14 yaşındaki kızımla hiç anlaşamıyorum

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve tülce tarafından 19 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    19 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : tülce
  1. tülce

tülce Guest

bazen hiç dayanamıyorum sanki herşeyin üzerime geldiğini hissediyorum 14 yaşındaki kızımla düşman ğibi olduk tükendiğimi hissediyorum büyürken asla benim kızım böyle olmaz dediğim asilikleri var yardım edin ne olur buzları nasıl eritirim nasıl sabırlı olurum sanki boguluyorum hiç beni dinlemiyor ne desem düşman gibi tepki veriyor nasıl atlatacağım bu durumu yardım lütfensenağlamasenağlamasenağlama

2. 19 Ağustos 2008
  3. fragola

fragola Gruşenka Üye

Beğenildi:
    48
    Ödül Puanları:
    153
    Sevgili tülce sizin yazdıklarınızı okurken kendi 14 yaşındaki halimi hatırladım. Ben de annemi çıldırma noktasına getirmiştim o dönem. Kadıncağızın ruhunu tükettim. Ben de anneme düşmanımmış gibi davranıyodum. Annemin hiç beni düşünmediği iddiasındaydım. Herkes bana düşman sanki, öyle lanet bi dönemdi. Ama bu dönem sanıyorum büluğ çağı denilen ergenlik dönemi. İnsan asileşiyor bi garip oluyor. Hormonal bir süreç heralde. Ama sizi anlıyorum, şimdi yaptıklarımı düşününce çok üzülüyorum ama yapacak bişey yok, sabırla o dönemin geçmesini bekleyeceksiniz sanırım, annem yazık öyle yapmıştı =) Ama çok aşırı geliyorsa size, veya kızınızın davranışlarının başka bir sebebi olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almanız en doğrusu olur sanırım. Umarım düzelir herşey çabucak. Sevgiler

4. 19 Ağustos 2008
  5. Libyana

Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Merhabalar Tülce;
    14-15 ya dönemi minik bayanın artık hayatı grçekliğiylee idrak edebilme;kendini keşfetmeye çalışma kendi ve ailesiylebu sürecte çatışa dönemidir;kısaca sancılı ergenlik dönemi olarak da nitelendirebiliriz.
    Ergenlik dönemi insan hayatının en sancılı dönemlerinden biri olarak kabul edilir hepimiz yaşadık bunları kimimiz minimujm kimimiz maksimum seviyede...Gençler bu dönemde çevreleriyle kavga ve çatışma halindeyken en büyük kavgalarını ise kendileriyle yapıyor.En acımasız eleştirileri kendilerine yapıp,en ağır depresyonları bu dönemde geçiriyorlar 'Çocukluktan yetişkinliğe geçiş,ergenin çözmesi gereken önemli bir konudur ve kesinlikle üzerinde durulması gerekir..
    'Beden hızla gelişirken ruh ona uyum sağlamakta zorlanır.Bu nedenle psikolojik sarsıntı yaşanır. Fırtınaya tutulmuş bir gemi gibidir adeta.İyi bir rehbere ve doğru bir pusulaya ihtiyacı var O yaşa kadar çocuk güvenliğini ana-babanın her şeyi bildiği ve üstesinden geleceği inancından alır.Ergenlik çağında bağımsızlık dürtüsü bastırır ana-babayı beğenmemeye başlayacaktır.Hatta acımasızca eleştirecektir tartışacaktır.Bu ergenliğin doğal bir belirtisidir.Yine bu dönemde ortaya çıkan olumsuzluklardan biri de gencin yanlış kişilere, yanlış gruplara, akımlara kapılmasıdır..Gencin gözünde ana-babanın geçici olarak değerini yitirmesi olgunlukla karşılanmalıdır.' Sizin yerinize başka dostlarını koymak istyebilir;sürekli özentive kaçış halindedir;en büyük destek yine siz olmalısınız pes etmemeli ne olursa olsun elin tutmalı ve olayı en ağrısız şekilde atlatmaya çalımalısınız çünkü bu dönemde yapılan hatalar kalıcılığını koruyup birtakım davranışları şekillndirebilir..Sabırlı davranaya bakın;ERGENLİK, gencin davranış diliyle yaptığı bir yardım çağrısı çünkü.bu mesajı almalısınız bu fırtınalı dönemi sağlıklı geçiren genç değerler sistemi kazanır.Doğru ile yanlışı ayıran iç disiplin bu dönemde kazanılır.Vicdan ne yapması,ne yapmaması gerektiğini söyleyen zihinsel bir süreçtir.Yanlış yapmaktan onu koruyan bir bekçidir.Bekçinin olgunlaşması bu dönemde olur.Anne-babanın yuva sıcaklığını hissettirmesi,yol göstericiliği ve onu bunaltmadan yapılan denetleyiciliği gence yapılan en önemli ruhsal yardımdır.Azarlayan,hor gören,nasihatlerle onu düzeltmeye çalışan ebeveyn yerine onunla paylaşan,üzüntü ve sevinçlerini beraber yaşayan ebeveyn olunmalı...
    Farklı keyifli vedoyumlu zaman geçirin;kültür çatışması dediğimiz olayu burada boy gösterir gencien çok acıtan ise eleştirilerdir..Dozunu ve uslubunu iyi ayarlamalı;yavrunuzun sağlıklı gelece için;size de çok sorumluluklar düşüyor;inşaallah en hayırlı en yarasız şekilde atlatırsınız...
    Sevgilerimle

Son düzenleme: 19 Ağustos 2008
  6. 19 Ağustos 2008
  7. YAGMURUM

YAGMURUM Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Fragola arkadışama kesinlikle katılıyorum. Ergenlik dönemi sorunları olması ihtimali büyük. Bu dönemde size büyük iş düşüyor. Zor olduğunun bilincindeyim fakat bu dönemin geçici bir süreç olduğunu düşünün lütfen. Bu belki biraz rahatlatır sizi. Benim size nacizane tavsiyem süreci kabullendikten sonra kızınızla bir arkadaş gibi konuşmanız. Bu dönemde önemsendiklerini ve birey olduklarını daha fazla hissetmek istiyorlar. Bu arada kızınız çok şanslı bir genç. Sizin gibi bir anneye sahip olduğu için. Fakat o bunu biraz daha ileride anlayacak. Dualarım sizinle. Umuyorum kızınızla bağlarınızı en kısa zamanda tekrar kurarsınız. Sevgiler a.s.

8. 19 Ağustos 2008
  9. EU1

EU1 Guest

Ben o dönemde annemden ne istiyordum biliyormusun,benim annemde arkadaşlarimi yemeğe alsin onlarla tanişsin.aileleriyle görüşsün.benim kaçamaklarimdaki eğlencelerime gülsün kizmasin istiyordum

10. 19 Ağustos 2008
  11. AskKirintisi

AskKirintisi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    Ahhh ahhh, annemi o zamanlar nasıl üzdüğümü düşündükçe içim acıyor.:çok üzgünüm:
    Bana ne kadar hakkımı helal ettim desede biliyorum ki, Allah katında hakkını ödüyemem.
    Canım annem benim:çok üzgünüm:

12. 19 Ağustos 2008
  13. minik kuslarim

minik kuslarim CANIMIN 3'Ü Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    canım benım emın o onun yasının verdıklerı senın annenık duyguların onun yanlıs yapar endıselerınle kısıtlamaların sızı bu hale getırdı.
    emın ol o donemı guzel asamazsanız sonunuz benım ben ve annem gıbı olur
    allah korusun
    ben hala anneme soguk ve ısınamamıs durumdayım
    cocuklugumdan berı olusturdugu baskı sıddet kısıtlamalar sureklı kavga hakaretler hep benım dedıgım olsun ıstedıklerını buyuk olmanın verdıgı elındekı gucu kullandı.
    en buyuk cocuk olmam 4 kardesımın sorumlulugu onlara ablalık yapmam.gecmısım de zıyan olan cocukluk ve benım elımde olmadan gecıremedıgım ergenlık acılarım.ınan ınsanın ıcınden cıkmıyor.
    benım hıcmı hatam olmadı elbettekı oldu.ama bır tanesıne bıle genc ve ergenlık donemı dese basım ustunde yerı vardı.
    evlendım aradan yıllar gectı ama unutamıyorum.ıcımden cıkmıyor ve sıcak davranamıyorum.cok konusmam,sohbet etmem,hıc bır seyımı paylasmam.
    bence sabırlı ol canım benım.
    arkadaslarım eve gelemedı
    ben gıdemedım
    annelerıyle tanısmadı
    tanısmak ıstemedı
    hıc dısarı cıkıp gezmeme ızın vermedı vs.......
    sımdıkıler bunlardan cok daha fazla sey ıstıyorlar bılıyorum ama emın ol canım oda gececek anne olacak senı anlayacak
    tabıkı sen annelık duygusunun yucelıgını unutmayıp evladına sonsuz sabır ve guven duyup sevgınle bu sorunu cozersen canım benım
    allah yardımcın olsun canım
    kolay gelsın

14. 19 Ağustos 2008
  15. ozlem24

ozlem24 henuz rutbeye daha var:) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ergenlik doneminde olur boyle seyler hepimizin basindan gecmedimi ayni seyleri bende anneme yapardim o ne soylese tersini yapardim hic dinlemezdim guzel annem benim simdi yanimda olsa onu hic uzermiyim bunda gorev sana dusuyor canim onun tam kotu caglari ergenlik donemi yeni yetisip geliyor hayatin gercek yuzunu yeni anlayabiliyor arkadas gibi olmayi dene mesala ona kizin degilde arkadas gozuyle bakmayi dene belki boyle asarsin sorunlari insallah yoluna girer ama bu yasta her kiz cocugu ayni seyi yapar diye biliyorum ben bilmiyorum haksizmiyim?

16. 19 Ağustos 2008
  17. saral

saral Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    tülce seni çok iyi anlıyorum,o daha 14 yaşında bizim gözümüzde çocuk ama o kendini genç kız olarak görüyor ve kişiliğini bulmaya çalışıyor,belki kendi içinde kafasında büyüttüğü sorunlarıda vardır belkide incir çekirdeğini doldurmayacaktırama onun gözünde problemdir,o asi davranıyor diye sende asilik yapma sakın bağırma,sakin olmaya çalış canım bu onu tamamen kaybetmene neden olur,aynı şeyleri bende yaşadım canım,kızım küçükken büyümüşte küçülmüş gibi idi.Çalışkan bir öğrenci idi ama nedense OKS yi kazanamadı,onun kazanmamasına onu tanıyanlar inanamadı,Ondan sonra kızım çok değişti,Düz liseye başladı,başta bunu hazmedemedi,biizim zor günlerde başladı her gün acaba kızım hakkıda bugün ne duyacağım demeye başladık hiç huzurumuz kalmadı,ama pes etmedik,biz konuşabileceği dertleşebileceği bir anne baba olduğumuz halde bize kafasında büyüttüğü sorunları anlatmamaya başladı,Bir akşam anne ben düz bakamıyorum,dediğinde kızımın kafasını tavana dikilmiş gözleri tavana bakarken gördüğümde ne yapacağımızı şaşırdık,bir müddet psikolojik ilaç kullandı düzenli ilaç içtiğini bildiğimden ilacını kullandığını kontrol etmemiştim bu en büyük hatam oldu,ilacı birden bırakmak daha kötü sonuçlar doğurumuş,kızım intihardan döndü,biz hep anlaıyşlı davranmaya,onunla arkadaş gibi olmaya çalıştık tabii bizimle konuşmasını sağladık,şu anda 1,5 yıl oldu ve kızımın davranışları oturmaya başladı,ben kızımı kazandım,artık benden gizlisi yokher konuda konuşuyoruz,sıkıntılı günlerimiz son buluyor,merak etme arkadaşım seninde sıkıntıların son bulacaktır belki kafasında büyüttüğü oysa bizim için hiç problem olmayacak sıkıntıları vardır,arkadaş çevresini mutlaka tanı,kendisine günün nasıl geçti bugün neyaptın diye sor,pek birşey anlatmassa şu arkadaşın nasıl napıyor,erkek arkadaşı varsa hala o çocukla mı beraber diye sor (nedense artık erken başlıyor bu işler ) zamanla konuşmaya başlayacaktır,kızmadan anlayışla dinle ve ona dğoruyu yanlişı anlatmaya çalış,böyle olursa daha iyi olur de, (onlar şu anda dikbaşlı büyüdüler ya en doğrusunu onlar biliyor bu havadalar ) bazı şeyleri yaşadıkca ve gördükce annelerin haklı olduğunu anlıyor ve paylaşmaya başlıyorlar,Sana sabır diliyorum arkadaşım,umarım kızını kazanırsın.:Saruboceq:

18. 19 Ağustos 2008
  19. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Allahım neler bekliyor beni, meğer şimdi iyi zamanlarımızmış:a015:

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.