17 Nisan Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümü..

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve ngs2007 tarafından 16 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  16 Nisan 2008
  Konu Sahibi : ngs2007
 1. ngs2007

  ngs2007 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  730
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Emekli bir eğitimci olarak,bu günü bu yazımla anmak istedim....

  Köy Enstitüleri 17 Nisan 1940 da 3083 sayılı yasayla, Hasan Ali Yücel’in Bakanlığı – fikir babası İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde kurulmuştur.
  1930 lar Türkiye’ sinin nüfusunun
  % 80 nin den fazlası köylü olan, çağdaş köy kalkınma modeline uygun olarak bugün dahi bir çok ülkeye örnek olabilecek üretime dönük öğrenimi öngören eğitim kurumlarıdır. Başka bir deyişle Anadolu’nun aydınlanması idi.
  Köy çocuklarının alındığı bu okullarda amaca uygun olarak eğitildikten sonra geldikleri köylere donanımlı
  ( tarım, iş, sanat, sağlık ) öğretmen olarak gönderiliyorlardı.
  Köylülerin bu gibi aydınlanma sürecinden rahatsız olan toprak ağaları, Cumhuriyet karşıtları ve din istismarcılarının çıkarları bozuluyordu. Onlar için bu kurumların kapatılması gerekiyordu ve kapatıldı.
  Eğer kapatılmamış olsalardı; gidilmemiş köy, okulsuz çocuk, işlenmemiş toprak, kullanılmamış su, aç- açık insan, işçileri sokaktalar da aç dolaşan kapatılmış fabrikalar olmazdı. Eğer kapatılmasalardı işçilerimiz yabancı ülke kapılarında iş aramayacaklar, aileler bölünmüş olmayacaklardı. En önemlilerinden bir tanesi de, bugünkü töre cinayetleri işlenmeyecekti. Son yıllarda üzerinde en çok durulan köy boşalmaları yaşanmayacaktı. Çünkü insan için gerekli olan hizmetler köyde üretilir olacaktı. Kapatılmamış olsalardı bu günkü özgürlük kavgaları yapılmayacaktı. Çünkü Köy Enstitüleri bir özgürlük ve özgürleşme eylemi idi.Fakat yaşatılamadı....

  Köy enstitüleri bu ülke insanının aydınlanabilmesi için düşünülmüş müthiş bir proje idi.