2010 temmuz anneleri, alınacaklar listesi ve tavsiyeler..

Konusu 'Temmuz Anneleri' forumundadır ve rosebud35 tarafından 10 Mart 2010 başlatılmıştır.

10 Mart 2010
    Konu Sahibi : rosebud35
  1. rosebud35

rosebud35 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Merhabalar, neredeyse forumun bütün hamilelik kısmını okudum. Çok güzel paylaşımlar yapılmış. Umarım çok faydası olacaktır. Bir çoğunu not ettim. Ama alınması gereknelerin listesi ve bunlarla ilgili tavsiyelere bir başlık altında rastlayamadım. 2009 annelerinin tavsiyeleri var tabi ki ama bir liste olsa hepimizin çok işine yarar diye düşündüm.
    Mesela hep çıtçıtlı badilerin çok alınması gerektiği söylenmiş. Ama ben kaçtane alsam bir türlü karar veremiyorum. Mothercare den almayı düşünüyorum ama yeni doğan mı 0-3 ay mı?? Bebeğimizin uzun boylu olucağını düşünüyorum. Ölçü, adet, kısa kol-kolsuz konularında karar veremiyorum. Herkez ne düşünüyor, neler alınmalı yada tecrübeli anneler vardır mutlaka. Paylaşılırsa çok güzel olur diye düşünüyorum.

2. 10 Mart 2010
  3. froya

froya Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bendeki listeyi buraya aktarıyorum arkadaşlar. umarım işinize yarar.

Temizlik ve bakım NOT
    • Temizleme havluları
    • Burun aspiratörü CHICCO VEYA OTRİ BEBE
    • Konak Tarağı işe yarıyor ne zaman konak olacağı belliolmuyor evde bulundurulmalı
    • Alt değiştirme yatağı ya da örtüsü Can bebenin alt değiştirme örtüleri var kullan at.süper.
    • Tülbent Bol bol lazım
    • Omo Baby Deterjan/Hacışakir toz granül
    • Şampuan 200 ml Markası fark etmez
    • Bebek yağı Chicco ya da nivea güzel ama ilk 6 ay ı-ıhh!!
    • Pişik kremi Desitin ya da A+D
    • Islak mendil UNI yenidoğan pamuk+su VEYA BEBEDOR, CAN BEBE
    • Sabun Uzun süre ihtiyaç yok saf su yeterli
    • İlaç kaşığı / emziği Gereksiz bir ürün kaşığa alıştırılmalı bebek
    • Tırnak Makası Chicco
    • Kulak Çubuğu (Emniyetli 90'lı) Uni marka olabilir yerli malı yurdun malı :)
    • Göbek bağı bandı Hiç gerek yok

Beslenme ve uyku NOT
    • Mama Sandalyesi
    • Cam Rende Paşabahçenin var ama mağazalarda pahalı (18YTL) küçük zuccaciyelerde 2-3 YTL
    • Biberon AVENT- bebedor (cam olması tercih sebebi)
    • Kaynatıldığında su ve ısıdan etkilenmeyecek kalitede biberon emzikleri yeni doğan tek delikli AVENT
    • Biberon ısıtıcısı, biberon taşıyıcısı Hiç gerek yok ılık suda biberonun tutulduğunda içindeki ısınıyor
    • Biberon Fırçası Çok işe yarıyor
    • Biberon ve emzik hijyeni için sterilizatör AVENT
    • Emzik GÜNDÜZ Nuk yeni doğan genelde işe yarıyor 10 ay bitti hala nuk yeni doğan silikon kullanıyorum.
    • Emzik GECE
    • Sulu Diş Kaşıyıcı Sulu olmasına gerek yok soğutulduğunda ağzına sokması iyi olmuyor herhangi bir diş kaşıyıcı yeterli. Wee markadan memnun kalmıştım ama şimdi herşey diş kaşıyıcı :)
    • Emzik Kutusu Çok kullanılmıyor başlarda evet sonra emzik cebe atılıyor :)
    • Emzik Zinciri Boşuna para verdiğim bir ürün

Banyo NOT
    • Bebek küveti Kesinlikle IKEA dan 15 ytl ye alınan küvet.. Başka para vermeye gerek yok hele ayaklı almaya hiç gerek yok yerde halının üzerinde yıkamak çok daha güvenli.
    • Bornoz, başlıklı havlu Bornoza gerek yok başlıklı havlu yeterli .İki tane en az olmalı.Ikea getirmiş ama hasşerbetçide de var.
    • Maşrapa Kesin lazım
    • Küvet filesi Sevi bebenin ki ideal.. Kesin lazım oturana kadar kullanılıyor.
    • Banyo süngeri Chicco doğal sünger.. 10 aya kadar kullandım şimdi havlu yetiyor.
    • Duş termometresi Kesin lazım

4. 10 Mart 2010
  5. rosebud35

rosebud35 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    benim listemde olmayan bir çok şeyi eklemişsin, saol.. ikea hiç aklıma gelmemişti bende oraya bakayım. saol..

6. 10 Mart 2010
  7. froya

froya Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Giyim NOT
    • Hastane çıkış seti 1 TANE YETERLİ
    • Önlük IKEA çocuk bölümünde havlu önlüklerden 2-3 paket edinilmeli.
    • Yeni doğan bezi Prima
    • Body Bol bol 0-3 ay
    • Tulum ilk zamanlar için çok başarılı oluyor
    • Pijama tulum daha iyi ama pijama da olsun tabii
    • Patik ve çorap yün patikler son derece faydalı ilk zamanlar
    • Eldiven kesin lazım yüzlerini çiziyorlar ilk zamanlarda bebekler
    • Mendil bol bol tülbent
    • Şapka (başlangıçta penye) iki tane yeter hemen büyüyorlar birini yıka diğerini kullan yeterli
    • Yelek düğmeli olanlar tercih dışı olabilir.V yakalı yelekler çok daha kullanışlı. Hırkaların üst kısımları ve yünleri ağzına giriyor bebeğin.
    • Hırka

Odası NOT
    • Nevresim IKEA..
    • Pike IKEA
    • Battaniye Hem pazen hem polar battaniye bir kaç tane lazım
    • Yatak şilte koruyucusu IKEA
    • Yorgan İlk zamanlar yorgan ve yastık bebekte kullanılmıyor acil bir ihtiyaç değil 10 ay bitti ben hala kullanmııyorum
    • Yastık
    • Kirli Kutusu IKEA
    • Alez IKEA
    • Çarşaf IKEA
    • Perde IKEA
    • Yan Yastığı Sevi bebe.. Çok işe yarıyor
    • Park Yatak KRAFT/CHiCCO.. İlk zamanlar için sepetten daha faydalı
    • Emzirme Yastığı ilk 2-3 ay işe yarıyor bebek büyüdükçe kullanımı zorlaşıyor.Ödünç alınırsa efektif yoksa normal bir yastık ile emziriliebilinir
    • Oyuncak sandığı Sepetler var IKEA ya da küçük züccaciyelerde
    • Gece Lambası IKEA
    • Abajur IKEA
    • Kirli Torbası IKEA
    • Elbise Askısı IKEA
    • Buhar Makinası Chicco - soğuk buharlı
    • Oda Termometresi HE-PA nem ölçerde termometre de var VEYA ARZUM
    • Bebek Eşyası Yıkama Torbası Çok kullanışlı değil bir yastık kılıfına koyulup yıkanabilir

Anne
    • Kolay emzirmenizi sağlayan önü açık gecelikler
    • Gögüs Pedi LANSINOH marka çok daha güzel. VEYA BEBEDOR
    • Gögüs Kremi LANSINOH doğumdan hemen sonrası için, doğumdan 1 ay önce Evicap E vitamini kapsülü kullanılabilinir.

• Emzirme Sütyeni (2 adet) MARKS&SPENCER ya da MOTHERCARE..indirim zamanı çok hesaplı geliyor buralarda
    • Gögüs Pompası ( 2 adet 125 ml. Biberonlu ) AVENT IQ..
    • Gögüs Ucu Koruyucu ben kullanmadım gögüs kalkanı kullandım bu çok daha kullanışlı ama meme başı küçükse galiba bu kullanılıyor.
    • Hamile Kremi Zencefilin nemlendirici masaj kremi 10 numara
    · Atılabilir iç çamaşırları Mothercarede var disposal kilot hastane için çok faydalı oluyor özellikle ameliyat durumu varsa
    · Hijyenik pedler genelde hastane veriyor ama hastane çantasına bir paket atmak lazım
    SÜT POŞETLERİ lansinoh

Yolculuk
    • Bebek malzemesi çantası Çok özel bir çantaya gerek yok bir sırt çantası yeterli.
    • Oto Koltuğu Maxi cosi 0-13 kg a kadar.Snrası için ben RECARO aldım
    • Bebek arabası Macleren tek geçerim her modeli ben 5.7kg olanını tercih ettim
    • Kanguru Hiç kullanışlı değil ben kullanamadım sling daha kullanışlı
    • Taşıma Çantası ben deuter aldım ama türkiye de yok türkiyede adventure repubblic ( aşağıda adresi var ) bebek taşıma çantaları var.

8. 10 Mart 2010
  9. froya

froya Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    rica ederim. umarım faydalı olmuştur.
    ben de gelecek cevapları merak ediyorum.
    güzel bir başlık olmuş. teşekkürler..

10. 19 Nisan 2010
  11. melahatk

melahatk Umut Kaan geldi Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    ellerine saglık cok yararlı bilgiler vermişşin .bende bu haftasonu alışverişe cıkacagım

12. 20 Nisan 2010
  13. sezen59

sezen59 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Alınacak çok şey var.O yüzden yavaş yavaş tamamlamak en iyisi.

14. 20 Nisan 2010
  15. huri37

huri37 Huzur Üye

Beğenildi:
    45
    Ödül Puanları:
    153
    froya yazdığın herşeyi bende geçen sene temin ettim ve hiç birinden pişman olmadım..

sadece bir ka çtavsiye etmediğim ettiğimi yzayım...

bir kere dalin sabun şampuan almayın acayip göz yakıyor....koca şişe şampuan elimde patladı ben bile saçıma bile sürmem onu...
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    şampuanda,sabunda,bebe kremlerde,vücut losyonlarında chicco yu ve sebamed i tek geçerim..sebamed biraz daha pahalı o sebepten ben chicco kullanıyorum...
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    örtüler çok lazım olacak pamuklu elinizin altında heryerde bir tane bebek ötyüsü bulunsun ..illa battaniye olması şart değil normal bir örtü heryerde çantada, arabada ,yatağında ,sizin yatağınızda...
    minik el bezleri kenarları işlemeli ağız mendilleri yani...üfffff halaaa kullanıyorum yaaa....
    oda ayırdığınızda mümkünse dinleme cihazı...ben kamera sistemi aldım çok memnunum emziğinini sesini bile duyuyorum...
    zaten yaz bebeği için hem şanslıyız hem şanssız bebeği giydiremiyorsun dolayısı ile fazla bişey almana gerek kalmıyor...
    ama sende pişiyorsun beraber isilik oluyorsunuz...

ha birde ben 1 numara bebek bezi almadım dediler ki boşuna alma 3-4 günde küçük geliyor birde kilolu doğarsa hiç olmuyor dediler..bende bütün bildiğim bez markalarına numune göndermeleri için mail attım..
    hepsinden 1 er tane numune geldi o numunelerle hastaneye gittim hahayttt..bou boşuna 1 numara bez almamış oldum...

16. 20 Nisan 2010
  17. sezen59

sezen59 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Süpersin.:lepi:Numune iyi fikirmiş:)Ben de pişik kremi olarak bübchen aldım.Bir de nivea set halinde indirimli olunca(migrosta çantalı set 37TL idi.İçinde bebe şampuanı,bebe yağı,sabunu,alt açması da var.)Ama ilk başlarda bübcheni kullanırım diye düşünüyorum.Bir de aventi öneriyorlar.

18. 21 Haziran 2010
  19. mlk86

mlk86 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    benim oğlum dört aylık simdiye kadar onun için herşeyin iyisini seçtim memnunumda bez olarak prima kullanıyorum en iyisi bence sampuan sebamed pişik kremi kullanmıyorum onun yerine zeytinyağı yüzde yüz koruyo konaklara karsıda çok iyi oyun parkı bebek arabası oto koltuğu kraft kıyafet olarak yenidoğan için tulumlar çok iyi tekstil genelde bahar bebenin aldım emzik nuk eksiklerimizde var tabi diş kaşıyıcımız yok suluk biberon almadım daha bebeğimin dişleri kaşınmaya başladı bana ne tavsiye edersiniz huzursuz oluyor bebeğim teşekkürler