Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Cinsel organ sedefi

 1. Konu Sahibi : Elif #1

  Cinsel organ sedefi

  Cinsel organlarda sedef tek başına veya diğer bölgelerle beraber ortaya çıkabilir. Yaralar küçük kızarıklıklardan geniş yamalara kadar farklılık gösterebilmektedir.Bu bölgelerde görülen en sık sedef tipi ters (inverse) sedeftir.
  Cinsel organlarda yerleşen sedef sıklıkla tedaviye çok iyi yanıt verir. Fakat bölgenin hassasiyetinden dolayı tedavide bazı noktalara dikkat edilmelidir.
  Sedef yaptığınız veya yapmağınız birşeyin sonucu değildir bu nedenle ondan utanmak için bir neden yoktur. Ne zaman ve nerede olacağını kontrol edemezsiniz. Sedefi tam olarak kontrol edip önlemek mümkün olmamaktadır fakat tedavi edilmesi mümkündür. Sevdiklerinizle ve doktorunuzla dürüst olup açıkça rahatsızlığını belirtmek cinsel organ sedefi ile başetmek için çok önemlidir.
  Doktorunuza bahsetmek
  Bir çok kişi için doktorunuzla veya bir tıp profesyoneliyle cinsel organ sedefinden bahsetmek rahatsız edicidir. Bu nedenle eğer kendinizi daha rahat hissedeceksiniz sizinle aynı cinsiyette bir doktorla ilk planda görüşmeniz daha yararlı olabilir.
  Sevdiğinize bahsetmek
  Sevdiğiniz ve partneriniz olan kişi sedefin hayatınızdaki rolünü bildikçe size psikolojik destek vermek için daha hazırlıklı olacaktır. Ayrıca sedefin sizin duygusal ve cinsel ilişkilerinizi nasıl etkileyeceği konusunda dürüst olmanız gerekir.
  Cinsel organ sedefinde aşağıda sıraladığımız 6 bölge etkilenmektedir :

  etkilediği bölgeler
  • Pubis
  • Üst kalça bölümü
  • Kalça ve kasık arasında kalan kıvrım bölgeleri
  • Cinsel organlar ( Kadında vulva, erkekte penis ve yumurtalık bölgesi )
  • Anüsün çevresindeki deri , anüs ile erkekte yumurtalık ve kadında vulva arasında kalan deri bölümü
  • Kalçalar arasında kalan deri
  Pubis
  Pubis kadın ve erkeklerde cinsel organların üzerinde kalan bölgedir. Bu bölge bazen saçlı deri tedavisine benzer şekilde tedavi edilir. Fakat tedaviler kullanılırken bu bölgenin saçlı deriye göre daha hassas olduğu göze alınmalıdır. Tedavi ipuçlarında bu konuda ayrıntılı bilgi mevcuttur.


  Kalça üstü Kalçanın üst kısımlarında yer alan sedef lezyonları bacakların birbirine sürtmesiyle sıklıkla tahriş olur. Giysilerin altına elastik taytlar giymek veya pudra kullanmak sürtünmeyi azaltıp tahrişi engeller. Deri katlantıları ve kasıklardaki sedef lezyonları sıklıkla kabuksuzdur, kırmızı - beyaz renktedirler , zaman zaman çatlama gösterebilirler.
  Fazla kilolu veya atletik olan kişilerde deri katlantılarında intertrigo(pişik) görülebilir. Bu pişiğe bağlı yaralar sedef yaraları ile karışabilir.
  Cinsel Organlar
  Kadınlarda cinsel organlardaki sedef sıklıkla düzdür ve kabuklanmayan kızarıklık şeklindedir. Eğer bu bölge çizilme nedeniyle tahriş olursa mikrop kapabilir. Kaşıntı sırasında çizilme ayrıca kuruluk, kalınlaşma ve tekrar kaşıntıya neden olur. Sedef sıklıkla cinsel organların dışındaki deriyi etkiler. Vajina ve idrar deliğinin çıkışı normalde sedrebilir eften etkilenmez.
  Erkeklerde peniste sedef küçük kızarık yama şeklinde lezyonlarla sıklıkla penis başı üzerinde veya penis kamışında kendini gösterir. Deri kızarıklık veya kabuklanma gösterebilir veya düz, kabuksuz olabilir. Sedef hem sünnetli hem de sünnetsiz erkekleri etkiler.

  Anüs ve çevresindeki deri
  Anüs ve çevresindeki deride yerleşen sedef, kızarık, kabuklanma göstermeyen şekildedir ve kaşınmaya eğilimlidir. Bu bölgedeki sedef sıklıkla mantar enfeksiyonları, hemoroide bağlı kaşıntı, bakteri ve kıl kurdu enfeksiyonları ile sıklıkla karışır. Sedef ile beraber sayılan bu durumların varlığı sedefi arttırır. Rektal muayene, deri kültürleri ve kıl kurdu taraması yapılmalıdır. Anal sedefin diğer bulguları arasında kanama, barsak hareketleri sırasında ağrı, aşırı kuruluk ve de kaşıntı yer alır.
  Kalça kıvrımları
  Bu bölgedeki sedef yaraları da kabuklanma göstermeyebilir veya aşırı derecede kabuklanabilir. Kıvrımlardaki deri kasığa göre daha dirençlidir.
  tedavi
  Cinsel organ sedefinin tedavisi bulunduğu bölgenin derisinin özelliği nedeniyle zor olabilir. Fakat dermatoloğunuz tarafından önerilen tedavi planına uyarak rahatlayabilir ve sedefinizi temizleyebilirsiniz. Cinsel organ sedefi sıklıkla sürme(topikal) tedavilere iyi yanıt verir. Fakat bu bölge cildinin hassas yapısı dikkate alınmalıdır. Her kişinin tedaviye verdiği yanıt süresinin farklı olacağını hatırlayın. Belirli bir süre sonra dermatoğunuz sizi kontrol muayenesine çağıracaktır. Bu randevu doktorunuzun tedaviye verdiği yanıtı değerlendirmesi açısından çok önemlidir. Sizin verdiğiniz yanıta göre tedavide değişiklikler yapacak ve tedaviden maksimum etkinliği minimum yan etkiyle almanızı sağlayacaktır.
  Takrolimus ve Pimekrolimus
  Bu ilaçlar şu anda egzamanın tedavisi için FDA onayı almıştır. Kortizonların yaptığı gibi sedefi tedavi etmekte ve kortizonların yan etkisi olan cilt incelmesi yaratmamaktadırlar. Ayrıca sürülen bölgenin mantar veya bakteri enfeksiyonuna yatkın olmasına yol açmazlar.
  Ultraviyole(UV) Işık
  UV ışık tedavileri bazı cinsel organ sedeflerinde kullanılabilmektedir. Fakat doz ayarlaması yapılması gerekmektedir çünkü cinsel organların cildi diğer bölgelere göre daha incedir.
  Pubis bölgesindeki sedef yaraları bu bölge traşlandıktan sonra verilen UV ışınına çok iyi derecede yanıt verir. Kıvrım bölgelerine de hasta doğru şekilde pozisyonlandırıldıktan sonra UV tedavisi uygulanabilir.
  Amerikan Dermatologlar Akademisi erkek hastaların penis ve yumurtalık bölgelerini UV ışınına maruz bırakmamalarını ve bu bölgeleri diğer vücut alanlarına uygulanan tedaviler sırasında korumalarını önermiştir.
  Calcipotriol
  Calcipotriol D3 vitaminin bir benzeri olup genellikle cinsel bölgeye kullanılmasında tahriş yaptığı için önerilmemektedir. Fakat kortizonların cild inceltici yan etkisi bulunmadığından vazelinle karıştırılıp veya düşük doz kortizonlarla beraber dönüşümlü kullanılmasını öneren dermatologlar vardır.
  Tazarotene
  Üretici tarafından cinsel bölgeye uygulanması tahriş edici etkisi nedeniyle önerilmemekle beraber dermatoloğunuzun önereceği tedavi planıyla dikkatle uygulanarak veya diğer ilaçlarla kombine edilerek bu bölgeye kullanılabilir. Hasta ilacı uyguladıktan sonra elini yıkamalıdır.
  • Sedefte Tazarotene Tedavisi Hakkında Ayrıntılı Bilgi
  Kortizonlar
  Cinsel bölgedeki sedefe dikkatle ve düşük etkili kortizonlar kullanılmalıdır. Genellikle uzun süre bu bölgeye kortizon kullanılımından kaçınılmaktadır. Bu bölgenin nemli ve sıcak olması kortizonların deri tarafından emilmesini arttırır ve yan etkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Kullanımları sırasında dermatoloğunuzun önerdiği süre ile tedaviyi kısıtlamanız gereklidir.
  • Sedefte Kortizon Tedavisi Hakkında Ayrıntılı Bilgi
  Nemlendiriciler
  Parfüm içeren nemlendiriciler cinsel bölgeyi tahriş edebilir bu nedenle parfümsüz nemlendiriciler tercih edilmelidir. Uygun bir nemlendirici ile sedef yaralarının sürekli nemli tutulması kurumayı engelleyeceğinden kaşıntıyı da azaltır.
  Katran içerikli ilaçlar penis, skrotum, kadın cinsel organları veya çatlak deriye uygulanmamalıdır.
  sedef.tedavisi.us


 2. Konu Sahibi : Elif #2
  Giriş tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2,590
  teşekkürler bilgi için
  eşimde var ve tedaviye zor yanıt veriyor özel tedavi uyguladık bu bölge hiç iyileşmiyor düzeliyor geri başlıyor

Benzer Konular

 1. cinsel organ anomalisi
  By ledaa in forum Jinekoloji
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 05-04-2010, 17:55
 2. kız bebeklerde cinsel organ
  By dilsah99 in forum Bebek Sağlığı ve Hastalıkları
  Cevaplar: 59
  Son Mesaj: 14-08-2008, 11:18
 3. Çocukların cinsel gelişimi ve cinsel oyunları
  By Gözek in forum Çocuğum Büyürken
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-04-2008, 04:09

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.