2 li test sonrası kan tahlili yaptırmayan var mı?

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve selincengiz tarafından 27 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  27 Nisan 2009
  Konu Sahibi : selincengiz
 1. selincengiz

  selincengiz Guest

  Merhaba arkadaşlar,

  Bugün doktor kontrolüme gittiğimde 3 lü test yaptırdım. Doktorum 2 li test sonrası kan tahlili yapmadılarsa testin geçersiz bir anlamı yok dedi. İçime kuşku düştü, çünkü 2 li testime doktor çok iyi hiçbir problem yok, kan tahliline de gerek yok demişti. Doktorumda şimdi mutlaka 3 lü testi yaptırmam gerektiğini söyledi. Benim size tavsiyem mutlaka uzman kişilere yaptırın testlerinizi. Benimki sanıyorum iyi bir doktor değildi. (2 li testimi Marmara Üniversitesi Hastanesinde, 3 lü testimi de Ümraniye Medicana Hastanesinde yaptırdım)
   
 2. 27 Nisan 2009
  Konu Sahibi : selincengiz
 3. firuze-1524

  firuze-1524 Bal kız & Bal oğlan Üye

  Katılım:
  30 Mart 2008
  Mesajlar:
  7.693
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  canım benim hem 2li testte hemde 3lü testte önce ultarsona girmen gerekiyor cnm,bebkle ilgili bazı ölçümler yapılıyor ,dr.bunları bir forma yazıyor,ve aynı gün gidip kan thlilide veriyorsun,2li testin yapılmasıiçin ultrason bilgileri gerkli,bu testler aslında kan testleridir güzelim,sadece ultarson girdiysen bu testi yaptırmamışsın cnm sen
   
 4. 27 Nisan 2009
  Konu Sahibi : selincengiz
 5. Sui

  Sui Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2009
  Mesajlar:
  569
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  86
  ıkili test iki parçadan oluşan bir test, bu parçalardan biri ultrason ile bebeğin ense kalınlığının ölçümü, ikincisi ise aynı gün alınan kanda iki değere bakılması.

  Araştırmalara göre, sadece ense kalınlığı ölçümü ile down sendromu olgularının yaklaşık %70'i tespit edilebiliyor. Buna aynı gün aınan kandan bakılan değerleri de eklerseniz, down sendromu yakalama şansı %85'e çıkıyor.

  Yani örnek vermek gerekirse, her 2000 gebelikten 6'sında down sendromu olduğunu düşünürsek, sadece ense kalınlığı ölçümü ile bunların yaklaşık 4'ünü yakalayabiliyorsunuz. Eğer bu taramalara kan testini de eklerseniz, toplam yakalama oranı 5'e çıkıyor. Ama geri kalan bir tanesini iki testi de yapsanız yakalayamıyorsunuz. Onun için de, bazı doktorlar ikili test yapıldıktan sonra yine de 3lü test, detaylı ultrason vb. yapıyorlar, bir ihtimal gözden kaçan o bir downu yakalayabilmek için.

  Özetle, sizin doktor doğru yapmış yanlış yapmış diyecek bir durum yok aslında. Ona göre, zaten asıl önemli olan ense kalınlığı ölçümü olduğu için ona bakmış, kan testine gerek görmemiş. Bir başka doktor kan testini de yapabilir, 3lüyü yapmaz, bir başkası hepsini yapar üstüne bir de detaylı ultrason bakar. Kimisine hiç biri yetmez amniyosentez ister. Bunlar doktorların bu meseleye nasıl baktıkları ile ilgili. Ha tabii, ultrasonda ense kalınlığını ölçmüşken, ne anneye ne de bebeğe zararı olmayan bir kan tahlili alsa, o zaman yakalama oranını yükseltecekti, siz de daha emin olacaktınız.

  Ama şu durumda canınızı sıkacağınız bir durum yok yani, demek ki ense kalınlığı ölçümünüz çok iyiymiş.
   
 6. 27 Nisan 2009
  Konu Sahibi : selincengiz
 7. ELALI

  ELALI biriciğim, canım kızım... Üye

  Katılım:
  12 Mart 2008
  Mesajlar:
  7.032
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  selincim merhaba...
  bende 2li testimi marmara üni. hastanesinde yaptırdım, ense kalınlığı 1,6mm çıktı, bana ense kalınlığı 2nin altında çıkanlardan sonuç iyi çıkacağı için, kan almıyoruz dediler ve almadılar...
  sendemi kontrollerine marmaraya gidiyosun? 3lü testimi gene marmarada yaptırcaktım ama bu seferde bi sorun varmış dışarda yaptır dediler, bende medicalpark göztepede yaptırdım, sonucumu bekliyorum...
   
 8. 28 Nisan 2009
  Konu Sahibi : selincengiz
 9. ELALI

  ELALI biriciğim, canım kızım... Üye

  Katılım:
  12 Mart 2008
  Mesajlar:
  7.032
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  cnm 2li testini yapan doktorun adını biliyomusun?
  iyi dileklerin için çok teşekkür ederim, Allah hepimizin bebeklerini bizlere bağışlasın (amin)...