12 Türk Filmi Altın Koza İçin Yarışacak

Konusu 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' forumundadır ve husel tarafından 7 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  7 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : husel
 1. husel

  husel er:) Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.849
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  02 – 08 Haziran tarihleri arasında yapılacak 15. Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak filmler belli oldu. Toplam 29 filmin başvurduğu yarışmada sinema yazarları ve festival sinema etkinlikleri koordinatörlerinden oluşan ‘Festival Kurulu’ tarafından belirlenen 12 film, Altın Koza Heykelciğine sahip olabilmek için görücüye çıkacak. Altın Koza Film Festivali kapsamında her yıl düzenlenen ve son dönemde çekilen Türk filmlerinin görücüye çıktığı ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak filmler belli oldu. Sinema yazarları, festival sinema etkinlikleri koordinatörlerinden oluşan 6 kişilik Festival Kurulu, ön değerlendirme sonucu aşağıda adı geçen filmlerin yarışmak üzere Halk Jürisi ve Büyük Jüri’nin önüne çıkması yönünde karar verdi.

  Ara - Yönetmen: Ümit Ünal
  Gitmek - Yönetmen: Hüseyin Karabey
  Gölge - Yönetmen: Mehmet Güreli
  Hazan Mevsimi: Bir Panayır Hikayesi – Yönetmen: Mehmet Eryılmaz
  Mülteci - Yönetmen: Reis Çelik
  Nokta - Yönetmen: Derviş Zaim
  Saklı Yüzler - Yönetmen: Handan İpekçi
  Sonbahar Ağıtı - Yönetmen: Özcan Alper
  Tatil Kitabı - Yönetmen: Seyfi Teoman
  Ulak - Yönetmen: Çağan Irmak
  Beyaz Melek - Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül.

  Festival Kurulu ayrıca, Tayfun Pirselimoğlu’nun Rıza, Semih Kaplanoğlu’nun Yumurta ve Fatih Akın’ın Yaşamın Kıyısında isimli filmlerinin yarışma dışı gösterim için önerilmesini de kararlaştırdı.

  Festival, Büyük Jüri En İyi Film Ödülü’ne 250.000 YTL, Büyük Jüri Yılmaz Güney Ödülü’ne 75.000. YTL, Halk Jürisi En İyi Film Ödülü’ne 50.000. YTL ve En İyi Yönetmen Ödülüne
  50.000 YTL ödül dağıtacak.

  15. Altın Koza Film Yarışması’nda ödül alacak filmler 07 Haziran 2008 Cumartesi günü yapılacak Ödül Töreni ile sahiplerini bulacak.