3 dolara Windows

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Elif tarafından 21 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  21 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.613
  Beğenildi:
  5.138
  Ödül Puanları:
  438
  Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, PC kullanıcılarının sayısını ikiye katlamak için harekete geçti. Firma, gelişmekte olan bazı ülkelerde 3 dolara yazılım satacağını açıkladı.

  Girişim, Microsoft'un kurucusu ve başkanı Bill Gates tarafından, 'bedava yazılım' isteyenlerin protestolarıyla karşılaştığı Pekin'de açıklandı.

  2015'e kadar bir milyar insana daha bilgisayar sağlamayı amaçlayan Microsoft'un bu avantajdan yararlanmak isteyen ülkelere tek koşulu, okullar için bedava PC sağlanması.

  Dijital uçurumu kapatmak ve bilgisayardan yoksun 5 milyar insanı bu teknolojiyle tanıştırmayı hedefleyen paket, Windows XP Starter Edition, Microsoft Office Home ve Student, Microsoft Math 3.0, Learning Essentials 2.0 for Office ve Windows Live Mail programlarından oluşuyor.

  Microsoft'un Başkanı Gates, 'Bu teknolojiden yoksun 5 milyar insana ulaşmak için hizmetin ulaşmadığı toplum katmanlarının gereksinimlerini karşılayacak yeni ürünler gerekiyor' diyerek, öğrenci yenilik (innovasyon) paketi adını verdikleri girişimin bir milyar insana ulaşmasını umduklarını söyledi.

  Üçüncü dünya ülkelerinde korsan yazılım üretimi, satışı ve kullanılmasının önüne geçilmesini de amaçlayan 3 dolarlık öğrenci paketi, bu girişime katılacak hükümetlere bu yılın ikinci yarısı satılmaya başlanacak.

  Microsoft yetkilisi Orlanda Ayala, bu kampanya için 'Bu hayır işi değil, ticaret' dese de gelişmekte olan ülkelerdeki genç yığınlar için yeni bir umut anlamına geliyor.
  [​IMG]
  Buna ek olarak, yonga üreticisi Intel öğrenciler için düşük fiyatlı Classmate PC'yi üretirken, rakibi AMD de yine düşük fiyatlı işlemci üreterek, dünya nüfusunun yarısını 2015'e kadar bilgisayar teknolojisiyle tanıştırmayı amaçlıyor.

  Microsoft yetkilileri de yaptıkları açıklamayla bu kampanyaya destek vererek, bu girişimin özellikle ilk ve orta öğretim öğrencileri için ucuz ve güvenilir bir çözüm olduğunu belirtti.