35 Yaşindan Sonra Gebelik

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Fahriye tarafından 3 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  3 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Fahriye
 1. Fahriye

  Fahriye Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Mart 2007
  Mesajlar:
  288
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  108
  35 YAŞINDAN SONRA GEBELİK

  Günümüzde çoğu kadın gebe kalmak için artık 30 lu yaşların sonrasını bekliyor. İş koşulları ve modern çağın gerekleri nedeniyle erken yaşta anne olanların sayısı gittikçe azalıyor. Peki bunun getirdiği riskler var mı, varsa önlem alınabilir mi, bunları inceleyelim.
  Doğduğunuz anda tüm yumurtalarınıza sahipsiniz. 30 lu yaşlara gelindiği zaman yumurtaların kalitesinde azalma başlar. Döllenmeden sonra bu eski yumurtaların büyümesi ve rahme tutunması daha zor olur. Fakat bu, gebe kalınamayacağı anlamına gelmez. Çoğu kadın gebe kalabilir, yalnızca biraz daha fazla zaman alabilir, o kadar.
  Eğer 35 yaşın üzerindeyseniz ve düzenli seks yaptığınız halde 6-9 aydır gebe kalmadıysanız doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

  Çoğul Gebelikler Daha Sıktır
  Yaşa bağlı değişen hormonlar nedeniyle aynı anda iki yumurta birden salınabilir. Böylece çift yumurta ikizleri gelişir. Ayrıca gebe kalmada sorun yaşayanlar için uygulanan tüp bebek yönteminde de, birden fazla döllenmiş yumurta, rahme yerleştirildiği için çoğul gebelik şansı yüksektir.


  Düşük Riski Yüksektir
  Yaş ilerledikçe düşük riski de maalesef artmaktadır. Oranlar şöyledir;
  35 yaş öncesinde risk %15 iken
  35-39 yaş arasında risk %20-25
  40-42 yaş arasında %35
  42 yaş sonrasında ise risk %50 dir.


  Gebeliğe Bağlı Şeker Hastalığı Oluşma Olasılığı Artar
  Bu tip şeker hastalığı sadece gebeyken gelişir. Diyet, egzersiz ve yaşam stili değişiklikleri ile kan şekerinin sıkı kontrolü yapılırsa ciddi sorunlar yaşamaktan kurtulursunuz. Bazen ilaç tedavisi de gerekli olabilir. Gebelik boyunca dikkatli ve yakın takip yapılmalıdır.


  Sezaryen Doğum Gerekli Olabilir
  Burada pek çok faktörün rolü vardır. Örneğin; ileri yaştaki gebelerde tansiyon ve şeker hastalığı ve buna bağlı sorun yaşanmasında risk artışı vardır. Rahim ağzının açılmasında sorunlar çıkabilir. İleri yaştaki kadınların kilo sorunu daha fazla olur ve bebek de iriyse normal doğum yapmak daha da zor olur. Bebeğin yerleşimi normal doğuma uygun olmaz. Bebeğin eşi (plasenta) aşağıya yerleşmiş ve rahim ağzını kapatmış olabilir. Ayrıca çoğul gebelik riski de yüksek olduğu için tüm bu durumlarda sezaryen doğum önerilir.


  Kromozom Anomali Riski Yüksektir

  İleri yaştaki gebelerin bebeklerinde Down sendromu gibi çeşitli kromozom anomalilerinin olması daha sıktır. 30 yaşındayken Down sendromlu bebek doğurmak her 1000 canlı doğumda bir tane iken, 35 yaşında bu oran 400 de bire çıkar. 40 yaşında ise oran %1 olur.


  Ne Yapmalı?
  Bebeğinizin iyi olması için ilk yapılacak şey, öncelikle kendinize iyi bakmaktır. Gebe kalmadan önce vücudunuzun buna hazır olup olmadığının araştırılması gerekir. Doktorunuz sizin için gereken muayene ve tetkikleri yapacaktır.
  Gebe kaldıktan sonra düzenli kontrole gitmeyi ihmal etmeyin. Sizin ve bebeğinizin sağlık durumu yakından takip edilmelidir. Size önemsiz bile gelse her türlü belirtiyi doktorunuza anlatmaktan çekinmeyin.
  Sağlıklı beslenin. Gebelik boyunca folik asit, kalsiyum, demir, protein ve diğer gerekli besinlere ihtiyacınız daha fazla olacaktır. Günlük alacağınız vitamin takviyesi, açığınız varsa kapamanıza yardımcı olacaktır. Hatta buna gebe kalmadan da başlayabilirsiniz.
  Kilo alımını dikkatli yapın. Doğru kilo alımı hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Kilonuz düşükse tavsiye edilen kilo alımı 12-18 kg dır. Normal kiloda iseniz 10-15 kg, biraz fazla kilonuz varsa 7-12 kg, obez iseniz 7 kg almanız idealdir. Eğer ikiz yada çoğul gebelik varsa, kilo alımı15-20 kg a kadar çıkabilir.
  Aktif yaşamaya çalışın. Doktorunuz istirahat vermediği sürece aktif olun. Egzersizler rahatsızlıklarınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. Enerjinizi artıracak ve sağlığınızı koruyacaktır. Ayrıca doğumunuzu kolaylaştıracak ve kaslarınızın kuvvetli olmasını sağlayacaktır. Ancak egzersizlere başlamadan önce doktorunuzun onayını almayı ihmal etmeyin.
  Gebelik süresince alkol, sigara ve uyuşturucu maddeden uzak durun. Az miktarda alkol bile bebeğinize zararlı olabilir. Sigara içimi, eş (plasenta) sorunlarına, erken doğuma ve doğum anomalilerine neden olabilir. Aldığınız her ilaç bebeğinize geçerek ona zararlı etkide bulunabilir. Kullanacağınız bitkisel ürünlere dikkat etmelisiniz. Bunları da doktorunuza belirtmeniz gereklidir.
  Kromozom anomalisini araştırmak için yapılacak testler (amniosentez gibi) bebeğinizin kromozomları ile ilgili bilgi sağlayacaktır. Ancak gebeliğinizi biraz riske sokacağını unutmayın. Doktorunuzla yarar/zarar oranını konuşarak bu işlemlere karar verin.


  Alıntıdır.
   
 2. 3 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Fahriye
 3. nefisem

  nefisem Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.737
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  evet dogru ,benim eltimde 38 yasinda dogum yapdi ikzleri oldu normal yolla,masallah saglikli her iliside.
   
 4. 3 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Fahriye
 5. giznur

  giznur GİZem ve ELvin'İN ANnesi Üye

  Katılım:
  25 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.042
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  fahriye ye bu yazıyı aracı olupta bizi aydınlattığı içn teşekkür edrim.artı tıp ilerledikçe yaş sınırıda gttikçe yükseliyor.şimdi bütün ünlüler bile 35 inden sonra doğum yapıyor.
   
 6. 18 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Fahriye
 7. sevgi yumagxix

  sevgi yumagxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  43
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  senağlama Selam kızlar 4 düncü düşügümü yaptım moralim çok bozuk 5,haftalıktı psikolojim bozuldu ben anne olamıycammı ya tadamıycam anneligi galiba offffffffffffff


  bu arada yaşım 40 umudum kalmadı artık.
   
  Son düzenleme: 18 Nisan 2008
 8. 19 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Fahriye
 9. giznur

  giznur GİZem ve ELvin'İN ANnesi Üye

  Katılım:
  25 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.042
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  ÇOK ÜZÜLDÜM CANIM YA TÜPBEBEKMİY Dİ ?
  SAKIN UMUNUDUNU KAYBETME BAK SEDA SAYAN BİLEM KAÇ YAŞINDA HAMİLE KALDI DÜŞÜK SEBEPLERİ NEYDİKİ CANIM .:sm_confused:
  UMARIM TEKRAR HAMİŞ KALIP SAĞLIKLI CA BEBEĞİNİ DÜNYAYA GETİRİRSİN CANIM .SAKIN ÜZÜLÜP STRES YAPMA.a.s
   
  Son düzenleme: 19 Nisan 2008