112 hemşiresinin anıları

Konusu 'Komik Yazılar' forumundadır ve edirneli tarafından 11 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  11 Haziran 2007
  Konu Sahibi : edirneli
 1. edirneli

  edirneli Guru Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  299
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  308
  Halk arasında 'Hızır Acil Servis' olarak bilinen 112 servisi çalışanlarının yaşadığı olaylar duyanları hayrete düşürüyor. Ankara'nın Kazan ilçesinde görev yapan acil servis hemşiresi Zeliha Taş'ın tanık olduğu olaylar ise bunlardan sadece bazıları. Taş'ın, Sağlık Bakanlığı'nca ayda bir yayınlanan 'Diyalog SB' dergisinde yer alan komik ve bir o kadar da dramatik hatıraları, Bakan Recep Akdağ'ın bile dikkatini çekti. Konya'da 2 yıl kumanda komuta merkezinde çalışan ve 1 yıl da ambulans hemşireliği yapan
  Taş, Ankara Pursaklar, Batıkent ve Oran'daki acil hizmetinden sonra Kazan'a atandı. Hemşire Taş, yaşadığı ilginç olayları şöyle sıralıyor:


  "Konya'da hayvan gübresi taşıyan bir kamyon Ankara yolu üzerinde kaza yapmış, en yakın istasyondan olay yerine ilk olarak biz ulaştık ve hemen yaralılara gerekli müdahaleyi yaptık. Kaza esnasında hayvan gübresi bütün yola yayıldığından trafik de zor işliyor. Yaralı sayısı çok olduğu için diğer ambulanslar da gelmek üzere.

  Bizim şoförümüz kumanda kontrol merkezini telsizle aradı:
  - 1170 Merkez, diğer gelen ambulanslara söyleyin, yol durumu müsait değil.
  - Nasıl yani, nasıl yol durumu müsait değil?
  - 1170 Merkez, diğer ambulanslara söyleyin yol durumu müsait değil, dikkatli gelsinler.
  - Ne demek istediğiniz tam olarak anlaşılamadı, ne var bu yolda?
  - Yolda b...k var."

  Zeliha hemşire, başından geçen iki farklı olayı da şöyle anlatıyor:
  "İhbar geldiğinde yola çıkmadan önce hasta yakınlarının bir okul, market, cami yanına gelerek bizi karşılamalarını isteriz. Bir gün bir acil hasta için yola çıktık ve hasta yakınına cami önüne çıkarak bize el sallamasını istedik. Olay yerine yakın bir yerde, orta yaşlı bir vatandaşımız el sallayarak ambulansı durdurdu. Biz de hasta yakını diye ambulansa aldık ve evi tarif etmesini istedik. Vatandaş evi tarif ediyordu, 'Sağdan gidin, ilerden sola dönün' gibi. Fakat bu işte bir gariplik vardı, tarif edilen
  adresten epeyce uzaklaşmıştık. Vatandaş sonra, 'Ev işte burası' dedi ve ambulanstan indi. 'Allah'a ısmarladık' deyip uzaklaşmak isterken, 'Hastanız nerede?' diye sorduk. 'Ne hastası kardeşim, ben eve gidecektim, el salladım, siz de durdunuz, getirdiğiniz için teşekkür ederim" dedi.

  Zeliha Taş yaşadığı bir komik olayı işe şöyle aktarıyor:
  "Bir kadın, 'Köpeğim komşumu ısırdı, acele ambulans gönderin' diye aradı. Biz verilen adrese derhal intikal ettik. Kapıyı çaldık ve köpek tarafından ısırılan komşunun nerede olduğunu sorduk. Bizi arayan kadın, 'Isırılan kadın nerede bilmiyorum, ben köpeğim için aradım, gerçi aşısı falan tam ama siz yine de bir bakın' cevabını verdi. Hepimiz şok olduk."

  Hemşire Taş, kumanda komuta merkezinde çalışırken, "Kocam çok kötü durumda, kalp krizi geçirdi, bir an önce gelin" diye panik halinde telefon açan bir hasta yakınının heyecanına ortak olmuş: "Kocanız erkek miydi?"

  Zeliha hemşire, yaptığı işin oldukça zor olduğunu, vakaların durumuna göre gayet serinkanlı ve hazırlıklı bir şekilde göreve gittiklerini belirterek, "Büyük trafik kazalarına ya da kalp krizi vakalarına giderken ona göre hazırlık yapıyoruz. Yola çıktığımızda tüm cihazları hazır hale getiriyoruz" dedi. Tecrübeli hemşire, bir dolmuş kazasında bacağı kopmuş bir yaralının kopan bacağını annesine verdiği için büyük pişmanlık duyduğunu da ifade ederken, "O an bir şey hissetmeme rağmen akşam eve gittiğimde çok üzüldüm. Nasıl böyle bir şey yaptığıma halen inanamıyorum" diye konuştu.

  İHA
   
 2. 12 Haziran 2007
  Konu Sahibi : edirneli
 3. zelisss

  zelisss Guest

  gerçekten 112 de çalışan sağlık personelinin işi çok zor allah kolaylık versin ne diyeyim teşekkürler paylaşım için
   
 4. 12 Haziran 2007
  Konu Sahibi : edirneli
 5. gxuxmxuxxsx

  gxuxmxuxxsx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2006
  Mesajlar:
  460
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Ay yok yaa neler varmış
   
 6. 13 Haziran 2007
  Konu Sahibi : edirneli
 7. Yalnxixz82

  Yalnxixz82 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  120
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  trajikomik teşekkürler cnm
   
 8. 14 Haziran 2007
  Konu Sahibi : edirneli
 9. pijema

  pijema Hamd olsun.... Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.498
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ben çok duygusalım ama çok istemişimdir hemşire olmayı