Sayfa: 1/5 123 ... SonSon
Toplam 46 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mekik Hareketi Yağ Yakmayı Sağlamaz!

 1. Konu Sahibi : Püsküüt #1

  İkaz ... Mekik Hareketi Yağ Yakmayı Sağlamaz!

  MEKİK HAREKETİNİN KATKISI NEDİR?

  Mekik hareketleri yıllardır fitness programlarının en etkili köşe taşlarından biri olarak yapıla gelmektedir. Ancak mekik hareketi bu etkili konumunu gerçekten hak ediyor mu?
  Mekik hareketi hakikaten karından fırlayan bağırsaklarınızı düzleştiriyor mu (yani göbeğinizi ortadan kaldırabilir mi?) veya belinizdeki gevşek adaleleri kalınlaştırıyor mu ?
  Elbetteki hayır!
  Mekik hareketinin böyle bir fonksiyonu yoktur. Ancak kuralına uygun yapılırsa bel kaslarının tonusunu sertliğini arttırır. Fiziksel gelişmenizi sağladığı gibi bel kemiğinizi korur ve hareketini mükemmelleştirir. Eğer hatalı yapılırsa mekik hareketi boşuna zaman kaybı olur ve hatta sporcu için zararlı bile olabilir.

  Mekik hareketinin esas amacı karının ve karın kas guruplarının kuvvetlendirilmesidir. Bu kaslar göğüs kemiğinden pelvise doğru giden iki taraftaki çift kas gurubu arka karına ait kaslar ve yine pelvis bölgesindeki 3 tabaka kas gurubudur..


  MEKİK HAREKETİ VE ZARARLARINDAN KORUNMAK

  Karın kaslarını mekik hareketi ile kuvvetlendirmek çok dikkat ve iyi bir teknik ister. Mekik hareketinin verimli olması için tüm gövdenin uzanır vaziyette iken sadece karın kas gurupları ile yukarı kaldırabilmek ve 45 derece açı ile bükülmüş ayak dizlerine kadar değdirebilmek gerekir. Burada dizlerin bükülmesi kalça kaslarının fleksiyonunu (kasılmasını ) nötralize etmek içindir bu şekilde dizler büküldüğünde sadece karın kaslarının çalışması sağlanır. Ayakların düzgün bir şekilde uzatılması sonucu mekik yapıldığı anda sadece karın kasları değil çok daha fazla kas gurubu çalışarak beden yerden kaldırılır. Bu da karın kaslarına az iş düşecek demektir. Mekikten amaç ise karın kaslarının kuvvetlenmesi olduğundan hatalı iş yapılmış olur.

  Yine vücudun yukarı kaldırılması son derece düzgün olmalıdır. Eğer vücut yukarı kaldırılırken kalça bükülür veya omuzlar sağa sola yatarsa mekik hareketinden istenilen verim asla alınamaz.

  Buna İlaveten mekik hareketi çok hızlı ve hareketli yapılırsa dizler bükülsün veya bükülmesin karın kaslarınız çok fazla çalışmaz. Bu nedenle mekik hareketinin son derece yavaş olarak ve düzgün yapılmalıdır.

  Mekik hareketi bel kemiğiniz için zararlı da olabilir.Özellikle ayaklarınız düzgün uzatılarak ayak parmaklarınız kendinize doğru zorlanarak çekildiği pozisyonlarda mekik hareketini kurallı yapmak gerekir.

  Kıvrılarak yapılan mekik hareketleri ( yani sağ kol dirseğinin sol diz üzerine gelecek şekilde veya sol kol dirseğinin sak diz üzerine gelecek şekilde yapılan mekik) ise son derece gereksiz hareketler olduğu gibi bel kemerinizde aşırı derecede kıvrılma meydana getirdiğinden incinmelere de neden olabilir.

  Mekik hareketi yapıldığında bel kemerinde en ufak bir acı ve zorlama olmamalıdır. En ufak bir acı hissinde bile mekik hareketi bırakılmalıdır.

  Televizyonları izlerseniz size sık sık mekik makineleri reklamlarının yapıldığını görürsünüz. Çok kuvvetli karın kasları kasları ve çok zarif görünümlü bil bel garantisi verirler. Üstelik sürede vermezler.Yapar yapmaz Tv deki mankenin şekline kavuşacağınızı zannedersiniz. Çoğu sıradan insan aldanıp Makineyi alır yapmaya başlarsınız aylar geçer ancak aynı şekilde kaldığını görür ve aleti bodrumuna atar.
  Tabii ki bunlardan bazıları düzenli çalışırsanız bel kaslarınızda ve göbeğinizde olumlu değişmelere neden olabilirler.Mekik hareketini daha düzenli yapmanızı sağlarlar. Ancak asla mucize yaratmazlar.
  Unutmayın siz mekik hareketini hiç bir alet kullanmadan kuralına uygun olarak yaparsanız sağlayacağı tüm faydaları elde edersiniz. Mekik için hiç bir yardımcı alete gerek yoktur. Hele bir sporcunun tabi vücut organlarını kullanmak yerine alet kullanması kadar saçma bir şey olamaz.


  MÜKEMMEK MEKİK HAREKETİ İÇİN İPUÇLARI
  *Sırt üstü uzanınız. Uzandığınız satıh düz ve yumuşak olmalıdır. İnce yer minderi de kullanabilirsiniz.

  *Dizlerinizi 90° olacak şekilde bükünüz.

  *Ayak tabanlarınız topuklardan parmak uçlarına kadar tamamen yere temas etmelidir. Tabii ki bu ayak tabanları yere sabitlenmeyecektir. Vücut yukarı kaldırılırken ayak tabanları da yerden kesilmemek şartı ile diz karına doğru çekilecek bu şekilde beli büken kasların çalışması azami derecede sağlanacaktır.

  *Bacaklarınız birbirine bitişik şekilde durmalıdır.

  *Ellerinizin pozisyonunu gücünüze veya profesyonelliğinize göre siz seçiniz. Yani kolaydan zora doğru gidiniz.
  İlk başlangıçta acemi iseniz elleri yana sarkıtınız ve gerekirse destek alınız. Daha profesyonel olunca elleri göğsünüzün önüne çapraz bağlayarak mekik yapınız ki en zor ve verimli mekik hareketi bu şekildir. Karın kaslarınız kuvvetlenince elleri başın arkasına çapraz kapatarak mekik yapınız. Yani her el zıt omuza temas edecek şekilde olmalıdır. Ancak bu anda eller baştan tutulmamalıdır.

  *Parmaklarınızı başın arkasında çapraz dolamayınız. Çünkü başınızı öne doğru aşırı itebilir ve boyun incinmesine neden olursunuz. Ellerinizin hiç bir şekilde başa müdahalesi olmamalıdır. Zaten başınızı öne iterek kalkma hareketi yaparsanız karın kasları son derece az çalışmış olurlar. Unutmayın vücut sadece karın kasları ve omur yardımıyla kalkacaktır.

  *Her mekik hareketi son derece yavaş tempoda başlamalıdır ve yavaş yapılmalıdır. Sadece karın kaslarınızın çalışmasına odaklanın. Gözlerinizi kapatın ve karın kaslarının sertleşmesini ve kısalmasını hayal edin.

  *Karın kasları kasılırken ve kendinizi kaldırırken nefes verin. Bu şekilde derindeki kasların çalışması sağlanabilir. Eğer bu esnada nefes alırsanız karnınız dışarı fırlar ve bir kemer meydana gelir arka kısmınızın da fazla zorlanmasına neden olur.

  *Yukarı kalkarken yerden 20-30 cm kadar yükselince yarı pozisyonda durunuz. Bu pozisyonda karın kasları kasılır. Bu pozisyonda kısa bir süre durunuz ve tekrar yavaşça yere ininiz. Karın kaslarınız yorulunca kendinizi tam yukarı kaldıramazsanız bu şekilde yapabileceğiniz kadar yükseğe kalkarak yere inebilirsiniz. Yani mekik hareketinde kendinizi çok zorlamanıza gerek yoktur.

  *Başlama pozisyonuna geri dönünce yavaşça sırtınızı ve başınızı döşemeye koyunuz. Karın kaslarınızı gene gergin tutarak ikinci harekete başlayınız. Yani karın kaslarınızı hiçbir zaman gevşetmeyiniz.

  *Diğer bir mekik hareketi ise elleri yanlara açarak çapraz mekik hareketidir.Yani vücudu kaldırırken sağ kolla birlikte vücut sola dönerek kalkar ve geri gelir yine sol kolla sağa doğru kıvrılarak kalkar ve tekrar geri gelir.

  *Abdominal (karın ) kasları ufak kaslardır ve gurup halinde çalışsa bile çok az miktarda kalori harcarlar. Hızlı bir yürüyüş veya hafif koşu bile kat kat fazla enerji gerektirir. Bu nedenle mekik hareketinde vücut yağları kolay kolay harcanmaz. Bunu sağlamak için mekik hareketine yağların belin sırtın kolların vs tüm organların hareket halinde katılmaları gerekir.

  *5 er kere 3 set mekik yapmak en verimli yoldur.


  Not : Yukarıdaki yazıyı bir taekwondo sitesinden alıntıladım. Yazıya, dilbilgisi ve okunabilirlik açısından birkaç müdahalede bulundum.
  Düzenleyen: Püsküüt Düzenleme Tarihi : 28-03-2009 Düzenleme Saati :10:37  #GazzeKanAğlıyorİnsanlıkÖlüyor

  #KatliamaSessizKalmaTürkiye
 2. Konu Sahibi : Püsküüt #2
  Giriş tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  17,669
  çok güzel olmuş ellerine sağlık şeker..sabah yataktan kalkar kalkmaz atıyorum kendimi yere ve yapabildiğim kadar yapıyorum mekiği..
  gerçekten faydalı oldu benim için
  teşekkürler..

 3. Konu Sahibi : Püsküüt #3
  .... Eline saglı püskütüm .

  ... Fakat şunada eklemeden geçemeyecegim . kas ları çalistırmadan yapılan hareketler sadece yapıldıgı zaman kalori harcatır ve bırakıncada biter ama kas çalıştırmaya yönelik yapılan sporlar .kasları geliştirerek uyurken dahi kalori yakmamızı saglar ..

  .....mekikde bunlardan biri ve karın kaslarını geliştirdigimizde biz uyurken bile göbegimizi yerler .......buda mekige ve kasları çalıştırdıgımız hareketlere bence başka bir açıdan bakmamızı saglamalı .....

 4. Konu Sahibi : Püsküüt #4
  Alıntı akrep33 kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
  çok güzel olmuş ellerine sağlık şeker..sabah yataktan kalkar kalkmaz atıyorum kendimi yere ve yapabildiğim kadar yapıyorum mekiği..
  gerçekten faydalı oldu benim için
  teşekkürler..
  Ben de öyle bir otomatiğe almışım ki kendimi asırlardır.. Bir de dikkat ettim ki bacaklarımı farkında olmadan birbirinden ayırıyormuşum az da olsa.. Sonra kaptırıyordum.. 300 kere mekik yapıyordum.. Şimdi kollar önde çapraz, yazıda anlatıldığı gibi yapıyorum.. Kas çalışmasını yeniden hissetmeye başladım.
  Bana da faydası oldu yazının.

  Alıntı aeben kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
  .... Eline saglı püskütüm .

  ... Fakat şunada eklemeden geçemeyecegim . kas ları çalistırmadan yapılan hareketler sadece yapıldıgı zaman kalori harcatır ve bırakıncada biter ama kas çalıştırmaya yönelik yapılan sporlar .kasları geliştirerek uyurken dahi kalori yakmamızı saglar ..

  .....mekikde bunlardan biri ve karın kaslarını geliştirdigimizde biz uyurken bile göbegimizi yerler .......buda mekige ve kasları çalıştırdıgımız hareketlere bence başka bir açıdan bakmamızı saglamalı .....
  Evet aebencim.. Bunu hep konuşuyoruz. "Sporla yağ yakılmaz" felsefesini iyice anlamak lazım...
  Sporla kas yapısı güçlendirilir. Ve bu da artan kas oranı olarak bize geri döner. Artan kas, artan kalori harcama kapasitesi demektir.
  "Mekik çekiyorum, hiçbir işe yaramıyor" diyenler için güzel bir yazı oldu bu.. Beğendim.. :roflol:  #GazzeKanAğlıyorİnsanlıkÖlüyor

  #KatliamaSessizKalmaTürkiye 5. Konu Sahibi : Püsküüt #5
  Vallaha süper olmuş ellerine sağlık benim gibi beceriksiz biri için gayet açık bir dille anlatım olmuş zaten yaptığım tek hareket buydu onuda beceremiyormuşum doğruyu öğrenmiş oldum:)

 6. Konu Sahibi : Püsküüt #6
  Giriş tarihi
  Oct 2008
  Mesajlar
  1,492
  bilgi icin tsk puskuut ben yanlis yapiyormusum mekik demeki bu aksamdan itibaren duseltirim artik

 7. Konu Sahibi : Püsküüt #7
  Alıntı Mehalim kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
  Vallaha süper olmuş ellerine sağlık benim gibi beceriksiz biri için gayet açık bir dille anlatım olmuş zaten yaptığım tek hareket buydu onuda beceremiyormuşum doğruyu öğrenmiş oldum:)
  Alıntı eylulce kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
  bilgi icin tsk puskuut ben yanlis yapiyormusum mekik demeki bu aksamdan itibaren duseltirim artik
  Kızlar.. ikiniz de önerilen şekilde yaptığınızda ne olduğunu yazın lütfen, merak ediyorum..
  Benim lambur lumbur 300 tane yaptığım mekik, bu sayıdan sonra zorlayarak 15x3 sete indi. Her ne kadar metinde 5 x 3 set dediyse de, 300 den 15 e inmeye gönlüm razı gelmedi.. kaydirigubbakcemile2  #GazzeKanAğlıyorİnsanlıkÖlüyor

  #KatliamaSessizKalmaTürkiye 8. Konu Sahibi : Püsküüt #8
  Giriş tarihi
  May 2008
  Mesajlar
  735
  Hep yalnış yapmışım ben. Ama bu safae daha zorlanıcam galiba.

 9. Konu Sahibi : Püsküüt #9
  Püsküütcüm önce hüplet sonra gümlet başlığındaki benden sonra yazdığın mesajını görmemiştim.paylaşım alanında buraya yönlenridiğin zaman o başlığa göz attığımda görmüş oldum bu yazıda harika olmuş Ellerine sağlık. a.s. senin ne kast ettiğini ben biliyorumda belki spordan korkan ve konu hakkında detaylı bilgisi olmayan arkadaşlar korkarlar diye altını çizmiştim mevzunun o kadar :) öptüm parmaklarından.

 10. Konu Sahibi : Püsküüt #10

  I love KK

  püsküüt bacı ;
  Parmaklarınızı başın arkasında çapraz dolamayınız. Çünkü başınızı öne doğru aşırı itebilir ve boyun incinmesine neden olursunuz. Ellerinizin hiç bir şekilde başa müdahalesi olmamalıdır. Zaten başınızı öne iterek kalkma hareketi yaparsanız karın kasları son derece az çalışmış olurlar. Unutmayın vücut sadece karın kasları ve omur yardımıyla kalkacaktır.
  ahancık burayı yanlış yapıyormuşum
  emeğine sağlık canımda püsküüt ismiyle buralarda pek dolanmasan :utangac:

Sayfa: 1/5 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. bebek hareketi
  By goncamelek in forum Adım Adım Gebelik
  Cevaplar: 26
  Son Mesaj: 29-01-2010, 13:14
 2. bebek hareketi cinsiyet
  By necla_r in forum Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 13-09-2009, 23:40
 3. Engelleri Kaldır Hareketi
  By Lyre in forum Yardım Melekleri
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 02-07-2009, 20:51
 4. yüzyılın yardım hareketi
  By talin in forum Yardım Melekleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04-08-2008, 00:17

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.