2-3 yaş anneleri evde oynadığınız basit ama zeka geliştirici oyunları paylaşalım

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve cres cent tarafından 8 Eylül 2008 başlatılmıştır.

8 Eylül 2008
    Konu Sahibi : cres cent
  1. cres cent

cres cent Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    2-3 yaş arası bebeği olan anneler evde bebeğinizle oynadığınız oyunları burda paylaşalım ne kadar çok paylaşım olursa o kadar çok bebeklerimizle geçirdiğimiz vaktide değerli kılmış oluruz ilk oyunumuz benden gelsinhihoyyyt
    1.renkli mandaları renklerine göre ayırıyoruz kümeler halinde sonra hepsinden birer ikişer alıp bebeğime verdiğim mandalın rengindeki kümeye koymasını istiyorum tabi bu arada renklerinde isimlerini tekrar tekrar söylüyorum :KK46:
    2.peluş,tahta,plastik oyuncak hayvanlarımız var onları bir torbaya koyuyorum ve bir tanesini almasını istiyorum sonra o hayvanın nasıl ses çıkardığını tekrarlıyoruz
    herkese kolay gelsingamyoncuiremsu

mulecik62 bunu beğendi.
  2. 10 Eylül 2008
  3. bebekkolik

bebekkolik Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    oyuncak saklıyorum. dolapta diyorum ama dolabın neresinde raflarında mı altında mı üstünde mi söylemiourm.onlar bulana kadar da baktıkları yerleri, geri bildirim olarak belirtiyorum (onlar derken 2 yaş ve 3 yaş iki kızım var da :) )
    "rafın altında değilmiş demek.." gibi konuşmalarla üst-alt ve aynı şekilde zıt kavramlar çalışmaları yapıyorum.

4. 30 Mayıs 2009
  5. gulhan_00

gulhan_00 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Mrb
    Ben 2 buçuk yaşındaki kızımla hangisi kayıp oynunu oynuyorum. bir tepsiye ilk başta iki daha sonra üç ve giderek artan bir sayıda eşya koyuyorum. bu eşyaları tanıması ve iyi bilmesi gerekiyor. daha sonra onun gözlerini kapatıyor yada arkasını dönmesini sağlıyorum. ben tepsiden bir eşya saklıyorum onu tahmin etmesini istiyorum. bunun sonunda doğruları kendinizce ödüllendirebilirsiniz...

6. 8 Ocak 2010
  7. nnurgul

nnurgul Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim oglum 3 yaşında ben ona gece yatarken uydurmasyon hikayeler anlatıyorum daha dogrusu kendisi anlat diye aglıor.:) anlatıyorum daha sonra ,sıra sende deyip tekrarlamsını istoyorum sen anlat diyorum ..çok tatlı anlatıyor anlatabildigi kadarıyla :)):1hug::1hug:

8. 24 Ocak 2010
  9. demlicay

demlicay Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben de oğlumla 3 yaş dönemindeyken;
    renkli el işi kağtlarını renklerine göre gruplara ayırıyordum, oğlumda elişi kağıtlarını minik mink parçalara bölüyordu, boyama kitaplarından da özellikle hayvan figürlerini seçiyordum ve prit sürüp yapıştırmam gereken rengi sylüyordum oğlumda kağıt parçalarını bana verirdi. Hem renkleri hemde hayvanları öğrenmiş oluyordu ve acayip eğleniyordu
    şuan 5 yaşına geldi ve kendi oynuyor şu an her türlü şeyi kesip yapıştırabiliyor dergilerdeki resimleri kapıya bırakılan restoran menülerindeki yemek fotolarını kesip yapıştırıp kendi mönüsünü yaratıyor,marketlerin ve alışveriş yaptığımız yerlerin kasalarında duran hiçbir kağıdı affetmez :)))
    pamuktanda kardan adam yapıp bir kartona yapıştırabilirsiniz yine el işi kağıdından da göz,burun,ağız,atkı,bere pamuklardan minik minik kartopu yapıyorlar o minicik elleriyle
    bu yaş dönemindeki çocuklar ellerine geçen her şeye dokunmak tanımak istedikleri için pamukta ilgisini çekiyor.
    oyun hamurlarını zaten katmıyorum artık onlar çocukların vazgeçilmezi halini almış durumda
    kartonlardan kendinizde eşini bul oyunu hazırlayabilirsiniz aynı iki kartonu eş haline getirip 4-6-8 olarak arttırıp
    pullar yünler aklınıza ne gelirse
    onların hayal gücü şu an sınırsız :)))))
    o mini minnacık elleriyle yarattıklarını da çerçevelettirip bir köşeye koydunuzmu artık onları kimse tutamaz o mutlulukları apayrı

mulecik62 bunu beğendi.
  10. 31 Ocak 2010
  11. kutla

kutla Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim bebegim suan daha küçük oldugu için biz daha agiz gözü ögreniyoruz

12. 31 Ocak 2010
  13. Dr.JldBycn

Dr.JldBycn Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benim oğlum feci bir boncuk hastası. Bütün gün elinden bırakmadan onlarla oynuyor. Bir de bir sürü misketi var. Habire onları sayıp renklerine göre ayırıyoruz.Ayrıca parmak boyası ve sulu boya takıntımız var. Parmak boyasını versem 2 saat gıkı çıkmadan resim yapıyor. (bu arada ayak parmaklarını da kullanıyor:roflol:) Bir de üzerinde zıplamak için aldığım dev gibi bir topvar sabahtan akşama onun üstünde (boncukları barakmadan) evin tüm odalarını tavşan misali arşınlıyor.:bbo:

14. 4 Şubat 2010
  15. diyalog

diyalog Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    oğlumla(22 aylık) bu aralar şekiller,renkler ve altta üstte kavramı üzerinde duruyoruz.bunu yaparken bul-at oyuncaklar varya hani şu şekileri uygun boşluklara atmalı olanlar onlardan faydalanıyorum.hihoyyyt
    kareyi, üçgeni veya dikdörtgeni ver diyorum onun vermesini sağlıyorum sonra o şekli şablon olarak kullanarak kağıda çiziyoruz bazen kalemi onun eline veriyorum birlikte çiziyoruz.bazen de benim seçtiğim şeklin ne ve ne renk olduğunu soruyorum.kareyi dairenin üsttüne ya da altına çizip kare nerde falan diye sorduğum da oluyor.şekilleri öğrendi de renkler sıkıntılı:uhm:

16. 4 Şubat 2010
  17. Dr.JldBycn

Dr.JldBycn Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Makarnaları boyayıp ipe dizme, kağıt koparıp (benimkinin parmakları hala makasa kısa geliyor:sinifsinif:) pritle yapıştırma, ve yap boz (puzzle) da an çok oynanan oyunlardan. Beni ki hiç araba ile oynamıyor gamyoncuiremsu. Beni bildiğim bütün erkek çocuklar arabayı sever amabizimki varsa yoksa boncuk.:uhm:

18. 10 Şubat 2010
  19. 27.01

27.01 Aktif Üye Üye

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    43
    bende aıledekı cocukların ısımlerını soyluyorum ve onun akrabalık ilişkılerını cozmesını saglıyuorm. örn: burcu kımdı burcu bilmiyorumkismile dıyorum dayınım kızıııı dıye bagırıyo :) kızım 29 aylık, 10 a kadar sayıyor, üçgen daire bıyolr, işine gelırse renklerı sayıyor. kayu bıtmesın ıstıyor :) oyuncaklarını toplamıyor, gunduz deıl gece tuvaletını yapıyor gerı kalan beze :)