12. haftada şiddetli öksürük zararı olur mu?

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve yln80 tarafından 2 Kasım 2009 başlatılmıştır.

2 Kasım 2009
    Konu Sahibi : yln80
  1. yln80

yln80 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    76
    Merhaba. 12. haftada üçüz gebeyim. ancak alerjik rinit nedeniyle iki gündür şiddetli öksürüğüm var. Doktor güvenli bir antibiyotik verdi, ama bu öksürüğü durduramıyorum. bir zararı olur mu? Böyle şiddetli öksürüğü olanlar ne yaptınız? Lütfen cevaplayın :KK43::sm_confused:

Son düzenleme: 2 Kasım 2009
  2. 2 Kasım 2009
  3. yln80

yln80 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    76
    Yok mu cevap yazan arkadaşlar? Bir de Sefpotec kullanan var mı antibiyotik olarak? Lütfen paylaşın...

4. 2 Kasım 2009
  5. seko4517

seko4517 can oglum, bal oglum Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    hayirli olsun 3 uz lerinn
    darisi bizeee
    oksruk icin doktorun ilac vermis
    sende balli tarcin ihlamur filanli karisim ic sicak sicak iyi gelir
    ama bitkileri arastir gebelige zarari olabilir
    zararsizlardan ic
    ozellikle sicak su inatci oksurugun kesilmesinde birinci demisti benim doktorum
    gecmis olsun bunlarla rahatlamazsan doktora yeniden git
    malum 3 uz gebelik riskli gebelik:1hug::1hug:

6. 2 Kasım 2009
  7. hilall85

hilall85 minik MİNA artık evindee Üye

Beğenildi:
    62
    Ödül Puanları:
    153
    geçmişş olsun canımmm...ne güzelll üçüzlerin olucakmışşş...çoğul gebelik olduğunu biliyodum ama üçüz olduğunu bilmiyodum....rabbim üçüzlerini kucağına almayı nasip etsinnn......hastalığın konusundada bi bilgim yokkk....
    bilmek için ilk hamile kalmak gerekkk....
    canımm inşş öksürüğün tez zamanda geçerr...

8. 2 Kasım 2009
  9. piramit80

piramit80 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Merhaba.Bende gebeliğim başında bir ay öksürmüştüm ilaç kullanmadım.Kendi yaptığım ıhlamur ve nane karışımlarını kullandım.Bol şekerli su içebilirsin.Bol sıvı alınımı çok önemli! geçmiş olsun

10. 3 Kasım 2009
  11. yln80

yln80 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    76
    teşekkür ederim canım.( üçüz, ama bir tanesi haftaya sonlandırılacak.) bu öksürük canıma okuyor. Boğazım yırtıldı. zor bulduğumuz bebeklerimizi Allah korusun artık. Ağlamak geliyor içimden, ama ağlayınca rinit daha beter oluyor, nefes alamıyorum, tıkanıyorum. Allaha emanet dedim artık dün gece. Uyku desen yok, öksürmekten kusuyorum, yemek yiyemiyorum. Allah yardımcım olsun. Benim durumumdakilerinde. :KK43:

12. 3 Kasım 2009
  13. babytwin

babytwin Cemre Kızım :) Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    selam yln80, canım aynı rahatsızlık bende de var. bir parfüm kokusu nedeniyle biranda tıkandım, yaklaşık 2 haftadır şiddetli öksürüyorum. ben de senin gibi çok korktum.
    doktora gittim kesinlikle herhangi bir ilaç kullanma dedi, burun açıcı sprey kullanıyordum sadece onu bile kullanma içinde kimyasal var kana karışır dedi. yapacak birşey yok dedi. benim de boğazım yanıyor ve her yerim acıyor öksürmekten, bir kaç doktora ve kadın doğum doktoruma daha sordum, onlar da öksürüğün bebeğe herhangi bir zararı olmayacağını söyledi. ama duyarmış hissedermiş bebek.

ben buğu yaptım sık sık özellikle ilk gülerde bol bol terledim ve dinlendim birkaç gün... akıntıyı hzılandırdı ve belki daha kısa sürede iyileşirim, çünkü en az 1.5 ay sürüyor bende de.

ama ilaç mecbur kalmadıkça kullanma öksürükten daha zararlı olabilir. doğal bitki çaylarını içmeyi de çok abartma, sen hem çoğul gebeliksin hem de daha erken haftalardasın. doğal bitkilerle (kekik+adaçayı+biberiye+papatya) buğu yap ve güzelce terle. ben yaptım gerçekten göğsümdeki sıkışıklığı az da olsa azalttı ve yoğun bir balgam atıyorum. biliyorsun bu rahatsızlığa ialçlar zaten çok da iyi gelmiyor.

çok geçmiş olsun, seni en iyi ben anlarım. korkma bebeklerine zararı olmayacak ama sana sıkıntı tabii...

14. 3 Kasım 2009
  15. yln80

yln80 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    76
    Canım çok saol, içimi rahatlattın. Bizimki üçüz olduğu için çok doktor var. Kendi tüp bebek doktorum öksürmenin bir zararı yok, rahat ol dedi, ama burdaki doktorum bebekleri sıkıntıya sokar diyor. KBB doktoru da alerjik astıma çevirir, hemen antibiyotiğe başlayacaksın dedi. çok alerjik bünyem var. ağlaya ağlaya öksüre öksüre helak oldum. Allah korusun artık...

16. 3 Kasım 2009
  17. ARAY

ARAY Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım zamanında ben de öksürükten çok çektim.bir tatlı kaşığı dağ kekigini su bardağına koy üstüne kaynar su dök ılımaya yakın iç.öksürüğe birebir iyi geliyor.hiç bir öksürük ilacı kesememişti.başkasından duyup uygulayınca geçekten iyileştirdi.bir de ayvanın iyi geldigini biliyorum.ama ayva öksaürürken zor yenir.kaynatıp içersen iyi gelecektir.çok geçmiş olsun.

18. 3 Kasım 2009
  19. babytwin

babytwin Cemre Kızım :) Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    çok özür dilerim kulaktan dolma biliyorum ama bitkilerin kaynatılarak içilmesi doğru değil gebelikte... özellikle kekik söktürücü özelliği ile kanamayı tetikliyor ve bebekler için çok zararlı. kaş yapalım derken göz çıkarmayalım. ayvayı kaynatıp içmenin bir zararı olmaz ama kekik bence zararlı olabilir. nacizane uyarmak istedim. tabii en iyi doktorlar bilir.