2010 Mayıs Kuzularına Ek Besin Önerileri

Konusu 'Mayıs Anneleri' forumundadır ve Nilay tarafından 30 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

30 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : Nilay
  1. Nilay

Nilay OĞLUM YUSUF EMİR Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Çoğumuzun bebeği 4.ayını bitiridi bile.Doktorlar 4.aydan sonra yavaş yavaş ek besıne doyurucu olmaması şartıyla tadımlık olarak geçilebileceiğini söylüyor.
    Biz başladık bile oğlumla sebze ve meyve püresi muhallebi ve yoğurt yiyoruz

Birbirimize tarif önerilerinde bulunabıleceğimiz bir topiciğimiz olsun istedim hadi hayırlısı bakalım

Kuzularımıza afiyet bal şeker lokum olsun
    lop lop et olsun sağlık olsuncokacimcoook

2. 30 Ağustos 2010
  3. tugba

tugba Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    çok iyi düşünmüşsün nilaycımm ben pek fazla bilmiyorum burdan öğreniriz artıkk çoğumuzun ilk bebeşi paylaşırız tariflerimizi belki kuzumm buran bir teyzesininopuyorumnanaktan tarifini beğenir bellimi olurr

4. 30 Ağustos 2010
  5. eflatun24

eflatun24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    selam kızlar...bu topic çok iyi olmuş walla...benim 3. çocuk olmasına rağmen hala ne vermem gerektiğini araştırıyorum...ben oruç tutuyorum o yüzden 3 haftadır akşamüstü muhallebi veriyorum..pirinç ununu suyla pişirip formül mamayla karıştırıp yediriyorum...akşama doğru sütüm kalmıyor çünkü...ama orucumu açar açmaz yarım saat içinde geliyor şükür..
    bu hafta meyve sebzeye başlıym dedim...önce bi kaça kaşık sadece suyu verilmeliymiş meyvenin...bir günde sadece bişeyi denememiz lazım bebekte alerji falan yapıyormu diye...2-3 gün sonra püreye geçicez...
    nilaycım sebze püresini ne kadar miktarda veriyosun ve hangi öğünde??
    bi de bebe bisküvisi versek mi..pek bi faydası yok ama almış babası..

6. 30 Ağustos 2010
  7. tugba

tugba Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    kızlar birde yapılışımıda yazın tariflerinizin ölçeğiyle birlikte eşekkür ederizz

8. 30 Ağustos 2010
  9. AttaQue

AttaQue Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    topiğimiz hayırlı uğurlu olsun kızlar kaydirigubbakcemile5
    biz henüz ek besine başlamadık belki 6. aydan sonra başlatır doktor bakalım
    emzirmek kolaydı aç memeyi ağzına ver ama şimdi , mamalar püreler özel bi zaman ayırmayı gerektiricek altından kalkabiliriz umarım.

10. 30 Ağustos 2010
  11. gurbet_elde

gurbet_elde benim küçük dünyam canım Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    görünce çok mutlu oldum valla bu topiği

benim oğlan 5 mayıs doğumlu şimdi kilosu 7,300 falan anne sütü veriyorum bendem dı
    şimdilerde bende ek bişeyler vereyim diyorum dışarıya çıktığımızda inanın hep gözüm pürelerde muhallebilerde tabi ama doktor kesinlikle birşey vermiceksin diyor bunu duyan eşimde gerek yok diyo Çok üzgünüm çoook bende azıcık meyve suları veriyorum şimdiye kadar armut,şeftali,üzüm suyu falan verdim bakalım 4. ay için gidince sorucam doktora

12. 30 Ağustos 2010
  13. KIVILCIM28

KIVILCIM28 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Kizlar 2009 Mayis annesi olarak sizlere tavsiyem, emzirebildiginiz kadar emzirin öncelikle. Ek gidalara da öncelikle tatlara alistirarak baslayabilirsiniz. Sebzeden baslamak istiyorsaniz, mesela ilk gün 2-3 kasik havuc püresi olabilir. Sonraki gün bir kasik arttirarak devam edebilirsiniz. Bir sonraki gün bir kasik daha. Sonra, patates, sonra ispanak, brokoli, kabak seklinde gidebilirsiniz. Bir cay bardagi kadar süte yogurt mayalayip, öglenleri günlük verebilirsiniz 5. ve 6. aylarda. Sonra meyve sulari ya da pürelerinide deneyebilirsiniz. Elma ve armut favori meyveler oluyor ilk etapta. Bizim tariflerimizi paylastigimiz bir ek gida konumuz vardi, oradanda yararlanabilirsiniz, cünkü bir sürü paylasimimiz olmustu. Dilerim, rahatlikla üstesinden gelirsiniz. Bol sanslar hepinize...

14. 1 Eylül 2010
  15. mxuxge1980

mxuxge1980 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    topiğimiz hayırlı olsun
    benimde 2. bebeğim fakat ilkinde biraz tecrübesizlikten birazda yanlış dr. seçiminden ek gıdalarda çok sorunlar yaşadım.bu sefer hata yapmak istemiyorum mesela ilk dikkat etçeğiniz şey lütfen blendır kullanmayın ben çok hata yaptım hep pütürsüz yedim sonuç diline birşey takıldığında oğlum 1.5 yaşındaydı hala kusuyordu.
    ben daha başlamadım ek bir şey vermeye meyve sularını nasıl elde ediyorsunuz mesela cam rendede rendeleyip tülbenttenmi geçiriyorsunuz?
    bilgilendirirseniz çok sevinirim

16. 2 Eylül 2010
  17. NSA

NSA Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ben meyve suyu için katı meyve presi kullanıyorum ama meyve püresini cam rendede rendeleyip veriyom süzmüyorum az veriyom zaten 2 çorba kaşığı falan iyiv ezildimi diye bak ama şeftali falan çok pütürlü oluyo onu kaşıkla azdaha eziyom ben

18. 2 Eylül 2010
  19. NSA

NSA Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    bide sebze püresi içinde iyice haşlayıp misal 2 bardak suda yarım ufak patates 1 küçük havuç haşlıyom kynadıktan sınra suyunu süzüp üçüne 1 çay kaşığı kadar irmik atıyom sebzeleride tel süzgeçten geçiriyom 1 kaç taşım kaynıyo sonra 1-2 çorba kaşığı veriyom kalanı çöpe yada kendiniz yiyebilirsiniz tuz yağ yok kesinlikle yeni başladım bende 2 gün oldu