2009 Mart Erkek Bebek Anneleri Doğar Doğmaz Bebeğinizi Sünnet Yaptıracakmısınız?

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve melek81 tarafından 29 Ekim 2008 başlatılmıştır.

29 Ekim 2008
    Konu Sahibi : melek81
  1. melek81

melek81 Herşeyin başı sağlık Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Selam arkadaşlar,

Ben erkek bebek bekleyen Mart 2009 annesi olarak kararsız kaldım. Bebek doğar doğmaz sünnet yaptırmalı mı?

2. 30 Ekim 2008
  3. melek81

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    henüz kimse düşünmemiş anlaşılan bu konuyu.

4. 30 Ekim 2008
  5. Boddim

Boddim Batuhan'ım küçük Aşkım Üye

Beğenildi:
    76
    Ödül Puanları:
    153
    cidden melekciğim ben hiç düşünmedim ama ben yaptırmam o kadar küçükken kıyamam ya ama bazı durumlarda mecbur kalınıyo yapılıyo o zaman mecburen yapılacak başka çaresi yok kıyamam minicik pipisini keseceklerkaydirigubbakcemile3

6. 30 Ekim 2008
  7. gulshenidil

gulshenidil düş hekimi !!! Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    yenidoğan sünneti önümüzdeki yıllarda çok genişlicek.....şahsen yoğun sarılık sorunları olmazsa kendi adıma düşünüyorum oğluma yaptırmayı.....hem çok küçük olduğu için psikolojik sorunları olmuyor...hem göbeği ile birlikte iyileşiyor nerdeyse....ve en önemlisi daha sonraki yıllarda farkedilecek tıkanıklıkları çok önceden önlemi alınmış oluyor....bu şekilde bebeklerin daha sağlıklı olduklarını duydum...hayırlısı bakalım....

8. 30 Ekim 2008
  9. melek81

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    canım çok tşk ederim. doğduktan 24 saat sonra yapıyorlarmış. Bende düşünüyorum. Bakalım araştırıyorum şimdi..

10. 30 Ekim 2008
  11. gxoxkçenn

gxoxkçenn Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bende Allah kısmet ederse doğduğunda yaptırtmayı düşünüyorum...a.s

12. 30 Ekim 2008
  13. gxoxkçenn

gxoxkçenn Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bebeğim ve Sünneti

Sünnet ne zaman yapılmalıdır?
    Yapılan çalışmalara göre, sünnet için en uygun zaman Yenidoğan dönemi ve 6 yaşından sonrasıdır. Özellikle 2–6 yaş arasında sünnet tıbbi gereksinim olduğunda yapılmaktadır. Bu yaşlarda yapılan sünnet, psikolojik gelişiminin önemli bir döneminde olan çocukta negatif etki yapabilmekte ve “kısırlaştırılma korkusu” denilen psikolojik bozukluğa neden olabilmektedir. Yenidoğan sünneti bebek doğduktan sonra K vitamini uygulandıktan sonra yapılabilir.

Yenidoğan sünneti bebeğe acı verir mi?
    Her ne kadar Yenidoğan döneminde ağrı duyusu tam olarak gelişmemiş olsa da bebeğe mutlaka bölgesel anestezi yapılması gerekir. Bu sayede son derece konforlu bir şekilde sünnet gerçekleştirilmektedir.

Yenidoğan döneminde sünnet yapılmasının avantajı var mıdır?
    Evet. Yapılan araştırmalar Yenidoğan döneminde sünnet olan erkek bebeklerin idrar yolu enfeksiyon geçirme olasılıklarının sünnet olmayanlara göre belirgin derecede daha az olduğunu göstermiştir. Amerikan Pediatri Akademisi 1999 da yayınladığı bildiride her erkek bebeğe rutin olarak uygulanmasını önermiştir. Ayrıca, penis kanseri, hemen hemen sadece sünnetsizlerde görülmektedir ve sünnetin bu durumda koruyucu olduğu uzun zaman önce kanıtlanmıştır.

Yenidoğan dönemindeki sünnet bebeğe sıkıntı verir mi?
    Bu dönemde yapılan sünnet sonrası iyileşme çok hızlı olmakta ve bebeğe belirgin bir sıkıntı vermeyip, emzirilmesi açısından sorun çıkartmamaktadır.

Yenidoğan sünneti sonrası bakım nasıl olmalıdır?
    Sünnetin ertesi günü bebeğin kontrolü ve pansumanı yapılmaktadır. Bundan sonra 3–4 gün süreyle bebeğin altının sık olarak kirli olup olmadığını kontrolü önerilmektedir. Bu süre zarfında herhangi bir ilaç kullanımı veya pansuman gerekmemektedir. Bebek 2 gün sonra yıkanabilir. Sünnet sırasında uygulanan dikişlerin kendiliğinden tamamen erimesi ise yaklaşık 10 günü bulmaktadır.

14. 30 Ekim 2008
  15. Kizil Deniz

Kizil Deniz Acil tıp teknisyeni :)Yiğit anası Üye

Beğenildi:
    119
    Ödül Puanları:
    153
    bi saglıkcı olarak bebişim Allah nasıp ederse 3 aylık olursa :):) hemen sünnet yaptıracam sünnet derisi iltihaplara sebep oluyo ve bebişimiz sunnettekı acının daha fazlasını cekıyo anestezi yapıldıktan sonra bebişler bişey hissetmıyo sonrasında ise ıdrar yaparken yanıyo ama iyileşmesi kısa sürüyo Allahım o günleri göstersin inşaallah :asigim:

16. 30 Ekim 2008
  17. melek81

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    bende bu yüzden istiyorum bakalım.3 ay sonra daha iyi ise o zaman yaptıralım.

18. 30 Ekim 2008
  19. buket-26

buket-26 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    323
    Ödül Puanları:
    153
    Bende istiyorum hemen yaptırmayı. İlerde daha zor olur diye düşünüyorum.Bakalım dr.umuza sorarız zamanı gelsinde inşallah.