1500 yıllık parada ayyıldız

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve Yagmurun_kizi tarafından 6 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

6 Mayıs 2007
    Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
  1. Yagmurun_kizi

Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

Beğenildi:
    8.428
    Ödül Puanları:
    113

Göktürk Sikkelerinde Ay YıldızOrta Asya’da yapılan kazılarda Göktürkler’e ait sikkeler bulundu. Sikkelerdeki ay-yıldız motofi, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının en somut kanıtı olarak gösteriliyor.
    Arkeologlar tarafından Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan toplam 104 sikke, ilk olarak geçen yıl Kırgızistan’da yapılan uluslararası bir konferansta kamuoyuna duyuruldu.
    Altıncı ve yedinci yüzyılda basıldığı tahmin edilen ay yıldız motifli sikkelerin, Türk tarihindeki en eski paralar olduğu bildirildi.
    Sikkelerdeki ay yıldız motifleri ise, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının somut kanıtı olarak gösteriliyor.
    9 Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Yavuz Daloğlu şunları söyledi:
    “Bunlar Türk tarihi açısından ilk paralar ve bu paraların bizim tarihimiz açısından çok önemli bir özelliği olduğu gibi bizim uygarlık tarihimiz açısından çok önemli özellikleri var. Nedeni de Türkler’in gelişmiş bir uygarlıkları olduğunu, Türkler’in devletlerinin her türlü gereklerini yerine getiren unsurları içerdiğini görüyoruz.

2. 6 Mayıs 2007
  3. tarihçi

tarihçi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    evet bunu biliyordum ama parayı görmemiştim sağoll.bu onların inançlarıyla alakalı aya ve yıldızlara hatta zaman zaman güneşe de inandıkları görülür ayrıca bütün bunların yanında gökyüzünde de bir tanrı olduğunu düşünüyorlardı bu kozmopolit inançlarının oluşmasında ise yaşadıkları coğrafyanın etkisi vardır.yerimseniben

4. 8 Mayıs 2007
  5. Kires

Kires Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.220
    Ödül Puanları:
    148
    ben daha önce duymamıştım iyi oldugu ögrendigim teşşekkürler deryalımmm

6. 8 Mayıs 2007
  7. cacxixk

cacxixk cadıloz Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    çok ilginç....ama yakışmış...

8. 21 Mayıs 2007
  9. Aysecik

Aysecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Deryalim canim cok faydali bir paylasim tesekkurler ilk kez parayi gordum emegine saglik canim