3.5 yaşındaki kızım tuvaletini söylemiyor.

Konusu 'Tuvalet Alışkanlığı ve Eğitimi' forumundadır ve annenursel tarafından 27 Ekim 2010 başlatılmıştır.

27 Ekim 2010
    Konu Sahibi : annenursel
  1. annenursel

annenursel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    2007 nisan doğumlu 42 aylık bir kızım var hala bezden kurtulamadık. Profosyonel yardım almalımıyım?:çok üzgünüm:

2. 27 Ekim 2010
  3. medine

medine Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    benimde oğlum hemen hemen aynı yaşlarda bende bezden kurtulamadım ama özel kreşlerde tuvalet eğitimi veriyorlarmış kreşe göndermeyi düşünüyorum

4. 14 Kasım 2010
  5. yasemin38

yasemin38 jasjassssssss Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    benim kızımda 3,5 yaşında..1 yaşından beri söylüyordu ama nedense son on gündür altına kaçırıyor:KK43:

6. 19 Aralık 2010
  7. Biromur

Biromur ``Birömür`` Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    benim oğlumda 2.5 yaşında.hala bezliyorum nasıl öğreteceğim bilemiyorum.gözümde büyüyor :KK37:
    havaların ısınmasını bekliyeceğim,o zaman öğrettim öğrettim.

8. 26 Aralık 2010
  9. asu3

asu3 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    slm arkadaşlar benimde oğlum 33 aylık hala bez bağlıyorum bir ara çok üstüne üştüm benden kaçıyordu artık o yüzden bıraktım kendi söylemesini bekliyorum

10. 1 Şubat 2011
  11. shannon

shannon Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    benim kızımda 35 aylık hala söylemiyor cok üzülüyorum inat etti çiş yok diyor sonra rastgele bir yere yapıyor:84:

12. 1 Şubat 2011
  13. gnydn64

gnydn64 serapgnydn.blogspot Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    arkadaşlar pes etmemek gerekiyor
    ben öğretmenim hazır yarıyıl tatilinde evdeyken başlayayım dedim
    kızım 28 aylık
    4 gün oldu başlayalı yeni yeni düzene girdi.
    koltukları filan yatak koruyucuyla örttüm üzerinede örtü serdim
    koltuğa yaparsa çıkarıp yıkıyorum hemen rahat oldu
    halılarıda kaldırmayı düşündüm sonra kaldırmadım. üstüne eski bi makineye sığacak battaniye serdim.
    neyse
    klozete aparat aldım onunla denedim önce
    yarım saatte götürdüm filan
    1 gün böyle denedim baktım olmuyor
    2. gün akşam lazımlık vardı onu salona getirdim çamaşırınıda çıkardım
    kızım çişin gelince hemen buraya yap dedim
    o gün hiç altına yapmadı hep lazımlığa oturdu çişi gelince
    3. gün lazımlığı banyoya aldım çamaşırınıda giydirdim
    artık burada yapıcaz dedim ogün yine zorlandık bir iki kere yine altına yaptı
    bugün ise maaşallah hep tuvalete yaptık
    tabi herdefasında değil bazen çişim geldi diye gidiyoruz yapmadan çıkıyor
    ama düzene giriyor yavaş yavaş
    önemli olan pes etmeyin kızlar
    başlayınca olmuyor diye beze dönüş yapmayın.
    birde stres yapmayın kızmamaya çalışın
    tabi zor bir süreç bunaldığınızda filan eşinize veya yardım edebilecek birine devredin biraz
    kolay gelsin

14. 2 Şubat 2011
  15. akimera

akimera Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    ahhh ahhh valla kızlar bende aynı dertten muzdaribim.oğlum 3 yaşını 3 ay oldu bitireli ama tuvalet eğitimini hala tam olarak veremedim.çişini sölüyo ama oyun oynarken falan daldıysa altına koyveriveriyo ve hiç farketmiyo.ama kakasını hala yapmıyo tuvalete.kaybetme korkusu var.tuvalette kakasının çıktığını görünce benden bişey çıkıyo diye ortalığı yıkıyo naptıysam nasıl anlattıysam olmadı.benimle birlikte tuvaletede sokuyorum ama yinede korkuyo.aslında çok zeki kakasının geldiğini biliyo geldiği zaman bana ya anne altıma bez bağlasana diyo yada anne nereye saklanayım diye soruyo.yani kaksının farkında ama tuvalete yapmama konusunda çok inatçı.napıcam bilmiyorum...bi tanede 10 aylık prematüre bi oğlum var düzeltilmiş yaşı 7.5 aylık oluyo.valla büyüğünden o kadar çektim ve erken öğretmediğime pişman oldumki küçüğünü alıştırmaya çalışıyorum şimdiden.her tuvalete gidişimde onuda götürüp lazımlığa oturtuyorum ve çişş oğlum çişş yap falan diyorum ama oda daha anlamıyo haliyle öle oyun zannedip eğleniyo.ama en azından böle böle alışır heralde..allah hepimizin yardımcısı olsun..

16. 2 Şubat 2011
  17. snnzlsdtcbc

snnzlsdtcbc Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    Acaba öğretmeye çalışırken çokmu üstüne gittiniz.
    Ve bence bu durumu kızınızın duyacağı şekilde hala söylemiyor, öğrenmedi vs. gibi olumsuz şekilde ifade etmeyin.
    Yakınlarınıza onun anlamayacağı şekilde işaret yapın, onun duyacağı ortamlarda beni hiç üzmüyor diyin.
    Eğer çocuk bunun önemli bir sorun olduğunu ve eleştirildiğini anlarsa bence özgüvenini kaybeder, inatlaşabilir, içine kapanabilir.
    Sabah kalktığında bezi kuru oluyorsa aslında öğrenmesi için bir sıkıntı yok.
    Uyanıkken yapıyorsa bu biryerlerde yanlış yapıldığının habercisi.
    Benim kızımda 2 yaşında öğrendi yaz bebeği olduğu için biz avantajlıydık.
    İnanın ortaya büyük tuvaletini yapıyordu, utanıyor ve üstüne peçete atıyordu.
    Eşim ve çevremdekilerden bazıları tepki verecek gibi oluyorlardı.
    Yani onunla ciddi konuşmaya çalışıyorlardı ( kızmak değil ama )
    Asla dedim siz müdahele etmeyin bu işi biz ikimiz halledeceğiz. Onlar o olayı yok sayıyorlardı.
    Bende onun kulağına çok üzüldüğümü söylüyor ve asla başka bir laf etmiyordum.
    Normalde heyecanlı bir yapım vardır. Sabrıma ve sakinliğime şaşırıyordum.
    Ama doğru yaptığımı 1 hafta sonunda gördüm.

Sende çok üzülme annesi öğrenecek.
    Bugüne kadar neler yaptığınızı onun nasıl tepki verdiğini falan yazsaydın daha çok birşeyler paylaşabilirdik.

Sevgiler...

18. 3 Şubat 2011
  19. allame

allame Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar,oğlum gelecek ay 3 yaşını bitirecek,1 senedir her yolu denedim okadar kafama takıyodumki hiç öğrenemeyecek gibi geliyodu tabi ençok çevremizin konuşması etkiliyodu beni saçma sapan laflar,aa benimki çoktan bıraktı hala bez mi kullanıyosunuz falan,en sonunda oğlumu rahat bıraktım bıraktım ama bu arada konuştum anlattım arada bir denedim ama ısrar etmedim geçenlerde üzerini giydiriken anne bez takma dedi nasıl şaşırdım ve bikaç haftadır tuvalete gidiyo hemde ne gitme,gece o uyuyunca takıyorum sabah çıkarıyorum bezini şimdi,genelde kuru kalkıyo bazen ıslak gündüzde bazen bişeylere dalınca falan kaçırıyo,ama bu bile benim için harika çok seviniyorum valla. Yani kısaca,anladımki herşey zamanı gelince oluyor çocuğuda,kendinide gereksiz strese sokmanın bi anlamı yok,erkek çocuklar genelde tuvalet alışkanlığınıda,konuşmayıda biraz geciktiriyo.
    Sizde acele etmeyin bence yaş dönümleri çok önemli birden değişiyor çocuk,çocuğunuzu dinleyin ve ona zaman verin yeter bu arada oğlum konuşmayada yakında başladı.