3 Aylarn Balangc ve.. Ramazan 21 Austos Cuma

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve deniz_gunes tarafından 23 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  23 Haziran 2009
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 1. deniz_gunes

  deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.204
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  198
  Receb-i Şerif (24 haziran 2009 çarşamba)

  Mübarek üç ayların birincisidir.
  "Allâhümme bârik lenâ fî Recebe ve Şaban. Ve belliğnâ Ramazan."duası her gün en az bir defa okunmalı.
  * Bu ayda yapılacak her hayırlı işin sevabı kat kat verilir.
  * Bu ayda oruç tutmak pek faziletlidir.
  * Sadaka vermek, fakirleri sevindirmek -Ramazan müstesna- diğer aylardan daha değerli ve daha ecirlidir.
  * Bu ayda otuz rek'atlık nafile bir namaz vardır, kılınmalıdır.
  * Bu ayın ilk Cum'a gecesi, Regâib gecesidir.
  * Yırmiyedinci gecesi, Mi'raç gecesidir. Tevbe, ibâdet ve dualarla değerlendirilmelidir.
  a. Receb Ayının Fazîieti

  Ebû Saîd el-Hudrî -radıyallâhu anh-, Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimizin şöyle buyurduğunu söylemiştir:
  "Allah Teâlâ katında ayların sayısı on ikidir. Bu, Allah'ın kitabında gökleri ve yeri yarattığı günden beri böyledir. Bu aylardan dört tanesi haram (hürmetli) aylardır. Biri Allah'ın esam ayı denilen Receb'tir... Diğer üç tanesi peşpeşe olup, şunlardır: Zilkade, Zilhicce ve Muharrem... "
  "Recep Allah'ın ayıdır, Şaban benim ayırtıdır ve Ramazan da ümmetimin ayıdır. Kim Recep ayında inanarak ve sevabını Allâh'dan bekleyerek, bir gün oruç tutarsa, Allah'ın büyük rızâsına hak kazanır. Firdevs Cenneti'nin en üst katına yerleşir. İki gün oruç tutarsa, iki kat mükâfat verilir ve her katın ağırlığı dünya dağları gibidir. Üç gün oruç tutarsa, Allah Teâlâ onunla Cehennem arasına bir hendek açar ki, uzunluğu bir senelik yoldur. Dört gün oruç tutarsa, delirmek, cüzzam ve baras hastalıkları belâlarından ve Mesîhü'd-deccâl fitnesinden de kurtulur. Beş gün oruç tutan kimse, kabir azabından emîn olur, korunur. Altı gün oruç tutarsa, kıyamet günü kabrinden kalkarken yüzü, on-dördüncü gecedeki aydan daha parlak (nurlu) olarak kalkar. Yedi gün oruç tutarsa -Cehennemin yedi kapısı vardır- Allah Teâlâ, Recebin günlerinden her birinin orucu sebebiyle Cehennemin kapılarından birini kapar. Bütün kapılar kapanmış olur. Sekiz gün oruç tutarsa -Cennet'in sekiz kapısı vardır- her günü için Ailâh Teâlâ, Cennet kapılarından birini açar. Dokuz gün oruç tutan kimse, kabrinden kalkarken "Eşhedü enlâ ilahe illallah!" diyerek kalkar ve yüzü Cennet'ten başka bir tarafa döndürülmez. On gün oruç tutarsa, Allah onun için Sırat köprüsünde her gece üzerinde istirahat edeceği bir yatak serer. Onbir gün oruç tutarsa, kıyamet günü ondan daha faziletli biri görülmez. Meğer ki, onun kadar veya daha fazla oruç tutmuş ola!.. Oniki gün oruç tutarsa, Allah Teâlâ ona kıyamet günü iki hülle giydirir. Bir hulle(nin kıymeti), dünya ve içindekilerden daha hayırlıdır. Onüç gün oruç tutarsa, Kıyamet günü insanlar çok sıkıntıda iken Arşın gölgesinde ona bir sofra kurulur ve o, o sofradan yer. Ondört gün oruç tutarsa, Allah Teâlâ ona hiçbir gözün görmediği, kulağın duymadığı, bir beşerin kalbinden geçmeyen ihsanlarda bulunur. Bir kimse bu ayda, onbeş gün oruç tutarsa, Allah Teâlâ kıyamet gününde onu güvende olan kimselerin durduğu yerde bulundurur. Onun yanından geçen mukarreb melek veya Nebiyy-i mürsel ona şöyle der:
  «-Ne mutlu sana!.. Sen emîn kimselerdensin!..»
  (Bir başka rivayette, onbeş günden fazla tutan için denilmiştir ki:)
  "Bir kimse Receb'den onaltı gün oruç tutsa, Allah Teâlâ'yı ilk ziyaret edenlerden olur. O'na nazır ve O'nun kelâmını ilk işitenlerden olur. Onyedi gün oruç tutarsa, Allah Teâlâ, Sırat'ın her mil mesafesinde istirahat edeceği bir yeri o kimse için hazırlatır ve o kimse orada istirahat eder. Onsekiz gün oruç tutsa, İbrahim -aleyhisselâm-'ın köşküne yakın bir köşke alınır. Keza bu ayda ondokuz gün oruç tutan kimse için Hak Teâlâ Cennette İbrahim ve Âdem -aieyhimüsselâm-'ın sarayları karşısına bir saray bina eder. O, o iki zâta selâm verir, onlar da kendisine selam verir, alırlar. Receb ayından yirmi gün oruç tutan kimseye semâdan bir seslenici:
  «-Ey Allah'ın kulu, Allah Teâlâ senin geçmiş günahlarını bağışladı. Kalan ömrün için iyi ameller işlemeye bak.» diye seslenir." (Gunye 1/175-176)


  ALINTI.
   
  Son düzenleme: 24 Haziran 2009
 2. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 3. gulbeseker

  gulbeseker HAYATIMIN TADLARI...BÜYÜYORLAR Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.528
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  hepimiizn recep ayı mübarek olsun ... tövbelerimiz için bir sebeb olsun . Rabbim bizleri affetsin. kendine layık kul,Habibine layık ümmet, dostuna layık ihvan,bu vatanın ecdadına layık evlat etsin.
   
 4. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 5. Hera

  Hera Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  5.981
  Beğenildi:
  78
  Ödül Puanları:
  153
  hepimize mübarek olsun 3 aylar rabbim yenisini de göstersin inşallah
   
 6. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 7. nix

  nix birgül<3beliz Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  5.492
  Beğenildi:
  1.755
  Ödül Puanları:
  238
  evet kızlar yarın gecede kandil....hepimize hayırlı olsun ..allahım bize bi mübarek ayı daha görmeyi nasip etti...
  bende tedavideyim şuan umarum allahım şu mübarek günlerin hatırına bana mübarek hediyesini yollar...emanetine gözüm gibi bakacağıma söz veriyorum...
   
 8. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 9. bozo85

  bozo85 Banane, sanane:) Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2009
  Mesajlar:
  20.417
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  198
  hepimize mübarek olsun

  yarın akşam mı kandil
   
 10. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 11. DearesT

  DearesT Yalan...yalann... Pro Üye

  Katılım:
  25 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.960
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Allahım hayırlı etsin hepimize...
   
 12. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 13. cucu-pete

  cucu-pete Sana Emanetiz Rabbim... Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  8.482
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  hepimiz icin hayirli olsun 3 aylar...
   
 14. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 15. demircool

  demircool kişisel rütbeymiş hıh Pro Üye

  Katılım:
  6 Haziran 2008
  Mesajlar:
  4.409
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  3 aylarımız mübarek olsun.rabbim menfaat göstersin hepimize
  dualarımızı esirgemeyelim
   
 16. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 17. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  ıki Cihan Güneşi Sevgili Peygamber Efendimiz, sa&#226;det meclisinde oturuyordu. Mescide bir esir grubu getirildi. O sırada Allah Res&#251;lü (sas), bir kadının yana yakıla bir şeyler aradığını gördü. Kadın yakaladığı her çocuğu sinesine basıyor, kokluyor sonra bırakıyordu.

  Sonra kendi yavrusunu buldu, bağrına bastı. Doyma bilmeden onu öpüyor, kokluyor, tekrar bağrına basıyordu.
  Allah Res&#251;lü (sas) bu manzara karşısında iyice doldu. Hıçkıra hıçkıra ağlayarak parmağıyla yanındakilere bu kadını gösterdi ve: &#8220;Şu kadını görüyor musunuz?&#8221; dedi. Sahabe cevap verdi: &#8220;Evet Ya Rasulallah!&#8221; Allah Res&#251;lü (sas) tekrar: &#8220;Bu kadın şu kucağındaki çocuğunu cehenneme atar mı?&#8221; diye sordu. Sahabe &#8220;Hayır ya Rasulallah!&#8221; karşılığını verdi. Ve işte bunun üzerine ıki Cihan Serveri şu hikmet dolu sözleri söyledi: &#8220;Allah o kadından daha şefkatlidir, kullarını cehenneme atmak istemez.&#8221;

  ışte böylesine başdöndürücü bir şefkat ve merhamete sahip olan Allahu Teala, sene içinde kulları için gönül dünyalarında adeta bir manevi hamle yapmaları adına bazı özel gün ve geceler yaratmıştır. Bu özel zaman dilimlerinde Cenab-ı Hakk&#8217;ın rahmet esintileri sağanak sağanak yağmaktadır. Şu günlerde bu zaman dilimlerinden &#8220;üç aylar&#8221;a kavuşmanın sevincini yaşıyoruz. Malum olduğu üzere halkımız arasında Arabi aylardan Recep, Şaban ve Ramazan aylarına &#8220;üç aylar&#8221; deniyor.

  Ahiret ticaretinin yapıldığı kazançlı bir pazar durumunda olan üç aylar, yılda ancak bir defa açılır ve üç ay boyunca devam eder. ıstifade edebilenlerin çok şey kazandığı bu pazarı kaçıranlar gelecek mevsimi beklemek zorundadır. Tabii ömürleri yeterse. Kimse yarına çıkmaya garanti veremediği gibi gelecek mevsime yetişmeyi de taahhüt edemez. Öyleyse yapılacak iş, bu mevsimi çok iyi değerlendirmek, bunun için de onu elimize geçen son fırsat olarak kabul etmek.

  Üç aylar fırsat günleridir, çok bereketli bir kazanç mevsimidir. Böylesine bir koyup binler alabileceğimiz kazanç kuşağında kaybetmemek için bu günleri iyi değerlendirmeliyiz.

  ÜÇ AYLARA HAZIR MISINIZ?

  Bu günlerde müminler, birbirleri ile tebrikleşmeli, birbirlerini yemeklere çağırmalı, çocuklar sevindirilmeli, fakirlerin gönlü alınmalı, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları giderilmeli, anne-babanın, masum ihtiyarların duaları alınmalı, hasılı bu aylar daha canlı ve daha verimli yaşanmalıdır.

  Bütün bu yapılanlar bir yarış havası içinde yapılırken ihlaslı yapmaya da azami dikkat gösterilmeli. Zira ihlasla yapılan küçük bir amel, ihlassız yapılan pek çok amelden üstündür. Bu sayede hem cemiyete huzur gelmiş, hem de manevi bir atmosfer meydana getirilerek, ilahi rahmetin celbine zemin hazırlanmış olur. Yapılan ibadetler, okunan Kur&#8217;anlar, Cenab-ı Hakk&#8217;a yükselen inilti ve ızdırap dolu dualar, akıtılan gözyaşları, yapılan tevbe, istiğfarlar yağmuru çeken bulutlar gibi ilahi rahmeti kendisine çeker.

  ılahi rahmet, semamızı kapladığı zaman onu hayat kaynağı yağmurlar gibi lütuflar, ihsanlar, ikramlar ve hediyeler takip eder. Böylece gelen rahmet damlaları günahlarımızdan, gafletimizden dolayı kirlenen manevi hayatımızı da temizler.

  Öyleyse daha ne duruyoruz. Haydi hep beraber, ilahi rahmet ve lütuflara hasret insanlar olarak başımızı okşayacak rahmet bulutlarının celbine ve onu takip edecek ilahi ihsanlara kendimizi hazırlayalım.

  Bu bereketli günleri nasıl değerlendirelim?

  1. Bol bol Kur&#8217;&#226;n-ı Kerim okuyalım.

  2. Peygamber Efendimiz (sas)&#8217;in şefaatini ümit ederek, O&#8217;na sal&#226;t ü sel&#226;mlar getirelim.

  3. Kaza veya nafile namazlar kılalım.

  4. Dünyaya gönderiliş amacımızı ve gidişatımızı düşünerek tefekkürde bulunalım.

  5. ışlediğimiz günahlar için bu bereketli günlerin yüzü suyu hürmetine samimi ve gönlümüzden gele gele tevbe ve istiğfarda bulunalım.

  6. Bir dua listesi oluşturarak sevdiğimiz insanlara bol bol dua edelim.

  7. Geceleri değerlendirerek haftanın belirli günlerinde teheccüd namazı kılalım.

  8. Bu günlerde Allah Resulü&#8217;nün diğer günlere nazaran daha çok oruç tuttuğunu ve devamlı hayır yapma peşinde olduğunu görüyoruz. Biz de tutabildiğimiz kadar oruç tutmalı ve elimizdeki imkanlar nispetinde muhtaç olan insanlara maddi yardımlarda bulunarak onları sevindirmeliyiz.

  Rahmetin sağanak sağanak yağdığı günler geliyor


  REGAıB GECESı

  Regaib, &#8220;çokça rağbet edilen, kıymetli, değerli, ihsan&#8221; manalarına gelen Ragibe kelimesinin çoğuludur. Buna göre Regaib Gecesi denilince; &#8220;çok lütuf ve ihsan dolu, kıymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece&#8221; manası anlaşılır. Halk arasında üç aylar diye meşhur olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarından Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi olan Regaib Gecesi, aynı zamanda Ramazan ayının da ilk habercisi olma şerefini taşımaktadır. Rahmet kapılarının ardına kadar açık olduğu bu gece gaflet içinde geçirilmemeli, bir fırsat gecesi olarak değerlendirilip ona göre hareket edilmelidir.

  RECEP AYI

  Üç ayların ilki olan Recep, &#8220;tazim ve tekrim olunan ay&#8221; ve &#8220;hazırlanmak&#8221; manalarına gelmektedir. Peygamber Efendimiz (sas) bu aya ulaştıklarında &#8220;Allah&#8217;ım! Receb&#8217;i ve Şaban&#8217;ı hakkımızda mübarek kıl ve bizi Ramazan&#8217;a kavuştur&#8221; diyerek dua ederlerdi. Bu ay içinde aynı zamanda Mi&#8217;rac, Berat ve Kadir Gecesi gibi mübarek zaman dilimlerinin de bir müjdecisi olan &#8220;Regaib&#8221; gecesi vardır. Regaib, pek çok ata ve ihsan&#8221; manasına gelen &#8220;Ragibe&#8221; kelimesinin çoğuludur. Bu gecede Cenab-ı Hak engin rahmetiyle tecelli edip sonsuz mağfiretiyle muamelede bulunduğu için geceye bu isim verilmiştir. Recep ayının 27. gecesi ise Mirac Kandili&#8217;dir. Mirac, kelime manası itibarıyla &#8220;merdiven&#8221;, &#8220;yükselecek yer&#8221;, &#8220;en yüksek makam&#8221; manalarına gelmektedir. Bu gecede ınsanlığın ıftihar Tablosu (sas) bir mucize olarak Mekke&#8217;deki Mescid-i Haram&#8217;dan Kudüs&#8217;teki Mescid-i Aksa&#8217;ya ve oradan da göklerin ılahi derinliklerine doğru pervaz edip ruhen ve bedenen Cenab-ı Hakk&#8217;ın huzuruna çıkmıştır.

  ŞABAN AYI

  Üç ayların ikincisi olan Şaban, kelime manası itibarıyla &#8220;dağılan&#8221;, &#8220;saçılan&#8221; manalarına gelmektedir. Bir rivayete göre Efendimiz (sas), Şaban ayında Ramazan için pek çok hayır dağıldığı için bu aya bu ismin verildiğini ifade etmektedir. Şaban ayı içerisinde Berat Kandili vardır. Berat kelimesi, &#8220;borçtan, isnat edilen suçtan, ruha azap veren sıkıntılardan kurtulmak&#8221; manalarına gelmektedir. Bu gecede Kur&#8217;an-ı Kerim, Levh-i Mahfuz&#8217;dan alınmış ve bir bütün halinde dünya semasına indirilmeye başlanmıştır. Bu sebeple bu gece hürmetine pek çok günah bağışlandığı için geceye Berat Gecesi denilmiştir. Yine bu ay içinde hicretin ikinci senesi Müslümanların kıblesi Mescid-i Aksa&#8217;dan K&#226;be&#8217;ye çevrilmiştir.

  RAMAZAN AYI

  Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı, on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisidir. Zira bu ayda Kur&#8217;an nazil olmaya başlamış ve ay boyunca oruç tutmak farz kılınmıştır. Ramazan kelimesi &#8220;kızgın taş&#8221; manasına gelen &#8220;Ramid&#8221; kelimesinden türetilmiştir. Ramazan ayı çok sıcak ve hararetli bir zaman dilimine tevafuk ettiği için ona bu isim verilmiştir. Ayrıca nasıl ki kızgın taş etrafındakini yakıp yok ederse Ramazan da kulların günahlarını yakıp mahvettiği için bu aya bu ismin verildiğini söyleyenler de olmuştur. Bazıları ise Ramazan kelimesinin &#8220;yağan yağmur&#8221; manasına gelen &#8220;ramıd&#8221; kelimesinden türetildiğini ve nasıl ki yağmurun yağması neticesinde yeryüzünün temizlenmesi gibi Ramazan ayında da günahların temizlenmesi sebebiyle bu aya bu ismin verildiğini söylemişlerdir. Kur&#8217;an&#8217;ın indirilmeye başlandığı bu ay içinde Kur&#8217;an-ı Kerim&#8217;deki ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan &#8220;Kadir Gecesi&#8221; vardır. Bu gece Allah&#8217;ın müminlere bahşettiği çok yüce bir ikramıdır. Ramazan&#8217;ın her gecesinin dolu dolu geçirilmesi için bu gecenin zamanı gizlenmiştir. Ancak Kadir gecesinin Ramazan&#8217;ın son on günü içinde olduğuna dair güçlü işaretler vardır.


  alıntı


  **************************************

  3 aylar islam alemine mübarek olsuna.s. hayırlara vesile olsun inşallah:Saruboceq:
   
 18. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 19. deniz_gunes

  deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.204
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  198
  3 ayları layıkı ile yaşamak nasip olsun bize.

  Evt bu arada yarın Regaip kandili..(25 haziran perşembe)

  Değerlendirmek lazım mutlaka..