1 Haftalk orba tarifi istiyorum....Yardm

Konusu 'Şubat Anneleri' forumundadır ve PembePanter tarafından 4 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

4 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : PembePanter
  1. PembePanter

PembePanter Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    kızlar kaana çorbalara başladım ama gelgelelim tıkanıp kalıyorum.hergün aynı çorbayıda vermek istemiyorum.çoğunuz uzun zamandır veriyorsunuz banada lütfen yardımcı olun.dr bana hergün sebze ekle dedi ama hep aynı tadı oluyor gibi.bide kabızlık sorunumuz var.bugün 3 günümüz hala kaan kakasını yapamadı :KK43: yarında yoğurt yapmaya başlıyoruz.inşallah sever yoğurdu.dr bana detaylı olarak liste vermedi sadece anlatta ama ben unuttum :KK43:

2. 4 Ağustos 2009
  3. PembePanter

PembePanter Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    yaa inanmıyorum 23 kişi bakmış ve 1 tane yorum yapılmamş :KK43: nerde kadınlar kulubünün yardım melekleri...eskiden bölemiydik ya :KK43:

4. 4 Ağustos 2009
  5. barcli

barcli ELVİN'İM ABLA OLUYOR Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    yeni başladıysan çorbalara her gün bi tane sebze ekleyerek yapabilrsin alıştıktan sonra sebze çorbasının içine irmik,pirinç,bulgur,şehriye ekleyebilirsin..domatesli şehriye,yoğurt,tarhana,brokoli aklıma gelenler bunlar..nette çok güzel tarifler var bakabilirsin..belirli bi listeye göre hareket etme bence...bi tatlı kaşığı da zeytinyağı ekle piştikten sonra eklemediysen belki ondan kabız olmuştur...yarasın kuzucuna tüm yaptıkların..

6. 4 Ağustos 2009
  7. ssaslan

ssaslan oğluşuna aşık (Sibel) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım valla insan bir süre sonra onu dene bunu dene şeklinde takılıyor ya da durmadan başa sarıyor
    yoğurt çorbası- tarhana- sebze çorbası -mercimek çorbası nasıl denk gelirse deniyorum ve hergün netten değişik bişeyler bulur muyum diye inceliyorum

8. 4 Ağustos 2009
  9. su35

su35 bir varmış bir yokmuş Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    vereliniortak aynı dertden yakınanlardanım cnm bizler bakıp bakıp geçeriz ama yazmaya bazen üşeniriz nedense:1no2:
    gelelim çorbalara:
    1.
    yarın adet kabak (kabukları hafif çizilerek soyulmuş..eğer ilaçlı olup olmadıgından emin değilsen derinde soyabilirsin)
    yarım adet pataes
    bir dal maydonoz veya dereotu her ikiside olur
    bir tatlı kaşığı labne peynir yada herhangi bir peynir
    1 tatlı kaşığı sıvı yağ

yapılışı;
    sebzeleri iyice haşla içine yağ ve kıyılmış yeşillikleride atıp telsüzgüden geçir içine bir kaşık labne koyarak yedirebilirsin dilersen içine bir iki damla limon sıkabilirsin.. ve bu tarife kıyma ve soğan ekleyerekte yapabilirsin..

yine bu tarifi bir yumurtanın sarısı ve bir kaşık yohurtla pişerken terbiye hazrlayıp çorbana ilave ederekte yedirebilirsin cnm..ama ozaman labne eklemesende olur..

2 .
    yarım patates
    yarım havuç
    yarım soğan
    1 kaşık sıvı yağ
    1 kaşık yohurt

yapılışı;
    sebzeleri haşla içine sıvı yağı ekle sonra süzgüden geçir yohurtla çırparak çorbanı hazrlayabilirsin..

istediğin sebzeleri haşlayarak(patates havuç kabak bezelye barbun..vs.) içine dilersen yohurt yumurta sarısı labne peyniri limon suyu ve hatta kıymada ekleyerek değişik tarifler hazrlayabilirsin cnm.bu süreç çok zor oluyor allah yardımcın olsun bebekler bazen herşeyi yemek istemeybiliyorlar:1no2:

10. 5 Ağustos 2009
  11. aybuke07

aybuke07 İKİ AŞK ANNESİ ZAYIFLIYOR Üye

Beğenildi:
    88
    Ödül Puanları:
    153
    ya belli çorbalar aslında bizim yediğimiz çorbanın yağsız tuzsuz olanından yap yedir 1 çay kaşığı yağ kullanabilirsin,,, yarın yazabilirsem yazayım

12. 5 Ağustos 2009
  13. BeyazBulut

BeyazBulut sihirli değneğim var benim :) Pro Üye

Beğenildi:
    464
    Ödül Puanları:
    203
    netten buldum bikaç tane bende denicem

Bezelye Çorbamızın Malzemeleri
    1 büyük çay bardağı taze bezelye
    1 küçük doğranmış taze soğan
    1 tatlı kaşığı doğranmış dereotu
    1 tatlı kaşığı irmik
    1 yemek kaşığı zeytinyağı
    250 ml sıcak su
    Bezelye Çorbamızın Tarifi
    Çorbayı iki şekilde yapabilirsiniz. Birinci yöntem su kaynadıktan sonra içine bütün malzemeleri katıp pişirebilirsiniz. ıkinci yöntem ise taze soğanı yağda hafifçe çevirip sıcak suyu ilave edin. Su kaynayınca bezelye ve dereotunu katın. 10 dakika sonra irmiği ilave edin. Bezelyeler yumuşayana kadar pişirin. En son blendırla iyice ezin, bezelye çorbanız hazır. Afiyet olsun

14. 5 Ağustos 2009
  15. BeyazBulut

Beğenildi:
    464
    Ödül Puanları:
    203
    tabi ölçüleri çok sen azaltıp yapabilirsin istediğin malzemeyi çıkarabilirsin

16. 5 Ağustos 2009
  17. BeyazBulut

Beğenildi:
    464
    Ödül Puanları:
    203
    Semizotlu bebek çorbası için malzemelerimiz:

200 gr semizotu

1 ortaboy rendelenmiş patates

1 orta boy rendelenmiş domates

1 yemek kaşığı kırmızı mercimek

1,5 su bardağı sıcak su

Ve Bebek Çorbasının tarifi:

Zeytinyağında domates, patates ve semizotunu bir kaç dakika pişirin. Sıcak suyu katın ve kaynamaya başlayınca mercimekleri çorbaya ilave edin. 15 dakika kadar kaynatın. Çorbanız koyu olursa bir miktar daha sıcak su ilave edin

18. 5 Ağustos 2009
  19. BeyazBulut

Beğenildi:
    464
    Ödül Puanları:
    203
    bak Yemeğimizin Malzemeleri

1 küçük kabak
    1 küçük havuç
    Yarım küçük soğan
    1 tatlı kaşığı pirinç
    deniz tuzu (1 yaş ve üzeri bebekler için)
    Yemeğizin Yapılışı

Küp küp doğradığımız soğanı ve havucu yağda hafif pembeleşene kadar kavurun. Yine küp küp doğranmış kabağı ilave ederek tencerenin kapağını kapatın. Arada karıştırarak 5 dakika pişirin. Yıkadığınız pirinci tencereye koyun ve üzerini geçecek kadar sıcak su ilave edin. (Yemek çok sulu olmıyacak, pilava yakın bir kıvamda olmalı. Ancak suyunu çekip pirinçler hala pişmedi ise bir miktar daha su ilave edebilirsiniz) Bütün yada çatalla ezerek bebeğinize yedirebilirsiniz