2009 Mart Annelerinden 2010 Mart Annelerine Tavsiyeler

Konusu 'Mart Anneleri' forumundadır ve edebiyatci222 tarafından 29 Kasım 2009 başlatılmıştır.

29 Kasım 2009
    Konu Sahibi : edebiyatci222
  1. edebiyatci222

edebiyatci222 Evli, Mutlu, Çocuklu Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    Sevgili 2009 Mart anneleri, dün alışveriş yaparken çok kararsız kaldım. İlk gebeğilim ve bu konuda cahilim. Sizin tavsiyelerinizi okumak bizim için faydalı olacaktır. En azından benim gibi ilk gebeliğini yaşayanlar için. Sadece alışveriş değil, her türlü konularda tavsiyelerinizi dinlemek isteriz.

Sevgiler...

2. 29 Kasım 2009
  3. Lazanya

Lazanya ezik püsküvüt Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Öncelikle tecrübelerimize güvenip bizlere danışmanız çok hoş...umarım sizler de sağlıkla bebeklerinize kavuşup gerçek aşkın ne olduğunu anlarsınız...
    her bebek birbirinden farklı bundan doalyı ihtiyaçları önceden bilmek aslında biraz zor.... mesela benim kızım kolikliydi 3 ay hiç durmadan ağladı biz de ağlamasına çözüm olabilecek araç ve gereçler edindik...
    bu tür ihtyçlara geçmeden önce ilk tavsiyemi söyleyeyim
    -doğum yaptığınız an hayatınızın dönüm noktası olacak artık eski siz değilsiniz daha olgun,daha duygusal,daha karamsar,daha endişeli ve daha hassas olacaksınız bu süreci en az sıkıntı ve kırgınlıkla atlatabilmek için eşinizin desteğine çok ihtiyacınız var..eşiniz bebeğin altını alsın uyutsun demiyorum duygusal olarak sizi doyursun...bunu onlar bilemezler doğaları gereği sizin onlara yumuşak birdille anlatmanız gerekir ve de aileler; aile kısmı önemli çnkü bu dönemde anneler ve kayınvalideler sadece size yadım etmek istiyor olsalar bile dönemin ağırlığı gereği sık sık siniriniz bozulabilir hoş görmeyi bazı şeyleri görmemeyi öğrenmelisiniz....bu süreci ne kadar sancısız atlatırsanız bebeğinizi o kadar mutlu edersiniz.
    -ilk etapta sütünüz gelmeyebilir sütün inmesi 1 haftayı bulur..hiç nmeyedebilir kendinizi kasmayın ve üzülmeyin evet süt bebek için gerekli ama sizin ruh sağlığınız hepsinden önemli emmese de memeye alıştırın sütüm yok deyip hemen biberon mamasından medet ummayın unutmayın azimle... taşı delermiş ehuehueheuehe :)
    -durumunuz elveriyorsa özellikle ilk 6 ay aylık doktor kontrolünüzü aksatmayın.
    -başkalarının söylediklerine kulak asmayın çocuk sizin çocuğunuz onu dinlemeyi öğrenirseniz isteklerini kolayca karşılarsınız..
    -annelik muhteşem bir duygu..ama kendinizi fazlasıyla kaptırıp hayattaki rolünüzün yalnızca anelik olmadığını unutmayın aynı zamanda eşinizn de size ve sevginize ihtiyacı var.bazı eşler bebekleri kıskanabiliyor.
    -çalışıyorsanız mutlaka bakıcınızı işe başlamadan en az 1 ay önce işe başlatın ve beraber 1 ay düzeninizi oturtun..işe başladığınız ilk zamanlar sürekli aklınız evde olacak buna engel olamazsınız ama en azından olumlu düşünün pesimistliğe yer yok :)

4. 29 Kasım 2009
  5. Lazanya

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    gelelim bebekli tavsiyelere;
    bebeğinizin dahi olmasını beklemeyin neticede onlar bebek yakınlarınızın bebekleriyle kıyaslamayın neticede bebek de olsalar birer bireyler ve kişilikler var.hepsi er ya da geç konuşacak,yürüyecek,emekleyecek...
    fuzuli şeylere deli paralar harcamayın.marka takıntınız olmasın öncelik bebeğinizin güvenliği ve konforu olmalı.
    ben taşıma amaçlı ana kucağı aldım ama 1 kere bile kullanmadım sıfır paketinde duruyor.ama titreşimli ev tipi bir ana kucağı aldım 8,5 aylığız ve hala onda uyuyoruz.aldığım en faydalı gereç oydu sanırım :))

bebeklerinizi 5 ayları bittiğinde kendi odalarında yatmaya alıştırın.yatağınıza almayı tavsiye etmiyorum neticede o yatak bi r brbrk için uygun değil hele de hareketlenince ve yanınızda yatmaya alışmışsa koparamazsınız kabus gecelere düşmemek için bebeği kendi yatağında ve mümkünse 6. ayında kendi odasında yatırın.

en önemlisi artık yediğiniz yemeğin tadı olmayacak,sigaranızdan 3 fırt alıp atmak zorunda kalacaksınız ,hareketli bir yaşantınız varsa tekdüzeliğe geçiş yapmanıza kısa bir süre kaldı BOL bOL UYUYUN.artık uyku yokkkkkkkkkk....

6. 29 Kasım 2009
  7. edebiyatci222

edebiyatci222 Evli, Mutlu, Çocuklu Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    Çok teşekkür ederim Lazanya, yararlı olacağını söylemiştim. Bebeğinize uzun ömürler diliyorum...

8. 29 Kasım 2009
  9. handesrgzl

handesrgzl Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    lazanya coookkkkk sagoll opuyorumnanaktan
    ne kadar guzel ne kadar degerlı seyleri bizimle paylasmıssın kaydirigubbakcemile5
    bu ve benzeri deneyimler ve tavsiyeler isimize cok yarayacak eminim ki...
    edebiyatcı canım b enim senin sayende acılmıs oldu bu topic super bi fikir ellerine saglıkkkalkisalkisalkis

10. 30 Kasım 2009
  11. hasret0587

hasret0587 BAL KIZIM we BAL OĞLUŞş:) Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    alışweriş konusundada yardımcı olmalısınız ilk 3ay örneğin ben pek dışarı çıkıp alışweriş yapabileceğimi düşünmüyorum ilk 3 ay bebişlerimiz için neler gerekli kaç zıbın, kaç çıtçıtlı badi, tulum falan bu konulardada yardımcı olursanız sewiniriz...

12. 30 Kasım 2009
  13. Lazanya

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    zaten aldığınız herşey ilk başta büyük gelecek bebeğinize ama kusma problemi olursa bol bol zıbın takımı almak lazım bizim 6 takımımız vardı onlarla mayısa kadar geldikk mayısta yaz alışverişi yaptık bol patik yelek....yaşadığınız şehirin iklim koşullarına göre battaniye biz Muğladayız çok soğuk olmaz burası gerçi kışı sert geçiyor ama ben peluş battaniye almadım.bi polar,2 penye battaniye bi de pazen battaniyemiz vardı.en çok kullanılan şey kısa kollu çıtçıtlı bodyller onları yazın da giyebileceği için bol bol almanızdasakınca yok mümkünse yeri iyi olsun da teri sırtına verip hasta etmesin bir de ben askılı çıtçıtlı almıştım 6 lılardan acayip işimi gördü...şimdi indirimdedir onlar ben de outletten almıştım zaten 6 lısını20 tl ye chicco dan.... banyo malzemelerini kaliteli almaya özen gösterin... biberon ve emzik almayı düşünüyorsanız ki bence bulunmasında fayda var ilk biberonu cam olmalı nukun biberonunu öneririm aynı şekilde emziğini de.... pompa ihtiyaç olursa süt sağmak için hem ekonomik hem kullanışlı santa bebe yi öneririm...

14. 1 Aralık 2009
  15. hasret0587

hasret0587 BAL KIZIM we BAL OĞLUŞş:) Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    bunlar iyi geldi işte bn aldım baya çıtçıtlı body genelde uzun kollu aldım ama kış die, tulumda 7 tane aldım 2si kadife, zıbını 3 tane war 2 takım daha alayım bari:)

16. 1 Aralık 2009
  17. merallll

merallll Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    hepinize güzel sağlıklı kolay doğumlar diliyorum....

bebeğinizi gördüğünüz an, ona dokunduğunuz an her şeyin bittiği her şeyin başladığı an olacak...:))
    ben ilk on gün çok duygusaldım, sürekli ağladım eşim saolsun bu konuda bana çok destek oldu, eşinizden bunu rica edebilirsiniz, bebeğinizle göbek bağınız kopsada yürek bağınız kopmuyor, bebeğizle alışma sürecinde ve onunla zaman geçirme sürecinde ailenizden yardım isteyebilirsiniz....
    ben sezeryanla doğum yaptım ve hiç sıkıntı çekmedim, ilk gün ayaklandım oğlumun alt değiştirme gaz çıkarma kendi ihtiyaçlarımda dahil herşeyi hallettim...sütüm aynı gün geldi, süt için sıcak muhallebi ve tavuk suyu ve etiyle hazırlanmış çorbaları önerebilirim, hatta bebeğim küçükken fazla ememediği için fazla sütü sağmak için eşim eczaneden pompa getirdi, evde bulunsa iyi olur çünkü ğöğsün büyüyüp sütün çıkmaması çok ızdırap veriyor insana, çalışan bi anne olduğum için elektirikli süt sağma pompalarındanda edindim bi tane sonrasında bakıcıma sütü sağıp bıraktım çok kolay oldu....
    her bebek çok farklı, benim oğlum emzik almadı aldıklarımız kaldı ölece şimdi oyuncak yaptı onları, ama gazı çoktu, gazı için doktorun yazacağı damalaların yanı sıra kimyon tohumu kaynatıp içirdim çok rahatlıyordu ve çörekotu yüzerlik otundan kaynatıyordum... göbeği düşene kadar gazlı bezle tentirdiyotla masaj yaptık onlardan önerebilirim...
    kıyafet konusunda takımların içinde ince battaniyede dahil her şey oluyor, bi de kalın battaniye yanında yeter sanırım, meriçin 4 ince battaniyesi vardı, kalın hariç onlarla büyüdü... çıçıtlı bady hiç giydirmedim ilk 4 ay, çok narindi içli dışlı takımlardan aldık üçlü satılan 5 tane onların üstüneden normal takım giydirdim, kendinden patikli altlardan almadım ayaklarını sıkmasın diye çoraplarını hep ayrı giydirdim, altınıda ilk 4 ay hiç ıslak mendille silmedim ılık su ve pamukla temizledim biraz büyüdükten sonra geçtim ıslak mendile huggies kullanıyorum çok memenunum diğer bi kaç marka ıslak mendil pişik yaptı, pişik için hametan pomad önerebililrim...
    daha pek çok şey var tabi aklıma ilk geleneler bunlar... hepinizi sevgiyle öpüyorum....

18. 1 Aralık 2009
  19. merallll

merallll Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    son olarak 9 aylık bi anne olarak söyleyebileceğim tek şey şu, her şeyinde özeti aslında, annelerimiz, büyüklerimiz ne kadar tecrübeli olurlarsa olsunlar, etrafımızda bize yardım etmek isteyen ne kadar insan olursa olsun, bebeğinize en iyi bakacak, onun dilinden en iyi anlayacak kişi yine sizsiniz.. o yüzden herşeyi kendi kendinize öğrenin... ben ilk bir haftadan sonra rica ettim yalnız kalmak istedim, sıkıştığım yerde yardım aldım tabiki... inanın anne olmak çok güzel, sizi çok seven bi varlık gelecek yakın zamanda :)) bu çok heyecan verici, aşı olduğunda ağlayan o varlık siz kucağınıza alınca tak diye nasıl susacak, acı geçiren öpücük nasıl gerçek olacak, insanın burnunun direğinin sızlaması nasıl deyimlikten çıkıp hayatınıza girecek göreceksiniz...:))))))