Sahibi : Adıvar #1

  Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

  ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI  Zeytin yaprağı, doğal bitkisel antibiyotik ve antioksidan olması nedeniyle hastalıklardan
  korunma ve hastalıkların tedavisinde etkin rol oynayabilir. Zeytin yaprağında bulunan
  "oleuropein" ve "eleonik" asit aktif bileşiklerinin antimikrobiyal ajan olarak görev yaptığı bilimsel araştırmalarca kaydedilmiştir. Bu maddelere bağlı olarak zeytin yaprağı çayı, ile vücuda giren mikropları, vücudun doğal bağışıklık sistemi tepki gösterinceye dek yavaşlatır

  Zeytin yaprağı, etkileri sarımsak ve soğana da benzeyen doğal bir antibiyotik ve antioksidan-dır.

  Düzenli olarak hastalıklardan korunma amaçlı tüketilebileceği gibi doğrudan hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir.

  Zeytin ağacının tamamında bulunan ve acı-buruk bir tadı olan oleuropein, zeytinin işlenmesi sırasında uzaklaştırılır. Oysa ki zeytin ağacının hastalık ve zararlılara karşı direncini sağlayan en önemli savaşçının oleuropein olduğu düşünülmektedir. Oleuropein' in içeriğinde bulu-nan "elenolik asit" ve oleuropein türevi olan "kalsiyum elenolat" çok çeşitli mikroorganizma gruplarını uzak tutma özelliğine sahiptir.

  Bugün çok az insan, zeytin yaprağının çok faydalı kullanımı kolay tıbbi bir bitki olduğunu bilir. Zeytin yaprağı kullanımı daha çok Akdeniz ülkeleri insanları tarafından kullanılmakla beraber son yıllarda birçok ülke tarafından da bitkisel ilaç olarak kullanılması bu konudaki araştırmalara hız vermiştir.

  ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYININ YARARLI ETKİLERİ

  ANTİMİKROBİYAL ETKİ

  Zeytin yaprağı çay olarak tüketildiğinde vücuda alınan oleuropein iki enzim tarafından elenolik aside dönüştürülür. Elenolik asit daha öncede belirttiğimiz gibi yüksek antimikrobiyal etkiye sahiptir. Bakterilerin hücre duvarını etkiler ve böylece doğal yolla bağı-şıklık sistemi güçlenmiş olur. Böylece birçok antibiyotiğe direnç kazanan mikro organizma ve dolayısıyla bunların neden olduğu birçok hastalık doğal yollarla ortadan kaldırılmış olmaktadır.

  ANTİOKSİDAN ETKİ

  Soluduğumuz havadaki oksijen, vücut içinde serbest radikaller adı verilen ve toksik (zehirli) etki gösteren bazı maddelerin oluşmasına neden olur. Demirin paslanması ve balığın sudan çıktıktan sonra ölmesi, oksijenin zararlı etkilerine örnektir. Antioksidanlar, vücudumuzda kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışardan sigara, alkol, kirli hava v.s. ile alınan zararlı maddelerin (serbest radikallerin) nötralize edilmesini sağlar.
  Antioksidanların yardımı ile hastalıkların oluşumu önlenebilir, hormonal denge korunabilir, yaşlanma süreci geciktirilebilir. Zeytin yaprağı ekstraktı yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir. Bu etki oleuropein bileşiğiyle beraber tabloda verilen diğer fenolik bileşiklerin sinerjik etkileri sonucu meydana gelir. Vitamin C ve E nin gösterdiği antioksidan aktivitenin yaklaşık 2,5 katı kadar daha yüksek bir antioksidant aktiviteye sahiptir.

  KORONER DAMARLAR ÜZERİNE ETKİSİ

  İn-vivo şartlarda yapılan birçok çalışma oleuropein' in vasodilator (damar genişletici) etki yaptığını, tansiyonu düşürdüğünü ve anti-aritmik özellik gösterdiğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda LDL kolesterol seviyesinde düşmeye neden olduğu sonucuna varılmıştır. Kalp rahatsızlıklarında zeytin yaprağı çayı ile iyi sonuçlar elde edilmektedir. Laboratuar ve klinik çalışmaların sonucu olarak, zeytin yaprağı çayı kalp yetmezlikleri, damar tıkanıklıkları üzerinde de etkili bulunmuştur.

  HYPOGLİSEMİK ETKİSİ
  ( KAN ŞEKERİ SEVİYESİNİ DÜZENLEME )

  Yine yapılan in-vivo (canlı vücudunda) çalışmalarda, zeytin yaprağının etken maddesi oleuropein, hipoglisemik etki göstermiş ve yüksek kan şekeri seviyesinde düşme gözlenmiştir.

  ZEYTİN YAPRAĞI

  Zeytin ağacı (Olea europaea) Oleaceae familyasına ait herdem yeşil bir bitkidir. Zeytin yaprakları binlerce yıl önce insanlar tarafından hastalıkların tedavisinde çare olarak kullanılmıştır. Son yıllarda dünyada, doğal organik bitkiler üzerindeki araştırmalar gittikçe önem kazanmaktadır. Özellikle Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü zeytin yaprağının 21. yüzyılın en önemli doğala antimikrobiyal, antiviral bir etkiye sahip çok önemli bir bitki olduğunu belirtmiştir.Bu konuda 69 kitap, 1800 den fazla makale, dergi ve çeşitli yayınlar yapılmıştır.

  Zeytin ağaçları dünyadaki en dayanıklı ağaçlardandır. Uzun süreli yaşamlarını büyük ölçüde kendilerine hastalık ve zararlı-lara karşı direnç kazandıran "oleuropein" adlı bir madde üretmelerine borçludurlar.

  40 yılı aşkın bir süredir kullandığımız antibiyotiklere karşı artık çoğu mikroorganizma direnç kazanmıştır. Geçmiş zamanlarda antibiyotiklerle tedavi edilebilen bir çok hastalık, artık tedavi edilemez hale gelmiştir. Bakterilerin ve virüslerin bu ilaçlara daha dirençli hala gelmeleri antibiyotiklerin aşırı doz alımı ya da yanlış kullanılmasının bir sonucudur. İşte zeytin yapraklarında bulunan "oleuropein" maddesi ve hidrolizleri, antibiyotiklere direnç kazanmış mikroorganizmalar üzerinde etkili ve çok değerli bir bileşendir.
  Bugüne kadar zeytin yaprağında 100'e yakın madde elde edilmiştir.(Bkz Tablo 1) Yaprakta bulunan bu maddeler zeytin çeşidini uygulanan kültürel tedbirlere, yetiştiği bölgeye ve hasat zamanına göre farklılıklar gösterir.Yaprakta bulunan fenolik ve flavonait
  bileşikler vücudun bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar.Yaprakta 60-90mg/gr oranında oleuropein bileşiği bulunmaktadır.

  ZEYTİN YAPRAĞININ ETKİLİ OLDUĞU DİĞER RAHATSIZLIKLAR VE MİKROORGANİZMALAR

  Kan Şekeri Seviyesini Düzenleme
  LDL Kollestrol Seviyesini Düzenleme
  Antioksidan Etki
  Bronşit
  Soğuk Algınlığı
  Kulak Enfeksiyonları
  Fibromalarya
  Fungal (Mantar) Enfeksiyonları
  Herpes Virüsü
  Salmonella sp.
  Kandidiyasis
  Dizanteri
  Streptococcus sp.
  Kandidiyasis
  Dizanteri
  Streptococcus sp.
  Hepatit A,B,C
  Zatürre
  Cilt Rahatsızlıkları
  Zona
  Romatizmal Hastalıklar


  ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI KULLANIM ÖNERİSİ

  Bir çay kaşığı kuru yaprak, bir bardak sıcak suya konur ve 2-3 dakika demlenmeye bırakılır.. Süzülür ve böylece zeytin yaprağı çayı hazırlanmış olur. Günde 2-3 bardak önerilen dozdur.


 2. Konu Sahibi : Adıvar #2
  ne kadar çok faydası varmış, tşkler canım bilgilendirdiğin içina.s.

 3. Konu Sahibi : Adıvar #3
  Giriş tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  34
  kurutmadan yapsak olmazmı

 4. Konu Sahibi : Adıvar #4
  bencede kurutmadan yapsak olmaz mıı???

 5. Konu Sahibi : Adıvar #5
  bugün ablam almış bu çayı, poşet çay olarak yani.ben ilk defa duydum doğrusu zeytin yaprağından çay olduğunu bilmiyordum.yararları nedir diye baktığımda direk kk sitesini gördüm ama çok bilinen veya içilen bir çay değil sanırım ki pek yorum yapılmamış.

 6. Konu Sahibi : Adıvar #6
  Giriş tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  9,589
  Annem içememiş tadı çok kötü imiş
  kim geç kalırsa, hayat onu cezalandırır

 7. Konu Sahibi : Adıvar #7
  Giriş tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  1,139
  konu açılalı 2 sene kadar olmuş ben içiyorum içemeyen ler içine 2-3 tane karanfil atsın tadı daha güzeloluyo öyle :)

 8. Konu Sahibi : Adıvar #8
  Çok yararı varmış gerçekten en yakın zamanda denemek lazım bunu (:

 9. Konu Sahibi : Adıvar #9
  Daha önceden duymuştum. Mutlaka deneyeceğim :) Sağol bilgi için canım

 10. Konu Sahibi : Adıvar #10
  Bilmediğimiz ne çok faydası varmış, dayımın tavsiyesiyle araştırırken buldum bu yazıyı. Çok sağol güzel paylaşım olmuş.

Benzer Konular

 1. Papatya Çayının Faydaları
  By figenn in forum Bitki Sözlüğü
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 15-08-2012, 18:24
 2. Zeytin yaprağı suyu ile zayıflayan var mı?
  By yagmurtasi in forum Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-05-2012, 20:39
 3. Ada çayının hazırlanışı...?
  By pamuk26 in forum Bitkisel Kürler - Şifa Reçeteleri
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 31-07-2010, 09:30
 4. Zeytin Yaprağı Çayı ile zayıfladım...
  By elf_yldz in forum Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 07-05-2009, 10:50
 5. Zeytin Yaprağı Çayı ile Dal Gibi Oldum:)))
  By EU1 in forum Tekrar Konular
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 04-05-2009, 18:11

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.