20'li yaşlar için ideal bir çalışma programı

Konusu 'Soru-Cevap Bölümü' forumundadır ve Catharsis tarafından 6 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  6 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Catharsis
 1. Catharsis

  Catharsis Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  12 Mart 2009
  Mesajlar:
  6.012
  Beğenildi:
  4.947
  Ödül Puanları:
  163
  20’li yaşlarda kemik yapınız oldukça güçlüdür. Bu yaşlarda gelecek için yeterli oranda kalsiyum alıp, kaslarınızı güçlendirmek için ağırlık çalışabilirsiniz. Hata 1: Kardiyo çalışmasına ağırlık vermek

  Çözüm: Gereğinden fazla kardiyo çalışması yapmak, kaslara zarar verebilir. Kas kaybı, güç kaybı anlamına gelir ve bu metabolizmayı yavaşlatarak, kilo alımına sebep olur. Bu nedenle öncelikle 30 dakika ağırlık çalışıp sonra 20 dakika kardiyo egzersizleri yaparak bir denge kurmaya çalışın. Böylelikle kardiyo egzersizleri sizi çok yormadan ağırlık çalışmanızı yapmış olursunuz.

  Hata 2: Çok fazla ağırlık çalışması yapmak

  Çözüm: İleri yaşlarda doğal olarak yaşanacak kemik rahatsızlıklarından önce, erken yaşlarda kasları güçlendirmek çok önemli. Ayrıca bu, vücudunuzu güçlendirmeye, kilonuzu dengede tutmaya da yarar. Düşük ağırlıklarla, çok tekrar yapmak, aşırı şekilde kas oluşmasına sebep olmaz, sadece vücudunuzu şekillendirir. Ağırlık çalışmasında en iyi sonucu almak İçin yüksek ağırlıkla ve az tekrar (6 ile 8) çalışın. Bu şekilde çalışmak, metabolizmanızın birkaç saat boyunca hızlanmasını sağlayacak. Eğer spor salonuna gitmiyorsanız, şınav çekmek gibi birkaç kası aynı anda çalıştıran basit hareketleri evde de yapabilirsiniz. 20'li yaşlar, sporu hayat tarzınız haline getirebileceğiniz yaşlardır, o yüzden de spor seanslarınızı daha etkin şekilde geçirmenin yollarını bulmaya çalışın.

  Haftada üç kere. (Kardiyo ve ağırlık çalışmasını aynı gün yapın.)

  - 20 dakika kardiyo. Yürüme bandında hızlı koşmak, kondisyon bisikletine binmek veya kürek çekmek.

  - 20 dakika dayanıklılık çalışması. Bir ağırlık barının altına uzanın ve barı göğüs hizanızda tutun. Vücudunuzu düz tutun ve barı tutarak kendinizi yukarıya çekin. 12 ve 15 tekrardan iki set yapın.