3. Sinema Günleri 5. Hafta (Tuce)

Konusu 'Sinema & Tiyatro' forumundadır ve PurpleRain tarafından 17 Haziran 2010 başlatılmıştır.

?

5.h

Anketin kapanma tarihi 11 Temmuz 2010.
  1. Tarafsız Bölge (no man’s land)

Oylanma: 3
    50,0%
  2. Fil adam (the elephant man)

Oylanma: 1
    16,7%
  3. Bülbülü öldürmek (to kill a mockingbird)

16,7%
  4. Otomatik portakal (a clockwork orange)

16,7%
    17 Haziran 2010
    Konu Sahibi : PurpleRain
  1. PurpleRain

PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    Tarafsız Bölge (no man’s land)

tür : komedi / savaş / dram
    yönetmen : danis tanovic
    yapım : 2001, belçika / bosna-hersek / fransa, 98 dk.
    imdb puanı: 8.0/10

oyuncular: branko djuric (chiki), rene bitorajac (nino), filip sovagovic (cera)

konu: 1993. Bosna'daki savaş tüm şiddetiyle sürmekte. Chiki isimli bosnalı ve nino isimli bir sırp asker düşman hatları arasındaki tarafsız bölgede sıkışmışlardır. Kaçacak bir yerleri ve güvenecek kimseleri yoktur. Birbirine düşman bu iki asker bir yandan birbirlerini yok etmek için fırsat kollarlarken bir yandan da içinde bulundukları trajikomik durumdan kurtulmak için mücadele etmektedirler. Birleşmiş milletler barış gücü'nde görevli bir asker, kendisine verilen emirleri hiçe sayarak yardımlarına koşar...

Fil adam (the elephant man)

tür : dram
    yönetmen : david lynch
    yapım : 1980, ingiltere / abd, 124 dk.
    imdb puanı: 8.4/10

oyuncular:anthony hopkins (freddie), john hurt (fil adam), anne bancroft (bayan kendal)

konu: Doktor frederick treves, 1880'lerin kasvetli londrası'ndaki bi gezici sirkte fil adam lakaplı, çirkin ve son derece anormal bir görüntüsü olan john merrick'e rastlar. Zalim bir adam olan sirk müdürü bytes, annesi merrick'e hamileyken bir filin saldırısına uğradığını anlatmaktadır. Dr. Treves, merrick'in hastaneye yatırılmasını sağlar. Dr. Treves bir süre sonra pek zeki olmayan merrick'in korkunç görüntüsünün altında son derece duyarlı ve insancıl birinin olduğunu anlar. Hastanede ilk başta ondan korkan hemşireler de merrick'e alışacaktır. Talihsiz adamın görünüşüne neden olanın ' multiple neurofibromatosis' isimli nörolojik bir hastalık olduğu anlaşılır. Hastane yaşamı da kolay geçmemektedir. Gece bekçisi bilet keserek fil adamı sergilemeye ve üzerinden para kazanmaya baslar. Bu arada bytes tekrar ortaya çıkar, onu kaçırır ve kıta avrupasına getirerek onu eski kötü günlere döndürür. Merrick'in tek umudu kaçarak ingiltere’ye dönmektir.

Bülbülü öldürmek (to kill a mockingbird)

tür : dram
    yönetmen : robert mulligan
    yapım : 1962, abd, 129 dk.
    imdb puanı: 8.5/10

oyuncular: gregory peck (atticus finch), john megna (dill harris), frank overton (şerif heck tate), rosemary murphy (maudie atkinson),

konu: 30'lı yılların alabama'sında siyahlar ve beyazlar net çizgilerle birbirinden ayrılmıştır. Siyah bir genç adamın, beyaz bir kadına tecavüzle suçlanması ise tansiyonu arttıran olaylardan biri olmuştur. Avukat atticus finch, tüm tepkilere rağmen sanığın savunmasını üstlenir. Avukatın çevresindeki insanlar, onu bu görevden çekilmesi için baskı yapmaya başlar...

Otomatik portakal (a clockwork orange)

tür : bilim kurgu / macera / dram
    yönetmen : stanley kubrick
    yapım : 1971, ingiltere, 137 dk.
    imdb puanı: 8.5/10

oyuncular: malcolm mcdowell (alex delarge), patrick magee (frank alexander), michael bates (chief guard barnes)

Konu: Geleceğin Britanya'sında gençlerden oluşan bir çete her gece savunmasız insanlara saldırmakta, dövmekte ve tecavüz etmektedirler.

Gençlerden biri çeteyle zıtlaşınca onu gruptan atıp polisin yakalamasını sağlarlar. Cezasını azaltmak için kendisine bir tür beyin yıkama sayılacak bir terapi yapılmasını kabul eden Alex, dışarı çıktığında artık şiddetten nefret etmektedir ama geçmişi onu rahat bırakmaz...

Son düzenleme: 17 Haziran 2010
  2. 17 Haziran 2010
  3. atlantis

atlantis bab-ı esrar Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Çok güzel filmler tuce.

Otomatik Portakal'ı izlemiştim; rahatsız edici bir film. Şiddeti ve özgür iradeyi ancak Kubrick gibi bir usta bu kadar başarıyla anlatabilirdi.

Fil Adam uzun zamandır izlemek istediğim filmlerden biri.

Bülbülü Öldürmek bana "12 Angry Men"i anımsattı, konunun işlenişinde paralellik var mı bilmiyorum ama ikisinin de teması ırka dayanan önyargı sanırım.

Fil Adam'ı her halükarda izleyeceğim için oyumu Bülbülü Öldürmekten yana kullanıyorum.

4. 17 Haziran 2010
  5. prensesin.uykusuyum

prensesin.uykusuyum standart. Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    Süper filmler :)

Otomatik portakal çok sevdiğim filmlerden bir tanesi
    Fil adam filmini uzun zamandır david lynch önyargısın dan dolayı izleyemiyorum.
    Tarafsız bölge ilgimi çekti oyum ona , diğer filmleri de izleyeceğim.

6. 17 Haziran 2010
  7. PurpleRain

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    Arkadaşlarım, otomatik portakal en sevdiğim film diyebileceğim kadar iddialı, çokça izlendiğini düşündüğüm halde açıkçası koymadan edemedim. müzikleri de akıllara zarardır bu filmin ayrıca.

fil adam'ı david lynch'e rağmen bi filmi anladım izlerken demek istiyorsanız şiddetle tavsiye ederim, çünkü sinema diline pek fazla başvurmuyor bu filmde, o yüzden film diğer lynch filmlerinden daha açık ve anlaşılır; çok da estetik.

tarafsız bölge; savaşı çok farklı bir boyutta işleyen, insan olduğumuzu anlatan bir yapım olduğu için eklediğim sevgili filmim.

12 angry man filmini bilmiyorum; ama mutlaka izleyeceğim. bülbülü öldürmek filmini izlemenizi illaki öneriyorum, kesinlikle ırkçılığa, yoksul-daha yoksul ayrımına hoş göndermeleri var.

bakalım filmleri uzun zaman oldu ben izleyeli, belki seçilen filmde ayrıntı anımsamak için filmi yeniden izlemem gerekebilir.

Son düzenleme: 17 Haziran 2010
  8. 17 Haziran 2010
  9. BenPia

BenPia Queen Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    oyum tarafsiz bölgeye

otomatik portakal ve bülbülü öldürmegi izlemistim..atlantis dedigin gibi 12 kizgin adama thema olarak benziyor aslinda klassik amerikan irkci filmi..12 kizgin adam izlenmeye deger ama

fil adamda fazla ilgimi cekmedi oyuzden oyumutarafsiz bölgeye verdim..

10. 17 Haziran 2010
  11. Asmin

Asmin Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    193
    Ödül Puanları:
    153
    fil adam a gitti oyum....

12. 17 Haziran 2010
  13. PurpleRain

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    Az kişi olduğumuz için oylama bitti gibi gözüküyor arkadaşlar.ıstediğimiz filmi yorumlayalım bence; çünkü tarafsız bölge 2, fil adam ve bülbülü öldürmek 1'er oy aldı :S

14. 18 Haziran 2010
  15. prensesin.uykusuyum

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    tuce sende oyunu kullan eğer berabere kalırsa filmler iki film arasında oylama yaparız. oyun tarafsız bölgeye giderse hemen izlemeye başlayalım :)

16. 18 Haziran 2010
  17. PurpleRain

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    Pardon canlarım, ben oy kullanmıyorum gibi hatırladım nedense...hangisine oy versem diğerinin hatrı kalacak; en iyisi çoğunluğa uymak :KK70:

18. 18 Haziran 2010
  19. prensesin.uykusuyum

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    tamamdır :)
    tarafsız bölge izleniyor , konusu oldukça hoşuma gitti , trajikomik bir film sanırım .