2 ve 3-4 boyutlu ultrason arasındaki farklar!

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve nightelf tarafından 19 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  19 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : nightelf
 1. nightelf

  nightelf Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  456
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşlar bugün detaylı usg çektirmek için dr.umun verdiği merkeze gittim.burada herkes 3- 4 boyuttan renklerden bebeklerini ne kadar gerçek gördüklerinden bahsettikçe bizde heveslendik,çektirmişken bizde böyle imkanlardan yararlanalım dedik.ama işin aslı öyle değilmiş.bize 2 boyutlu ultrasonun iç organları gözlemlemek için daha iyi olduğunu 3 ve 4 boyutlu olanların daha çok keyfiyete bağlı bebeği daha gerçekçi görebilmek amaçlı olduğunu söylediler.ilk önce kafamız karıştı ama eve gelip araştırdığımda bunu doğruluğunu gösteren bir sürü yazı buldum ve bunlardan birini sizinle paylaşmak istedim..

  " Konvansiyonel ultrasonografik inceleme 2 boyutludur (2D). Diğer bir deyişle,monitöre yansıyan görüntüler ince katmanlardan oluşur ve her bir görüntüde bu katmanların sadece bir tanesi incelenebilir. Konusunda uzman olan doktorlar için bu görüntüler son derece bilgi verici olmakla birlikte, toplumdaki diğer insanlar özelliklede gebe ultrasonu sırasında anne ve babalar bu görüntünün pek de bir şey ifade etmediği konusunda hemfikirlerdir.

  3 boyutlu ultrasonografide görüntüler dijital ortamda kaydedilerek bebeğe ait görüntüleri bebek sanki dış ortamdaymışcasına resimlemeyi sağlamaktadır. 4 boyutlu ultrasonografide ise işin içerisine zaman elemanı da katılmış olup bebeğin görüntüleri 3 boyutludan farklı olarak sadece resim şeklinde değil, bebeğin o anki durumu ile eş-zamanlı olarak görüntülenebilmektedir.

  Esas olarak 3 veya 4 boyutlu ultrasonografi klasik 2 boyutlu ultrasonografi kullanımını gereksiz kılacak ölçüde bir yöntem değildir. Ancak, klasik ultrasonografide saptanması güç olan veya deneyim isteyen bazı durumlarda avantaj sağlamaktadır. Özellikle bebeğin dış yapısının incelenmesinde avantajlıdır.

  Örneğin, yarık damak ve dudak anomalilerinin saptanmasında, kol ve bacaklardaki bazı detay anomalilerin görülmesinde, nöral tüp defektlerinde 3 veya 4 boyutlu ultrasonografi daha detaylı bilgi verebilmekte ve incelemeyi kolaylaştırabilmektedir. Buna karşın 2 boyutlu ultrasonografi bebeğin iç organlarını değerlendirmede hala 3 boyutlu ultrasonografiden üstündür.

  4 boyutlu ultrasonografinin belki hayati gibi görünmese de aslında en önemli avantajlarından biri, anne ve baba adaylarının doğmamış bebeklerinin gerçek görünümünü görmeleri ile normalde doğumdan sonra kurulması beklenen duygusal bağların daha önceden oluşmasıdır. Bebeklerini önceden gören anne adaylarının gebeliklerinin geri kalan kısmını daha rahat geçirdikleri de iddia edilmektedir.

  Ultrasonda 4 boyutlu görüntü almak bazı koşulları gerektirir. Öncelikle incelemek istediğimiz kısmın önünde amniyon sıvısının yeterli olması gerekir. Bu nedenle, ara sıra bebeğin pozisyonundan ötürü istenen görüntü o an için alınmayabilir. Ancak, inceleme süresinin uzatılması veya nadiren olduğu gibi daha sonra tekrar yapılması ile fetusun pozisyonunun değişme şansı arttığından istenen görüntüler elde edilebilir. " a.s.
   
 2. 20 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : nightelf
 3. _sinemis_

  _sinemis_ KaNaTSıZ MeLeĞiM :) Pro Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  4.239
  Beğenildi:
  126
  Ödül Puanları:
  153
  eee şimdi bnde kararsız kaldım ayrı ayrı ultrosanlarmıymış 2.düzey ayrıntılı dedi doktorum renkli çekinin iyi bi yerde olsun çok önemli dedi üff aklım karıştı
   
 4. 21 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : nightelf
 5. nightelf

  nightelf Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  456
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  şöyle söyliyim bebeğin iç organlarını tamamen taramak için 2 boyutlu olanlar daha doğru.bu 2 boyutlu olanlar içinde renkli diyorlar ama renkliden kasıtları damarları kordonu tam belli eden renklerin olması.3 boyutludada iç organlara iyi bakılmasının yanı sıra bebek biraz daha net görülebiliyor.ama 4 boyutlu denen şeyde amaç daha çok bebeğin dış görünüşünü net görebilmek ve yarık dudak,damak,çene vs.gibi fiziksel oluşumları gözlemlemek.ama bu fiziksel oluşumlara 3 boyutludada bakıyolar.ben bunları öğrendikten sonra daha çok bebeğimin iç organlarını taratmak istediğimden 2 boyutlu olmasını tercih ettim.nasıl olsa sağlıklıklı olduğunu bildikten sonra doğuncada görücez inşallah,öncelikli amaç sağlıktı.nitekim ben dün gittim ama 3 boyutlu çeken bir yer bulduk ordada hem bebeğimin hem benim iç organlarıma iyice bakıldı,çok şükür herşey güzel çıktı,ayrıca fiziksel oluşumlarada bakıldı tabi.ama 4 boyutluda iç organları görmek biraz şüpheli,tam teşhis yapılamıyo yani...
   
 6. 25 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : nightelf
 7. bldrcn

  bldrcn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  47
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  benim doktorumunda 2 boyutlu ve 4 boyutlu ultrason için dış görünüşünü merak ediyorsanız yaptırabilirsiniz yoksa mecburi bişey değil dedi.yarık dudak olayını falan görebilirsinizdedi.ben yaptırmadım.açıkçası allah korusun bebeğimde birşey çıksa bile yapabilecek birşey olmadığı için istemedim.
   
 8. 25 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : nightelf
 9. nightelf

  nightelf Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  456
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  yarık dudak vs.ye yapılacak bişey yok anne karnında,bu yüzden 4 boyutlu usg biraz gereksiz duruyo.ama bazı durumlarda iç organlara anne karnında müdehale yapılabiliyor bu yüzden yaptırılacaksa en doğrusu 2 veya 3 boyutlu a.s