20 yıl sonra nasıl görüneceksiniz

Konusu 'Olgun Ciltler ve Sorunlar' forumundadır ve anne-10 tarafından 18 Ekim 2008 başlatılmıştır.

  18 Ekim 2008
  Konu Sahibi : anne-10
 1. anne-10

  anne-10 eşim ve oğullarıma aşığım Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.111
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  İşte size 20 yıl sonra nasıl görüneceğinize ve nasıl yaşlanacağınıza dair büyük ipuçları verecek olan deneyin sonuçları! Annemizin 'Gençliğinin kıymetini bil' diye söylenmesini çoğu zaman anlamayız, ta ki aynaya baktığımızda kendimizi "yaşlanmış" görünceye kadar. 20'li yaşlar, göz çevremizin kırışmaya, cildimizin kurumaya ve yaşlanma etkilerinin kendini yavaş yavaş göstermeye başladığı yıllardır ve her genç kadın "Acaba ben nasıl yaşlanacağım?", "40 yaşıma geldiğimde nasıl görüneceğim?" diye endişelenir
  Cildimiz ilk gençlik yıllarındaki o parlak rengini kaybettikten, bebek gibi olan pürüzsüzlüğünü yitirdikten ve gözlerimizin çevresi kırış kırış olduktan sonra aklımız başına gelir ve çareyi kozmetik ürünlerde ararız ama bunların hiçbiri işe yaramaz, çünkü iş işten geçmiştir. Yanlış beslenmek, cildi güneşe karşı korumasız bırakmak, sigara içmek ve diğer nedenler yüzünden, cildimiz artık genç değildir.

  Glamour dergisi tarafından yapılan bir deney, 20'li yaşlardaki üç kadının, özel makyaj teknikleriyle yaşlandırılarak, yaşam stillerinin ciltlerine ne kadar zarar verdiğini ortaya çıkardı. Bize de geriye bunlardan ders almak kalıyor...
  Cildimiz ilk gençlik yıllarındaki o parlak rengini kaybettikten, bebek gibi olan pürüzsüzlüğünü yitirdikten ve gözlerimizin çevresi kırış kırış olduktan sonra aklımız başına gelir ve çareyi kozmetik ürünlerde ararız ama bunların hiçbiri işe yaramaz, çünkü iş işten geçmiştir. Yanlış beslenmek, cildi güneşe karşı korumasız bırakmak, sigara içmek ve diğer nedenler yüzünden, cildimiz artık genç değildir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Charlene, 24 yaşında

  Güneşle haşır neşir
  “Eskiden Florida’da yaşardım ve günde 7 saat güneşlendiğim olurdu. Yılın her ayı bronzluğumu korurdum.”

  Çok endişeliyim
  “New York’ta modellik ve oyunculuk yapmak hiç de kolay değil, iş hakkında düşünmekten günde 5 saat uyuyabiliyorum”

  Yiyecek konusunda akıllı seçimler
  “Arada bir çikolata yemeyi seviyorum ama daha çok meyve ve sebze tercih ediyorum.”

  1- Alın çizgileri: Bu kadar endişeli olmanız kaşlarınızı çatmanıza yol açıyorsa, kaşlarınızı çatmanız da alnınızda kalıcı kırışıklıklara yol açacaktır.

  2- İncelmiş dudaklar: Güneş kremini dudaklarınıza sürmeyi unutursanız, kolajen azalmasından dolayı dudaklarınız incelecektir.

  3- Sert bir cilt: Yıllar boyu güneşten zarar gören kolajen, cildiniz kalın görünmesine ve sertleşmesine yol açacaktır.

  4- Yaşlanma lekeleri: Lentigo ya da karaciğer lekeleri olarak bilinen çile benzeyen büyük lekeler, güneşe maruz kalmaktan dolayı olurdu.

  Charlene yaşam stilini değiştirecek olursa...

  Eğer düzenli olarak yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanırsa, cildi ışıldamaya devam edecek ve daha az kırışıklığı olacak, özellikle de stres yapma konusunda daha özenli olursa çok daha iyi görünecektir.

  [​IMG]
  [​IMG]
  Sophia, 24 yaşında

  Sigara içmek
  “Evet sigara içiyorum ama sadece arkadaşlarımla dışarı çıktığımda, yalnızken hiç içmiyorum.”

  Alkolle aram iyi
  “Dışarı çıktığımda birkaç martini içiyorum ama ertesi gün bedelini ödüyorum; cildim çok kuruyor ve yorgun görünüyorum”

  Yeşil çaydan vazgeçmem
  “Her gün güne bir fincan antioksidan açısından çok güçlü olan yeşil çay içerek başlıyorum ve gün içerisinde de sık sık su içiyorum.

  1- Donuk bir cilt: Merhaba sigara, elveda parlak cilt! Sigara içmek, cildin ihtiyacı olan oksijen akışını keser , cildin renginin yokolmasına yol açar.

  2- Zarar görmüş damarlar: Ciltteki kıvrımlı çizgiler, alkol kullanımı sonucu kılcal damarların bozulmasından dolayı oluşur.

  3- Dudak çizgileri: Sigara içenlerde sık sık görülen dudak kenarında oluşan derin çizgiler, sigaranın ciltteki kolajeni emmesinden dolayı oluşur.

  4- Sarkmış bir cilt: Sigara içmek cildin sarkmasına ve çene çizgisinin daha az belirgin olmasına yol açar.

  [​IMG]
  [​IMG]
  Sophia yaşam stilini değiştirecek olursa...

  Sigara içmeye son! Sophia, yaşlandırılmış fotoğrafını gördükten sonra bir daha sigara içmemeye yemin etti. Yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak ve alkolü azaltmak da, cildinin genç kalmasına yardım edecek.  Lauren, 26 yaşında

  Çok az uyku
  “Modellik ve garsonluk arasında gidip gelen iş hayatım yüzünden günde sadece 5 saat uyuyabiliyorum.

  Solaryum bağımlılığı
  “Beyaz tenliyim ama tenimin beyaz olduğunu görmeyeli uzun zaman oldu. Solaryuma girmeyi seviyorum ve cilt kanserine yakalanma riskimi artırdığımı üzülerek itiraf edebilirim.”

  Az su içmek
  “Neden? Çünkü modellik yaptığım için, aldığım işler arasındaki zamanımı tuvalette geçirmemek için su içmiyorum. Vücudum su kaybettiği için, dehidrasyon yüzünden 3 kez hastanelik oldum.”

  Kötü beslenme
  “Bazen yediğim tek meyve, garsonluk yaptığım yerde, kokteyllerde kullandığımız süs kirazları oluyor!”

  Egzersiz düşkünlüğü
  “Her zaman atletik bir yapıya sahip olmuşumdur. Kickbox yapıyorum ve her gün birkaç kilometre yürüyorum”

  1- Kırışıklıklar: Güneş ışınları cilde esneklik veren kolajene zarar verir. Kolajen olmazsa çizgiler daha derin görünür. Yıllar boyu stres kaynaklı olan kaş çatmak, yorgunluk ve susuz kalmak, bu çizgilerin görünümünü daha da derinleştirir.

  2- Sarkık boyun: Göz çevresi kadar hassas olan bu bölge, güneşe karşı korunmadığı takdirde kolaylıkla buruşacak ve sarkacaktır.

  3- Soluk bir yüz: Cildi serbest radikallere açık bırakırsanız, o sert moleküller cildin sağlıklı hücrelerine saldırarak, cildin renkli ve sağlıklı görünümünü ortadan kaldırır.

  4- Lekeli bir göğüs bölgesi: Yüzlerine güneş kremi sürme alışkanlığı olan kadınlar genelde boyun ve göğüs bölgesini ihmal ederler. Zaman içinde bu bölgelerde renk pigmentleri oluşacaktır ve göğüste çillenmiş bir görüntü bırakacaklardır.

  Lauren yaşam stilini değiştirecek olursa...

  Eğer düzenli olarak yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanırsa, daha çok sebze ve meyve yerse, ve düzenli olarak egzersizlerine devam ederse, cildi yumuşak kalacaktır ve hatta cilt kanserini bile önleyebilecektir.

  Bunu nasıl yaptık?
  New York’lu iki dermatolog ile birlikte, modellerin içinde bulundukları hayat şartlarına bakıldı ve 2 saat süren özel yaşlandırma makyajı ve son olarak Photoshop’ta yapılan rötuşlarla, 20 yıl sonra nasıl görünecekleri tahmin edilmeye çalışıldı. Sonuçlar gerçekten şaşırtıcıydı...

  asıl daha genç görünebilirsiniz?

  Görüşlerine danıştığımız bütün uzmanlar bu 6 maddelik listenin sizi olmanız gerektiğinden daha genç göstereceğinde hemfikirler:

  1- 365 gün boyunca güneş koruyucusu kullanmak
  Güneş ışınlarına yaşlandırma ışınları da diyebiliriz. Bulutlu günlerde bile güneşin zararları cildinizi etkiler. Her gün yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak için özel bir çaba sarfetmenize gerek yok; günlük olarak kullandığınız nemlendiricinizin en az 15 koruma faktörlü (SPF) olmasına özen göstermeniz yeterli. Dikkat etmeniz gereken tek şey, dışarı çıkmadan en az 20 dakika önce sürmeniz gerektiği, çünkü koruyunun aktif hale gelebilmesi için belli bir süre geçmesi gerekiyor.

  2- Stresle baş edebilmek
  Özellikle genç yaştaki kadınlar endişe dolu bir hayatı çok doğal karşılıyorlar ve sürekli stres altında yaşıyorlar. Stresin, sizi tam 10 yaş birden yaşlandırabileceğini ve kalp krizi riskini artırdığını biliyor muydunuz? Senede en az bir kez tatile çıkmak, gün içinde sizi strese sokan ortamlardan kısa süreli de olsa uzaklaşarak temiz havada yürüyüş yapmak ve pozitif düşünce tarzını benimsemek, stres seviyenizi azaltmaya yardım edecektir.

  3- Anti-aging etkili yiyecekler yemek
  Araştırmalar gösteriyor ki, sebze, bakliyat, zeytin yağı ve çok tahıllı ekmek ağırlıklı beslenenlerin yüzündeki kırışıklıklar, tereyağ, et ve şeker ağırlıklı beslenenlerinkinden çok daha az. Cildinize çok iyi gelecek olan besinlerin başında E vitamini yönünden zengin olan nebati yağlar, yeşil renkli sebzeler ve kepekli pirinç, C vitamini yönünden zengin kuşburnu, limon, greyfurt ve maydanoz geliyor. E vitamini serbest radikallerle savaşarak cildin genç kalmasını, C vitamini ise kolajen üreterek cildin esnek kalmasını sağlar.

  4- Sigarayı bırakmak
  Kolajen, cildin pürüzsüz ve esnek olmasını sağlayan bir proteindir ve sigara da kolajenin baş düşmanıdır! Sigara içmek, cilde giden oksijen akışını keserek, cildin %30 daha cansız bir görünmesine yol açar. Şüphe yoktur ki, sigara içenler, içmeyenlerden daha yaşlı görünür. Tecih sizin...

  5- Egzersiz yapmak
  Egzersiz yapmanın sayısız faydası olduğu herkesce bilinen bir gerçek. Tabiki cilde de çok iyi geliyor! Spor yapmak, cilde besleyici maddelerin ve oksijenin akışını hızlandırarak, kolajen üretimini hızlandırır ve cildinizin daha canlı görünmesini sağlar. Bunun anında etkisini görmek için, yogadaki “yere bakan köpek” hareketini deneyin

  6- Az alkol kullanmak
  “Haftada birkaç kadehten bir şey olmaz” demeyin. Zaman içinde cildinizin kuruması, solması, kırışması ve lekelenmesi kaçınılmaz olacaktır. Tabiki tamamen alkolü kesmek söz konusu olamaz, hatta her gün bir kadeh şarap, kalp sağlığınıza iyi gelecektir. Sağlıklı bir cilt için kararında içmeyi öğrenmeniz gerekiyor.
   
 2. 26 Ekim 2008
  Konu Sahibi : anne-10
 3. bendenxixzz

  bendenxixzz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Mart 2007
  Mesajlar:
  428
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ayyyyyyy içim karardı yaw
  sigarayı alkolu bırakmalı spor yapmalı ot agırlıklı beslenmelı:)
   
 4. 26 Ekim 2008
  Konu Sahibi : anne-10
 5. egzantirig

  egzantirig Popüler Üye Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2007
  Mesajlar:
  359
  Beğenildi:
  24
  Ödül Puanları:
  108
  yaslanmaya engel olmak imkansız bişi. bu resimlerle bence alakası olmuyor daha cokdegişir insanlar.. :nazar:
   
 6. 26 Ekim 2008
  Konu Sahibi : anne-10
 7. Nil

  Nil KK Kro Pro Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  9.669
  Beğenildi:
  91
  Ödül Puanları:
  153
  az uyku ve az su içiyorum, yeterli beslenmiyorum,sigara içiyorum,cola tiryakisiyim ve 30 yaşındayım,hala en ufak bir kırışığım bile yok,hatta 22 - 23 yaşında sananlar çok fazla...ama sanırım ben birden yaşlanacağım... ben çok kötüyüm,biliyorum :KK43:
   
 8. 27 Ekim 2008
  Konu Sahibi : anne-10
 9. mucella1955

  mucella1955 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Yok artık, 47 yaşında böyle bir yaşlanma olamaz.Ben bu resimleri görünce hemen aynayı aldım kendime baktım.Ben 54 yaşımdayım.Günde 1 paket sigara içiyorum.Hem de yaklaşık 40 yıldır sigara içiyorum, sigara içmenin iyi bir şey olduğunu söylemiyorum.Ama bende yok öyle kırışıklar.Boynuma falan baktım yok valla öyle kırışıklık. Tü tü nazar değmesin bana ama valla taş gibiyim.Görende zaten 54 yaşımda olduğuma falan inanmıyor.Bu biraz da ırsılikle ilgili sanıyorum.kaydirigubbakcemile3
   
 10. 25 Şubat 2009
  Konu Sahibi : anne-10
 11. eylultamer

  eylultamer Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Mart 2008
  Mesajlar:
  916
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  108
  tabiiki beslenmenin ve düzenli yaşamanın etkisi çok çok fazla , ama şuda bir gerçekki genetik yapı çok daha ağır basıyor , kendine bakmayan sürekli sigara ve alkol alıpta hala olduğu yaştan daha genç görünen bir çok insan tanıyorum :1shok:

  genetik miras cidden çok önemli
   
 12. 17 Mart 2009
  Konu Sahibi : anne-10
 13. Slinn

  Slinn Zamanla Degil Zamaninda!! Üye

  Katılım:
  17 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.738
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  106
  Bencede abartılmıs resımler yok artık 47 yasında boyle olacaksak:1no2: bana sen simdi gencken oldugundan daha guzelsin diyorlar 39 yasimdayim nereyse 7/8 sene sonra boyle olacagimi hic sanmiyorumyasakkelimekafamçokkarıştı
   
 14. 17 Mart 2009
  Konu Sahibi : anne-10
 15. Mine

  Mine Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  669
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  bende genetiğe inanıyorum annem ve teyzelerim güzellikleri ve yıllar geçtikçe genç kalmalarıyla meshur hepside günde 2 paket sigara bitirir valla
   
 16. 17 Mart 2009
  Konu Sahibi : anne-10
 17. cemre_SU

  cemre_SU halasının kuzusu:) Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  4.942
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  haklısın abartmışlar yaw benneyaptımki
   
 18. 17 Mart 2009
  Konu Sahibi : anne-10
 19. arzuca9432

  arzuca9432 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2009
  Mesajlar:
  4.098
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Uykuma dikkat ederim.Sigara ve alkol kullanmadım hayatımda.Natürel olmaya dikkat
  ederim.Makyaj yapmam.Özellikle fondoten kullanıldığında ciidin hava almadığını biliyorum.
  Ve nefis bir cilde sahibim.Herşey Allah tarafından,en az 10 yaş genç gösteriyorum..................