1 yasından önce süt ürünleri verilmeli mi?

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve eness tarafından 21 Ekim 2009 başlatılmıştır.

21 Ekim 2009
    Konu Sahibi : eness
  1. eness

eness Avoncu Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaslar bır makale okudum paylasmak ısteedim.

Bir yaştan önce süt ürünleri verilebilir mi?

"Kızım dokuz aylık. Doktoru bir yaşından önce süt ve süt ürünleri kullanmamızı doğru bulmuyor. Arkadaşlarım ise yoğurt ve peynir başladıklarını söylüyorlar. Ben de başlamak istiyorum. Bir yaşından önce kızıma süt ürünleri verebilir miyim?"

Bir yaşından önce bebek beslenmesinde inek sütünün tercih edilmediği doğrudur. İlk altı aylık dönemde bebeğin diyeti tamamen sütten oluşur. Tercih edilen ve önerilen süt ise anne sütüdür. Çünkü besin bileşimi bebek için en uygun olan sütanne sütüdür.
    İnek sütü ise, besin bileşimi olarak bebeğin henüz gelişmesini tamamlamamış böbrek ve mide-bağırsak sistemi için uygun değildir. Bebeğin tüm süt ihtiyacının inek sütünden karşılanması sorun yaratır. Bu nedenle hayatın ilk altı aylık döneminde bebeğe inek sütü verilmesi hiç istenmez.

İkinci altı aylık dönemde ise, bebek hem süt (anne sütü, biberon maması) hem de yarı katı ve katı ek gıdalar almaya başlar. Bu dönemin başında ağırlık yine süttedir. Dönemin sonuna doğru ise günlük diyet içinde sütün oranı ve önemi azalır. Tercih edilen bu dönemde de bebeğin süt ihtiyacının anne sütü ile karşılanmasıdır.

Bir yaşında ise, bebeğin böbrekleri ve mide-bağırsak sistemi gelişimini tamamlar. Artık bebek süt ihtiyacını inek sütüyle de karşılayabilir.

Ancak, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri için durum farklıdır. İnek sütünden yapılsalar da bebeğin beslenmesi için günlük tüketilecek olan miktar az olduğu için rahatlıkla altı aydan sonra bebeğe verilebilirler...

Bir yaşından önce yumurta verilir mi?

"Bebeğim sekiz aylık. Gün aşırı bir yumurta yediriyorum. Arkadaşım, çok fazla olduğunu haftada bir yemesi gerektiğini söyledi. Haftada üç yumurta çok mu fazladır? Ne gibi sakıncası olur?"

Yumurta zengin bir protein, yağ ve vitamin kaynağıdır. Bu nedenle bebek beslenmesinde sık kullanılan bir yiyecektir. Yumurta ile ilgili endişeler, yumurta proteinine karşı allerjik reaksiyon gelişme olasılığının yüksek oluşudur. Yumurta allerjisi olarak bilinen durum sık görülür. İlk altı ay içinde bebeğin protein ihtiyacı sadece anne sütü ile karşılanabildiği için ilave protein kaynağına gerek yoktur. Ancak, ikinci altı aylık dönemde, anne sütü bebeğin protein ve demir ihtiyacını karşılamaz. Yumurta bu amaçla kullanılabilecek besinler arasında yer alır.

Bebeğe yumurta başlanacağı zaman dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Allerjik özelliği çok belirgin olduğu için daima çok küçük bir miktar verilerek başlanır. Genelde tercih edilen yumurta sarısının sekizde biridir. Sonraki gün içinde bebekte deride döküntü, kusma, ishal gibi belirtilerin ortaya çıkıp çıkmayacağı gözlenir. Eğer bir sorun çıkmazsa, ertesi gün yumurta miktarı biraz daha arttırılır. Böylece bebek, bir hafta içinde bir yumurta sarısını yiyebilecek noktaya gelir.

Yumurtanın beyazındaki “avidin” adı verilen maddenin allerjik özelliği nedeniyle bir yaşından önce verilmesi tercih edilmez. Bir yaşından sonra bebek yumurtayı hem beyazı hem de sarısı ile birlikte yiyebilir.

Bebek iki yaşına gelinceye kadar, yumurtanın kolesterol içeriği için endişe etmeye hiç gerek yoktur. Eğer ailede kolesterol yüksekliği (“hiperkolesterolemi&#8221:KK66: hikâyesi varsa, doktorunuza danışarak bebekte de kolesterol tayini yapılması uygun olur.

Prof.Dr.Benal Avcı Büyükgebiz

2. 21 Ekim 2009
  3. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    ben veriyorum.
    inek sütüyle yapılmış mis gibi muhallebisini,mis gibi yoğurdunu.
    yoğurdunuda pınarın 6-12 ay sütüyle yapıyorum zaten.
    kahvaltısınıda hazırlıyorum sütle.
    herşey ilim demek değil;çok ciddiye almıyorum ben.
    süt olarakda pınarın 6-12 sütünü içiriyorum.bu ara içmek istemesede içiriyordum.

4. 21 Ekim 2009
  5. Charm

Charm Whats up ? Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    6 aydan sonra muhallebısıne de yogurdunu da sut ıle yaptım.. 8 aydan sonra da dırek verdım.. herkesın kendı tercıhı....

6. 21 Ekim 2009
  7. esc_

esc_ kaan'ım canım oğlum Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    ben 6 .12 ay pınar süte başlamıştım alarji du bir daha vermedim

8. 21 Ekim 2009
  9. office

office Hem kibirli, hem batının çok hayranı <3 Pro Üye

Beğenildi:
    38.046
    Ödül Puanları:
    463
    doğduğumda anne sütü alamadığım için inek sütüyle beslenmişim. 26 yaşında maşallah sapasağlam bir hatunum. ilk oğluma da 6. aydan sonra sütle yapılmış muhallebi ve yoğurt verdim. pınar çocuk sütü kullanıyorum. bu oğluma da öyle yapmak istiyorum inşallah. arkadaşın da dediği gibi herkesin kendi tercihi tabiki yerimseniben

10. 3 Kasım 2009
  11. ceyrem

ceyrem EyMeN eFe'lerin efesi.. Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    bende 9,aydan itibaren inek sütüyle muhallebi azcık sulandırıyorum yinede.veriyorum açıkçası bizleri annelerimiz inek sütüyle büyütmüş arkadaslar

12. 5 Kasım 2009
  13. dilshad

dilshad Guest

doktorun soylediklerine katiliyorum. sut urunleri (peynir, yogurt, kefir) verebilirsiniz ama sut hayir. tabii ki herkesin kendi tercihi. ben de okuyarak, arastirarak en dogrusunun bu olduguna karar verdim. onyargilarimizdan kurtularak arastiralim lutfen, onlarin gelisimi herseyden onemli. "eskiden oyleymis" demek de bana anlamsiz geliyor. bebekler yillar icinde o kadar hizli mutasyona ugruyor ki. bende annemden kalma bebek bakimi kitaplari var. ornegin bir tanesinin yazari prof.dr. ihsan dogramaci. orada da yaziyor, eskiler de soylerdi, bebek 1 haftada gozlerini acar 1 ayda kafasini tutabilirmis. simdilerde bebekler gozu acik doguyorlar ve ayni gun kafalarini kaldirabiliyorlar. bunda annelerin bilincli hamilelik gecirmelerinin (folik asit, vs. kullanimi) etkisi var. yine ayni kitapta "9.aydan sonra bebeginizi memeden kesiniz, anne sutunun artik faydasi olmaz." yaziyor. simdi hepimiz biliyoruz ki 2 yasina kadar emzirmenin hikmetleri cok fazla.. bunlar sadece ornek ve bu ornekler cogaltilabilir.. biz daha az gelismisiz, bebeklerimiz bizden ileride olsunlar. hem bu is "simdi sapasaglamim" demekle kapatilamaz. vucudun saglamligi bagisiklik sisteminin guclu olmasiyla orantilidir ve ancak ciddi hastaliklar sirasinda (kanser, vs.) gozlemlenebilir.

14. 6 Kasım 2009
  15. demircik

demircik Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    bende keçi sütü veriyorum kahvaltısında muhallebisinide yoğurdunuda keçi sütüyle yapıyorum kay markanın var pakette onu alıyorum valla anne sütüne en yakın sütmüş keçi sütü e emmeyi bıraktı bebişim napiim....

16. 8 Kasım 2009
  17. serçecik

serçecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    bugün kızıma yarım cay bardagı inek sütü verdım.uyumakta dırenen cocuk ılk kez kendılıgınden uyudu.sımdı mışıl mışıl uyuyor maşallah..cok önyargılıydım süt konusunda yogurt ve peynır verıyorum 6. aydan beri ama süt ilk kez verdım.keci sütü verecektım doktorumuz folık asıt eksıklıgı yapar cok vermek ıstıyorsan ınek sütü ver 10. aydan sonra önerıyorum ben dedı.ama keısnlıkle keçi sütü degıl dedı.kızım henuz 9. ayda gelecek hafta 10. aya gırecek ama..ben ıcıyordum süt kızımda aglıyordu bırazcık ısıtıp onada verdım .15. dk sonra halının üstünde oynarken uyudu ilk defa kendılıgınden uyudu..formul mamalardan daha saglıklı olabılecegını düşünüyorum..

18. 9 Kasım 2009
  19. ladyDarbanvile

ladyDarbanvile Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Bebeğimi muhallebisini su ve devam mamasıyla yapıyordum ki, arkadaşımın sütle yaptığını öğrenince ben de denedim. ılk başta su ile sütü seyrelttim ve herhangi bir rahatsızlık yani allerjik reaksiyon olmayınca rahatladım. Ancak kilo alım sorunu olunca devam mamasına geri dönmüştüm.

Danıştığım diyetisyen ise gün içinde normalde yaptığından fazla kaka yapmaya başlamışsa mamanın işe yaramadığını o yüzden de yarısını sütle yapmamı tavsiye etti. Şimdi hem süt hem mama kullanıyorum.

Kahvaltılara başlayacağız ve ben süt kullanacağım. Çünkü allerjik reaksiyonla karşılaşmadık ve kullanmakta sakınca kalmadı:)