12 adımda çevre dostu olun!

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 10 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  10 Kasım 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  [​IMG]
  Siz de evinizde uygulayacağınız birkaç ufak adımla çevreye verdiğiniz zararı en aza indirmeyi istemez misiniz? Üstelik aylık faturalarınızın azalacak olması da cabası!
  Bunun için büyük değişikliklere, çok fazla çabaya gerek yok, yalnızca birazcık dikkat ve özen yeterli.

  Evinizde…

  1. Elektrik düğmelerini kapatın
  Odalardan çıkarken, elektrik düğmelerini kapatmaya özen gösterin. Bulunmadığınız odada yanan lambanın size faydası olmayacaktır ancak kullanmadığınız bu elektrik faturanızın şişmesine neden olacaktır.

  2. Kış aylarında kalın giyinin
  Evinizde üşüdüğünüzü hissettiğinizde, öncelikle kombinizin ayarını yükseltmek yerine, kalın bir şeyler giymeyi deneyin. Bu kesinlikle faturalarınızı çok olumlu etkileyecektir.

  3. Güneşten faydalanın
  Özellikle kış aylarında, perde ve panjurlarınızı açık tutmaya çalışın. İçeriye giren güneş, hem kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak, hem de evinizi ısıtacaktır.


  Mutfağınızda…

  4. Buzdolabınızın ısısını doğru ayarlayın
  Buzdolabınızın ayarını her mevsim hava şartlarına göre ayarlamalısınız. Olması gerekenden 10 derece daha fazla ölçü yüzde 25 daha fazla enerji harcamanıza neden olur.

  5. Buzdolabınızın kapısını kontrol edin
  Buzdolabınızın kapısı yeteri kadar sıkı kapanmıyor ve içerideki soğuğu dışarıya veriyorsa, bu içeriyi soğutmak için daha fazla enerji harcıyor anlamına gelir. Kapıya sıkıştırdığınız bir kağıdı çekmeye çalıştığınızda karşılaştığınız direnç, buzdolabı kapınızın sağlamlığını gösterir. Eğer katlayıp kapıya sıkıştırdığınız kağıdı kolaylıkla çekebiliyorsanız, teknik servisi çağırmanın zamanı gelmiştir.

  6. Eski buzdolabınızdan kurtulun
  Evde yedek olarak tuttuğunuz eski bir buzdolabınız varsa, ondan bir an önce kurtulmaya çalışın. Bu size yıllık birkaç yüz YTL kazandıracaktır.

  7. Buzdolabınızı güneş ışığından uzak tutun
  Buzdolabınıza direk temas eden güneş ışığı onun verimini azaltacak, çalışırken daha fazla enerji harcamasına neden olacaktır.

  8. Bulaşık makinesi kullanın
  Bulaşık makinesi, elle yıkamaktan çok daha az enerji harcamanızı sağlar. Bu size hem zaman, hem de para kazandıracaktır. Çalıştırmadan önce makinenizi ne kadar çok doldurursanız, o kadar boşa enerji harcamamış olursunuz.

  Banyonuzda…

  9. Klozetiniz su kaçırıyor mu?
  Zaman zaman klozetinizin su kaçırıp kaçırmadığını kontrol etmeniz yararlıdır. Bunu klozetin içindeki suya renkli bir karışım ekleyip, iki saat sonra, rengin değişip değişmediğine bakarak test edebilirsiniz. Eğer renk açılıyorsa, bir sızıntı vardır. Bu da su kullanımınızı gereksiz yere artırmaktadır. Sızıntıyı mümkün olan en kısa zamanda engelleyin.

  10. Hızlı duş alın
  Duşta gereksiz yere geçireceğiniz her dakika, hem daha fazla su, hem de daha fazla enerji harcamanıza neden olacaktır. Her gün aldığınız kısa duşları 10 dakikayla sınırlamaya özen gösterin.

  11. Musluklarınızı kontrol edin
  Musluklarınız damlatıyor ve siz bunu fark etmiyor olabilirsiniz. Zaman zaman banyonuzda yapacağınız kontroller, fazla su kaybını engelleyecektir. Bu kontroller sayesinde dünyamızda tükenmeye yüz tutmuş su kaynakları gereksiz yere harcanmazken, sizin de su faturalarınız kabarmayacaktır.

  12. Çamaşır makinenizi daha verimli kullanın
  Çamaşır makinenizi daha verimli kullanmak için kirli çamaşırlarınızı biriktirip yıkayın. Makinenizi çalıştırmadan önce, gerektiği kadar doldurduğunuzdan emin olun. Çok kirli olmayan çamaşırlarınızı yıkarken ekonomik programı tercih etmeniz, hem sudan, hem de enerjiden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.
  Milliyet