2010 Nisan Bebişlerinin Oyunları ve Oyuncakları...

Konusu 'Nisan Anneleri' forumundadır ve fulyan tarafından 15 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

15 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : fulyan
  1. fulyan

fulyan minik kelebeğim benimle Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    153
    arkadaşlar bu başlığı açtım çünkü oyun bebeklerimiz için en iyi öğrenme aracı.
    bu başlık altında bebeklerimizle nasıl oyunlar oynadığımızı ,onların nasıl oynadığı,ne tür oyuncaklar aldığımızı ve etkilerini paylaşabiliriz.
    bebeklerimizle geçireceğimiz zaman çok değerli.ve bu zamanın da verimli ve kaliteli olması önemli.ve en önemlisi de bebeğin zeka gelişiminin en çok 0-3 yaş arasında olması....
    birbirimizden öğreneceğimiz çok şey vardır.

2. 15 Ağustos 2010
  3. fulyan

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    153
    ben defneye doğduğu günden beri şarkı söylüyorum.en çok da ali babanın çiftliğini seviyor.çığlık atıyor söylemeye başlayınca.
    söyledğim diğer şarkılar mini mini bir kuş donmuştu, küçük kurbağa,fış fış kayıkçı,,,
    arad pop da söylüyorum tabi:)

sonra bu tekerlemeyi söylüyorum çok hoşuna gidiyor.
    ağzım minnacık ( ağzına dokunuyorum)
    burnum hokkacık ( burnuna )
    yanaklarım elmacık ( yanaklarına )
    gözlerim boncuk
    benim adım çocuuuuuuuk ( göğsüne dokunup gıdıklıyormuş gibi yapıyorum)

oyun halısı var.onda vakit geçirmeyi de çok seviyor.
    evin içinde odaları gezdiriyorum.neler olduğunu anlatıyorum.

aklıma gelen bunlar şimdilik....

4. 15 Ağustos 2010
  5. benmeltem

benmeltem kardelen Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ne guzel seyler yapıyomussun
    bende sarkı söluyorum bazen olanı bıtenı anlatıyorum hadı seftalıyı rendeleyelım sana yedırelım gıbı elelrını ayaklarını konusuyorum ayaklarını saallama elelrımı yukarıda oynatıp bak ellerıme parmaklarımı nasıl oynatuyorum
    oyuncaklarını yanına dızıyorum bılmem bılınclı bılıçsız alıyo
    benımde oglum anasınıfında ılk ögrenmıstı bırazını unuttum
    entere mentere bugday koydum kılere fare nasıl olduysa gırmıs yemıs yemıs bıtırmıs

bıde anne karnım acıktı baktım dolap açıktı hup ettım koca pastayı ındırdım mıdeye
    senı gıdı yaramaz dolap acık olamaz
    yanına bıseyler eklıyorum ne guluyon yada ayaklarını oynatırsa ayaklarını oynattı fılan
    mınık kus fıs fıs kayıkcı
    bır kucucuk aslancık varmıs
    arada dılıme dolanan bır sarkı
    bugun balonla oynattım 2 elıyle tutum emmeye calısıyo
    cenesıne ne dendıgını unuttum
    dedıkodu makınası agzına ahcı
    burnuna horhor cesmesı
    alnın aduz bayır ve saclarına bıtlı ccayır dıyorum aynaya baktırıyorum
    ay sımdı unuttum bırdeen hatırlayınca gene yazarım

araba glmıs dudunu calmıs duut dut
    ellerını yumruk bulursam catlada patla
    bzen kıyafetını tutuyo bıktım yapıyo dıyoruz
    arada ısaret parmagını kaldırırsa allah 1 dıyo kızım dıyorum:nazar:guclubacismile

aaaaaaaaaaa bızım bıde cıngıraklarımız dıslıgımız var
    taaaaaaaaaaaa ne zamandır 2 fılan oldu alalı

Son düzenleme: 15 Ağustos 2010
  6. 16 Ağustos 2010
  7. fulyan

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    153
    meltemcim 3 çocuk büyütüyosun.bayağı tecrübelisin vcanım.senin yaptıklarını deneyeceğim canımcımmm.

8. 16 Ağustos 2010
  9. benmeltem

benmeltem kardelen Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    estagfırullah canım dıgerlerınde çok tecrubesızdım
    8 ay emırdım ama annesutunun degerını bılmıyordum
    allhtan sutum varda 24 ay emzırebıldım
    onlar yanımda degıller
    bende aleynayla bennuyla avunuyorum
    bende dusurdum ılk bebegımı ha bıde hıc otutturmadıgım için 8 aylıkken arkasına yastık koyuyodum daha duzggun oturamıyodu bennuyu kanepeye otutturuyorum etrafın yastık koyuyorum

bugun yenı çocuk sarkıları buldum
    bıde matematıgı sımdıden ögretmek gerekmıs
    ellerımı kaldırıp bak sag elımde 5 parmak sol elımde 5 parmak hepsı eder 10 parmak dıye sarkı söluyom onada yapıyorum

kendım uydurdm
    elma gıbı yanakları havuç burnu zeytın gözler
    kalem kasları
    sırma sacları kepce kulakları var

Son düzenleme: 16 Ağustos 2010
  10. 18 Ağustos 2010
  11. smile6081

smile6081 Gözlüksüz bakıyorum hala cahilsin Üye

Beğenildi:
    521
    Ödül Puanları:
    188
    selamlar bende nisan 28de doğum yaptım bebeğim henuz 112 günlük. doğduğu günden beri hep sarkı söylüyorum ona

mini mini bir kuş
    bir gün bir gün bir çocuk
    ali babanın çiftliği
    annem bana bir bebek aldı

araba gelmişi çok yapıyoruz ona bayılıyor

tel sararı ben yapıyorum o beni inceliyor

ağzım minnacıka bayılıyor güülümsüyor. birde onun için kendi bestelediğim içinde kendi adının geçtiği sarkılara bayılıyor ağlıyorsa hemn hemn susuyor sonuna kadar beni dinliyor.

oyuncaklarımızda renkli ce belgeli oyun halısına bayılıyor.

oyuncaklarla ilgili uak bi arastırma yaptım umarım yardımcı olur....

Bebek ve Çocuklar Hangi Yaşta Hangi Oyuncaklarla Oynamalıdırlar?

Anne babalar, bebek doğduğu andan başlayarak onun için oyuncak seçmeyi severler, oyuncak alışverişinden zevk alırlar. Bunda da haksız sayılmazlar; renk renk, çeşit çeşit oyuncaklar çocuklar kadar, biz büyüklerin de ilgisini çekmektedir. Özellikle de bebeğin henüz tercih bildiremeyeceği ilk aylarında seçtiğimiz oyuncaklar, bizim beğenimizi yansıtmaktadır . (Elbette , bizler çocukken böyle güzel ve çeşitli oyuncaklar yoktu!)
    Aşağıdaki satırlar, çocuklarına uygun oyuncaklar seçmek isteyen anne babalara rehber olacaktır. Ancak unutmamalısınız ki, özellikle ilk aylarında onun en önemli oyun arkadaşı ve oyuncağı sizsiniz. Bebek ve çocuklar oynayarak öğrenir ve kendilerini geliştirirler, çevrelerindeki dünyayı oyun aracılığıyla tanırlar. Bu serüvende onun en büyük yardımcısı siz olacaksınız. Eğer birlikte oynamak için zaman ayırmazsanız, bebeğe ne oyuncak alırsanız alın pek anlam taşımayacaktır.
    Kaynakwh:
    0 - 6 AY:

İlk aylarda siyah - beyaz gibi kontrast renkler içeren, kolayca görülecek oyuncaklar bebeğin ilgisini çeker. Hareket ettirilen böyle bir oyuncağı gözleriyle izleyecektir. Asıl olarak 4. ayda cisimlere uzanmaya başlayacak, bundan sonra öğrenmede oyuncakların önemi artacaktır.
    Bu dönemde yumuşak küpler, çıngıraklar, yumuşak hayvan oyuncaklar, diş halkaları, kırılmayacak aynalar ilgisini çekecektir.
    6 -12 AY:

Neden - sonuç ilişkisini görebileceği aktivite kutusu tarzı oyuncaklar, çıngıraklar ilgisini çeker. 8 -10 aylarda başparmak ve diğer parmaklarla objeleri tutabilir, böylece bloklarla ve küçük objelerle oynayabilir.
    Uygun oyuncaklar; toplar, iç içe geçen kaplar, banyo için basit yüzen oyuncaklar, kalın pastel boyalardır.

12 - 24 AY:

1 yaş dolayında, bebek etrafındaki aktiviteleri taklit etmeyi sever. Hayali oyunları destekleyecek basit bebekler, eski giysi ve şapkalar verilebilir.
    Uygun oyuncaklar; itilip çekilebilen oyuncaklar, basit yapboz tarzı oyuncaklar, yumuşak bebekler, peluş oyuncaklar, oyuncak telefon, müzik aletleri, oyuncak araba ve kamyonlar, resimli kitaplar, oyuncak mutfak eşyalarıdır.
    2 -3 YAŞ:

Bu yaşta daha karmaşık oyuncaklarla oynayabilir, üç tekerlekli bisiklete binebilir, oyun bahçesindeki çoğu gereçle oynayabilir. Gelişen hayal gücüyle taklit oyunları oynar, oyuncak telefonda konuşur, mutfakta yemek pişirirmiş gibi yapar , basit sanatsal faaliyetlere başlayabilir
    Uygun oyuncaklar; üç tekerlekli bisiklet, tahta bloklar, legolar, giydirip soyabileceği bebekler, puzzlelar, tebeşir, pastel boyalar, parmak boyalarıdır.
    4 -6 YAŞ:

Bu dönemde, arkadaşlar önem kazanmaya başlar, paylaşmayı, sıra beklemeyi öğrenir, açık havada grupla oynanan oyunlara katılabilir. İki tekerlekli bisiklete binebilir. Kaynakwh:
    Uygun oyuncaklar;üç tekerlekli bisiklet, 10 parça ve üstü yapbozlar, kuklalar, giysiler, basit kutu oyunları, sanatsal faaliyetler için materyaldir.

12. 18 Ağustos 2010
  13. benmeltem

benmeltem kardelen Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    tesekkurler canım bende defalarca oudum bu tur yazılar en önemlı oyuncagı ınsan oldugu ıçın dönence almaktan vaz gectım
    zaten bebeklerle ne kadr konusursan okadr cabuk konusuyolar
    benım oglum 6 aylıkken kus demıstı dedesı onu kucagına alır saatlerce evde olanı bıtenı anlatırdı bende kızıma tum gunun ve gecenın hesabını verıyorum
    su yemegı pısırdım sunu yaptım ooooooooooooooooooo daha neler neler

14. 18 Ağustos 2010
  15. smile6081

smile6081 Gözlüksüz bakıyorum hala cahilsin Üye

Beğenildi:
    521
    Ödül Puanları:
    188
    oo 6 aylıkken kuş haa süperrr. farkındayım benım sesimi daha çok seviyor çünkü ben konuştuğumda yada sarkı söylediğimde bayılıyor dinliyor tepki veriyor şımarıyor.
    dönencemiz öyle abartılı biş değil zaten renkli renkler ilgisini cekiyor onlara tekme atmka hoşuna gidiyor. zavallı dönence defalarca tekme yedisempatiksalakcinni. birde rahatlatıyor bazen onlarda oynamaktan yoruluyor ve kendi uyuyor tabi buda benım çok hoşuma gidiyor.
    bol bol konuşmayı bende çok istiyorum ama çok yoruluyorum pilim bitiyor sankiiiiiyerimseniben

16. 18 Ağustos 2010
  17. benmeltem

benmeltem kardelen Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    nıcın aldın anlamında demedım 6 aydan sonra sıkılıyolarmıs zaten
    ondan almadım bu arada hep yanında olacagım için adamın içi bayılıyor bazen
    bende olanı anlatıyorum bazen muzık acıp seslı eşlık edıyorum hem sevdıgım sarkıyı sölemıs oluyorum hem bennuyla konusuyorum

18. 20 Ağustos 2010
  19. fulyan

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    153
    güzelbi paylaşım olmuş sağol canım.