2013 Doğum parası alan, alacak olanlar, almak isteyenler. Tek Başlık.

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Papatyam1139 tarafından 12 Mart 2013 başlatılmıştır.

Konu Takipcileri:
Bu konu 5 kullanıcı tarafından takip ediliyor.
    12 Mart 2013
    Konu Sahibi : Papatyam1139
  1. Papatyam1139

Papatyam1139 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    2013 yılında doğum parası alan veya almaya çalışan veya alacak olan anne adaylarından ricamız aldıkları veya alacakları olan doğum parası tutarlarını burda yazarak bir fikir sahibi olmak. Bu sayedede birçok arkadaşımız olayı daha iyi anlamış olacak..
    Asgari ücretle çalışan birisi 980Tl brüt ücret alıyor. ve doğum parası 1350 Tl diyorlar bu doğrumudur. veya sizin önerebileceğiniz, yapmamız gereken şeyler nelerdir.. cvp veren arkadaşlara şimdiden tşk ederim.

Edit: Doğum parası almak için gereken şartlar ve hesaplamasını yazıyorum, bakarak ayarlama yapınız :
    Doğum parası almak için rapordan önceki 1 yılda 90 gün prim ödemiş olmanız gerekir.hesaplama formunda rapordan önceki son 12 aydaki bilgiler istenilmektedir .örneğin 10 ağustos da rapor aldıysanız son 3 ay mayıs haziran temmuz olacaktır.rapor alınan aydaki ödemeler dikkate alınmaz .Son üç ayda çalışma yoksa geriye doğru gidilerek diğer aylara bakılır. Son 3 aydaki toplam ödemeleri ve toplam gün sayısını yazacaksınız .Örneğin 3 aydaki geliriniz 2000 2000 2000 ve çalışma gün sayınız 25 25 25 ise Brüt ücrete 6000 gün sayısına 75 yazın Doğumdan önce 8 hafta (çoğul halde en fazla 2 hafta daha ) doğum sonrası 8 hafta daha rapor alınabilir.Bu günlerden sonraki alınacak raporlar hastalık raporu olarak değerlendirilir.prim ikramiye geliri varsa onuda girin burada bu gelirlerin %50 si esas alınır. Ayakta tedavilerde 2/3 yatarak tedavilerde 2/3 gelir alırsınız.
    Hesaplama Tablosu için burayı tıklayınız: http://www.calismadunyasi.com/dogum-parasi-ne-kadar-alirim.html

Son düzenleme: 25 Mart 2013
  2. 12 Mart 2013
  3. MELOS8

MELOS8 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    asgeri ücretli birisi doğum bittikten 2 ay sonra ziraat bankasından en az 2500 tl alır süt parasıda içine dahil edilir hepsi 2500 tl alınır

ama doğum yaptıktan sonra bizzat annenin kendisi gidip raporların aslını bağlı olduğu ssk ya vermelidir yoksa daha çok beklenir

4. 14 Mart 2013
  5. omrumesse

omrumesse Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşım rapordan kasıt hastane raporumu nedir ?

6. 14 Mart 2013
  7. gulucuk45

gulucuk45 Göbüşümde bebiş var Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet ben de bu konuyu merak ediyorum..
    aydınlatan biri olursa sevinirim...
    öncelikle doğum parasını alabilmek için kaç ay sigortamızın olması gerekiyo. ben sigortalı işe 5 ay önce başladığım için ne zaman hak kazanabilirim... doğumum ekimde nasipse..
    açıkçası hamilelikte ve sonrasında ki haklarımı hiç bilmiyorum...

8. 14 Mart 2013
  9. seyku

seyku Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bildigim kadariyla dogumdan 8hafta öncesi ve 8 hAfta sonrasi sigortanin yatmasi gerekiyor. Calistiginiz kurumun muhasebecisine sorun bence

10. 25 Mart 2013
  11. Papatyam1139

Papatyam1139 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    şurası kesinleşti, 2013 asgari ücretle çalışan birisi 2500 Tl doğum parası alıyor imiş...
    Fakat bu para alınırken sorun yaşan oldumu, karşılaşılan sorunlar nelerdir, tecrübelileri bekliyoruz...

12. 26 Mart 2013
  13. BESTEKIZ

BESTEKIZ Bİ SEN Bİ BEN BİRDE BEBEK Üye

Beğenildi:
    256
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    83
    şimdi ben asgari ücretle çalışıyorum ne kadar doğum parası alcam ki

14. 26 Mart 2013
  15. yasaklin

yasaklin Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    araştırdığım kadarı ile raporu hastaneden alıyoruz doğumdan sonra sgk ya götürüyoruz yanlız parayı hemen alamıyoruz rapor bittikten sonra alınıyor aldığımız ücretin brüt tutarının 3/2 sini alabiliyoruz, süt parası da içerisinde dahil olmuş oluyor.

16. 6 Nisan 2013
  17. ISILSAREM

ISILSAREM Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    doğum parasını alabilmek için ssk ya ve iş yerinize vermeniz gereken evraklar var. mesela32. hafta raporu, doğum raporu gibi. bunların çoğunu işyerinizn halletmesi gerekiyor zaten. tabi siz evrakları götürdükten sonra.benm doğum iznim nisan 24te bitecek, izin bitmedenbir hafta önce arayıp haber vermemi söyledi muhasebeci ona göre işlemler var galiba yapması gereken.bu süre zarfında sigorta da yatmıyor malesef:KK43:

18. 19 Nisan 2013
  19. tiktak06

tiktak06 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar ben birşey sormak istiyorum eşim devlet memuru polis şun boşanmak üzereyiz 1,5yaşında oğlum var annemin yanında kalıyorum ve çalışmıyorum oğlumun velayeti bende olucak daha nafakam bile yeni bağlandı baba çocuğunu 1senedir görmedi ve hiçte umrunda değil emekli sandığına bağlı sosyal güvencesi çocuk yardımını büyük ihtimal alıyordur benim merak ettiğim ben emekli sandığına dilekçe versem çocuk yardımına ben alabilirmiyim lütfen yardım edin bir akıl verin...