11 haftalık gebeyim..Test sonucum beni korkuttu..

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve dadlummm tarafından 12 Şubat 2010 başlatılmıştır.

12 Şubat 2010
    Konu Sahibi : dadlummm
  1. dadlummm

dadlummm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşlar 11 haftalık hamileyim..Geçen hafta kan ve idrar testi yaptırmıştım..
    Doktor hasta olduğu için sonucu bugün gösterebildim..
    TSH 0.55 çıktı..
    Doktor guatır yüksek dedi..Bebek sakat olabilirmiş..
    Allah korusun çok korktum..1 ay sonra tekrar test yapılıcakmış..
    Böyle bir durum geldi mi başınıza..Açıkçası çok korkuyorum

2. 12 Şubat 2010
  3. nicole78

nicole78 pamuk şekerlerim.... Üye

Beğenildi:
    57
    Ödül Puanları:
    153
    inşallah bişeyi yoktur bebeğinin canım..sağlıkla kucağına alman dileğiyle...

4. 12 Şubat 2010
  5. dadlummm

dadlummm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    teşekkür ederim..Ama korkuyorum ister istemez..ınşallah bişey yoktur

6. 12 Şubat 2010
  7. duyguby

duyguby Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canım ya ne sakatlığıı,o nasıl lafmış öyle yaa.Benim tiroidim hamileliğimin başından beri var.Üstelik değer 0.002 falan.Nerdeyse tsh hiç yok.1 ay ilaç kullandım bıraktım sonra.Senin değere bile cıkamadı.Tiroid her hamilelikte yasanan bir sorun.ilaç kullanırsan bişeyin kalmaz.Sakatlığa gelince.genelde tiroidi az çalışanlarda görülmekle birlikte,doğduktan sonra topuğundan alınan kanla bakılır ve eğer sorun varsa bebeğin tedavisi sağlanır.Tedavi edilmezse zeka geriliğine sebep olabilir..bu arada senin tsh değerin alt sınırın hemen altında sanırım.Bence hamilelik haftan için de tiroid sorunu yasayan biri için de çok değil..Nasıl korkutabildiki seni bu kadar doktorunn.ıçin rahat olsun.Forumda bu durumda cok arkadas var.Sen yeterki duzenli olarak kontrol ettir bu değerleri.Aşırılara giderse ilacını falan artıtıt sanırım doktor.

8. 12 Şubat 2010
  9. dadlummm

dadlummm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    inan içimi o kadar ferahlattın ki..Çok Çok teşekkür ederim..
    Gerçekten korktum doktor öyle diyince..ınşallah dediğin gibi bi sorun yoktur..Çok sağol

10. 13 Şubat 2010
  11. duyguby

duyguby Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    rica ederim tatlımm...Allah sağlıklı şekilde kucağına almayı nasip etsin inşallah.bu arada aşırı kusma yapabilir bu durum.Ben 7 kilo verdim ilk 3 ayda..ınsallah sen etkilenmezsin.Çok kusman olursa 1 ay bekleme tekrarla testi..

12. 16 Şubat 2010
  13. yyyaprak

yyyaprak Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Ben de hipotiroid hastasıyım. Yani tahlil değerlerim düşük .Ama artık iyi gidiyor. Hamileliğimde 12. haftamdayım tahlillerim 1.5 çıkmıştı. 2 ay sonra 3.5 çıktı.
    Normalde kadın doğum doktorları bu konuda hemen endokrin bölümüne sevkediyor. Neden doktorun erteleyip 1 ay sonra demiş bilmiyorum. Sonuçta bebeğinin gelişim dönemi ve en fazla riskli olan dönemlerden biri. Bir de ne tavsiye ettiki sana değerlerin değişsin. Normalde ben ilaç kullanıyorum bu hastalığım için değerlerim bozuk olursa ilacımın miktarıyla oynuyorlar ve değişiklik anca 1 ay sonra belli oluyor tahlillerde. Ama seni yönlendirmemişki hiç. Bence mutlaka endokrin bölümüne git. Ben artık ciddi sorun olmadığı için dahiliye iç hastalıklarına gidiyorum. Ama bence sen bunu ihmal etme.
    Ben de katılıyorum doktorunun abarttığı korkuttuğu gibi bir durum olmayabilir. Sakatlık kelimesini benim doktorum hiç ağzına almıyor, düşük riskin fazla olur diye en fazla. Annnenin stressiz olması çok önemli çünkü.
    Umarım hepimiz sağlıkla bebeklerimize kavuşuruz.

14. 16 Şubat 2010
  15. yyyaprak

yyyaprak Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Aklıma gelmişken tiroit değerlerini düşüren yiyecekler var, onları daha az tüketmeye çalışabilirsin.
    ınternetten bulmuştum aşağıdaki yazıyı paylaşayım belki işine yarar.
    BESLENME ÖNERıLERı
    1)Genel olarak sağlıklı bir diyet tüketmelisiniz. Bu diyet, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin-mineraller, posa ve su yönünden zengin olan tüm yiyeceklerin, diyetisyeniniz tarafından, size özel hazırlanmalıdır.
    2)Troid hormonlarının çalışmasını azaltan yiyecekleri (guatrojenik besinler), aşırı almamalısınız. Brokoli, turp, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, hardal otu, kırmızı turp ve şalgam guatrojenik besinlerdir.
    3)Trioid hastaları protein kaynağı olarak çeşitlilik sağlamalı, haftada en az iki kez balık tüketmeye dikkat etmeli, yine tavuk, kırmızı et, baklagiller, süt ürünlerinin yağsız olanlarını tercih etmelisiniz.
    4)Tam tahıl ürünlerini ihmal etmemeli, sebze ve meyvelerin mevsiminde olanlarını kullanmalısınız.
    5)Su tüketiminizi ihmal etmeyin, özellikle ödeme yatkınlığınız geliştiyse dikkatli olunuz
    6)Tuz alımı ve tuzlu ürünlerin tüketiminde doktorunuzun önerileri dışına çıkmayınız.
    7)Özellikle B grubu vitaminleri kontrol edin, yine güçlü antioksidanlardan A, C ve E vitamini alımlarınıza dikkat edin.
    8)Minerallerden selenyum, tiroid fonksiyonları için önemli bir mineraldir. Selenyum seviyesini dengede tutmak için balık, mantar, ayçekirdeği ve sarmısak tüketmeye gayret etmelisiniz.
    9)Çinko alımı önemlidir, bunun için de yağlı tohumlardan badem, tavuk, hindi alımını eksik etmeyin.
    10)Düzenli egzersiz yapın: Egzersiz, tiroid bezinin salgısını ve salgılanan troid hormonuna karşı doku duyarlılığını artmasını sağlar. Metabolizma yavaş çalışıyor iken egzersizle ve kas kütlesinin artırımıyla metabolizma hızı artırılabilir.

16. 16 Şubat 2010
  17. mxixz mxixz

mxixz mxixz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    bende trıot hastasıyım ılac kullanıyorum tsh yuksetı dustu ama baya dusmus ılac fazla gelmıs neyse doktora dedım trıot yuksekdı gebe kalamıyordum sımdı dustu kalırım galıba dedım doktor buda sakıncalı cok dusuk 0.200 fılan yanı olursa bıle dusuk olur en saglıklısı 2.5 bucuk olması dedı