1970-80-90'lı Yıllarda Çocuk ve Genç Olmak

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve yaramas tarafından 12 Ekim 2007 başlatılmıştır.

12 Ekim 2007
    Konu Sahibi : yaramas
  1. yaramas

yaramas Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    80'lerin sonunda 90'larin başında çocuk olmak.

Süper Baba'nın müziğini flütle çalmışsanız LC Waikiki veya benetton tüm renkleriyle kıyafetlerinizde önemli markalar olduysa...
    SHOW TV'nin müziğini hala hatırlıyorsanız dup dıbu dıp dıp dıbı dıp dum...
    Tabi ki bir de :İyi TV eyç bi bi, eyç bi bi iyi TV Önce hüplet sonra gümlet' hayat felsefeniz olmuşsa Bizimkiler dizisi ertesi gün okul olduğunu bi süreliğine unutturduysa Parliament pazar gecesi sinemaları müziğini duyduğunuzda içinizde hala garip duygular uyanıyorsa (yarın okul var hüznü, ailenin seni yatırıyor olmasına duyduğun kızgınlık, o güzel mavinin romantizmi...) Polis Akademisindeki her sesi çıkaran adama hayranlık duyuyorsanız Elm sokağında kâbusu yüzünden hala yatağın altına bakmaktan korkuyorsanız Chucky yüzünden en sevdiğiniz oyuncağınızı bile göz önünden >kaldırmışsanız Okulda coca-cola kutusunu ezip maç yaptıysanız (kızlar yan yatırıp üstüne tam ortasına ayağı yerleştirip üstüne basıp yürürlerdi, topuklu ayakkabı gibi olurdu) Apartmanın altındaki zil veya taksi diafonuna basmak müthiş heyecanlı bir yaramazlıksa Tutti frutti çok ayıp ve olağanüstü merak uyandırıcı bir şovsa Dört tekerlekli ayakkabının üstüne takılan patenlerden sonra roller bladeler size büyüleyici geldiyse Bakkala gönderilmenin en güzel yanı küçük sarellenin dibini minik plastik kaşığıyla kazımak veya leblebi tozu yiyip konuşmaya çalışmaksa Atarideki ördek vurmaca oyununda silahın nasıl çalıştığına hala kafa yoruyorsanız Işıklı spor ayakkabılar hava atmanın önemli bir unsuruysa Bayramda harçlıklarla aldığınız ilk şey kinder sürpriz yumurtasıysa(kağıdını tırnakla yırtmadan dümdüz yapmak da sabır ister doğrusu) Clementine sizde derin izler bırakmışsa. Kasete kayıt yapılabilmesi için alt tarafında bulunan karelerin bantla kapatılması gerektiğini öğrenmenin önemini biliyorsanız Commodore 64'de tornavidayla kasetin kafa ayarını yaptıysanız Anne saat kaç, simiiit, birdirbir, çay kahve gazoz, akşam ebesi, dansa davet, çatlak patlak, yakan top gibi Kalabalık oynanan sokak oyunlarından sonra anneniz sizi balkondan yemeğe çağırmışsa bandıra bandıra ye beni" şarkısını hızlı söylemeye çalıştığınız günler varsa Rönesans sanatçılarını ilk kez Ninja Kaplubağaların ismi olarak tanıdıysanız Tele On diye bir kanalı hatırlıyorsanız Haftasonları >çizgi film izlemek için erken kalkmanın ne demek olduğunu biliyorsanız Şirinler geyiğini arkadaşlarınızla mutlaka çevirdiyseniz (Şirine aslında Gargamel tarafından yapıldığı...) Beğenseniz de beğenmeseniz de tüm çizgi filmleri art arda izliyorduysanız Bir Başka Gece çocukluk hayatınızdaki en görkemli şovsa Pazar geceleri yıkanma günüyse Seden Gürel'in neden öyle giyindiğini şimdi sorguluyorsanız Müzik yelpazesi hayatınıza büyülü yabancı müzisyenler kattıysa Bir sanal bebeğiniz olmuşsa, Tetris'i süper hızla oynayabiliyorsanız, MIRC ergenliğinizin önemli bir parçası olmuşsa(a/s/l >ne demek biliyorrsanız) ICQ nun 11 haneli rakamını ezberlemeye çalışmışsanız. Pili bitmesin diye kasetleri kalemle havada sarmışsanız, Çizgi film şarkılarını İngilizce veya Japonca olsa da ezberlemişseniz Kokulu silgiye, deftere, kaleme harçlığınızı yatırdıysanız. Eti Cin, Eti Puf, ABC, Balık Kraker, Negro, Bonibon, Topitop, Yumiyum...vb çok seviyorsanız ve her zaman yeme kabiliyetiniz varsa Sulugöz'ü düşününce bile ağzınız sulanıyorsa Küçük bir kızsanız Sindi ile Barbie'yi karşılaştırıyorduysanız. Tsubasa' yı ve küre biçimindeki sahanın sonundaki dev kaleyi hatırlıyorsanız"Hey Corç versene borç" deyince cevabı hemen yapıştırabiliyorsanız Macarena dansını yapabiliyorsanız TV den çekilmiş çizgi filmli sayısız kere izlediğiniz VHS leriniz varsa Telefonların jetonla çalıştığını hatırlıyorsanızİstop diye bağırdığımızda renk yakalamaya çalışırken onun aslında stop olduğunu uzun zaman önce çözmüşseniz Saçları renkli ve uzun patlak gözlü çirkin trolleri bile bir furyada satın almışsanız. Capri Sun in reklâmı ve melodisini hatırlıyorsanız. Power Rangers'ýn renklerini hatırlıyorsanız Mc Donalds a gitmek için ailenize yalvardıysanız Olacak O kadar, Yasemin'in penceresi, Hadi Anlat Bakalım, Adam Olacak Çocuk, Saklambaç. gibi programları hatırlıyorsanız. Lambada'nýn müziği kulağınızda çalabiliyorsa "Nereye çufçufluyoruz"un kimin dediğini biliyorsanız. Sayısız joystick kırdıysanız ve gün gelince artık joystick satılmadığını fark ettiyseniz Fame City cennetle eşdeğerse(İstanbul da yaşayanlar bilir.bakirköy/galeria daki atari ve oyunların olduğu olanüstü bi yerdi ben 7 yaşındayken.. En sevdiğiniz sayı altıysa Prince of Persia'da alttaki dikenlere düşünce çıkan dınnzk sesini ve kanları hatırlıyorsanız Mon Ami 48 lik boyalardaki altın ve gümüş renkleri statü sembolüyse Gençlik hayaliniz Beverly Hills teki havuzlu arabalarsa. Uhuyla oynamanın zevkini biliyorsanız Kolala jelibonun önce kapağını yediyseniz annenizin poşetler dolusu taso,misket, sporcu kağıtları, gazoz kapaklarını attığını öğrenince ağladıysanız Peçete, kağıt, poşet vb... koleksiyonu yapmışsanız EVET YAŞLANIYORUZ

Alıntıdır

hepimiz burda anılarımızı paylaşalım aklıma gelenleri yazalım şutarafagitti

2. 12 Ekim 2007
  3. celibon

celibon Guest

çok büyük bir kısmı uyuyor bana ne güzel günlermiş onlar keşke gene çocuk olsam o günleri yaşasam. şimdiki çocuklar sadece bilgisayar oyunlarını biliyor...

4. 12 Ekim 2007
  5. Kires

Kires Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.220
    Ödül Puanları:
    148
    "Nereye çufçufluyoruz" kız ben bunu hatırlayamadım bunu kim demişti kilaelaelaelaelae

Evettt çok güzel yıllardı 80'li ve 90'lı yıllar inanın çok özlüyorum kardeşimle bu gün esprisini yaptık hatta sen bilmezsin dedim ''Karaşimşeği'' abla o ne demek ki dedi bana( kardeşimle yaş farkımız 15 dir bu arada ) :smiley-cool:

Ya o ''Susam Sokağı'' halen onun tadını arıyorum tv' ler de ama yok yok şimdi tekrar yayınlansa oturur seyrederim alimallah hehehe

Ha bir de bakkal da satılan un kurabiyeleri yokmuydu ah ahhh ne evde yaptığımın ne de pastanelerden aldığımız o tadı bana vermiyor yafs :S

aklıma geldikçe yazarım daha...

6. 12 Ekim 2007
  7. yaramas

yaramas Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Gırgıriye filmleri furyası vardı.Şimdiki Cennet Mahallesinin ataları.
    Darbukatör Baryam-Müjdat Gezen.
    Güllü-Gülşen Bubikoğlu
    Perran Kutman,Münir Özkul,Adile Naşit,Ayşen Guruda.
    Ayşen Guruda'nın Domates Güzeli olduğu yılları hatırlayan var mı acaba?

Münir Özkul-Adile Naşit'in oynadığı aile filmleri.

Rahmetli Kemal Sunal'ın hala her kanalda onlarca kez gösterilen Şaban'lı filmleri.

Kara Melek deme,bir Nuran Devres klasiği.
    Bu kadar entrikayı bir arada izlediğim ilk diziydi.
    Sanem Çelik,Ece Uslu,Ziya Kürküt,Mustafa Alabora.

Ah o yıllar, Banu Alkan'ın zayıf olduğu Serpil Çakmaklı'nın saçlarının kelebek tokayla tepeden tutturulduğu yıllardı. O yıllarda Kadir İnanır yakışıklı, Tarık Akan ise gençti... Cüneyt Arkın belki Cüney Tarkındı ama gözümde karizmaydı.

Türkan Şoray şimdi olduğu gibi o zamanlar da sultandı. Kemal Sunal yaşıyordu. Halit Akçatepe sanki daha iyi rol yapıyordu. O yıllarda M. Ali Erbil de yoktu üstelik... Onun yerine Ali Poyrazoğlu vardı.
    Verem vardı filmlerde, her daim ilk ilişki sonrası hamile kalan masum kadınlar, yanlış anlaşılmalar, gereksiz ayrılıklar, abartı gurur gösterileri vardı. Asla ölmeyen aşklar vardı. Yıllarca bekleyen aşıklarla düşmanlar vardı...

Nubar Terziyan olduğu için hayat bu kadar kötü değildi. Ve yardımcıları Hulisi Kentmen Kadir Savun'du. Vahi Öz vardı. Ali Şen vardı. Ne kadar kötü de olsalar sonunda hep iyi olma yoluna girerlerdi. Aliye Rona vardı Hülya Koçyiğit'e kan ağlatırdı. Susan Avcı vardı kötü yollarda... Ahu Tuğba vardı dilligil'in tuzağına düşen. O zamanlar içkiye ilaç atma modası vardı. Bu günlerde yad edildi durdu bazı dizilerde... Avşar film, Özen film, Acar film sunardı filmleri.

Yeşilçam vardı gözümde canlandırmaya çalışır ve çamların altında bir mekan hayal ederdim içinde bütün sanatçıların olduğu ve sürekli film çevirdikleri. Öyle olmadığını anladığimda yine yine büyümüştüm...

8. 12 Ekim 2007
  9. UzmaN

UzmaN Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    146
    Ayağımıza taktığımız bir ucunda top olan hal hallar,leblebi tozları,kalem şeklinde ki şekerler,Adile Naşit'in Uykudan Önce prığramı,heidi,şeker kız Candy,
    kapı önünde jimnastik oynamalar..

Ha tv açılırken askerlerin göndere bayrak çekmesi ve ardından İstiklal Marşı okunması..Pazar günleri trt(başka kanal yok) Pazar Konseri(Hikmet Şimşek yönetiminde)
    Ayyyyy daha çok şey var..Nerelere gittim ya,içim bi kötü valla..

10. 12 Ekim 2007
  11. selenay34

selenay34 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    en sevdiğim ninja kaplumbağalardı usta splinter en sevdiğim karakterdi ve düşmanları şiredır:)çok özledim ya iyki açtın bu konuyu döndüm biden çoçukluğuma ah o günler dedim yine ahhh çok özlüyo insan ya

12. 12 Ekim 2007
  13. drama-drama

drama-drama Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    bende civciv calimero'yu hiç unutamıyorum,bi de bayramalarda bixi kola içerdik bifa bisküvi ile beraber

14. 13 Ekim 2007
  15. damlasu

damlasu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    'Nereye çufçufluyoruzzz?' Hugo söylerdi.Hani Tolga Abinin Hugosu.Clementine çizgi filmine bayılırdım.Ve çirkin bir Trolum vardı benimde çok sevdiğim.Ataride ördeği vuran tabancanın sırrını ve Seden Gürel'in neden öyle giyindiğini çok sonra öğrendim.(Bum bum bum,daldan hop dala uçtummm.)Beverly Hills'teki havuzlu arabanın büyük hayranıydım.Kasetlere kayıt yapmak için altındaki delikleri çooook bantladım.HBB ve Tele on kanallarınıda çok severdim.Gerçi hala öğrencilerimle istop,yakantop falan oynayabiliyorum Allah'tan.Normalde şu halimle çıkıp sokakta oynasam 'bu kadın delirmiş' derlerdi herhalde.Ne güzel günlerdi onlar yaaa!Leblebi tozu yok artık di mi?

16. 13 Ekim 2007
  17. hexe

hexe Guest

kizlar zaman tunelinden cikmis gibi oldum hepinizin eline saglik hey gidi günler hey senağlama

18. 13 Ekim 2007
  19. ngs2007

ngs2007 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Benim çocukluğumda,Sevimli hayalet casper,pilli bebek,tatlı cadı,Kaçak diye bir dizi vardı.Zaten bir tek TRT vardı,oda akşam başlar 4-5 saat yayın yapar,kapanırdı.Hey gidi günler ....