25 haftalık bebek dünyaya geldi !!

Konusu 'Premature Bebekler ve Paylaşımlarınız.' forumundadır ve CLeOpaTRa tarafından 13 Şubat 2010 başlatılmıştır.

13 Şubat 2010
    Konu Sahibi : CLeOpaTRa
  1. CLeOpaTRa

CLeOpaTRa ♥ OFLU CADI ♥ ツ Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    HAKKARı (ıHA) - Hakkari'nin Şemdinli ılçe Devlet Hastanesi'nde 25 haftalık olarak dünyaya gelen 600 gram ağırlığındaki kız bebeğin hayatta kalabilmesi için sağlık çalışanları seferber oldular.
    Durak köyünde yaşayan 45 yaşındaki Marufa Fırat isimli hamile bayan, ani olarak rahatsızlanınca yakınları tarafından Şemdinli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede yatırılan ve hamileliğinin 25'nci haftasında olan anne, dün akşam saat 18:00 da 6'ncı çocuğunu erken doğurdu. Dünyaya gelen 30 santimetre uzunluğunda ve 600 gram ağırlığındaki kız bebek doktor ve hemşireleri hayrete düşürdü. Yaklaşık bir haftadır hastanede hizmete giren Yeni Doğan Ünitesi sayesinde minik bebek hayatta kalabildi. Bakıma alınan bebeğin sağlığının son derece iyi olduğu belirtildi. Hastane personeli 25 haftalık doğan bebek için sefer olurken, yatan hastalar ve refakatçilerin de ilgi odağı oldu. Anne Marufa Fırat, çocuğunun sağlık personelleri ve yeni açılan ünite sayesinde hayatta kaldığını söyleyerek ilgililere teşekkür etti.
    Hastane Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihat Akgül, bebeğin hayatta kalması ve şuana kadar yaşamasının büyük bir mucize olduğunu belirtti. Bebeğin sağlık durumunun son derece iyi olduğunu söyleyen Dr. Akgül, "Bu tür bebeklerinin daha ileri merkezlerde doğurtulması daha uygun olurdu. Ama yolda doğum yapar ve bebek ölür diye anneyi göndermeyi göze alamadık. Doğduğunda çocuğun yaşam sağduyuları kötüydü. Sağlık ekibi arkadaşlarımızla müdahalesini yaptık iyi bir toparlama yaptı. Bebek için solunum desteğine ihtiyaç duymadık, sıvısını ve ilçalarını ayarladık. Daha iyi tedavi görebilmesi için aradığımız ilgililer, Erzurum, Diyarbakır ve Van'da yer olmadığı söylendi. Aradığımız Sağlık Bakanlığı'nın girişimi ile Van Araştırma Hastanesi'nde bir yer ayarladık. Bebeğimizi tarnsport küvezimizle ortamı uygun şartlarla sevk edip Van'daki hastanede tedavi altına alacağız. Böyle bebekler çok nadir doğarlar ve doğduklarında da çoğu ölür. Şemdinli gibi bir yerde böyle bir bebeğin yaşam sağlık faaliyetleri kontrol altına alınıp en azında uygun bir merkeze sevk edecek bir konuma getirilmesi büyük bir gelişme. Böyle bir bebeği yaşattığımız için sevinçli ve mutluyuz" dedi.

Son düzenleme: 14 Şubat 2010
  2. 13 Şubat 2010
  3. mecbue

mecbue se sipşaşe fokaye reğuğ:) Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    tabi premetüre bebeklerin hepsi zaten mucize ama sizden ricam o fotoyu kaldırsanız inanın biz prematüre anneler için tekrar geriye dönmek ve o günleri yaşamak demek bende netten okumuştum yurt dışında 21 haftalık bi kız bebek doğmuş ve şu anda 3 yaşındaymış hiç bi sağlık sorunuda yokmuş

4. 13 Şubat 2010
  5. soraya

soraya mucizem.. Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    evet bende youtube da 22 haftalik dunyaya gelen ikizlerin videosunu izledim galiba simdi iki yasindalar oglanin hic bir sorunu yok gozlerinde biraz sasilik haric kiz olani ise beyin kanamasi gecirdigi icin hafif sp li bide beyindeki gorme merkezi zarar gormus ama ikiside cok iyi gorunuyorlardi

ayrica bu hikaye biraz benimkini andiriyor gerci benim bebegim okadar kucuk degildi ama durumu bu bebeginkinden cok kotuydu ve bende siirte dogum yaptim hakkariye yakin ve surekli diyarbakir ve vani ariyorlardi ama yer yoktu nihayet 10 gun sonra yerimiz yok ama gelince aliriz dediler ordaki saglik rezillikten baska bisey degil valla

6. 14 Şubat 2010
  7. CLeOpaTRa

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    mecbue 'cim resmi kaldırdım :1hug:

8. 14 Şubat 2010
  9. mecbue

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    cleopatra saol canım inan bana ben ve burdaki diyer anneler o günleri unutmak için çok çaba sarfediyoruz o yüzden görünce içim yandı çok acıdı canım rabbim şifa vwersin annesine babasına sabır versin türkiyede gerçekten yenidoğanyoğun bakım üniteleri çok dolu ve biçok bebek bu yüzden ya ölüyo yada kalıcı hasarlar yaşıyo malesefki

10. 14 Şubat 2010
  11. el-muallim

el-muallim kırk yaşımın çiçekleri.. Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    rabbım yardım etsın bekleyen annelere..........benım bebeklerımın bulundugu yogun bakımda 26 haftada dogan bı kız var masallah o bebege hıç kuveze gırmedı solunumu kendı aldı sadece kılo ıçın yogun bakımda hemsıreler benımkılerle ona dorduzler dıyo hıç bı sorunu yok rabbımın takdırı masllah..........gecen gun 23 haftalık bebek dogdu bakalım üç gun oldu ınş tutunur hayata

12. 14 Şubat 2010
  13. mecbue

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    inş hem sana hemde bebeklerini bekleyen bütün annelere rabbim yardımcı olsun benim kızım hastaneden çıktıktan sonra en az üç ay ordaki sesler beynimde çınladı durdu çok etkilendim herkes etkileniyodur illaki unutmak çok zor oluyo öyleki geçen gece rüyama girdi gene bebeklerim olmuş ikiz onlarda kuvözdelermiş ağlayarak uyandım

14. 14 Şubat 2010
  15. el-muallim

el-muallim kırk yaşımın çiçekleri.. Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    canım ya haklısın cok zor gercekten......o monutorlerın sesı gıtmıyooo hıç aklımdan rabbım zorda komasın ınş kımseyı

16. 14 Şubat 2010
  17. CLeOpaTRa

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    el muallim canım senin ikiz bebişlerin nasıl_?
    durumları iyi mi?
    hastaneden çıktınız mı?bilmiyorumkismile

18. 14 Şubat 2010
  19. CLeOpaTRa

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    önemli değil mecbue cim..
    Allah tüm zorda olan annelerin ve bebeklerin yardımcısı olsun..
    umarım erken doğan bütün bebekler hayata tutunur ve rabbim onları ailelerine bağışlar..