2 yaş sendromu için neler yapmalıyım

Konusu 'Çocuk Büyütürken' forumundadır ve hayalper tarafından 3 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

3 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : hayalper
  1. hayalper

hayalper Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    oğlumun 2 yaşı doldu ama gün geçtikçe yaramaz aksi bi çocuk oldu.yemek yemeyen yapma dediğimi ısrarla yapan bir saniye yerinde durmayan bir çocuk oldu inanılmaz yoruyor bazen ona bağırmamak için zor tutuyorum kendimi.nasıl davranamam gerekiyor lütfen aynı konudan müzdarip olanlar varsa paylaşın.neler yapıyosunuz nasıl başa çıkıyosunuz anlatın:KK46::KK46::KK46::

2. 4 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : hayalper
  3. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    2 yaş aslında sendrom değildir. Aksine bebeğinizin kişiliğinin oturmaya başlamasının ilk adımlarıdır.
    Bu dönemde bebeklerin en sevdiği kelime "hayır" dır.
    Öyle ki en sevdiği yemeği yapıp yer misin diye sorduğunuzda bile "hayır" cevabı alırsınız ve üstüne neden vermiyorsun diye sinirlenen bir bebek durur kaşınızda. Verdiği hayır cevabı aslında hayır demek değildir. ıçinde aslında "evet onu yemek istiyorum ama şu an hayır demek daha çok hoşuma gidiyor. Ben hayır desem de sen bana onu ver" mesajı vardır.
    Sonsuz bir özgürlük isteği duyar 2 yaşındaki çocuk. Aynı zamanda sizin onu korumanızı da ister. Bu ikilem içinde elbette huysuzlaşır, inatlaşır.
    Örneğin pusetini kendi itmek ister ve sizin tutmanızı istemez ama o esnada sizin arkasında olmanıza ihtiyaç duyar. Kenara geçerseniz kızar.
    Size önerim özgürlüğünü engellemeyin. Engelleyici davranırsanız öfkesi içinde kalır ve zamanla şiddet ağırlıklı haraketler yapmaya başlar. Isırma, vurma, kendini yerlere atma gibi.
    Sorduğu sorulara yalın ve net cevaplar verin. Asla abartılı cümleler kurmayın. Anlaması için yalın ve net konuşmalısınız ama onu kandırmayın. Belki de sorduğu sorunun cevabını biliyor ve sizi deniyordur. Eğer sorularına cvp vermezseniz kendine güvensiz, içine kapanık bir çocuk çıkar ortaya.
    Sizinle oynamak istediğinde şu an yemek yapıyorum sonra demeyin. Yemeği bırakın ve o an ona yönelin. 5 dakika oynayın ve yemeği yapmaya dönün. Gönlü olacaktır. Aksi takdirde sizinle inatlaşacak, ağlayacak ve kızacak. Çocuğunuzu ertelemeyin.
    Güvenliğini tehdit etmediği sürece herşeyi yapabilir. Örneğin siz yatakları yeni düzelttiniz ama o üzerinde zıplamak istiyor. Size göre hem yatak bozulacak hemde düşebilir.
    Bırakın bozulsun yine yapılır. Düşmemesi içinde yanında olursanız düşmez. Hatta birlikte zıplamak ne kadar eğlenceli olacak bir düşünün.
    Bolca konuşun bolca bolca ve bolca. Ama göz seviyesine inin. Yere yatıp insanlara aşağıdan baktığınızda ne kdr korkunç görünüyorlar değil mi. Bebeğinizin seviyesinde gözlerine bakarak konuşursanız etkili olursunuz.
    Birlikte kalite zaman geçirin. 10 dakika legolarla oynamak iyi fikir mesela. Ama o esnada hiçbirşeyle ilgilenmeyin ki cidden kalite ortaya çıksın.
    Rutin işlere onu da katın. Çamaşırlarmı katlanacak çorapları ayırın aynılarını bulup size vermesini isteyin. Hem eğitici bir oyun oynamış hem iş yapmış olacaksınız.
    Bir kriz anında dikkatini başka yöne çekin. Örneğin ısrarla marketteki yumurta kolisini taşımak istiyor. Siz ona sürpriz yumurta kolisi alın onu taşısın.
    Seçme özgürlüğü verin. Kıyafet alışverişinde ona bikaç eşya seçtirin sonra seçtiklerine yorum yapın alın yada almayın. Ama değerlendirdiğinizi görsün.
    dışarı çıkılacaksa iki alt iki üst seçin hangisini giymek istiyorsa o seçsin. Ama asla tüm kıyafetler içinden seçme şansı vermeyin. Bi bakmışsınız seçtiği şeyler alakasız, mevsime uygunsuz, Ama ona seçtirdiğiniz için itiraz etme hakkınız yok.
    Mesela dün akşam bizde yaşanan durumu anlatayım size.
    Ben üzerimi değiştirirken kızım geldi ve babasının yeni aldığı çorapları denemek istedi. Israrla benim denetmemi istiyor. Babası da gel kızım annen giyiniyor ben deneteyim dedi. ınat etti küçük hanım.
    Ona dedim ki "eğer benim giydirmemi istiyorsan birazcık beklemen lazım ama istersen baban hemen giydirebilir" Elbette babanın giydirmesini kabul etti.
    Umarım anlatabilmişimdir. Merak etmeyin asla şımarık bir çocuğunuz olmaz bunları yaparsanız.
    Çünkü Tüm bunları yaparken hem çocuğunuz üzülmeyecek hemde siz sınırları belirlemiş olacasınız.

Uzun yazdım ama bunlar tecrübeyle sabit yöntemler. Sabırlı olun hepsi geçici bunların.