2009 Kuzularının Atmasyon Ninnileri......

Konusu 'Nisan Anneleri' forumundadır ve gulshenidil tarafından 29 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : gulshenidil
 1. gulshenidil

  gulshenidil düş hekimi !!! Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.485
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  şimdi geldik nağmenin oyununa....söyleyin bakalım kuzular klasik ninniler mi büyüyor yoksa atmasyon mu yada benim gibi anonim ve kendi besteniz karışık mı? işte bizden seçmeler.......

  dandini dandini dan ister
  al basmadan don ister
  peynir yemez bal ister
  idilin canı ne ister eeeeee eeeeee eeeee eeeeeee (babaanneceğimin bestesidir)

  geldim baktım idile
  altı temiz mi diye
  oda ne bir açtım kiiiii
  heryeri bok içindee.....eeee eeeeee ( bu benim tamamen telif hakkı bana aittir)

  rupka şeker canım rupka şeker
  sırna mome sırna mome
  kırmızı saç canım kırmızı saç...
  sırna mome sırna mome ( yine babaannemin makedonya dolaylarından bir ninniye bizce atmasyon olduğuna kanaat getirdiğimiz ninnisi....nurlar içinde yat mavi gözlü küçük kadınım)

  hep kırmızı elbiselerim ben bu rengi pek çok severim
  domatesi cicim çok sevdiğim için ben bu rengi pek çok severim
  hep turuncu elbiselerim ben bu rengi çok severim
  portakalı cicim çok sevdiğim için ben bu rengi pek çok severim...
  hep yeşildir elbiselerim ben bu rengi pek çok severim
  ıspanağı cicim çok sevdiğim için ben bu rengi pek çok severim...
  hep mavidir elbiselerim ben bu rengi pek çok severim
  gökyüzünü cicim çok sevdiğim için ben bu rengi pek çok severim....


  son aklıma gelende idil çığırırcasına ağlıyorsa" komşularrrrrrr komşularrrrr gelin burda bir edepsiz varmış komşularrrrrrr " diye bağırıyorum bana botokslu gibi pür dikkat bakıyor....:1shok: tıpkı :1shok:
   
 2. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : gulshenidil
 3. gulshenidil

  gulshenidil düş hekimi !!! Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.485
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  haa birde kucağımızda yüzü karşıya dönük olarak taşıyorsak bir bacağını tutup havaya kaldırarak

  al kuçu bacak all all
  al kuçu bacak al..... diyoruz ve bir müddet sonra bunu söyleyince tek bacak yukarı aşağı gidip geliyor
   
 4. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : gulshenidil
 5. elavinya

  elavinya Başarmanın yarısındayım,başaracağım dedim çünkü :) Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.485
  Beğenildi:
  484
  Ödül Puanları:
  188
  BEBEKLERDE 3.AY GELıŞıMı
  Bugünlerde bebeğiniz belirgin ihtiyaçlarını ve önceliklerini belli etmeye başlar. Çevresi ve kalıtımsal özellikleri kişiliğini oluşturur. Daha da önemlisi, artık sadece fiziksel ihtiyaçlarının etkisiyle hareket etmez, etrafında olup bitenden de keyif almaya başlar.
  Örneğin bir sese doğru daha emin olarak döner ve hareket etmekte olan bir insanı gözleriyle takip edebilir. (Bebeğin yüzünün çoğunlukla bir yöne dönük olmasını sağlayan eskrim pozisyonu nihayet kaybolmuştur.) Yüzleri incelemek çok hoşuna gider; saç ve yüz arasındaki renk kontrastı ilgisini çeker.
  Duyusal uyarılar bebeğiniz için artık çok daha önemlidir, çünkü etrafındaki dünyayı duyuları sayesinde öğrenecek ve tanıyacaktır. Artık uyanık olduğu anlarda kucağa alınıp sallanmaktan eskisi kadar hoşlanmaz. Onunla konuşmanızı, oynamanızı ve ona yeni şeyler göstermenizi ister. Uzun süre yalnız kalmak asla hoşuna gitmeyecek ve bunu da hemen belli edecektir.
  Bebeğiniz ona verdiğiniz hemen her şeyi elleriyle tutacak ve her seferinde daha önce bilmediği yeni bir objeyi tercih edecektir. Artık nesnelerin sadece görünüşü ile değil, dokusu ve tadı(!) ile de ilgilenmektedir. Kadife kumaşlar, tüylü oyuncaklar, yastıklar gibi değişik dokuları tanımak hoşuna gidecektir. Bu dönemde bebek sıcak ve soğuğun değişik dereceleri olduğunu da keşfedecek, bazen bir objeyle oynarken o objenin şekil değiştireceğini öğrenecektir. Bıraktığında bazı nesneler yeni bir şekil alır; bazıları ise eski şekline döner. Bebek bunları oyunları sırasında tekrar tekrar deneyerek öğrenir.
  Renk, bebeğinizin görme yetisini geliştiren önemli bir unsurdur. Siyah-beyaz oyuncaklara karşı ilgisini artık kaybetmekte ve ana renklere karşı ilgisi artmaktadır. Pastel renkler ona henüz çamur gibi kirli görünmektedir. Ona parlak kırmızı, mavi ve yeşil gibi ana renklerden oluşan oyuncaklar; değişik şekil ve desenlerde kumaşlar gösterip tepkilerini izleyebilirsiniz.
  Üçüncü aya girdiğinde bebeğiniz kafasını daha iyi tutabilecek ve biraz yardımla yarı oturur bir duruma geçebilecektir. Karnının üzerine yattığında kafasını biraz kaldırabilir. Ayağa kaldırdığınızda bacakları kıvrılır, ancak kafasını kısa bir süre için de olsa dik tutabilir; ayrıca ayaklarını zıplayacakmış gibi dışarı doğru itebilir.
  Bebek kollarını yanlardan havaya kaldırabilir ve her iki elini de havada vücudunun ortasında birleştirir. Birçok ebeveyn, bebeğinin kirli nesneleri ağzına sokmasından korkar ve gereksiz yere endişeye kapılır. Sabun, deterjan gibi temizlik maddeleri, yutup boğulmasına neden olacak ufak şeyler ve bazı zehirli bitkiler dışında endişelenmenize gerek yoktur. Unutmayın ki ona tamamen steril bir dünya yaratamazsınız.
  Bebeğiniz iyice hareketlenmeden evi bebeğe göre yeniden düzenlemeniz doğru bir karar olacaktır. Bebek bakımı ile ilgili her durumda olduğu gibi, evi düzenleme konusunda da iki farklı görüş vardır. Birinci görüş “evi yeniden düzenlemeye, hi bir şeyi kaldırmaya gerek yoktur” der. Böylece bebeğin neyin ellenilebilir ve neyin ellenemez olduğunu daha çabuk kavrayacağına inanılır. Diğer görüş ise, bebeği daha hayatının başında “hayır” kelimesini duymaya alıştırmamak için evde yeni bir düzenleme yapmak gerektiğini savunur.
  Ancak belki de en iyi yol ikisinin ortasını bulmaktır. ıyice boşaltılmış ortamlarda yaşamak hem sizin için hem de bebek için epey sıkıcı olacaktır. Ancak geçici bir süre için en azından değerli eşyalarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Güvenli, kırılmayacak ya da yerine rahatlıkla yenisi alınabilecek eşyaların ortada kalmasında sakınca yoktur.
  3. ayın sonuna geldiğinizde, bebeğiniz, ara ara uyansa bile geceleri 10 saat kadar uyuyabilmelidir. Uyandığında ağlayabilir veya sadece emziğiyle oyalanabilir. Bu yarı-uyanık dönemi uyku saati boyunca yaşayacaktır. Yetişkinler de uykularında aynı dönemi yaşarlar ancak onlar tamamen uyanmamaya programlıdır, yatakta bir iki kez dönüp yeniden uykuya dalabilirler. Bebeğiniz de, uyanır uyanmaz yanına koşmadığınız sürece, aynı düzeni kendi kendine bulacaktır. Uyandığı anda yanına gitmeniz onu yanında annesi olmadan tekrar uyuyamayacağına inandırır.
  Bu yaştaki bebeklerin uyuyana kadar ağlaması çok sık görülen bir durumdur. Ağlamanın, onu bir şekilde rahatlattığı gözlenmiştir. Ancak bebeğiniz, yatağına yattığı anda ağlamaya başlıyorsa, gün boyunca yeteri kadar uyanık kalmadığı sonucunu çıkarabilirsiniz. Bu nedenle, eğer uykusu yoksa ya da uyumuyorsa bebeği yatağında tutmayın. Bebek uyku ile yatağı bir tutmalıdır. Diğer yandan, özellikle uykudan önce uyarılmışsa, uyumakta güçlük çekebilir. Böyle zamanlarda bebeği sakinleştirmek için biraz emzirmeyi veya mama vermeyi (böylelikle bebeğinizin karnı hemen acıkmayacaktır), bezini değiştirmeyi ve biraz sallamayı deneyin.
  Bebeğinizin sabah uyanma saati en son beslendiği saat ile doğru orantılı olabilir, ancak bu şart da değildir; bazı bebekler ne zaman beslenirse beslensinler, kurulmuş saat gibi sabah 6.00’da, hatta daha erken uyanabilirler. Bebeğin günlük uykusunu bir düzene sokmaya çalışmak bazen boş bir çaba olabilir. Bazen oyun zamanını kısa tutup öğleden sonra erken bir saatte yatmasını isteyebilirsiniz ama o bunu reddeder. Başka bir gün ise onu görmeye gelen misafirlerinizle oynasın, maskaralık yapsın istersiniz ancak o uyumayı tercih eder.
  Üç aylık bebek konuşma amaçlı sesler de çıkarmaya başlar. Müzik veya konuşma sesleri, bebek sinirli iken onu sadece rahatlatmakla kalmayacak, küçüğünüzün birtakım sesler çıkararak bu seslere tepki vermesini de sağlayacaktır. Eğer böyle sesler çıkarıyorsa, keyfi yerinde demektir. Ayrıca bu dönemde yeni bir numara daha dener: tükürükle balon yapmak!
  Bebeğiniz, ona sorulan sorulara ahenkli sesler çıkararak cevap verir ve karşısındakinden de aynı şeyi bekler. Ay sonunda aranızda, 15-20 dakikalık bir “ohh’lar ve ahh’lar” diyaloğu geçebilir. Ara sıra bebekle beraber derin bir nefes alıp aynı sesi çıkarabilirsiniz.
  Bebek uyanıkken zamanının çoğunu ellerine bakarak ve onlarla oynayarak geçirir. Şimdiye kadar bebeğiniz ellerini yumruk şeklinde tutuyordu. Üçüncü ayda ellerini daha serbest hareket ettirecek ve sonunda tamamen açık bırakacaktır. Böylece yeni oyuncaklar ortaya çıkacaktır: tam on minik parmak. Üçüncü ay onlara bakmak ve parmakların hareketlerini gözlemlemekle geçer. Ellerini her gördüğünde şaşıracak ve yeniden bulduğuna sevinecektir.
  Üç aylık bebeğinizi yıkarken veya üstünü değiştirirken ona vücudunu anlatın, uzuvlarını tanıtın. Böylece konuşmaya başlamadan çok önce, sorulduğunda ayaklarını veya kulaklarını gösterebilir. Kısa ninniler veya yumuşak tonda anlatılan masallar ve şarkılı oyunlardan çok hoşlanır ve bunu çıkardığı seslerle belli eder. Elinizi çırpmanız, kafanızı sallamanız ya da dil çıkarmanız onu çok etkileyecektir.
  BU AYIN EN ÖNEMLı AŞAMASI: BEBEĞıNıZ KARIN ÜSTÜ YATARKEN KOLLARIYLA ıTEREK GÖĞSÜNÜ HAVAYA KALDIRABıLıR.
  devamı aşağıda
   
 6. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : gulshenidil
 7. elavinya

  elavinya Başarmanın yarısındayım,başaracağım dedim çünkü :) Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.485
  Beğenildi:
  484
  Ödül Puanları:
  188
  benim ninnim:
  fındılı fıstık tooosunum
  annesinin guuzusu
  annesi yeeesin onuu
  ham ham hammmm

  babasınınki:
  babasının kızısı
  gözümün bebeği
  benim kızım cerenim
  canım kızım cerenim...
  ninninin dışında bide tek aşkı m diye sevip gözüme bakıyolar sonrada yanıma gelip yo hayatım sensin tek aşkım kandırdım ben onu diyo çok hoşuma gidiyo ama
   
 8. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : gulshenidil
 9. bursasu

  bursasu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2008
  Mesajlar:
  9.530
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  geldim baktım idile
  altı temiz mi diye
  oda ne bir açtım kiiiii
  heryeri bok içindee.....eeee eeeeee ( bu benim tamamen telif hakkı bana aittir)

  buna bayıldım heheh
   
 10. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : gulshenidil
 11. gulshenidil

  gulshenidil düş hekimi !!! Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.485
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  annelik insanı şair yapıveriyor.....

  hu hu huuu Allah
  idiiiiiiiiiili büyüt Allah
  iyilik sağlık,ver Allah
  Uykusu gelmiş maşallah
   
 12. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : gulshenidil
 13. ceyo16

  ceyo16 Annesinin gülü Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.860
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  ayyyyyyy çok utandım şimdi,ben hiç ninni falan söylemiyorum kızıma,zaten sesim de çooook kötüdür,çocuğun kulaklarını tırmalamasın
   
 14. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : gulshenidil
 15. bursasu

  bursasu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2008
  Mesajlar:
  9.530
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  bende arada
  keremim keremim keremim
  seni ben pek çok severim

  diyorum hehehe
   
 16. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : gulshenidil
 17. zeyno5

  zeyno5 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.147
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  rumelilicim valla bende seninkiler kadar güzel ninniyok.daha doğrusu hiç yok.ben anonim ninnileri sölüyom kuzuma. kaydirigubbakcemile3

  benimde keremim pek tatlı
  benimde keremim pek nazlı dıyorum.benden anca bu kadar cıkıyo valla
   
 18. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : gulshenidil
 19. zeyno5

  zeyno5 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.147
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  tırmalamaz annesi.senin sesin onun için dünyanın en güzel sesi.bende bu kötü sesimle sölüyom oğlumda hayran hayran dinliyo