10 Altn kuralla kilo alma

Konusu 'Kilo Almak İsteyenler !' forumundadır ve dertlikxixz tarafından 13 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  13 Eylül 2009
  Konu Sahibi : dertlikxixz
 1. dertlikxixz

  dertlikxixz hoşgeldin :) Üye

  Katılım:
  29 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  748
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  1. Tüketilen gıdaların çeşitlilik açısından zengin olması
  ·
  Tek taraflı beslenme yemekte alınan hazzı ortadan kaldırdığı gibi ayrıca yemeğe karşı olumsuzluk geliştirir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemli koşulu tek taraflı beslenmemekten geçer. Değişik gıdaların damak tadını yaşamanın ayrıca bir haz verdiğinizde bilmemiz gerekir.
  · Tabiatın bize sunmuş olduğu taze ve çok çeşitliliği ; meyve, sebze, ekmek, süt ve süt ürünlerinin örneğinde olduğu gibi tüketmeniz sizi daha dinç ve dinamik kılacaktır.
  · Meyve ve sebze yemeyi bir alışkanlık haline getiriniz. Ancak her meyveyi ve sebzeyi kendi mevsim ve sezonunda yemek gerekmektedir. Suni şekilde olgunlaştırılan meyve ve konservelerde içinde olması gereken minareli ve vitaminlerden fakir olduğunu bilmemiz gerekmektedir.


  2. Almış olduğunuz enerji / kalorinin miktarı önemlidir.

  · Gereğinden fazla gıda tükettiğinizde vücut onu yağa dönüştürerek depolayacaktır. Vücudunuzda bulunan tüm yağ depolarının temelinde fazlaca alınan gıdalar yatmaktadır.
  · Vücudun gereksiniminden daha az enerji/gıda aldığınızda ise yaşamınızı sürdürebilmeniz için ilk olarak depo edilmiş olan enerji kaynakları kullanılacaktır. Bu durum ancak gerçek anlamda vücudunuzda yağ depoları varsa anlamlıdır, yoksa bu durum adale erimesini beraberinde getirir.


  3. Toplam gıdanın fazla öğün sayısına bölünerek tüketilmesi anlamlıdır.

  · Olağanüstü açlık hissini daha iyi kontrol altına almak ve bunu bastırmanız için günde en az 5-6 kez az miktarda öğün almanız sağlıklı olacaktır. Ağzınıza almış olduğunuz lokmaları iyi çiğnemeyi alışkanlık haline getiriniz. Çünkü doyma refleksi midede değil beyinde bulunmaktadır. Ne kadar ağır ve iyi çiğnerseniz almış olduğunuz gıdayı bir o kadar sindirmiş olursunuz. Öğün sayısını arttırdığınız içinde mideniz belli aralıklarla iyi çalıştığında doyma refleksi daha erken ortaya çıkacak ve sizde fazla kilo almaktan kurtulacaksınız.

  4. Yeteri kadar protein alınmalıdır.

  · Kilo başına ortalama olarak 0,9 gr protein almanız gerekmektedir. 60 kg ağırlığında olan bir bayan için bu 54 gr protein demektir. 80 kg olan erkek için ise yaklaşık 72gr protein demektir.
  · Vücudumuz kendi depolarında protein meydana getirecek kabiliyeti yoktur. Onun için proteinin dışarıdan yiyecek yolu ile alınması önemlidir. Ancak alınan miktarın sınırlı olmasında bir o kadar önemlidir. Toplam enerji kaynağımızın %10 protein ile sağlanması sağlıklı beslenme anlamında anlamlı ve önemlidir.
  · Sağlıklı beslenme açısından haftada 2 öğün etli yemek protein açısından yeterli olacaktır. · Fazla tüketilen protein hemen yağa dönüşüp depolanacağından fazla yemekten kaçınınız.  5. Tükettiğiniz yağı sınırda tutunuz.


  · Gözle görülen yağlardan kendinizi sakınmalısınız. Vb. Kızartma , sos ve sosislerde olduğu gibi. · Ancak gözle görülmeyen gizli yağlar karşısında da daha dikkatli olmalısınız. Alış veriş yaptığınız gıdalarda yağsız olanlara öncelik veriniz,katı yağlardan sakınınız. Peynir ve sucuk türlerinden yağsız olanları tercih ediniz.

  6. Her gün taze sebze, meyve ve tahıl ürünleri tüketmeyi alışkanlık haline getiriniz.
  · Vitamin hapları yerine vitamin ihtiyacını; taze sebze ve meyve tüketerek dengeleyiniz.
  · Sebze, meyve ve tahıl ürünlerinin içinde ayrıca sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan mineraller ve posalar yeterli derecede bulunmaktadır.

  7. Maalesef: Tatlılardan uzak durmalısınız.

  · Yemek olarak tükettiğiniz şeker fazlası vücudunuzda hemen yağa dönüşmektedir. Ayrıca tatlılar ve rafine şekerler kalitesiz karbonhidratlardır. Bunların gereksiz yere vücudunuzda yağ olarak depolanmasını istemezsiniz herhalde


  8. Gıdalara zarar vermeden yemeklerinizi hazırlayın.


  · Yemeğin nasıl hazırlandığı ve pişirildiği önemlidir. Yemekleri fazla kaynatmaktan ve kızartmaktan kaçınınız. Bu işlem sebze ve gıdaların içinde bulunan önemli minerallerin, vitaminlerin yıkılmasına neden olur. Sebzeli yemek yaparken doğrama işini yemek hazırladığınız esnada yapınız. Ufak doğramalarda ve ezmelerde kaçınınız. Meyve içinde aynı durum söz konusudur. · Rafine edilmemiş pirinç ve buğday tüketmek önemli ve anlamlıdır. Çünkü bu besinler minarel, vitamin ve posadan zengin gıdalardır.
  · Hazırlamış olduğunuz yemeklerin tazeliği önemlidir. Yiyebileceğiniz kadar yemek hazırlayınız. Tekrar ısıtılan yemeklerde kalori kaybı olmamakta ancak minarel ve vitaminler açısından değerlendirildiğinde oldukça değersiz olmaktadır.
  · Buharla pişen yemekler yiyeceğiniz yemeklerin ağırlık türünü oluşturmalıdır. Yemeklerinizin sularını dökmeyiniz,çünkü pek çok vitamin ve minarel çözünmüş olarak yemeğin suyunda bulunur.


  9. Su: Yaşamak için önemlidir.

  Soluduğumuz hava kadar hayati önem taşır.
  · Günde en az 2,5- 3 litre su içme yi alışkanlık haline getiriniz. Sabah kalktığınızda ilk yapmanız gereken görevlerinizin başında iki bardak su içmek olmalıdır.
  · Yemeklerden yarım saat önce su içiniz, yemek esnasında ve yemekten hemen sonra su içmeyiniz. Yemekten en erken yarım saat sonra su içmeniz önemlidir.
  · Sıcak havalarda ve terlediğiniz durumda sıvı alınımını kaybettiğiniz ölçüde takviye ediniz. Dönem saunaya veya hamama giderek terlemek sağlıklıdır. Ancak terleyecekseniz bol su içmeyi ihmal etmeyiniz.
  · Su olarak asıl burada belirtilmesi gereken ve söz konusu olan sıvıdır. Buna dahil olanlar ise; su - ayran - soda - taze meyve ve sebze sularıdır. Suni tatlandırılmış limonata ve nektar suları pek sağlıklı değildir.
  · Aşırı alkol tüketimi boş kalorin olduğundan sağlıksızdır. Alkol tüketmemeniz gerekmektedir. Almış olduğunuz alkol su olarak kabul edilmez.  10. Spor ve Egzersiz


  · Günlük egzersiz yapmak çok önemli ve sağlıklıdır. Ağır yemeklerden sonra en az 20 dakika yürümek sağlıklı bir sindirim ve dolaşım için önemlidir.
  · Sağlıklı beslenme açısından yüzme- yürüyüş- bisiklet sürmek iyidir. Diğer spor türlerini yapma imkanlarınız mevcut ise onlarında yapmanız gerekir. Ancak aşırı efor ve kondisyon gerektiren spor türlerinden jimnastik yaparak ısınmadan aktif spor yapmayınız. Isınma hareketleri yapmayı bir alışkanlık haline getiriniz.
  · Ormanda , temiz havada yürümeyi ve güneşlenmeyi sürekli kılınız.
  · Sigara kullanmaktan uzak durunuz.
  ALINTIDIR
   
 2. 19 Eylül 2009
  Konu Sahibi : dertlikxixz
 3. angelnr*

  angelnr* Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  838
  Beğenildi:
  53
  Ödül Puanları:
  108
  Bunların kilo almak için olduğundan emin olamadım..
   
 4. 19 Eylül 2009
  Konu Sahibi : dertlikxixz
 5. dertlikxixz

  dertlikxixz hoşgeldin :) Üye

  Katılım:
  29 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  748
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106

  emin ol canım çünkü bir kilo alma sitesinden araştırdımkaydirigubbakcemile2kilo alıcm die yağlıları tatlıları götürmek ilerde selülitlere yol açabilir Kimse kilo almak isterken portakal kabuklarına sahip olmak istemez değil mi :1no2:vs.
   
  Son düzenleme: 19 Eylül 2009
 6. 23 Eylül 2009
  Konu Sahibi : dertlikxixz
 7. berfinbilgen

  berfinbilgen Yeni Üye Üye

  Katılım:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.097
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  ay önce bi kilo alalımda selülit olayını en son düşünürüz, zayıf olan birinde hemen selülit oluşmaz zaten
   
 8. 23 Eylül 2009
  Konu Sahibi : dertlikxixz
 9. dertlikxixz

  dertlikxixz hoşgeldin :) Üye

  Katılım:
  29 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  748
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Selülit zayıf kilolu dinlemez beliriverir ya da göbek oluşur Sen yağlı ye sonuçları seni bağlar beni değil ben sadece öneride bulundum Her yazdığıma tepki veriyosun PES
   
 10. 2 Ekim 2009
  Konu Sahibi : dertlikxixz
 11. ceyda.

  ceyda. Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2009
  Mesajlar:
  101
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  tesekkürler
   
 12. 2 Ekim 2009
  Konu Sahibi : dertlikxixz
 13. Yusum

  Yusum Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  4.033
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  teşekkürler dertlikız.a.s.
   
 14. 2 Ekim 2009
  Konu Sahibi : dertlikxixz
 15. Mirabella

  Mirabella Lost<3Benjamin :) Üye

  Katılım:
  27 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  73
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  teşekkürler dertlikızopuyorumnanaktanalkisalkisalkis
   
 16. 6 Ekim 2009
  Konu Sahibi : dertlikxixz
 17. melekkk__

  melekkk__ Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.034
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  emeğine sağlık cnm teşekkurler :)
   
 18. 29 Nisan 2010
  Konu Sahibi : dertlikxixz
 19. gulken00

  gulken00 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2010
  Mesajlar:
  884
  Beğenildi:
  31
  Ödül Puanları:
  108
  Tatlı yemeden olur mu kilo yapar işte ne güzel :icecream: