2010 Metal Kaplan Yılı Bize Neler Getirecek ?

Konusu 'Burçlar, Tarot ve Astroloji' forumundadır ve chloes tarafından 8 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  8 Şubat 2010
  Konu Sahibi : chloes
 1. chloes

  chloes Kafası karışık Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.207
  Beğenildi:
  67
  Ödül Puanları:
  153
  BU SENE ÇİN YENİ YILI 14 ŞUBAT'A DENK GELİYOR yani Sevgililer GÜNÜ.

  Kaplan cesareti,gücü,enerjiyi simgeliyor ve çoğu kişi için yenilikler ile dolu bir yıl olucak.


  2010 Kaplan yılı Çin takviminde 2 element tarafından sembolize ediliyor. Ağaç üstüne metal. Elementler arasındaki yapıcı ve yıkıcı düzene göre metal ağacı yok eden bir konumdadır. Bu nedenle iki element arasında yıkıcı bir döngü, ters bir açı var diyebiliriz.

  Bu sene maalesef bizi çok huzurlu bir sene beklemiyor. Üstteki yang metal, kılıç şeklinde bir silaha benzetilebilir. Bu element çoğunlukla askeri bir güç ile bağdaştırılır. Altta bulunan kaplan da üstteki kılıcın amansız gücünden aşağı kalmaz. Kaplan, Çin metafizik bilimlerinde seyahat eden bir yıldızdır. Buna göre bu yılı en iyi tanımlayan sembol, hareketli bir savaş aracı, yani bir tank olabilir. Bu senenin uluslararası anlaşmazlık ve çatışmalara gebe olacağı tahmin ediliyor. Yang metal aynı zamanda liderlik, sadakat ve adalet sembolüdür. Yang metal insanları dostlarına saldırıldığında yardımlarına koşarlar. Ülkelerin taraf tutması, askeri güçlerin birleşmesi sorunlara yol açabilir. Yang metal yıkıcı bir güç olduğundan dikkatsiz hatalardan vahim sonuçlar doğabilir. Bu nedenle dünya liderlerinin kontrollü davranmaları ve anlaşmazlıklara sakince yaklaşmaları gerekmektedir. Tarihten birçok ders alındı, aynı hataların tekrarlanmamasını dileriz.

  Çin takvimi 60 yıllık döngülerle tekrarlanır. 60 yıl önce 1950'de yine aynı metal kaplan yılını yaşamıştık. O yıl, dünyanın atom bombası yapmak üzere yarıştığı bir yıldı. ABD Başkanı Harry Truman 1950'nin Ocak ayında hidrojen bombası yapılması için talimat vermişti. Mart'ta Rusya bir atom bombasına sahip olduğunu bildirdi. Haziran'da Kore Savaşı başladı. Amerikalı birlikler Güney Kore ile birleşerek Kuzey Kore'ye saldırdılar ve Seul'u ele geçirdiler. Çin ordusu Kasım'da Amerikalı ve Güney Korelilere karşı saldırıya geçti. Geçmişteki tüm bu acı tecrübeler yıkıcı metal elementi ile bağdaştırılır. Sadakat ve adalet hissi büyük güçlerin dostlarına yardıma koşmalarına sebep olur. Ufak anlaşmazlıklar büyüyerek ciddi yıkımlara yol açabilir.

  Yang metal silahı temsil eder. Liderlik, dostlara sadakat, kardeşlik, adalet ve yıkım ile bağdaştırılır. Yang metal erkekleri kahramanlara benzerler. Adil yanları ve zayıfın yanında olmaları nedeniyle politika, askeri ve hukuksal alanlara yönelirler. Yang metal gününde doğan bazı ünlüler Arnold Scwarzenegger, Kraliçe Elizabeth II, Carlos Santana, Tiger Woods, Rene Zellweger, Margaret Thatcher'dır. Yang metal aynı zamanda yüksek teknoloji ve tıp alanında yükselen insanların doğduğu gündür. Örneğin Amazon'dan Jeff Bezos, Yahoo'dan Jerry Yang ve AOL'dan Steve Case gibi...

  Kaplan ağaç elementidir ve baharın başlangıcını, bitkilerin, ağaçların canlandığı zamanı temsil eder. Kaplanda ateş elementinin tohumları yatar, çünkü Şubat ayı ateş elementinin doğduğu aydır. Bu nedenle Kaplanın içinde çok güçlü ateş elementi gizlidir. Tarihi olaylar bize kaplanın atom ya da nükleer enerji ile ilgisini göstermiştir. 1950'de ABD ve Rusya, atom bombası yapmak üzere yarışıyorlardı. O sene nükleer silahlarla ilgili birçok kaza da yaşandı. 13 Şubat'ta ABD, atom bombası taşıyan bir uçağını Kanada üzerinde kaybetti. 10 Kasım 1950'de yine Kanada'da Quebec üzerinde Amerika'nın bir nükleer bombası infilak etti. Rusya, atom bombası yapmayı başardığını söyledi. Çernobil faciası da bir kaplan yılında ve yang metal gününde olmuştu. Özetle böyle bir senede nükleer emniyet önemli bir konu.

  Kaplan biraz karmaşık bir ağaç elementi. İçinde ağaç, ateş ve toprak elementlerini barındırıyor. Çok güçlü bir ağaç değil, çünkü metal onu tehdit ediyor, toprak ve ateş de gücünü zayıflatıyor. Ağaç elementi aynı zamanda çevreyi temsil ediyor. Metal ağaca saldırdığından çevre konularında maalesef orman yangınları, hava kirliliğinin artması, nükleer enerji kazaları, volkanik patlamalar gibi üzücü olaylar yaşanabilir.

  2009, havayolu şirketleri için iyi bir sene değildi. Birçok uçak kazası haricinde domuz gribi de daha az kişinin seyahat etmesine sebep oldu. 2008 ve 2009'da ateş elementi olmadığı için havayolu sektörü ciddi zorluklar yaşadı. Bu durum 2010'da düzelmeye başlayacak, çünkü kaplan ateşin tohumlarını taşıyor. Daha fazla insanın seyahat etmesi ile havayolları ve turizm sektörü canlanacak.


  KAPLAN, MAYMUN VE YILANLAR İÇİN DOMUZ SEMBOLÜ

  Kaplan ve maymun burçları tam olarak zıt konumdalar. Biri ağaç, diğeri metal elementi. Her ikisi de seyahat yıldızı olduğundan bu burçlarda doğan kişiler özellikle araba kazalarına dikkat etmeli. Genel olarak maymun yılında doğanları karışık bir yıl bekliyor. Taşınma, seyahat, iş değişikliklerine çokca rastlanabilir. Ev ve işi taşımak, değiştirmek onlar için uygundur. Seyahat de iyidir.

  Ancak direkt kuzeydoğu istikametine gitmekten kaçınmalı, çünkü kuzeydoğu bu sene "Grand Duke" yönü. Maymun yılında doğanlar mümkün olduğunca hızlı araba kullanmaktan, araba yarışı, kayak gibi hız sporlarından kaçınmalılar. Mutlaka yanlarında bir domuz sembolü taşımalılar.Maymun ile birlikte yılan ve kaplan yılında doğanlar da domuz sembolü taşımalı, çünkü bu üç burç bir araya geldiklerinde olumsuz bir açı oluşturuyorlar.


  KAPLAN YILI SAĞLIK İÇİN NE DEMEK?

  5 element vücudumuzun değişik organlarını temsil eder. Metal cildimizi, nefes alma organlarımızı, akciğerlerimizi temsil eder.

  Bu nedenle bu sene griplerde artış görülebilir. Yang metal aynı zamanda bağırsaklarla ilgilidir. İshal, gıda zehirlenmesi ve kolon kanseri riski bu sene daha yüksektir. Ağaç kaplan elementi, aynı zamanda ateşi de içinde barındırdığından kalp, kan dolaşımı ve enfeksiyon hastalıkları riski taşımaktadır.

  2010 bağışıklık sistemi zayıf olanlar için iyi bir sene sayılmaz. Metal, akciğerleri temsil ettiğinden ve bu sene ters bir döngüde olduğundan hava kirliliğine bağlı nefes problemleri, burun alerjileri ve gibal enfeksiyonlar 2010'da önemli sağlık problemleri haline gelebilir.
  KÜRESEL ISINMA

  Son yıllarda insan varlığını en fazla tehdit eden konu küresel ısınma. Buzullar tehlikeli bir hızla erimekte ve 2050 yılına kadar birçok sahil şehrinin sular altında kalacağı öngörülmekte. 2010'da ağaç üzerine oturan bir metal elementi mevcut. Bu sene su elementi hiç olmadığından biraz kurak bir seneye işaret ediyor. Ayrıca metal akciğerleri ve nefes alma organlarını temsil ettiğinden ve ağaç ile uyumsuz bir döngü oluşturduğundan hava kirliliğinin, dolayısıyla nefes problemlerinin artacağını öngörebiliriz. Aynı zamanda ağaç çevre demek. Metal ağacı yok ettiğinden çevre konularında olumlu ilerlemeler kaydedilen bir sene olacağa benzemiyor. Her birimiz çevreye olan duyarlılığımızı harekete geçirmeli, içinde yaşadığımız dünyayı iyileştirmek için üzerimize düşen ne varsa yapmalıyız.


  8. PERİYODDA ÇOCUKLAR

  Feng Shui'deki "Uçan Yıldızlar" teorisine göre 2004'ten itibaren 8. Periyoda girdik. Bu periyod 2024'e kadar sürecek. 8. Periyod dağları ve çocukları temsil ediyor. 2004'te 8. Periyoda girmemizle birlikte çocuklarla ilgili felaketlerin de arttığını gözlemliyoruz. 2008'de Çin'deki deprem birçok okul çocuğunun hayatını kaybetmesine yol açtı. Myanmar'daki kasırgada birçok çocuk etkilendi.

  2008'in 2. Yarısında sütten zehirlenmeler yaşandı. Bu sene Feng Shui'de 8 rakamı merkeze geliyor. Hem 8. Periyod, hem de senenin sayısı 8. Bu nedenle çocuklar risk altında. Sağlıklarına, güvenliklerine daha fazla ihtimam göstermek gerekiyor.


  KAPLAN YILINDA HANGİ SEKTÖRLER BEREKETLİ?

  Ekonomiye gelince, piyasaların itici gücü ateş elementidir. 5 element insanların ruh halini etkiler. Genel olarak ateş neşe, su korku, toprak meditasyon, metal üzüntü, ağaç öfkedir. Bu yüzden ateş genelde insanlara optimist bir ruh hali getirir ve piyasaları canlandırır. Aynen 2006 ve 2007'de olduğu gibi. 2008'le birlikte gelen su elementi ile insanlarda korku başladı.

  Özellikle Amerika'daki durgunluk ve piyasa problemleri insanları etkiledi. 2009 saf toprak yılıydı. Toprak elementi meditasyon/düşünme demek. Bu insanların daha tutucu ve sağlam hareket ettikleri, daha fazla dengeye oturdukları bir sene oldu. Finans piyasalarının sembolü ateş elementidir. Güçlü bir ateş elementi optimizmi körükler ve insanları spekülatif hareket etmeye, daha rahat risk almaya iter. 2009'da ateş elementinin eksikliğine rağmen bahar ve yaz ayları ağaç ve ateş elementleriyle birlikte piyasaların yükselmesini sağladı.

  2010 kaplan yılı, ateşin tohumlarını taşıdığı için baharla birlikte ekonomik iyileşmede daha iyimser gelişmeler bekleniyor.

  Metal kaplan yılı, ateş ve toprak elementine ait sektörleri destekliyor. Metal, ateş elementi için para demek. Ateş elementine finans, eğlence ve enerji sektörleri giriyor. Toprak elementine ait sektörler için ise metal verimlilik demek. Gayrımenkul, otelcilik, madencilik, sigorta gibi sektörleri bu sene aktif bir sene bekliyor. Yine de büyük karlar yok, çünkü onlar için para anlamına gelen su elementi bu sene eksik.

  İkinci iyi sektörler su ve metal elementine ait. Su, bu senenin ağaç elementi için yaratıcı bir döngüde olduğundan su elementine ait taşımacılık, iletişim, içecek gibi endüstrileri daha istikrarlı bir sene bekliyor. Metal ise, ağacı para sembolü olarak görüyor. Metal endüstrileri bilgisayar, ileri teknoloji, mühendislik, bankacılık gibi sektörlerdir. Bu sektörler için 2010 yatırım senesi. Son iki seneden daha iyi bir sene olacak.

  2010'da pek iyi olmayan sektör, ağaç sektörü, çünkü ağaç elementi için para anlamına gelen toprak elementi bu sene eksik. Ağaç elementine ait sektörler, ormancılık, moda, dekorasyon, tekstil, matbaa, kağıt, medya, gazete, dergi ve yeni oluşmaya başlayan çevre sektörü.

  2008'de başlayan kriz, çoğunlukla ateş elementinin eksikliğinden kaynaklandı ve su elementinin yarattığı korku ile yayıldı. 2010'un kaplanı ise ateşin anası sayılır. Bu nedenle 2010 iyimserliğin artmasına ve krizin etkilerinin daha çabuk iyileşmesine sebep olacak.


  2010 FENG SHUİ ENERJİLERİ

  Feng Shui enerjileri de yıldan yıla değişmekte. Onun için sene başlarında iyi ve kötü enerjilerin ev ve ofislerimizin önemli bir yerine gelip gelmediğine dikkat etmeliyiz.

  Öncelikle olumsuz etkilere önlem alınması, daha sonra iyi alanlara daha rahat odaklanmamızı sağlar. Bu sene kazaları, belaları temsil eden "5 yıldızı", güneybatıda. Bu alan özellikle giriş kapısı, yatak odası gibi önemli yerlere denk gliyorsa, olumsuz etkilerini hafifletmek için mutlaka metal bir rüzgar çanı asın. En kötü aylar Mayıs ve Ağustos. Hastalıkları temsil eden "2 yıldızı", kuzeydoğuda. Olumsuz etkilerinden kaçınmak için birbirine bağlı 6 metal para asmak güçlü bir sembol oluşturur. Bu seneyi temsil eden enerji "Grand Duke" kuzeydoğuda. Bu alanda "Grand Duke"u rahatsız edecek faaliyetlerden kaçınmalı. Örneğin giriş kapınız ya da ön cepheniz Grand Duke alanında ise tadilat işlerine girişmeyin. İşyerinizde otururken yüzünüzü "Grand Duke" yönüne çevirmeniz ona karşı kafa tuttuğunuz anlamına gelir. Ancak sırtınızı verirseniz senenin enerjisini de arkanıza destek almış olursunuz. Kavga, hırsızlık, hukuksal problemleri tetikleyen yıkıcı "3 yıldızı" da bu sene kuzeyde. Olumsuz etkilerini hafifletmek için kırmızı bir obje kullanın. Kırmızı bir lamba, örtü, yastık, dosya, kitap olabilir. Skandalları ve hırsızlıkları temsil eden "7 yıldızı" ise bu sene güneyde. Geleneksel çözüm şeffaf bir vazo içine 3 bambu dalı koymaktır.

  Gelgelelim bereket ve aşk enerjilerine... Bu sene bereket, kuzeybatıda kapısı olanlardan yana. Aynı zamanda bereket merkezde de olduğu için mekanınızın merkez noktasının açık bir alan olması bereketinizi arttırır. Böylece iyi enerjiler merkezde hapis olmaz.

  İmtihanlara hazırlananlar, akademik çalışmalar yapanlar, müsabakalara katılanlar batının enerjisinden faydalanabilirler. Eğer bu alanda yatak ya da çalışma odaları varsa ilerleme kaydettiklerini görebilirler.

  Çiftler ve romantik bir ilişki için arayışta olanlar, evin kuzeyinde bulunan odaları kullanarak şanslarını arttırabilirler. Eğer bu oda kullanılmayan bir oda ise buraya hareketli bir obje koymanız önerilir. Şelale ya da pille işleyen hareketli bir obje bu işi görebilir. 2010 kaplan senesi özellikle tavşan burcunda doğmuş olanlar için daha sosyal ve aşk dolu bir yıl vaat ediyor. Tavşan burcu 1939, 1951, 1963, 1975, 1987 yıllarında doğan kişileri kapsıyor.
   
  Son düzenleme: 8 Şubat 2010
 2. 10 Şubat 2010
  Konu Sahibi : chloes
 3. MATMAZEL87

  MATMAZEL87 kızını büyütmekte... Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.895
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  boshayallersmile