13-17 yaş grubundaki çocuklar için çevrimiçi güvenlik ipuçları

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve Ev -Hanxixmxix tarafından 3 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  3 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 1. Ev -Hanxixmxix

  Ev -Hanxixmxix sevgiler Üye

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.647
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Bu çağdaki gençlerde, düşük öz saygı dönemleri yaşamak, arkadaşlarının onayını almaya çalışmak ve anne babalarının beklentilerini karşılamak konusunda isteksiz davranmak yaygındır. Bu grubun ilerleyen yaşlarındaki çocuklar grup kimliği ve bağımsızlık isterler ve aile değerleriyle yaşlarına özgü değerleri bağdaştırmak eğilimindedirler. Erişkinlik döneminde, çocuklar olgunlaşır ve dünyayla düşünsel düzeyde etkileşim kurmaya hazırdır. Bu yaş grubundakiler, genellikle yeni düşüncelere açıktır ancak bunların geçerliliğini sorgulayacak yaşam deneyiminden yoksundur. Anne babaların erişkin çocukların Internet kullanımını yönlendirmeyi sürdürmesi önemlidir.

  Bu yaş grubundakiler çevrimiçi ortamda neler yapar?
  Bu yaş grubundakiler anlık ileti (IM), e-posta kullanır ve çevrimiçi oyunlar oynarlar. Ayrıca Internet'te bilgilere erişmek için arama motorlarını etkin olarak kullanırlar. 13-17 yaş grubundakilerin çoğu sohbet odalarını ziyaret etmiştir ve yetişkinlere özgü ya da özel sohbetlere katılmış olabilir. Bu yaş grubundaki erkek çocuklar, sınırları zorlamaya daha yatkındır ve kaba mizah, şiddet, kumar ya da yetişkin içerik sitelerini ararlar. Kızlar ise daha çok çevrimiçi ortamda sohbet ederler ve dolayısıyla çevrimiçi yoldan gelen cinsel içerikli tekliflere daha çok maruz kalabilirler.

  Sayfanın başına git
  Güvenlik ipuçları
  Burada, bu yaş grubunda çevrimiçi ortamda bulunan çocukları yönlendirirken göz önüne alacağınız bazı ipuçları bulunmaktadır.

  • Çocuklarınızın da katkısıyla Internet ev kuralları listesi oluşturun. Bu listede sınırların dışında kalan site türleri, Internet'e erişim saatleri ve sohbet odası iletişimini de içeren çevrimiçi iletişimle ilgili olarak uyulması gereken kurallar da bulunmalı.

  • Internet'e bağlı olan bilgisayarları, açık bir alanda ve çocuklarınızın yatak odalarının dışında tutun.

  • Diğer arkadaşları ve etkinlikleri hakkında konuştuğunuz gibi, çocuklarınızla çevrimiçi arkadaşları ve etkinlikleri hakkında konuşun. Çocuklarınızın yabancılarla konuşmalarını engellemek için, anlık ileti listeleri hakkında konuşun.

  • Ebeveyn gözetiminin yerine geçecek değil onu bütünleyecek Internet filtreleme araçlarını (MSN Premium'ın Ebeveyn Denetimleri gibi) araştırın.

  • Çocuklarınızın hangi sohbet odalarını ya da ileti panolarını ziyaret ettiğini ve çevrimiçi ortamda kimlerle konuştuğunu öğrenin. Onları izlenen sohbet odalarını kullanmaya teşvik edin ve genel sohbet odası alanlarında kalmaları için ısrar edin.

  • Çevrimiçi ortamda edindikleri arkadaşlarla asla gerçek yaşamda buluşmayı kabul etmemeleri konusunda ısrar edin.

  • Çocuklarınıza e-posta, sohbet odası ya da anlık ileti kullanırken, kayıt formu ve kişisel profil doldurmak ve çevrimiçi yarışmalara girmek için izniniz olmaksızın asla kişisel bilgiler vermemelerini öğretin.

  • Çocuklarınıza, izniniz olmaksızın program, müzik ya da dosya yüklememeyi öğretin. Web'de dosya paylaşırken, metin, görüntü ya da çizim alırken telif hakkı yasalarını çiğneyebilir ve yasadışı duruma düşebilirler.

  • Çocuklarınızı, çevrimiçi ortamda kendilerini rahatsız ya da tehdit altında hissettiren bir şey ya da bir kişi olduğunda size iletmeleri için teşvik edin. Sakin olun ve çocuklarınıza bu türden şeyleri size ilettiklerinde bir sorunla karşılaşmayacaklarını anımsatın. (Çocuğunuzun, onun bilgisayar konusundaki haklarını elinden almayacağınızı düşünmesi önemlidir.) Çevrimiçi saldırganlar ve sanal kabadayılarla nasıl baş edebileceğinize ilişkin makaleler okuyun.

  • Çocuklarınızla çevrimiçi yetişkin içeriği ve pornografi hakkında konuşun ve onları sağlık ve cinsellikle ilgili olumlu sitelere yönlendirin.

  • Onları istenmeyen postalardan koruyun. Çocuklarınıza çevrimiçi ortamda e-posta adreslerini vermemelerini, istenmeyen postalara yanıt vermemelerini ve e-posta filtresi kullanmalarını anlatın.

  • Çocuklarınızın sık ziyaret ettiği Web sitelerini öğrenin. Çocuklarınızın saldırgan içerik taşıyan siteleri ziyaret etmemesini ya da kişisel bilgilerini ya da fotoğraflarını kimseye iletmemelerini sağlayın.

  • Çocuklarınızla sorumlu, ahlaki çevrimiçi davranışları öğretin. Internet'i, dedikodu yaymak, tacizde bulunmak ya da başkalarına tehditler yöneltmek için kullanmamaları gerekir.

  • Çocuklarınızın çevrimiçi mali işlemler (bir ürünü sipariş etme, alma ya da satma) yapmadan önce sizden onay almalarını sağlayın.

  • Çocuklarınızla çevrimiçi kumarı ve olası risklerini tartışın. Çevrimiçi kumar oynamalarının yasadışı olduğunu anımsatın.