2. dünya savaşı

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 26 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.451
  Beğenildi:
  5.011
  Ödül Puanları:
  438
  1939-1945 yılları arasında gerçekleşen bu savaş, 20. yüzyılda yapılan büyük dünya savaşlarından ikincisi ve de en büyük çaplı savaştır. Nedenleri 1. Dünya Savaşı’nın sonuçlarına ve Versay Antlaşma’sına bağlanır. 1945 yılında 2 milyar insanın yaşadığı dünyada 60 farklı milletten 75 milyon insan ölmüştür.
  Savaşı anlatabilmek için ansiklopediler yetmeyeceğinden başlıklar altında kısa özetlerle bu konuyu incelemek mantıklı olacaktır…

  SAVAŞ ÖNCESİ
  Hitler öncelikle Alman ekonomisini düzelterek savaş için hazırlığa girişmiştir. Sonrasında da 1. Dünya Savaşı sonucu Almanya ile İtilaf devletleri arasında imzalanan Versay Antlaşması’nın şartlarını tanımamıştır Hitler. Bu konuda Mustafa Kemal’in öngörüsüne bakılmadan geçilmemelidir:
  “Versay anlaşması I. Dünya Savaşı’nı hazırlayan nedenlerin hiç birini ortadan kaldırmamış, aksine dünün başlıca rakipleri arasındaki uçurumu daha fazla derinleştirmiştir. Galip devletler yenilenlere barış koşullarını zorla kabul ettirirken bu ülkelerin etnik, jeopolitik ve ekonomik özelliklerini dikkate almamışlar, yalnız düşmanlık duygularının üzerinde durmuşlardır. Böylelikle de bugün içinde yaşadığımız barış, ateşkesten öteye gidememiştir. Bence dün olduğu gibi yarın da Avrupa’nın kaderi Almanya’nın tutumuna bağlı kalacaktır.”
  SAVAŞIN BAŞLANGICI VE CEPHELER
  Savaşın başlangıcı Polonya’nın Almanya ve Sovyetler tarafından işgal edilmesiyle başlar ve yaratılmak istenen kıvılcım yaratılmıştır artık.
  cepheler:

  * Batı Cephesi

  Almanlar bu cephede Benelux(Belçika, Hollanda ve Lüksemburg) ve Fransa’yı işgal etmiştir. Britanya savaşında ise İngiliz Kraliyet ordusunu geçememiş ve de bu savaşta başarılı olamamıştır.

  * Kuzey Afrika Cephesi

  İtalyanlar Almanların safında bulunmaktaydılar ve de Afrika’da bulunan sömürgelerini genişletmek istemişlerdir. Bu yönde Tunus ve Nil Nehri yönünde ilerleme yapmışlardır.

  * Balkan Cephesi

  Marita ve Merkür harekatları ile Yunanistan’a saldırılmıştır.

  * Doğu Cephesi  Batıdan gelebilecek tüm tehditleri ortadan kaldıran Hitler, bu kez gözünü doğuya yani Sovyetlere çevirmişti. 1941 yılı başlarında başlayan bu saldırılar başta Sovyetlere ağır kayıpşar verdirerek geri çekilmelerine etki olmuştur; fakat zorlu kışın gelmesi Almanların ilerleyişini yavaşlatıp durdurmuştur.
  Stalingrad Savaşı ile de 1942′de Ruslar, Karadeniz ve Kafkasya’daki kaynakları hedefleyen Alman ordularını durdurmuşlar ve geri çekilmeye zorlamışlardır.

  * Asya-Pasifik Cephesi

  Japonlar Avrupa’daki bu karışıklıktan yararlanmak isteyerek Ortadoğu Asyadaki sömürgelere saldırmak istedi fakat bu ancak civarda deniz birlikleri bulunduran Amerika’nın saf dışı olmasıyla mümkündü. Bunun üzerine Kamikaze ve farklı tekniklerle Amerikan donanmasına saldırılmıştır. Başarılı sayılabilecek operasyonlar yürütülmüşse de savaşın sonlarına doğru Japonları büyük bir hüsran beklemektedir.

  SAVAŞTA SONA DOĞRU

  Alınan bu büyük kara parçaları ve ülkelerden sonra müttefik kuvvetler Almanlara karşı büyük saldırı, çıkarmalarla geri toparlanmışlar ve kaybettikleri yerleri geri almaya başlamışlardır. Bu saldırı ve çıkarmalardan en önemlileri Rusların Bagration Harekatı ve Amerikan ve müttefik kuvvetlerinin Normandiya çıkarmalarıdır.

  1945′te Amerika ve müttefik kuvvetlerinin yoğun ilerleyişini ayrıca Ruslar’ın Berlin’e girişini durduramayan Almanlar teslim olmuşlardır.

  Başta Amerikanlara saldırıp başarı kazanan Japonlar ise savaşın sonuna doğru Amerikan uçakları tarafından bırakılan iki atom bombası ile büyük bir kayıp ve yenilgiye uğramışlardır.

  kaynak:tarihselblog.com
   
 2. 1 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Elif
 3. bilge711

  bilge711 Asyaaammm iyi ki varsın.. Üye

  Katılım:
  26 Mart 2008
  Mesajlar:
  82
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Çok güzel bi özet,bilgilendirdiğin için teşekkür ederim..
   
 4. 11 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. evrem716

  evrem716 İşte benn! Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.568
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Babaannem 2. Dünya Savaşı'nın canlı tanıklarından. Kırım'da Rusların işkencesinden kaçmışlar. Kaçtıkları yer ise Almanya. Orada bir süre kaçak olarak yaşamaya çalışmışlar ama yakalanıp esir kampında 4 yıl kalmışlar. Savaş bitince de Türkiye'ye mülteci olarak gelmişler. Babaannemin ailesi ise Orta Asya çöllerine sürüldükten sonra ölmüş. Ailesinden hiçbir haber yok. Kadıncağız yşadıklarını her anlattığında gözyaşlarını tutamaz.Gerçekten çok zor!!!
  Umarım dünyada bu kadar büyük savaşlar olmaz!!!
   
 6. 28 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. aysun444

  aysun444 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.555
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  106
  Hakikaten sayfalar yetmez savaşı her yönü ile anlatmaya.. O kadar çok şey varki...
  Teşekkürler
   
 8. 9 Haziran 2011
  Konu Sahibi : Elif
 9. zorunlu

  zorunlu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Ocak 2011
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Çok şanslıyız ki savaşan taraflarda, nazizm ve komunizm gibi ittifak yapmaları mümkün olmayan iki fikir vardı.Almanya Rusya'yı devirseydi sıra bize gelirdi ayrıca...
   
 10. 4 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : Elif
 11. sbnake31

  sbnake31 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2009
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Teşekkürler :KK22::KK22:
   
 12. 27 Temmuz 2012
  Konu Sahibi : Elif
 13. Dilek2011

  Dilek2011 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2011
  Mesajlar:
  93
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Anne Frank kitabini okumusdum cok agladim,:KK5:
  Böyle insanlik disi birsey nasil mükün