Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tarihde yer alan ''İlk Yazılı Belgeler''

 1. Konu Sahibi : UzmaN #1
  Giriş tarihi
  Feb 2007
  Mesajlar
  5,098

  Bilgilenderme Tarihde yer alan ''İlk Yazılı Belgeler''

  TARİHDE YER ALAN ''İLK YAZILI BELGELER''

  İlk yazı : Sümerler tarafından çivi yazısı olarak M.Ö.4000'lerde kullanılmıştır.

  İlk yazılı belge : İ.Ö.3000'lerde sümerler tarafından yazılmıştır. Söz konusu belge, Sümerlerin Uruk şehrinde ekonomi ve yönetimle ilgili resimli yazıyla yazılan binlerce kil tablettir.

  İlk okul : İ.Ö. 3000 yıllarında yazı yazmanın resmen öğretildiği okullar oluşturulmuştur. Ülkenin özellikle tapınak ve sarayın ekonomik ve yönetsel gereksinimlerini karşılayacak yazmanların yetiştirilmesi amacıyla kurulmuştur.Bu okullarda mesleki eğitim verilmiştir. Bu okullarda görülen dersler : Tanrı bilimi, bitki bilimi, hayvan bilimi, maden bilimi, coğrafya, matematik, dilbilgisi, dil bilimi, kültür ve bilim. Eğitim sistemi dinden bağımsız. Paralı , zorunlu olmayan okul sistemi söz konusuydu. Erkek çocuklarına yönelik eğitim verilmekteydi.

  İlk ders kitapları : Sümerliler tarafından İ.Ö. 2500'lerde yazılmıştır.

  İlk siyasal meclis : İ.Ö. 3000'lerde sümerliler tarafından oluşturulmuştu. Siyasal meclis, alt ev (savaş meclisi) ile ihtiyarlar meclisi (senato) olarak iki bölümden oluşmaktaydı.

  İlk yazılı toplumsal reform : Sümerliler tarafından İ.Ö. 2400'lerde yoksulluğa karşı sümer kent devleti olan Lagaş'ta yapılmıştır.

  Yazılı ilk rüşvet örneği : İ.Ö. 2000'lerde sümerlerde bir öğrencinin öğretmenine aldığı hediyedir.

  İlk tarihçiler : İ.Ö. 2500'lerde Sümerlilerin lagaş kentinde yaşamışlardır. Tanrılara iyi görünmek dürtüsü ile yaşadıkları sürecin tek olayını kısa biçimde kil tabletlere yazmışlardır.

  Bilinen ilk yazılı yasa : Sümer 3. Ur Hanedanı Ur-Namu tarafından İ.Ö. 2050'lerde yazılmıştır. Bu yasada, Kısasa kısas ceza ve yargılama sistemi yerine para cezası söz konusuydu.

  Bilinen ilk ilaç formülleri kitabı : İ.Ö. 3000 yıllarının sonlarına doğru Sümerli bir hekim tarafından yazılmıştır. İlaçların ana maddeleri : bitkisel, hayvansal ve madenseldir. ilaçlar, merhem ve sıvı ilaçlardır. Bu kitapta hangi ilacın hangi hastalığa iyi geldiği, ilacı oluşturan maddelerin hangi ölçülerde katılacağı belirtilmemiştir.

  İlk çiftçilik el kitabı : İ.Ö.3500'lerde sümerli bir çiftçinin, oğluna bir yıl içinde gerçekleştirilecek olan tarımsal etkinliklerde kılavuzluk etmesi amacıyla verdiği talimatları içerir.

  lk yazılı atasözleri ve özdeyişler : İ.Ö. 1000'lerde sümerliler tarafından kaleme alınmıştır. Örnekler : Seni suya koysalar, suyu kirletirsin. Yoksul için ölmek, yaşamaya yeğdir.

  İlk yazılı hayvan fabları : Sümerler tarafından yazılı hale getirilmiştir. Bulunan kil tabletlerden 64 farklı hayvan türünün yaşamıyla ilgili toplam 264 fabl ortaya çıkarılmıştır.

  İlk yazılı kütüphane kataloğu veya kitap listesi : Sümerler tarafından toplam 87 eserin listelendiği 2 ayrı kil tablet bilinen ilk kitap listesinin sümerliler tarafından yazılı hale getirildiğini kanıtlamıştır. Eserlerin içerikleri esas alınarak başlıklar oluşturulmuştur.

  İlk yazılı dinsel ağıt : Akad hanedanı Sargon tarafından sümer kent devletlerinin işgal edilmesi ile birlikte sümerli şairler arasında ağıt türü gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Ancak elimize geçen ilk yazılı dinsel ağıt Ur'un elamlılar tarafından işgal edilmesinden sonra Ur ve Nipur'un başına gelen acı yazgı üzerine yazılan acılı ağıtlardan oluşan şiirdir.

  (İçerik-Alıntıdır)


 2. Konu Sahibi : UzmaN #2
  enri_mıss Guest
  :roflol::roflol:
  Yazılı ilk rüşvet örneği : İ.Ö. 2000'lerde sümerlerde bir öğrencinin öğretmenine aldığı hediyedir
  buna bayıldımmmm:roflol::roflol: demek kı o zamanlarda da ogrencıler aynımıskaydirigubbakcemile3

Benzer Konular

 1. Atatürk'e ait belgeler
  By flapy in forum Mustafa Kemal Atatürk
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-08-2008, 12:45
 2. Tarihde İlk Sigara İçen Kadın
  By sergüzeşt in forum Bunları biliyor muydunuz ?
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 18-06-2008, 23:02
 3. Yeni Yazılı Avartarlar, Güzel Yazılı Avartarlar
  By dj_oznur_0106 in forum Chat & Messenger
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21-11-2007, 20:37
 4. Tarihde Bugün
  By Elif in forum Dünya Tarihi
  Cevaplar: 67
  Son Mesaj: 11-05-2007, 11:54
 5. Osmanlı'dan Belgeler,Evraklar...
  By tarihçi in forum Türk ve Türkiye Tarihi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 01-03-2007, 22:09

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.