3 aylık bebek neler yapabilir

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve ertuxgx tarafından 13 Ekim 2008 başlatılmıştır.

  13 Ekim 2008
  Konu Sahibi : ertuxgx
 1. ertuxgx

  ertuxgx ERTUĞ'UN anneçiiii TUĞBAA Üye

  Katılım:
  17 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.281
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  ÜÇÜNCÜ AY

  Aylara Göre Gelisim İle İlgili Diğer Makaleler ONİKİNCİ AYONBİRİNCİ AYONUNCU AYDOKUZUNCU AYSEKİZİNCİ AYYEDİNCİ AYALTINCI AYBEŞİNCİ AYDÖRDÜNCÜ AYÜÇÜNCÜ AYİKİNCİ AYBİRİNCİ AY

  Yapabildikleri:  Yüzüstü yatış pozisyonunda kafasını 45 ° kaldırabilir
  Yakın mesafedeki nesneleri görme alanına girişinden çıkışına kadar (120°) izleyebilir.


  Konuşma ve seslere kıkırdayarak yanıt verebilir. Müzik ve insan sesi ile rahatlar, mutlu olur. Emerken bile ses duyunca emmeyi bırakıp dinlemeye çalışır. Sesin geldiği yere döner.


  Ellerini keşfeder: “Ooohh! Bu da ne? Amanınnnn oynatabiliyorum, bir sağa bir sola. Ne İlginç bu şeyler, kıpır kıpır. Dur bir de tadına bakayım…!” Bu güne kadar yumruk yaptığı ellerini açar, parmaklarını açıp kapatıp ellerini izler. Ellerini kendi isteği oynatıp açıp kapatabilmek onu mutlu eder. Bir oyuncak verilirse sallar(Bkz Oyuncaklar)


  Salyası artar, dudaklarını büzüp baloncuklar yapmaya başlar. Parmaklarını daha çok emer. Anne memesini emerken bile parmağını ağzına götürür.


  Yattığı yerden doğrulmaya ve dik oturmaya çabalar. Destekle oturabilir.


  Yan dönmeye çalışır.


  Yakalama refleksi kaybolur.


  Uyku süresi artar, ağlamaları azalır. Gece uykuları 6–7 saate uzayabilir. Ancak saat gibi sabah erken bir saatte uyanıp uyutulamaz, ailesini deli eder.

  Yapın:  Banyo yapıp üzerini değiştirirken “Elini uzat”, “Parmaklarını sayalım”, “Neredeymiş kızımın ayağı?” vs diyerek uzuvlarını tanıtın.


  Yaptığı hareketleri ödüllendirin.


  Eline değişik şekil ve sertliklerde farklı sesler çıkaran oyuncaklar tutuşturun. Bunları sallayıp kavramak, rengini, şeklini kıvamını vs algılamaya çalışmak onun zihni için uyarıcı olacaktır.


  Bebeğiniz artık hareketlenmeye başladı. Dönmeye çalışıyor, düşme tehlikesi belirdi. Yakında göz açıp kapayana kadar yürümeye başlayacak, ev kazaları tehlikesi artacak. Yavaş yavaş evde genel tedbirlerinizi almaya başlayın (Bkz. Ev Kazaları).


  Bebeğin ihtiyaçları, ev işleri: çamaşır, yemek, ütü, bulaşık, yemek, eşinizin beklentileri… Aklınız karman çorman değil mi? Önceliklerinizi belirleyin, sıraya koyun. Her şeyi tam yapamazsınız.


  Bebeğinizin günlük yaşam ritmini düzene sokmaya çalışın. Bebekler düzeni sever ve düzenli yaşamla rahatlar. Yani aynı saatte uyuyup aynı saatlerde beslenmeyi, banyoyu ve gezmeyi severler. Tipik bir 3 aylık bebek sabah erkenden (yaklaşık 05.00–06.00) uyanıp emer, kısa bir süre uyanık kalıp yine uyur; öğleden önce yine uyanır, öğleden sonra daha uzun bir süre uyanık kalır... Bunu sağlamaya çalışmalısınız.


  Artık odanızı mutlaka ayırın. Artık gazı azalıp kayboldu, eğer gazlı dönemde önerilerimize uyup sadece sırtını patpatladıysanız ve sallamadan uyumaya alıştırdıysanız geceleri rahat uyuyacaktır. Ayrıca bebekler gece uykularında dönme gerinme hareketleri sırasında ıkınır ve inler gibi sesler çıkarır ve sizi de uyandırır. Bunun için odanızı ayırarak siz de rahat edeceksiniz. Uyanınca her ağlamasında kucağa alıştırmazsanız kendiliğinden düzene girecektir.(Altı temiz, karnı tok, burnu açık, aşırı ince veya kalın giydirilmemiş bir bebek uyanınca ağlasa da 10–15 dakika beklenmelidir). Bu dönemde odanızı ayırmazsanız ileride bebeğiniz aynı odada ve yatakta yatmak istemeye devam edecek, ayırmak istediğinizde de onu artık sevmediğinizi sanacaktır.


  Bebeğinizi kucağınızda uyutmadan yatağına koyun ki, şimdiden kendi kendine uyumaya alışsın, bunu yaparsanız ileride çok daha rahat edeceksiniz. Eğer bu şekilde uyutmakta güçlük çekiyorsanız, ninni söyleyin, yanında durup hafif hafif sırtına vurun, uyku müziğini çalın, pozisyonunu değiştirin.


  Yapmayın  Anne sütü ve mama dışında meyve suyu, yemek suyu, çikolata vs vermeyin, tadına bile bakmasın. Erken ek gıda ve yarı katılar verilen bebeklerde alerji ve bazı barsak hastalıkları ortaya çıkabilmektedir.


  Beslenmesi  Sadece anne sütü ile devam edin. Kilo alım hızı ayda 500–550g’ın altına inerse doktorunuzun önerisi olursa mama başlayın.
  Vitaminine devam edin.


  Aşıları:  Aşı takvimine göre verem ve/veya DBT-çocuk felci –HIB aşılarını yaptırın.  Büyüme:  KIZLAR ERKEKLER  En az : 4000g / 54 cm 4000g / 54 cm

  Ortalama: 5600g / 59,5cm 5600g / 59,6 cm

  En fazla: 7200g / 65,8 cm 7200g / 65,8 cm

  http://www.bebekhastanesi.com/temp4.asp?id=87
  kızlar bu adresten bakın çok güzel:teytey:
   
 2. 16 Ağustos 2011
  Konu Sahibi : ertuxgx
 3. insirah3

  insirah3 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mart 2011
  Mesajlar:
  354
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  41
  ah bebikim ah benim bebikim kolik hala geçmedi bide o geçseydi tam süper olacak.
   
 4. 25 Ağustos 2011
  Konu Sahibi : ertuxgx
 5. atessizprenses

  atessizprenses Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2011
  Mesajlar:
  3.834
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  61
  Konunuz içeriği nedeniyle ilgili başlığa taşınmıştır.

  Keyifli Paylaşımlar.......:KK71:
   
 6. 31 Ağustos 2012
  Konu Sahibi : ertuxgx
 7. mehtap0684

  mehtap0684 Üye Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  31
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  16
  bu verilere göre benim bebiş oldukça iri:):)4100 gr doğdu 2buçuk aylıkken 65cm boy 6800 kilo olmuştu şimdi 10 gün sonra götürcem bakalım nekadar olmuşş:))))))))))