3. Sinema Günleri 1. Anket Haftası ( atlantis)

Konusu 'Sinema & Tiyatro' forumundadır ve atlantis tarafından 2 Haziran 2010 başlatılmıştır.

?

?

Anketin kapanma tarihi 4 Haziran 2010.
  1. The Cabinet of Dr. Caligari - Dr Caligari'nin Muayenehanesi

10,0%
  2. Little Ashes - Küçük Küller

40,0%
  3. Det Sjunde inseglet - Yedinci Mühür

20,0%
  4. Into The Wild -Vahşi Yaşam

30,0%
    2 Haziran 2010
    Konu Sahibi : atlantis
  1. atlantis

atlantis bab-ı esrar Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Lütfen listede olmayan oy kullanmasın...

Doktor Caligari'nin Muayenehanesi
    Das Cabinet Des Doktor Caligari / The Cabinet of Dr. Caligari

IMDB Notu: 8.1 / 10
    Yönetmen:Robert Wiene
    Yapım Yılı: 1920
    Süre: 71dk
    Tür: Gerilim, Psikolojik
    Ülke: Almanya

Oyuncular
    Werner Krauss, Dr. Caligari
    Conrad Veidt, Cesare
    Friedrich Fehér, Francis
    Lil Dagover, Jane
    Sessiz

Alman Dışavurumcu Sinema'nın öncü filmi olan Dr. Caligari'nin Muayenehanesi, totaliterizm ve otorite gibi konuları fantastiğin kodları ile işleyerek, korku sinemasının ilk örneğini ortaya koyar. Hitler'in gelişinden duyulan korkunun da ifadesi olarak yorumlanan film, sanat yönetimi ve aydınlatma konularında bugün hala değerini korumaktadır.

Francis ve Alan, Doktor Caligari ismindeki hipnotizma ustasının gösterisine katılır. Caligari, Cesare adlı bir uyurgezeri gösterisine çıkarır ve onun geleceği bildiğini iddia eder.

Neden İzlemeli? ( kişisel yorumum) Film psikolojik gerilim türünün öncüsü sayılır; bugün izlediğimiz şaşırtıcı sonlu filmlerin ilk örneğidir. Tüm dekorlar elle boyanmış, özenle hazırlanmıştır. Görsel anlatımı ve içeriğiyle yapım yılını da göz önüne alırsak oldukça başarılıdır dönemini aşan bir filmdir. Sessiz olduğunu da bir kez daha hatırlatayım:)

Fragman

Küçük Küller
    Lİttle Ashes

IMDB Puanı:6.7/10
    Yapım:2008 ~ İngiltere
    Tür:Biyografi, Dram
    Yönetmen:Paul Morrison
    Senaryo:Philippa Goslett
    Oyuncular: Robert Pattinson, Javier Beltrán, Matthew McNulty

1922'de Madrid göreneksel değerlerin, caz, Freud ve yenilikçiliğin tehlikeli etkileri arasında bir meydan okuma savaşı.Salvador Dali, büyük bir sanatçı olma tutkusuyla 18 yaşında üniversiteye girmiştir.Onun utangaçlığının ve şahlanmış göstermeciliğinin garip harmanı, üniversitede sosyal tabakadan iki kişinin dikkatini çekmiştir; Federico García Lorca ve Luis Buñuel.
    Film bu üçlünün gençlik dönemlerini, dostluklarını, farklı yönden ilişkilerini ve kendi dallarında bir ressam, bir şair ve bir yönetmen olarak yükselişlerini konu almaktadır.

Neden İzlemeli? Puanı sizi yanıltmasın, gerek vizyona girmeyişinin gerekse düşük puan alışının nedeni sanıyorum ki önyargılar: Eşcinsel teması ve Pattinson düşmanlığı ( :KK70: ) filme önyargıların oluşmasında en büyük etkendir. 3 dahinin hayatını konu alan film pastoral bir şölen sunuyor, görsel açıdan tatmin edici film Dali'nin çalkantılı hayatı ve aykırı kimliğinin de altındaki nedenleri irdeliyor.

Fragman

Yedinci Mühür
    The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet)

IMDB Puanı:8.4/10
    Yapım:1957 ~ İsveç
    Tür: Fantastik
    Yönetmen:Ingmar Bergman
    Senaryo:Ingmar Bergman
    Yapımcı:Allan Ekelund
    Görüntü Yönetmeni:Gunnar Fischer
    Oyuncular Max von Sydow,
    Gunnar Björnstrand,
    Bengt Ekerot,
    Nils Poppe

Film, on yıl süren bir Haçlı seferinden vebanın kol gezdiği ülkesine dönerken yolu Ölüm tarafından kesilen bir şövalyenin öyküsüdür. Ölüm’ü bir satranç oyununa davet eden şövalye eğer onu yenebilirse yaşamına kaldığı yerden devam edecektir.

Yedinci Mühür, kıyamet tehdidi altında yaşamın anlamını çözmeye çalışan yalnız bir adamın çarpıcı bir portresidir. Film, inanç sistemlerinin erozyona uğradığı, nükleer bir kıyametin gündelik tehdit olduğu 1950’lerin dünyasında insanlığın hangi değerlere sarılması gerektiğini sorgular. Bu özelliğiyle yeni bir tür varoluşçu sinemanın da ikonu olmuştur.

Neden İzlemeli? ( kişisel not) Bergman'ın sinema dilini keşfetmek, varoluşu sorgulamak ve sinemayı sanat yapan ögeleri kavramak için bile izlenebilir:)

Fragman

Vahşi Yaşam
    Into The Wild

IMDB Notu:8.2/10
    Tür : Dram / Macera / Biyografi
    Yönetmen : Sean Penn
    Senaryo : Sean Penn , Jon Krakauer (Kitap)
    Görüntü Yönetmeni : Eric Gautier
    Müzik : Michael Brook
    Yapım : 2007, ABD , 148 dk.

Oyuncular

Emile Hirsch (Chris McCandless) , Marcia Gay Harden (Billie McCandless) , William Hurt (Walt McCandless) , Jena Malone (Carine McCandless) , Catherine Keener (Jan Burres) , Vince Vaughn (Wayne Westerberg)

Christopher McCandless üniversiteden mezun olduktan hemen sonra iş, aile ve sorumluluk gibi ağırlıkları geride bırakıyor. Bütün parasını yakıyor ve Alaska’da doğa ile birebir yaşamak için yola koyuluyor.

McCandless, uzun yolculuğu boyunca bin bir tür macera ve bin bir tür insan ile karşılaşıyor. Grand Canyon’da river rafting yapıyor, doğayı kendine ev ediniyor, orta yaşlı bir hippi çift ve özellikle yaşlı yanlız bir adamla unutulmaz birer ilişki kuruyor.

McCandless, iki yıllık yolculuğu boyunca bir kez bile ebeveynleri ve en önemlisi her şeyden çok sevdiğine inandığımız kız kardeşi ile haberleşmiyor.

Neden İzlemeli? Hepimiz bazen yaşadığımız hayatın monotonluğundan şikayet edip farklı bir yaşam özlemi duyarız; film Christopher McCandless'in yaşam öyküsünü konu alan ve onun bu farklı yaşama adım atışının öyküsünü sinema diline aktarıyor. Doğadan koparılmış insanın doğaya geri dönüşü ve ardında bıraktıkları gerçekçi bir dille anlatılmış.

Fragman

Olabildiğince farklı tür önerilere getirmeye çalıştım, umarım beğenirsiniz:)

2. 2 Haziran 2010
  3. prensesin.uykusuyum

prensesin.uykusuyum standart. Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    Bu anketi beğenmemek mümkün mü ? :)
    Lıttle Ashes daha önceden senin tavsiyenle dvd ye çektiğim bir filmdi ztn onu nasıl olsa izleyeceğim :)))
    Into The Wild uzun zaman önce izlediğim ve beni oldukça etkilemiş bir filmdir.
    Diğer 2 film arasında gidip geliyorum, ikisinide merak ediyorum açıkcası.
    neyse oyumu verdim gitti "The Seventh Seal"

4. 2 Haziran 2010
  5. BenPia

BenPia Queen Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    oyum derhal "kücük küller" e gitti

doktor caligariyi izlemistim..ama vahsi yasamada vakit bulursam bakarim *sanki kücük küller secildi:)

6. 2 Haziran 2010
  7. didi_

didi_ İki deli kedim... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    "Into The Wild -Vahşi Yaşam"a oyumu kullandım. Bakalım ne olacak. hihoyyyt

8. 2 Haziran 2010
  9. BeyazPerim

BeyazPerim Vay anası ya =) Pro Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    196
    Little Ashes bir an Angela's Ashes sandım yanlış okumuşum =) neyse oyum küçük küllere gitti

10. 2 Haziran 2010
  11. Asmin

Asmin Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    193
    Ödül Puanları:
    153
    Det Sjunde inseglet - Yedinci Mühür oyum buna gitti..
    konu olarak ve gorsel olarak hepsinin doyurucu filmler olduguna eminim cok ozenle secilmis cidden. ve hepsi de izlemedigim filmler.. bu hafta birini izlesek bile devam eden gunlerde izleyebilirim digerlerini..
    tesekkurler atlantis..

12. 2 Haziran 2010
  13. Sarissa

Sarissa uyudun uyanmadın olacak.. Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    148
    çok güzel bir anket olmuş atlantis teşekkürler
    sinemayla ne kadar haşır neşir olduğunu bir kez daha anıtlıyor bu filmler
    ilk film bana çocukluğumu hatırlattı
    trt günlerini:) yaşlanıyorum sanırım :hulya:
    oyuma gelince
    hiç kararsızlık yaşamadım çünkü sadece Dali'nin ismi bile yetti benim için
    en sevdiğiniz ressamlar sorusuna vereceğim ilk yanıt Dali'dir.
    duvarımı süsleyen en güzel tablo da onundur.
    hayatını da izlemek isterim elbette.

14. 2 Haziran 2010
  15. atlantis

atlantis bab-ı esrar Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Teşekkürler arkadaşlar; önerileri beğenmenize çok sevindim çünkü tereddüt ettim açıkçası filmleri seçerken, umarım içerikleri de doyurucu gelir.

Sarissa filmde boşluklar yok değil, Dali'nin hayatına dair küçük bir kesit diyelim ama bence yine de izlenmeli ve hak ettiği değerin çok altında puanlar almış. Ruh halini az çok kavrıyoruz filmde, Bunuel'in meşhur "Endülüs Köpeği" filminin de sırrı çözülüyor:)

Son düzenleme: 2 Haziran 2010
  16. 2 Haziran 2010
  17. Dilal2a

Dilal2a Psikolojik Danışman Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Küçük küller ve Vahşi yaşam arasında biraz bocaladıktan sonra oyum Vahşi yaşama gitti :))

18. 2 Haziran 2010
  19. atlantis

atlantis bab-ı esrar Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Tuce de oyunu kullanırsa hemen izlemeye başlayabiliriz ( hangisi seçilirse seçilsin tekrar izleyeceğim bende :) )

Ben oyumu sona saklıyorum:KK70:

(tuceye mesaj atıp oylamayı hatırlatacağım)