13 aylık oğlum katı besin yemiyor

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve enessa tarafından 12 Kasım 2008 başlatılmıştır.

12 Kasım 2008
    Konu Sahibi : enessa
  1. enessa

enessa izmirimi özledim......... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    hanımlar 13 aylık bir oğlum var ve daha katı besin yemiyor verdiğimde ya öğürüp kusuyor yada ağzından çıkarıyor ne yapacağımı bilmiyorum devamlı beni emmek istiyor lütfen bi akıl verin deliricem......

2. 13 Kasım 2008
  3. arzuco

arzuco Biri Beni Durdursun Canım Pro Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    146
    şimdiye kadar ek gıdayı blenderdan geçirip mi vermiştin? pütürlü gıdaya alışmadıysa öğürebiliyormuş

4. 14 Kasım 2008
  5. rapunzel77

rapunzel77 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    57
    Ödül Puanları:
    108
    merhaba..yazını okurken sanki ben yazmışım gibi hissettim.benimde kızım 15 aylık ve aynen oğlun gibi katı yemiyor çatalla iyice ezip veriyorum.ve acayip meme düşkünü.bende her yolu denedim ama memeyi kesinlikle bırakmıyor o yüzden yemek yemek ona zor geliyor.doktoru 2.5 yaşına kadar katı yemeği yemeyebilileceğini söyledi.sende dert etme canım biraz sabredicez.bide aç bırak o zaman itiraz etmiyor benimki ama ben kıyamıyorum hep zorluyorum oda tiksiniyor ama elimde değil işte..kolaylıklar dilerim canım...

6. 15 Kasım 2008
  7. yusufum

yusufum Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Arkadaşlar bende oğlumu katı gıdalara alışıtırrken bayağı zorlandım çok sıkıntılar çektim oğlum 1.5 yaşına kadar anne sütü aldı ama katı bir gıda verdiğim zaman boğuluyodu yüreğim ağzımda yaşıyodum her katı gıdadan boğuluyodu çiğnemek istemiyodu sorun buydu oğlum şuanda 2 yaşını 2 ayda geçti ve sorunumuz bayağı düzeldi arada sırada oluyor ama gün geçtikçe daha iyiye gidiyor ama arkadaşlar ben bu sorunu yenmek için çok çaba sarfettim yeri geldi tv izlemedim yeri geldi arkadaşlarıma oturmaya gitmedim sabırlı davrandım uğraştım ve oğluma sonunda çiğnemeyi öğretttim

8. 1 Ekim 2010
  9. gokce_turkseven

gokce_turkseven Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    pekı nasıl bende kendımı sosyal cevreden uzak tuttuyorum evde sureklı yemek yapıyorum sevdıgı seylerı a bulursam daha kolay olur dıye ama bır turlu cıgnemeyı ogretemedım 16 ayına gırdı sureklı bıberonunu ıstıyor baba kayınvalıde benım annem cevremızdekı herkes benı sucluyor ama ben sadece doktoru dınledım 12 ayda baslattırdı doktorda kafayı yıcem artık

10. 1 Ekim 2010
  11. gokay072664

gokay072664 Annesinin Bitanesi DEFNE Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    canım 12 ay cok gec ek besin için.. o yüzden reddediyor.. anne sütü alsa bile 6.aydan sonra ek besine baslamayanlarda bu sık rastlanıyor..

12. 15 Haziran 2011
  13. simiyra

simiyra Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    benim de 13 aylik bie kizim var vekati gidayi almiyor oguruyor agzında tutuyor.ben katı gıdaya 6 aylıkken gectim ve hep blender kulandik o zamanlar.blender kullanimiyla ilgili bir problem oldugunu bilmiyordum yeni yeni duyuyorum acikcasi.ve ne oldugunu da ilmiyorum yani neden blender kullaninca bebekler gec alisiyor kati gıdaya bilen varsa aciklarsa sevinirim

14. 15 Haziran 2011
  15. simiyra

simiyra Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    asil sorunu yazamadim kizim katı gıda yemiyor oguruyor surekli.sadece biberon istiyor ne yapmalıyım sizce bu durum moralimi cok bozuyorçne yaptimsa reddetti.1 ay oncesine kadar en azindan corba icerdi simdi o da yok.tekrar blenderdan gecirip mi versem.ac birakip vermeyi de denedim benim kizim cok inatci biberon verene kadar ac kalmayi yegledi.neler yaptınız yazarmınız sorunu asmak icin

16. 5 Ekim 2011
  17. nursevil23

nursevil23 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    hanımlar 12 aylık bi oğlum var ve şu anda 9 kilo. sorunum şu ki katı gıdayı yemiyor.. küçük bir parça ağzına gitse öğürüyor yada kusuyor. ekmek koyuyorum çorbasına fark edince geri çıkarıyor. henüz dişleri çıkmadığı için diye düşünüyorum ama ne yapacağımı da bilmiyorum. nasıl alıştırırım bilemedim.

18. 8 Mayıs 2012
  19. frezia

frezia Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    33
    Arkadaşlar benim naçizane önerim 4-6 aydan sonra çocuğunuza ek besinler vermeye başlayın ve verdiğiniz şeyleri püre yapmadan, hafif ezerek verin. Sonra 9 aylıkken falan da sağa sola döker demeyin eline meyve verin, kendisi uğraşıp yemeye çalışsın. Pilav yedirin mesela. Yemeklerin tatlarını öğrensin. Damak lezzeti gelişsin.

Benim kendimden 12 yaş küçük bir erkek kardeşim var. Ben ortaokuldayken annemle ona birlikte baktık. Annem herşeyi süzgeçten geçirir verirdi. Sırtına bir yastık koyar yatırır kaşıkla yedirirdi ve kardeşim hep kusardı. Annem o kustukça döverdi kardeşimi, sinirden çıldırırdı. Çok üzülürdüm. Çok zor geçti katılara.

Kendi kızıma 4 aydan sonra kayınvalidem ve yanında bakıcı beraber baktı. İkisi de herşeyi incecik blenderdan geçirip verdi, ben de evde ne kadar hafta sonları uğraştıysam alıştıramadım. Şu an 3,5 yaşında ve hala katıları kusuyor, kızıma yemek verirken çileden çıkıyorum. Geçen gün tam bir saatte iki küçük köfte yedirebildim. Az biraz gelişme var, tost, makarna falan yiyor ama özellikle tatile falan gidince çok zorlanıyorum. Yanımda blender ile gezdim çoğu kez. Katıları yedirmeye çalışıyorsun, püre yapmamak için ısrar ediyorsun, açlıktan ölse de yemek istemiyor. İnatlaşıyor anneyle.

Şu an kayınvalidem ve kayınpederim birlikte bakıyor kızıma, bakıcı ayrıldı, hala meyveleri ezip veriyorlar.Kızımı sonbaharda kreşe vereceğim ama kara kara düşünüyorum.

Bir ara çok uğraştım rafadan yumurtasını hazırladım, peynir, zeytin, bal, süt yanına oturup yediriyordum. Kayınvalidemle kayınpederime de sabah lapa yapılmış karma karışık kahvaltılar vermemelerini söyledim. Benim gibi yedirmelerini rica ettim. Az yiyor doymuyor diyorlar 1 koca kaseye cicibebe ya da ekmek, bal, zeytin, dövülmüş ceviz, peynir, süt, yumurta hepsini karıştırıp kahvaltısını öyle veriyorlar. Tabi haftanın 5 günü öyle yediği için hafta sonu iki günde benim uğraşlarım yetersiz kalıyor.
    O kahvaltıyı ben görünce içim kalkıyor. Çocuk tatlı tuzlu karmakarışık yiyor. Kreşte ne yapacak bilemiyorum. Şu an ikinci kızıma hamileyim. Temmuz sonunda doğacak inşallah. Onda aynı hataların olmasını istemiyorum. Ama büyük ihtimal ona da bakıcı ile birlikte kayınvalidemler bakacak. Kayınvalidem de temizlik konusunda çok titiz. Ağzı yüzü gözü bulaşık olmuş, elinde meyveyle gezen bir bebeğe tahammül edebileceğini sanmıyorum. Bir de yemek işi sabır gerektiriyor. Katı besin verirken çocuğun başında yarım saat, kırk dakika oturup büyük tahmmülle çiğneyip yemesini beklemelisiniz. Bizimkiler de bakıcı da o konuda sabırsızdı ne yazık ki.

Bebişleriniz konusunda titiz olmayın. Beslenmesine vakit ayırın, kendisinin elini yüzünü bulaştırıp yemesine müsade edin.
    Tuvaletini öğretiken bile aynı şekilde. Titiz, aceleci olursanız geç öğrenir. Sabırla, ortalığı kirletmesine, üstünü kirletmesine müsade ederek kendi kendine yiyebilme alışkanlığı kazandırın çocuklarınıza. Yoksa sonrasında çok zorlanılıyor.