2009 anneleri çocuklarımızı nasıl yetiştiriyoruz paylaşalım

Konusu 'Mart Anneleri' forumundadır ve family tarafından 2 Haziran 2010 başlatılmıştır.

2 Haziran 2010
    Konu Sahibi : family
  1. family

family Biriciğim Buğrahan'ım:):) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar yemek yedirirken oyun oynarken uyuturken kısacası gün boyu neler yapıyoruz nasıl vakit geçiriyoruz çocuklarımızla??? iyi birer birey olmaları için şimdiden kişilikleri gelişiyor kızdığımızda sevindiğimizde neler yapıyoruz paylaşalım??? ÖZELLıKLE ÇALIŞAN ANNELER KALAN KISITLI ZAMANI ÇOCUĞUNUZLA NASIL DEĞERLENDıRıYORSUNUZ YEMESı ıÇMESı OYUNU GEZMESı UYUMASI......

Son düzenleme: 2 Haziran 2010
  2. 2 Haziran 2010
  3. family

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    ben yemek yedirememekten çok muzdaribim... oyunla yada pencereden falan bakarkende nadiren yiyor... dediğini herzaman yaptırmak istiyor çok nazlı oturup ağlıyor... dayanamayıp kucağıma alıyorum... bazende öyle bi sinir ediyo ki beni taşıyorum artık bağırıyorum:çok üzgünüm: yavrum nasıl üzülüp ağlıyo o zaman çok kötü bi anne olduğumu düşünüyorummafoldumben oyun oynarken bazen onunla ne oynayacağımı bilmiyorum açıkcası nasıl ilgisini çekeceğimi 15 dakika anca oynuyoruz oyuncaklarıyla... uyuturken emerek uyuyo... bazen kızsamda ona belli etmiyorum ve anlatıyorum daha olmadı kedicik buğrahan yemeğini yiyo yada bezini bağlatıyo çok akıllı gibi konuşuyorum ama çok inatcı bazen önüne geçilmiyo bazende uysal oluyo... NASIL EĞİTMELİYİZ ARKADAŞLAR ÇOCUKLARIMIZI??? herkes fikrini paylaşırsa çok güzel şeylerin ortaya çıkacağından eminima.s.a.s.

4. 2 Haziran 2010
  5. Boddim

Boddim Batuhan'ım küçük Aşkım Üye

Beğenildi:
    76
    Ödül Puanları:
    153
    canım her çocuk birbirinden farklı hemde çok farklı öncelikli olarak bunları paylaşayım benim bebeğim şunu yapıyor dediğimizde hiç üzülmeylim benimki neden yapmıyor diye

gelelim bize ilk olarak yemekden bahsetmişin sabahları beni emiyor ne kadar süt geliyor bilmiyorum ama sonra saat 9 gibi yumurta peynir zeytin ve 1 çaybardağı süt kahvaltımızı yapıyoruz kahvaltımızı yaparken şarkılar söylüyoruz yumurcak tvdeydi galiba bir şarkı duymuştum onu yarım yamalak ezberledim süt bal yumurta diye:)))onu söylüyoruz emmek isterse 12 gibi emiyor sonra meyve yada yoğurt hafif birşeyler yiyip öğlen uykusuna yatıyor 3 saat öğlen uykumuz var uynanınca çorbamızı içiyoruz akşamda yemeğini yiyor aralarda istedikce emiyor uyurkende muhallebi yada bisküvi yiyip yatıyor artık sallamıyorum ben batuyu beraber yatıp uyuyoruz bu pazar günü menüsü batuhanın hafta içi çalıştığım için sadece sabah akşam emiyor akşam ha bire gelip t-shirtümü açıyo emmek için
    batuhan öğlen uykusundan uyanıp çorbasını içince babanesi ve dedesiyle aşağı iniyor ben geldiğimde aşağıda oluyor zaten beni görence sallanmak felan istemiyor beraber eve çıkıyoruz yemeğimizi felan yiyince onun oyuncaklarıyla oynuyoruz sayı sayıyoruz top oynuyoruz küplerini kutunun içine dolduruyoruz (önceden sdece boşaltırdı şimdi doldurmayı öğrendik)

yapamasını istemediğim birşeyi bazen inada yapıyor o zaman onu bşka birşeye yönlendirmeye çalışıyorum oradan uzaklaştırıyorum sözümü dinleyip yapma dediğim şeyi yapmadıysa aferim benim oğluma annesini dinledi alkış diyorum beraber onu alkışlıyoruz tabi batuyu uzaklaştırma için ona öğrettim ve gerçekden o anlığına işe yarayan b,ir formül var bakıyorum dinlemiyo yapma deyince batuhan hadi babayı öpde gel diyorum doğru babaya gidiyo:KK70: bide birimiz kızınca diğerlerine bakıyor yüz bulmaya çalışıyor bulamazsa başka birşeyle uğraşmaya başlıyor batuhan hiz bir zaman çok zo bi bebek olmadı allah'a şükür:nazar: ha bazen keçileri tepesine gelmiyor değil tabi ama ortak noktayı bulmak zor değil batuhanla başka birşey sonunca diğerini unutuyor ama yinede erkek çocuğu :)))) birazda yaramaz olacak demi

babamız işegiderken ağlamıyo eğer ben evdeysem ama ben giderken binayı yıkıyor resmen bugün özellikle çok ağladı sarılıyorum öpüyorum kaygana fark ederse kızıyor daha çok ağlıyo sen sarılıp öpünce diyo ama ceketimi giyince çok ağlıyo sabah akşam benim kuyruğum artık resmen ben nerdeysem batuhanda orda

6. 2 Haziran 2010
  7. kaderr

kaderr Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    benim kızım co zor bır bebeklık gecırdı kolik sabahlara kadar uykusuz kaldıgım gecelr cok o yuzden işime ara verdim sabah 6.30 dedımmı kalkıyoruz alarmlı saaatimizi kurmaya gerek yok babacıgını kaldırıyo:)1 hafra oncesıne kadar emip uyuyordu şimdi süt verıyorum içip hemencecil uykuya gecıyoruz tabi bendemirmirmirmirsaat 9 gıbı uyanıyor kahvaltımızda yumurta ceviz fındık peynir bal süt ama hıç ıstahlı bır sekılde kahvaltı ettıgını gormedım zorla ıkı üç parca yerse yıyor 12 gıbı corbasını ıcer uyur 2 saatten fazla uyur kalkınca en az yarım saat beraber yatakta oynasırız oyuncaklarıyla en cokta bebgını eee dıyerk uyuturuz havalar ısındıgından beri yuruyuse cıkıyoruz yarım saate oyle gecer saat 5 gıbı yemek yedırıyorum ne varsa pılav dolmaya bayılıyo kofte v.b aksam babmız geır ben rahat bır nefes alırım benle o saatten sonra hiç işi olmaz babaya çok düşkün oyunlar oynarlar konusurlar anlatıyo bıde bazılarını anlasam lülülülülülüsaat 23 gıbı uyuyor malesef erken yatarsa sabaha kadar uyku yıne yok ama şu memeden kestıgım andan beri sadece 1 kez kalkıyor sabaha dogru 1 bıberon sütünü içip tekrar uyuyor boyle işte cocuklar en kıymetli hazıne ıyıkı dogurmusum ama 2.yi hıc dusunemıyorum acıkcası yakında işimede baslayacagım bakalım ne olacak bıde cok ınatcı ama ona ragmen hıc bır zmaan her dedıgını yapmadık bır seyi elleme dedıgımde once gozume baka baka yapar sonra benı kırmaz bırakır cunku elındekı de kırılmıstırsempatiksalakcinni:sm_cool:yaramaz kızım benimm

8. 3 Haziran 2010
  9. ilknur77

ilknur77 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    kaan çok sakin bi çocuk ve çok neşeli allah bozmasın. sabah annesi ne zaman uyanırsa o anda uyanır :)) allah bunuda bozmasın. bugün 11 di uyandığım. hala emiyo çok şükür. bırakmasını istemiyorum. en az yarım saatte yatak oyunumuz oluyo çok seviyo yatakta oynamayı bizle.. kahvaltımızı bol zeytinli yapıyoruz. gün aşırı yumurta, peynir ceviz yada fındık, pekmez, tereyağ domates arada patate kızartıyorum bayılıyo. öğlen 12 - 1 gibi uyur. kalkınca çorba içer bol taneli olmazsa içmez. kızlarla oynamaya bayılıyo şimdiden çapkın. ama paylaşıyo oyuncaklarını. bisikletini. topunu kıskanıyo sadece. bir ara vurmayı öğrenmişti ama biz hayır olmaz cici cici dedik şimdi hoşuna giden bişi olunca cici cici yapıyo. ısrarla bişi yapmak isterde biz izin vermezsek yerlere atıyodu kendini biz o zamanlarda ilgilenmedik onla. artık atmıyo kendini bir iki ıh ıh ediyo ilgilenmezsek oda başka bişeye takılıyo. öpmeyi yeni öğrendik:))) şimdiye kadar öp dediğimizde ağzımız yüzümüz salya olana kadar bağıra bağıra bişiler yapıyodu. şimdi muck diye öpüyo:)) bugün göz kırpmayı öğrendi. dün dişçiye gittik. kapıdan girinc merhaba dedi velet ya:)) erkek çocuk olduğundan mı ne yerlerde boğuşmayı çok seviyo şimdiden. bazen yerleri elimle siliyorum sırtımdan inmiyo. babaya çok düşkün bide anneanneye feci seviniyo geldiği zaman çünkü o her istediğini yapıyo:))) hayvaları çok sevio bizim kedimiz var mesela miaaav miaav peşinde yakalayınca yanına yatıyo onun:) köpekleri de çok seviyo. bu ara karıncalarla tanıştık :)) karınca görünce ayyyyy diye seviniyo. bugün arkadaşım dedi ki bu yaşlar için ilk kitabım diye bir kitap varmış çok faydalı diyo tavsiye etti hafta sonu bakınacam kitapçılara. bol resimliymiş. konuşarak bakarsın çabuk öğreniyolar diyo. hayırdan anlıyo kaan artık. büyüyo hızla :KK43:( ama tek kötü konu kaan hala kucağımızda gezinerek uyuyo. havalar soğukken sorun yoktu da şimdi ikimizde vıcık vıcık oluyoruz o uyuyana kadar.

10. 3 Haziran 2010
  11. Siblrya

Siblrya Don´t worry, be happy Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Günlük olarak mi yazicaz yoksa ??
    Mesela ben bugünden bahsedeyim: Herzamanki gibi saat 7:30da kalktik, beni emdi ilk baktiki fazla bisi gelmiyo mizmizlanmaya basladi sütünü getirdim ytakta 9a kadar oyalandik sonra aa Baba diyip babasini gösterdi ve öylece ailece uyandik kahvaltimizi yaptik tost yedi kendisi hanim efendi masallah kocaman birtane hihi :)) cok seviyor tostu :)
    Kahvaltidan sonra biraz oynadi baktimki uykusu geliyor uyuttum saat 12:30dan 15e kdr o kalktiginda ben kiz arkadasimla bulusmaya gittim o babasiyla kaldi bugün evde biraz degisiklik olsun istdik babasi ona corba yapip vermis ve oynamislar ben geldigimde yogurt yediriyordu iki saat ligine gitim oysaki :)) kahkahalarla yogurt yiyorlardi :))
    Yemek yedik ben gelince aksam yemegi ardindan banyo ve ardindan esimin halasina caya gittik orda biraz eglendi oynadi sevildi .. marifetlerini gösterdi: anne bak - ayy cici - bravo - hmmm lecker(cok güzel yemekler icin) öpücük kondurmalar, ceketini boynuna asip beni öpüp tschüsss anne demeler hii elini sallayipta ben yapma diyince oda bna elini sallayip Nein ( hayir ) diyo haha .. diyorum ya bazen diyorum kim kimin kizi ?:)) Eve gelirken arabada uyudu hanim efendi geldik elbiselerini degistirdik braz önce süt icti tekrar ve devam uyudu :) Halen emzirmedim bakalim nasil sonuc vericek,bugün gögsümü gösteirp annee lecker dedi hayir annecim aciyo dedim birakti :))

Rüya bebekliginden beri zor bir cocuk degildi ara sira yemek sikayetleri harici ... uykusuna düskün masallah - iyi yiyen bir bebekti fazla kilo almiyordu ama oda cok haraketli olmasindan sanirim :S emeklemeye basladi kilo alimi durakladi :S

yapma dedigimde bazen inadina yapiyor - kizdigimizda birisi agliyor digerine bakiyor yüz bulamaiyinca ya birseylerle oyalaniyor yada bizi öpücük yagmuruna tutuyor - bazi seylerde yeniyorum onu ama su koltuklara cikma knusunda yenemedim bir türlü :S

birseyi yapmaya calistiginda olmuyorsa sinirleniyor etrafa atiyor :KK43: kavanaoz ve esyalari üst üste dizmeye calisiyor düstügünde ise sinirleniyor :KK43:
    Ben veya babasi evden ciakrken bizi ugurluyor gerci genellikle cikan babasi oluyor ise giderken ben malum evde calismiyorum :) babasinin boynuna sarilip öpüp yolluyor babsi öpmek isteyincede hayir diyor :))
    Bebek ve ayiciklarinin saclarini tariyor ... Anne bak ciciii diyo sonra :) Öyle devam ediyor kelimeleri biraraya getirebiliyor konusabildiklerini hihi ....
    Catal - Kasik-Tabak seti aldim plastik cocuklar icin ama tabagin kenarinda süsler var onlari elime alaym derken ne varsa tabakta yere dökülüyor ve catal kasiginida kilic olarakkullaniyor haha ..

günlerimiz aslnda neseli geciyor ara sira beni delirtmesine ragmen - yapma dedigimde gözlerimin icine bakarak yapmasina ragmen güzel ginede... bunlarin birügn basima gelecegini biliyodum kücük kardesimden biliyorum :)) ama arada sirada offf dedirtmiyor degiL :)

12. 3 Haziran 2010
  13. Siblrya

Siblrya Don´t worry, be happy Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    OFF NE COK UZUN YAZMISIMMMMM, baya kabarmis icimde :))))))

14. 3 Haziran 2010
  15. shrylz

shrylz Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    609
    Ödül Puanları:
    113
    merhaba,
    kuzum sabah 6 gibi uyanır.(hala uyku düzenimiz tam yerleşmedi). peynir,yumurta,zeytin,bal veya pekmez ve fındık veya ceviz den oluşan kahvaltımızı yaparız. kahvaltıyı çok seviyor. nazlanmadan yediği tek öğün bu. kahvaltı sırasında bakıcımız gelir. bol ağlamalı bir veda ile ben çıkarım aslında pedegoglar kaçmadan veda ederek çıkın diyor ancak ben bu yöntemi uzun süre denedim artık kaçarak çıkıyorum. daha az ağlıyormuş. ben çıkınca bakıcımız balkona çıkarıyor,oynuyorlar. 11 gibi uyuyor. 12 de kalkıp çorba veya çatalla ezdiğimiz yemeğini yiyor. asla birgün önce yediği çorbayı yemez çok çekecek gelinim:) son günlerde dışarı gitmeye bayılır olduk. çocuklarla oynamak parka veya çocuklu evlere gitmek istiyor. bebekliğinden beri sosyal bir çocuk olsun diye kışın haftanın 3-4 günü günlere misafirliklere götürdüm bakıcıyla onu.çünkü ailemizden uzakta bir şehirdeyiz bakıcımız bize geldiğinden evde üçümüzden başkasını görmeyecekti. bir iki haftadır dış kapıya gidip bam bam vurarak hadi çıkalım demeye çalışıyor. eline geçirdiği her anahtarı (oda kapısı, araba...) dış kapıya götürerek kilide sokmaya çalışıyor açıp kaçacak sıpa... saat 4 gibi yarımsaat kadar tekrar uyuyor. uyandığında ben gelmiş oluyorum. akşam malisef tekrar yemek yedirmek mümkün olmuyor. zaten fazla kilolu. 9. ayından beri diyet yapıyor. bu sebeple ısrar etmiyorum. meyve ve yoğur yiyor. aburcubur hamur işine bayılıyor elimizde yakalarsa kıyamayıp parça parça veriyorum. ama mümkün olduğunca bunları gizli yiyoruz evde:)yatarken sütünü içerek uyuyor. yürümeye 1 aydır başladı. konuşması çok kısıtlı. kendince bir lisanla çok geveze bir şekilde konuşuyor ama anlaşılır cümleleri yeni sarfetmeye başladı. bizim söylediklerimizi tekrar ediyor genelde.. çok uzattım kusura bakmayın.opuyorumnanaktan

16. 3 Haziran 2010
  17. family

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    peki zihinsel gelişileri için neler yapıyosunuz nasıl oyunlar oynuyosunuz arkadaşlar???

18. 3 Haziran 2010
  19. annesininkuzusu

annesininkuzusu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bi de ben yazayım bakalım..
    kızım sabah 8:00-8:30 gibi kalkıyor, yatakta bizimle oynamaya ve oynarkende sabah kakasını yapmaya bayılıyor :) gözlerini açtığında ilk gördüğü bensem hemen dedde (baba), babasıysa hemen anni dediğini farkettik geçen gün. sonra ben bebişimi sevip okşayıp işe gidiyorum tabi. akşam geliyorum, kapıyı açar açmaz hemen aç aç aç diye emir yağdırmaya, ben soyundukça sevinç çığlıkları atmaya, eğer onu bizim yatağa atmış ve de giyinmeye çalışıyorsam kendini yatağa geriye doğru bırakıp yattığı yerden bana sevinç çığlıkları eşliğinde göz süzmeye bayılıyor. emiyor emiyor emiyor bebeğim, bazen iki göğsümü de açıp emrine veriyorum. bi ona dalıyo, bi diğerine. birini emerken kafasını kaldırıp diğerine cici yapıyor. ve biz konuyu başlatan arkadaşın asıl sorduğu bölüme geliyoruz.. oyun oynamaya.. azrayla mümkün olduğunca konuşmaya çalışıyorum, arka balkonuma saksılara domates maydonoz falan ektim, onları suluyoruz ve ben sürekli anlatıyorum, oda sürekli konuşuyo tabi kendi dilinde. bolca kitap aldım ben kızıma, yaşına göre yada değil bol bebekli bol hayvanlı kitap-dergi.. o gün hangisi elimize geçerse onu alıp tek tek inceliyoruz. bebeklere cici yapıyoruz, hayvanların sesini çıkartıyoruz. bazen beraber çizgi film de seyrediyoruz, ordakilerin yaptıkalrını yapmaya çalışıyoruz, a kim gelmiş, kim ne demiş, kafam şişinceye kadar -gün içindeki yokluğumu telafi adına belki - konuşuyorum. toplarla, arabalarla, bebeklerle oynuyoruz . aa bide dans ediyoruz. 1-1,5 saat azrayla tek başıma vakit geçirebiliyorum goncam erken gellmezse. böyle diorum çünkü eşim eve geldiği anda artık gözde durumundan düşüyorum. bu sefer o başlıyor büütn oyunlara, azra kız olmasına rağmen boğuşmayı çok seviyor babasıyla, sırtına çıkmaya çalışıyor, ordan boğazına oturuyor, ordan eğilip öpmeye çalışıyor. bende eşlik ediyorum onlara. hayırdan henüz sadece inatlaşmalıyım ı anlıyor. o nedenle ne zaman hayır desem başarısız oluyorum. bu nedenle bende hayır demiyorum mümkün mertebe. sadece onu uzaklaştırıyorum.
    aaa hafta sonlarını unuttum, sürekli parklarda bahçelerde geziyoruz :):)