Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sabahları yorgun kalkma..Boyun ve Bel ağrısı.. Unutkanlıkta varsa bir okuyun

 1. Konu Sahibi : sweetler #1

  Bilgilenderme Sabahları yorgun kalkma..Boyun ve Bel ağrısı.. Unutkanlıkta varsa bir okuyun

  FİBROMİYALJİ SENDROMU NEDİR?

  Fibromiyalji Sendromu, yaygın vücut ağrıları ve halsizlik ile kendini gösteren bir kronik ağrı sendromudur. En belirgin özelliği yaygın “kas ağrıları”dır. Hayat kalitesinde belirgin düşüşe neden olur. Hastaların yaygın vücut ağrılarının yanı sıra halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, uyku bozukluğu ve dolayısı ile “sabah yorgun uyanma” ve “tutukluk” şikayetleri mevcuttur. Hastalar, yorgunluk nedeni ile işe konsantre olmada güçlük çekerler. “Sabah yorgun kalkıyorum” diyen hasta, gün boyu da aynı isteksizlik ve yorgunluk hissi ile bir şey yapmak istemez. Mevsim değişiklikleri ve özellikle soğuk ile şikayetlerde artış olur. İş gücü kaybı ve hayat kalitesinde düşüşe neden olur. Bu grup hastalar, kaynağı teşhis edilemeyen ağrı şikayetleri nedeni ile çeşitli branşların doktorlarına başvururlar, daha sık operasyon geçirirler. Ancak doğru teşhis edilemediğinde, şikayetler ağrı kesici ilaçlar ile geçiştirildiğinde sorun tam olarak giderilemez. Hastaların şikayetleri kısa bir süre azalmış veya geçmiş gibi gözükse de, bir süre sonra nüks eder.

  NE SIKLIKTA VE KİMLERDE GÖRÜLÜR?

  Görülme sıklığı kadınlarda %3-4 , erkeklerde %0,5 olarak bildirilmiştir. Hastaların %70-80 kadarı kadınlardır. Her yaş grubunda (çocuklar dahil) görülebildiği gibi, en sık 30-50 yaş grubunda rastlanmaktadır. Bir romatolojik hastalığı olanlar (romatoid artrit), enfeksiyöz bir hastalığı olanlar (viral veya bakteriyel hastalıklar) veya psikiyatrik hastalığı olanlar (major depresyon gibi) fibromiyalji sendromu açısından risk taşırlar.

  HANGİ FAKTÖRLER ŞİKAYETLERİ ARTIRIR VEYA BAŞLATIR?

  Fibromiyalji Sendormu’nda, hastaların şikayetleri gel-git şeklindedir. Bazen hiç şikayetleri olmazken, bazı dönemlerde şikayetleri artar. Fibromiyalji Sendromu’nun ortaya çıkmasını tetikleyen bazı nedenler mevcuttur:

  "viral bir enfeksiyon, fiziksel veya duygusal bir travma (STRES), soğuk ve nemli hava, mevsim değişiklikleri, yüksek çalışma temposu, gürültü, ilaç"
  değişiklikleri gibi.

  Hastalar sıcak uygulama, masaj, hafif egzersiler ve tatil yapma ile rahatladıklarını ifade ederler.

  BELİRTİLER VE BULGULAR NELERDİR?

  Vücudun alt ve/veya üst yarısında ağrılar mevcutttur. Ağrılar, vücudun daha çok kullanılan boyun ve bel bölgelerinde belirgindir. Bu hastalarda tipik olarak, boyun, sırt bölgesindeki ağrılara başağrısı da eşlik eder. Mide ağrısı, ağrılı adet dönemleri, nefes almada zorlanma hissi, çarpıntı, zaman zaman ellerde terleme-titreme- uyuşma-karıncalanma ve şişlik hissi, gözlerde ve ağızda kuruluk hissi hastaların şikayetleri arasında yer alır.

  NASIL TANI KONUR?

  Fibromiyalji sendromunda kan tetkikleri ve radyolojik incelemeler normal sonuçlar verir. Ancak altta yatan başka hastalıklara da eşlik edebilir (romatoid artrit, lupus gibi). Laboratuar sonuçlarında anormal değerler söz konusu olduğunda mutlaka altta yatan patoloji araştırılmalıdır. Yukarıda bahsedilen şikayetler ve bulgulara ek olarak, vücudun belli bölgelerine (önceden tanımlanmış 18 hassas nokta) bası uygulandığında ağrı ortaya çıkar ki en az 11 bölgede ağrının tesbit edilmesi tanı koydurucudur.

  HANGİ HASTALIKLARLA ÖRTÜŞEBİLİR?

  Fibromiyalji sendromu, depresyon, migren, kronik yorgunluk sendromu veya miyofasyal ağrı sendromu gibi hastalıklarla örtüşebilir. Bunlardan birinin varlığı fibromiyalji sendromunun yok olduğu anlamına gelmez. Yani birarada da olabilirler. Örneğin yapılan çalışmalar, fibromiyalji hastalarının % 25’de depresyon, % 50’de de migren gözlendiğini ortaya koymuştur.

  TEDAVİSİ NASILDIR?

  Bu sendromun tedavisi için multidisipliner bir program düzenlenmelidir. Bu program içinde, ilaç tedavisinin yanısıra, egzersiz, masaj, fizik tedavi gibi komplementer tedaviler ve dietin düzenlenmesi yer alır. Gerektiğinde psikiyatrik destek verilmelidir. Tedavi, ağrıyı ve yorgunluğu azaltmak, depresif semptomları gidermek ve diğer semptomları en aza indirmek amacı ile düzenlenir. Burada “azalmış fiziksel aktivite ve artmış ağrı” kısır döngüsünü kırmak amaçlanır. Tek bir standart tedavi yolu yoktur:

  Kişi “fibromiyalji sendromu” hakkında bilgilendirilmelidir.

  Kişiye özel fiziksel egzersiz programı düzenlenmelidir.

  Uyku problemi çözülmelidir.

  Ağrı ve katılık çözülmelidir; kişinin rahatlaması ve gevşemesi için gerektiğinde fiziksel ajanlar ve relaksasyon teknikleri kullanılmalıdır.

  Stres faktörleri ile başa çıkma veya dayanma gücünü artırmaya yönelik faktörler üzerinde durulmalıdır.

  Önerilen ilaç tedavisi, ağrı ve uyku problemine yönelik olmalıdır. Dolayısı ile ağrı kesici ilaçlar, tedavi için yetersizdir. Tedavide, uygun doz ve sürede, doktor kontrolünde antidepresan ilaçlar kullanılmalıdır. Fibromiyalji Sendromu olan kişiler uzun süreli hareketsizlik nedeni ile kondüsyonsuz olduklarından, egzersiz programına yoğun şekilde başlamamalıdır. Ancak, zamanla istenen hedefe yavaş yavaş ulaşmalıdırlar.

  Hedef, haftada en az 3 gün yarım saatten az olmamak kaydı ile yürüme, bisiklete binme veya yüzme gibi sporları devamlı yapabiliyor olmaktır. Egzersiz programından önce ısınma ve sonrasında soğuma egzersizleri yapılmalıdır. Böylece spor yaralanmalarından korunma sağlanır. Yapılan egzersizler hastanın kaslarında güçlenme yaparak, oturma veya ayakta durma sırasındaki duruşu düzeltir. Bu da kasların dengeli çalışması anlamına gelir


 2. Konu Sahibi : sweetler #2
  bütün belirtiler bendede vardı fibromiyalji yani kas romatizması dedi doktorum bazı egzersizler ve sıcak kompreslerin iyi geleceğini söyledi yapıyorum ağrı kesici almak istemiyorum
  ilginç olan konsantrasyon güçlüğü bile bununla ilintili
  sinirlilik depresyon valla hepside vardı
  bakalım biraz biraz hareketleri yapıyorum sanki faydasıda oldu
  eğer bu tip şikayetleriniz varsa biligilenin istedim

 3. Konu Sahibi : sweetler #3
  bu belırtılerın cogu bende var halsizlik sabah yorgun kalkma vede bazen hıc belırtı yok gbı sıcak kompresler eklem yerlerınemı uygalanıyor sweetler??çok güzel bir bilgi tşk

 4. Konu Sahibi : sweetler #4
  Alıntı prensesa kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
  bu belırtılerın cogu bende var halsizlik sabah yorgun kalkma vede bazen hıc belırtı yok gbı sıcak kompresler eklem yerlerınemı uygalanıyor sweetler??çok güzel bir bilgi tşk
  evet canım dr bana bel ve boyuna sıcak su torbalarından yada bi havluyu ısıtıp koyabilirsin demişti
  yanlız dikkat et eğer sıcakta ağrıların azalıyorsa yada geçiyorsa yap
  bana sıcak banyo cok iyi geliyordu ağrı falan kalmıyordu
  bunun yanında egzersizleride var tabi
  geçm,ş olsuna.s.

 5. Konu Sahibi : sweetler #5
  konu tekrarı sebebiyle konunuz kilitli

  http://www.kadinlarkulubu.com/algolo...aylasalim.html

Benzer Konular

 1. Boyun ağrısı ve tutulması
  By besteozel5 in forum Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 08-08-2011, 09:19
 2. Bebeğinizde Gaz problemi varsa okuyun..
  By Hadise_5426 in forum Bebek Bakımı ve Beslenmesi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 18-01-2010, 21:33
 3. Okul Öncesi ilgili bir tavsiye-çocuğunuz varsa okuyun
  By AngelFire in forum Çocuk Büyütürken
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-11-2009, 09:50
 4. lütfen okuyun bilen varsa yardımcı olsun
  By setu in forum Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 23-03-2009, 13:18
 5. sabahları baş ağrısı ile uyanan varmı?
  By shoksheker in forum Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 14-05-2008, 20:56

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.