2008 Eylül Anneleri

Konusu 'Eylül Anneleri' forumundadır ve Elif tarafından 15 Aralık 2009 başlatılmıştır.

15 Aralık 2009
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.127
    Ödül Puanları:
    438
    Temiz başlığımızdan devam edelimmi :):KK46:

2. 15 Aralık 2009
  3. emetu

emetu Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Umutcuğum,

Gerçekten de öyle canım,Dante'nin şiirinde dediği gibi yolun başı...Biraz daha genç anne olsam,daha mı sabırlı olurdum acaba? Gerçi şimdi de sabırlıyım;ama yaşın getirmiş olduğu bir yorgunluk ve yaşanmışlık var sanki...Yüce Rabbim hiç vermeyebilirdi de,oğlumu öperken hep;"Sen Allah'ın bana nimeti misin? Nesin sen?" deyip seviyorum,o da gülümsüyor.Gerçekten de Allah'ıma ne kadar şükretsem azdır,tam anne olmaktan ümidimi kesmişken bana bahşetti yavrumu.Sonsuz şükürler olsun. Sağolasın canım,senin yavruna da bal olsun,sağlık olsun,topak topak et olsun.Bu sözleri ben küçükken hep babam söylerdi bana..Çok hoşuma gitmiştir. Gel canım Erzurum'a,aslında erimeyeceğini bilsem sana gönderirdim tereyağını..

Pilav tarifi çok kolay,bulgur pilavı gibi yapılıyor.Önce yarım paket aşurelik buğday,kaynamış 1,5 lt. kadar su ve bir yemek kaşığı(veya isteğe göre daha fazla) tereyağını hazırlıyorsun. Tereyağını tencerede eritiyorsun(ne kadar çok tereyağı kullanırsan, o kadar iyi.Biliyorsun bulgur da çok yağ çeker,bu buğday da).Sonra yarım paket(veya daha fazla istiyorsan o kadar) aşurelik buğdayı ekliyorsun ve onu da kızgın tereyağında biraz çeviriyorsun.Sonra da 1,5 lt. kadar kaynamış suyu ve tuzu ekliyorsun.Suyun fazla olması iyi çünkü buğdayın çatlayıp iç kısmının görünmesi gerek,yani baktığında biraz pirinç pilavını da andırması gerek. Yaklaşık yarım saat veya 45 dakika kadar pişireceksin(zamanı sen göz kararı ayarlayabilirsin çünkü buğdayın çatlayıp açılmasına ve yumuşamasına göre zamanı uzatabilir veya kısaltabilirsin;ama bu kadar zamanda genelde pişiyor).Sonra ocağın altını kapatıp pilavı demlenmeye bırakıyorsun.

Söylemesi ayıptır bizim Çukurova mutfağı çok zengindir.Hem Güneydoğu'dan hem İç Anadolu'dan hem de Arap mutfağından izler taşır.Hem zeytinyağlı hem etli hem hamur işi yemeklerin hepsinin birarada bulunduğu mutfak az bulunur.Merak edenler Tarsus'umun beleiyesinin sitesinden bu güzel yemeklerimizin örneklerini bulabilir.Benim pilavın da tarifi var orada galiba.Aslında bu pilav "etli" yapılır;ama ben ağır olacağını düşünüp böyle "etsiz" yapıyorum oğluşuma.

"Çukurova" deyince içine "Adana,Mersin,Tarsus,Kozan,Kadirli,Ceyhan ve Osmaniye" girer.Ben Tarsuslu'yum.Biz Mersin'e bağlı olmamıza rağmen kendimizi "Mersinli" tabir etmeyi pek sevmeyiz,"Adanalı"larla daha çok benzeriz.Burada da Adanalı veya Adana'dan gelen bir arkadaş vardı galiba.Var mı hemşehrilerim burada acaba? Bu arada "Hanımın Çiftliği" dizisinin birçok bölümü de Tarsus'ta çekiliyor,özellikle Mehmet Aslantuğ'un partiye gittiği sahnelerde "CHP" ve "DP"nin merkezleri Tarsus'un "Eski Evler" sokağında çekiliyor.İzlemenizi tavsiye ederim.

Umutcuğum,sen nerelisin canım?

4. 15 Aralık 2009
  5. emetu

emetu Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Sevgili "gnydn64" arkadaşım,

"Milyon Kere Ayten" şiiri annemle babamın şiiridir.Annemin adı da "Ayten" ve nişanlıyken babam hep bu şiiri okurmuş anneme.Bu arada yine memleketçilik yapacağım;ama "Ümit Yaşar Oğuzcan" da hemşehrimdir,Tarsuslu'dur ve de gururumuzdur...Hatta çok yakın aile dostumuzun da akrabasıdır.Akrabalarının birçoğunu da tanırım;hatta halasının kızı bizim lisede öğretmendi.

6. 15 Aralık 2009
  7. patik

patik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    günaydın..hayırlı olsun yeni sayfamız..sayfa gibi yeni ve güzel bisürü paylaşım dileğiyle..

ebrucum tarif için teşekkür ederim..bugun denicem hemen:)tarsus ve mersini eşim anlatır..öğretmen kendisi..orada bi arkadaşı vasıtasıyla bulunmuş ama güzelliğini ve kültür zenginliğini anlata anlata bitiremez..yağışlı ve az topraklı karadeniz insanı olarak eşim oranın havasını,toprağının bolluğu ve bereketini pek sevmiş olucak..benim annem arnavut göçmeni babam sivaslı..ben istanbulda doğup büyüdüm..babam bile çok küçük yaşlarda istanbula gelmiş..annemde eski istanbullu sayılır..bizde klasik türk mutfağı hakim..hemen hiç yöresel yemek bilmem..eti severiz ailece..balığıda..evlendikten sonra yemek yapmayı öğrendim ve açıkçası elimin bi lezzeti oldugu söylensede pek hevesli ve becerikli deilim bu hususta:)

dün akşam sinan çetinin hayat sineması programında çocukları olmadıgı için yıpranmış ve boşanma noktasına gelmiş bir çift vardı..çok ağladım...yaşamıyan nekadar anlıyabilir..ama anne olmanın değerini hissettikten sonra olamamanın kederini azçok kavrayabiliyorum...allahım tüm isteyenlere versin..hemde ne nimet ebrucum...doğal, dürtüsel ve soyun devamı olan bi seleksiyon,insan olmayı bukadar nasıl anlamlaşıtarabilir..kadın oldugumu anladım..varoluşuma anlam yükleyebildim..sevgi ve emeğin nasıl bir zorunluluk ilişkisi içinde hayatımı deiştirebileceğini gördüm...evlenmeden ve bebek sahibi olmadan önceki hayatım sorumsuz ve bencildi..empatiden uzak,kendi heveslerin doğrultusunda şuursuz bir hayatım vardı...açıkçası kimi zaman derin melankoliye götüren yaşamı anlamsız bulma,hiçbirşeye değer verememe gibi duygusal yetersizliklerim çoktu..evliliğimde ani oldu,bebek kararımda..aslında korkak bir insandım ozamana kadar..sorumluluk taşımak,emek gerektiren yükümlülükler almak hiç bana göre deildi..ama içime düştüğü anda bişiler oldu bana..çok sevdim içimde varolan mucizeyi..hüzne boğulmuş duygularım yerini şevkat ve annelik hisleriyle başka bi şekle büründü..daha sabırlı olabilmeyi öğrendim..emek verebilmeyi..beklemeyi öğrendim..umud edebilmeyi...enteresandır ismimi hiç taşımamıştım ozaman kadar..umutsuzdum...yavrumla bende hayat buldum..umut oldum...seni tekrar tekrar tebrik ediyorum..cenabı mevlam yavrunla,sevdiklerinle ezasız cefasız sağlık ve huzurla uzun ömürler versin dilerim
    ...

8. 15 Aralık 2009
  9. patik

patik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    ve ahmet aslanın bir şiirinden ilk dizeler geldi aklıma..buarada biz ailece sazı sözü neyi meyi pek severiz:)gah giderim medreseye hu çekerim hak için gah giderim meyhaneye dem çekerim aşk için misali:))
    yalnızca bir kırıntıydın içime ilk düştüğünde..vakitsiz anda.........bilmediğim birşeyler beni alıp götürdüğünde o yerlere..keder ve budalalıktan başka yaşamın anlamı varmıydı.......aradığım aşk ı bulduysam sendedir.ya bu benim içimde dolaşanda kimdir...ya bu benim içimde mekan tutanda kimdir...
    eh sabah sabah anca bukadar geveze olunur yavv:))

10. 15 Aralık 2009
  11. fatihderya

fatihderya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    şimdi burdan mı devam ediyoruz yaniii?

12. 15 Aralık 2009
  13. fatihderya

fatihderya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    günaydınnn herkesee...

14. 15 Aralık 2009
  15. anka_misali

anka_misali Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    4.432
    Ödül Puanları:
    238
    günaydın herkese

ben de ümit yaşar aşığıyım
    bütün şiirlerini ezbere bilirim hemen hemen...
    necip fazıl, mehmet akif, orhan veli.yahya kemal, ahmet haşim, vb... neredeyse bütün şiirler ezberimde...
    yanlış anlaşılmasın tavfik fikret, namık kemal de okurum... yeterki şiir şiir olsun...
    hatta kocişimle yakarız mumlarımızı açarız kolalarımızı şiirler okuruz birbirimize...
    ahh ahh bu günlere gelebilmek için nelerden vazgeçmedim ki...
    neyse çok şükür artık herşey rayına oturdu sanırım...

Son düzenleyen: Moderatör: 15 Aralık 2009
  16. 15 Aralık 2009
  17. Charm

Charm Whats up ? Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    Selamlar,
    temiz sayfa actik demek, hadi hayirli olsun :KK66:

18. 15 Aralık 2009
  19. sema_alya

sema_alya Huzur her daim bizimle ol Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Günaydın arkadaşlar...
    Şimdi sıfırdan başlıyoruz demek yeni bir sayfayla:)