2010 Mart Melekleri İçin Ek Gıda Zamanı:)

Konusu 'Mart Anneleri' forumundadır ve hasret0587 tarafından 21 Haziran 2010 başlatılmıştır.

21 Haziran 2010
    Konu Sahibi : hasret0587
  1. hasret0587

hasret0587 BAL KIZIM we BAL OĞLUŞş:) Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    ewet 24 şubat doğumlu bir melek annesi olarak ek gıdaya başladım.. yawaş yawaş tüm mart bebikleri farklı tatlar denemeye başlayacak.. istedim ki bu topicte hep beraber mama tarifleri, besleyici gıda önerilerini paylaşalım, sağlıkla büyütelim aşk tomurcuklarımızı...
    hadi bakalım hayırlı uğurlu olsun, dilerim tüm bebişlerimiz iştahlı olsun yemek seçmesin mart anneleri üzülmesinopuyorumnanaktan:lepi:

2. 21 Haziran 2010
  3. silver5

silver5 CANIMA CAN KATANLAR... Üye

Beğenildi:
    175
    Ödül Puanları:
    163
    topiğimiz hayırlı,günlerimiz bol vitaminli,besleyici,mamalı olsun...........alkisalkisalkis

4. 21 Haziran 2010
  5. hasret0587

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    eweet imşallah olcaycımkaydirigubbakcemile5
    ben biraz bahsedeyim neler yaptığımdan.. hipp we milupanın kwanoz mamalrından aldım 20 tane falan.. 1gün sebze bir gün meywe püresi weriyorum.. yarım kawanoz..
    selkie arkadaşımızın kawanoz mamasını normal mamaya katarak yaptığı besleyici bi karışım tarifi wardı cumartesi onu werdim işte tarif:
    şimdi 60 gr sıcak suyun içine bir çay kaşığı tereyağı bir çay kaşığı zeytin yağı koydum..sıcak suda tereyağını erittim sonra 2 dolu tatlı kaşığı sebzeli kavanoz mamasından koydum (ben milupanın organik brokoli patates olanından kullandım...başka çeşitlerdende kullanabilirsin...)sonra 2 ölçek biberon mamasından kattım...yedirdim yiyebildiği kadar kaşıkla yedirdim..yiyemediği yerde kalanı nuk marka biberon var bende onun deliği geniş biraz onun içine döktüm biberonla içirdim...senin hazırladığın geçmezse biberondan..30 gr daha su ekle bir ölçekte mama..delikten geçeçek şekilde ayarla işte...sade mama içmesinden iyidir..daha besleyici oluyor..

bir kaç gün sonrada pirinçli kaşık maması koymaya başlarım içine..o zaman biberon maması katmam...zaten devam sütü oluyorya onların içinde...

6 aydan sonrada zaten kaşığa iyice alışmış olur ...o zamanda pirinç haşlar katarım..taneli yer rahat rahat...pirinçi haslayarak kullandığımda biberon maması katarım yine içine...kremalı sebze çorbası gibi oluyor...

ayrıca şeftali cam rendeyle hazırlayıp werdim 2 kez..
    yoğurt mayaladım günlük pastörize sütten bu minik mama kawanozuna 1 çay kaşığı yoğurt katıp geceden sabaha bekleterek yaptım süper tuttu.. fakat inek sütü önermiyorlar doktorlar ne yapmalıyım bilemedim
    keçi sütü mü alsam yoğurt için...
    yada anne sütüyle mi yapsam o nasıl tutar şüpheliyim sütüm ziyan olur die korkuyorum

6. 21 Haziran 2010
  7. hasret0587

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    ...1-Yoğurt

a-Anne sütü ile

Anne sütü ile yapılan yoğurt en zoru ancak en sağlıklısıdır.
    Anne sütü ile yoğurt yaptığımızda 1-2 gün içinde tüketilmesinde fayda vardır.

Malzemeler

1 çay bardağı kadar yeni sağılmış anne sütü
    1 tatlı kaşığı taze yoğurt mayası

Yapılışı:

Yoğurt mayası dolaptan çıktıktan sonra biraz beklemeli. Onu biraz ılık anne sütü ile karıştırarak ılıştırıyoruz, sonra yoğurdun kalan kısmı ile karıştırıyoruz.
    Bu yoğurt cam bebek mama kavanozlarında yapılabilir. Mutlaka temiz ve kuru bir kavanoza konmalı. Kavanoz bir kat mutfak kağıdı ve üzerine bir kat havlu ile sarılıp oda ısısında 4-6 saat bekletilmeli. Yoğurt makineleri de kullanılabilir.

b-Mama ile yoğurt
    Malzemeler

Mama tozu
    120 cc kaynamış soğumuş su
    1 tatlı kaşığı taze yoğurt mayası

Yapılışı:

120 cc lik su kaynatılıp soğutulmalı. Dirsek dayanacak sıcaklığa gelince içine kutudaki ölçeğe göre mama tozu konulup 1 tatlı kaşığı yoğurt mayası ılıştırılmış mama ile karıştırılmalı. Temiz ve kuru bir cam kavanoz içinde üstü bir kat kağıt havlu ve bir kat havlu ile sarılıp oda ısısında 4-6 saat bekletilmeli. 1-2 gün içinde tüketilmesinde fayda var.

c-İnek sütü ile yoğurt

Anne sütü ya da mama ile olmuyorsa inek sütü ile yapılmış yoğurt verilebilir ancak allerji riski yüzünden biraz daha dikkatli ve alıştıra alıştıra vermekte fayda var.

Malzemeler

1 çay bardağı günlük pastörize inek sütü
    1 çay kaşığı taze yoğurt

Yapılışı

Süt kaynatılıp soğutulmalı, dirsek dayanacak ısıya gelince ılıştırılmış yoğurt mayasıyla karıştırılmalı 6 saat kadar oda ısısında bekletilmeli. Cam kavanaozda yapmak en iyisidir, yoğurt makineleri de kullanılabilir. Buzdolabında üç günden fazla bekletilmemeli.

Son düzenleme: 28 Temmuz 2010
  8. 21 Haziran 2010
  9. sumeyra05

sumeyra05 EVİMİN NEŞESİİİ PRENSESİM Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    hasret süpersin yaaa o kadar işin içinde bunlarla uğraşıyorsun ya helal olsun. ya ben sabırsızlıkla ek gıdaya geçmeyi bekliyorum bizimki kaşıkla yemeye bayılıyoo

10. 21 Haziran 2010
  11. azemheval

azemheval Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    süpersin sen :))))) dr gelecek ay başlayalım dedi ama ben yavaş yavaş başlayacagım dün milupanın organik meyve sularından verdim iştahla içti bunlarıda uygulayacağım

12. 21 Haziran 2010
  13. kuju_25

kuju_25 beklenen özelmiş... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    hasretcim ellerine sağlık ve verdiğin bilgilerde çok güzel
    bende temmuz ortası gibi başlamayı düşünüyorum yarın doktorumuzada sorucam
    yoğurt işini doktora sormak lazım keçi sütüylemi yapalım acaba laktozsuz sütle de yapılabilirmi yarın unutmazsam sorarım zaten yarın için bi liste yaptımki sormayın doktor beni kovalamazsa iyidir

14. 21 Haziran 2010
  15. est747

est747 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    merhaba gerçekten çok güzel bir konu olmuş. ayrıca bu bilgiler içinde teşekkür ederim. önümüzdeki ay yoğur falan verebileciğimi söylemişti doktorumuz ben şimdiden bu tarifleri deneyip becerip beceremiyeceğimi görmek istiyorum.

16. 21 Haziran 2010
  17. _JaLe_

_JaLe_ kıpırdak oğlum benim..:)) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    hasret harikasın a.s. süper bi topik olmuş ek gıdaya geçince çıkmam burdan heralde :enbuyukkk:

18. 21 Haziran 2010
  19. hasret0587

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    Tezahürata gerek yok canlarım teveccühlerinize layık olmaya çalışıyorum:roflol:sempatiksalakcinni merci canım herşey biz we meleklerimiz için şunlarıda ekliyeyim
    farklı renklerle tarifleri kopyalarsak gözden kaçmaz arkadaşlar hadi sağlıcakla kalınkaydirigubbakcemile2
    2-Pirinç unlu muhallebi

ılk yıllar içinde bebekleri şekere alıştırmamak çok önemli, bu yüzden şeker ilavesi yapmıyor şeker ilaveli hazır mamalardan uzak durmaya gayret ediyoruz. Hazır mama ile yapmak ya da anne sütü ile yapmak mümkün. ınek sütü ile yapılmış muhallebiyi ise 8-9 aydan önce vermek doğru değil.

a- Mama ile
    Malzemeler

1 bardak su
    3 tatlı kaşığı pirinç unu
    6 ölçek mama tozu

Yapılışı

Su ile pirinç unu soğukken karıştırılıp ağır ateşte yavaş yavaş kaynatılır, koyulaşmaya başlayınca mama tozu ilave edilir. Biraz daha karıştırılıp bırakılır. Soğuyunca bebeğe verilir, buzdolabında iki üç günden fazla bekletilmemeli.

b-Su ile
    Malzemeler

3 tatlı kaşığı pirinç unu
    1 çay bardağı su

Yapılışı

Su ile pirinç unu soğukken karıştırılıp ağır ağır pişirilir. Koyulaşmaya başladığında ocaktan alınır.
    (pişip biraz soğuyunca anne sütü ile karıştırılıp verilebilir.)

c-Balkabaklı Muhallebi

30-40 gram balkabağı haşlanıp pure yapılır, pişmek üzere iken yukarıdaki muhallebilerle karıştırılır.

Son düzenleme: 21 Haziran 2010