3'lü test-down sendromu

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve EU1 tarafından 3 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  3 Aralık 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  mrb arkadaşlar.bugün üçlü testin sonucunu aldım.down riski 1:318 çıktı.moralim bozuldu.doktor risk var ama amniyosenteze gerek yok dedi.
  üçlü testi yaptıranlar bana yardım edin.testi tekrarlatayımmı?:çok üzgünüm::çok üzgünüm:
   
 2. 3 Aralık 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. EU1

  EU1 Guest

  kimse yokmu???:a015::a015:
   
 4. 3 Aralık 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. ay_su

  ay_su Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2006
  Mesajlar:
  57
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Canım üzme kendinii.3lü taramayı tekrarlamana bence gerek yok.Sonuç aynı çıkacaktır.Böyle durumlarda en iyi sonucu ve kesin sonucu amniosentez veriyor.AMa dr gerek görmediyse sorun yok.Üzülüp bebeğinide üzme.BEnde buna benzer bi durum yaşamıştım.Ama benim 3 lünün sonuçları çok iyi çıkmasına rağmen 2 li test yapılmadığı için amniosentez önermişti.Bende zor günler yaşadım
   
 6. 3 Aralık 2007
  Konu Sahibi : EU1
 7. mehtap86

  mehtap86 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  343
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  canım doktoruna guven allaha dua et hıc bısey olmaz amnıosentezın bılıyosun rısklerı cok bebegı bıle kaybedebılırsın zararlı yanı ben olsam hıc gırmem bole bı rıske tekrar gecmıs olsun uzulme
   
 8. 3 Aralık 2007
  Konu Sahibi : EU1
 9. _BERAY_

  _BERAY_ Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.555
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  Üçlü test; gebeliğin 16-20 haftaları arasında anne kanından alınan örnekte b-HCG, alfa feto protein (AFP), ve estriol (E3) denilen üç biyokimyasal maddenin ölçümü ile yapılır. Bu ölçümler gebelik haftasına göre annenin yaşı, vücut ağırlığı, ırkı, annede diyabet olup olmaması ile birlikte değerlendirilir. Gelişmekte olan bebekte olabilecek nöral tüp defekti ve bazı kromozomal anormalliklerle (Down sendromu ve trizomi 18) karşılaşılma riski hesaplanır.
  Üçlü test bir tanı testi değildir. Testin amacı bebek ve anne açısından riskli yöntemleri kullanmadan bebekte olabilecek anomali riskini saptamaktır. Eğer test sonucunda risk belirli bir düzeyin üzerinde çıkarsa (genel olarak 1/270 den fazla olması) daha ileri testler yapılarak kesin tanı konmaktadır.
  Nöral tüp defektleri doğumda görülen anomaliler arasında ilk sıraları almaktadır. Bunlardan biri bebeğin beyin dokusunun tam gelişememesidir ve bebek açısından ölümcüldür (Anensefali). Bir diğeri ise omurilikle ilgilidir. Omurilik gelişirken onu çevreleyen omurga kemiklerinin tam kapanmaması sonucu omurilik dokusu bebeğin sırtındaki bir yarıktan dışarıya çıkar; bu duruma spina bifida denir (NTD=Nöral tüp defekti). Dış etkenlere çok hassas olan bu sinir dokusu zamanla zedelenir ve bebek belli bir seviyenin altında sinirsel fonksiyonlarını yapamaz. Bacaklar felçli olur, idrarını tutamaz. Aynı zamanda açıkta kalan bu yaradan enfeksiyon kapar. Sonuç olarak bebek açısından ölümcül olabilecek bir doğumsal anomalidir.
  Bu anomalilerde açıkta kalan dokudan alfa feto protein amniyon sıvısına, buradan da anne kanına geçer. Test sonuçlarında normal gebelerden daha yüksek miktarlarda AFP saptanır. Spina bifidalı gebeliklerin % 85'i bu test ile yakalanabilmektedir. Ancak test yapılan gebelerin %3-4'ünde her şey normal olmasına rağmen yüksek sonuç verebilmektedir. Bu nedenle tek başına test sonuçlarıyla tanı konmamaktadır. Üçlü testte AFP yüksek ise ayrıntılı ultrason ile beyin dokusu ve omurgalar değerlendirilir. Ultrason ile saptanamayan bir durum varlığında amniyosentez yapılarak amniyotik sıvıdaki AFP miktarı ölçülerek kesin tanı konur. Ayrıca amniyon sıvısındaki asetilkolin esteraz enziminin miktarına da bakılabilir.
  AFP değeri yüksek fakat amniyosentezde ve ayrıntılı ultrasonografide anomali saptanmayan gebeliklerde, bebeğin büyüme ve gelişmesinin daha yakın takip edilmesi önerilmektedir.
  Anne kanında yapılan üçlü test ile Down sendromu ile birlikte trizomi 18 riski de hesaplanabilmektedir. Doğumda görülen sayısal kromozom anomalilerinin başında Down sendromu gelmektedir. Down sendromlu bebekte normalde 2 tane olması gereken 21. kromozom 3 tanedir. Yaklaşık olarak 1800 doğumda bir görülür. Tedavisi olmayan bu kromozom anomalisinde fiziksel ve zeka geriliği olan bebekler söz konusudur. Bu testle Down sendromlu bebeklerin %60'ı yakalanabilmektedir. Down sendromu riski yüksek çıkmış gebeliklerde kesin tanıyı koyabilmek için genetik amaçlı amniyosentez yapılması gereklidir.
  Üçlü test ile diğer bazı anomalileri de saptamak mümkündür. Bebeğin karın duvarı anomalilerinde (gastroşizis, omfalosel), böbrek anomalilerinde de test sonuçları yüksek çıkabilir. Bu nedenle üçlü testte artmış risk saptanan gebelere amniyosentez yapmadan önce tüm bu anomaliler açısından ayrıntılı ultrasonografik değerlendirme yapılmalıdır.
   
 10. 3 Aralık 2007
  Konu Sahibi : EU1
 11. _BERAY_

  _BERAY_ Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.555
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  bak cnm senin için arastırdım 1.270 den yukarı çıkarsa değer
  daha ileri testler yapılarak kesin tanı konurmuş
   
 12. 3 Aralık 2007
  Konu Sahibi : EU1
 13. EU1

  EU1 Guest

  ikili test daha önemli cnm o nasıl çıktı pekiiiiiii...ben hiç 3lü yaptırmamaıştım...ikili test ve ayrıntılı usg çok önemli
   
 14. 3 Aralık 2007
  Konu Sahibi : EU1
 15. tebessum77

  tebessum77 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.525
  Beğenildi:
  28
  Ödül Puanları:
  148
  Sonuç Kotü Değilki Canim Niye Canini Sikiyorsun?

  1/250 Den Daha Yüksek (mesela 1/200, 1/150 Gibi) çikarsa Risk Var Demektir Canini Sikma
   
 16. 19 Ocak 2009
  Konu Sahibi : EU1
 17. Elamtrak

  Elamtrak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2009
  Mesajlar:
  51
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba arkadaşlar bende 3 lü test yaptırdım benimde 1/116 çıktı doktor kesin aminiyosentez testi yaptırmamız gerektiğini söyledi çok üzüldük bu konuda bilgisi olna varsa bu değeri yorumlarmısınız
  kardelen
   
 18. 19 Ocak 2009
  Konu Sahibi : EU1
 19. Sui

  Sui Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2009
  Mesajlar:
  569
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  86
  1:318 ya da 1:116 ya da 1:3000 hiç risk yok ya da var demek değil. Riskin ne kadar olduğunu söylüyor sadece. İsterse 1:10000 çıksın sonuçta onbinde bir risk var ve eğer anne bundan endişe duyuyorsa amniyosentez yaptırabilir.

  1:200 üzerindeki risklerde amniyosentez önerilmesinin nedeni, amniyosentez sonrası düşük riskinin de ortalama olarak 200'de bir olması. Dolayısıyla iki riskin birbirine eşit olduğu bir nokta burası, eğer risk 1:200'ün üzerinde çıkarsa amniyosenteze bakalım bari de içimiz rahatlasın deniliyor.

  Üçlü testi tekrarlatmaktansa dörtlü test yaptırmanızı öneririm. Aynı haftalar içerisinde yapılıyor, üçlü teste ek olarak bir değere daha bakılıyor ve yalancı pozitif oranı (yani bebeğinizde bir şey yokken bir şey var deme riski) daha düşük. Üçlü testte bu oran oldukça yüksek (Yaklaşık %15), dolayısıyla üçlü test yaptıran her 6-7 anne adayından biri test sonucunda risk grubuna dahil oluyor ve bunların bir çoğuna amniyosentez yapılıyor. Oysaki bu şekilde amniyosenteze gönderilen her 100 anne adayının sadece 3-4 tanesinde gerçekten down görülüyor. Bu nedenle 3lü test zaten çok eleştirilen bir testtir.

  Bunun dışında 18. haftadan itibaren detaylı ultrasona gidebilir ve orada anomali takibi yapılmasını isteyebilirsiniz. Detaylı ultrason da down konusunda oldukça bilgi vericidir ve orada eğer problemli bir durum çıkarsa amniyosenteze gitmek için hala zamanınız olacaktır.

  Bence durumu doktorunuzla görüşün. İkili test yapıldı mı bilemiyorum, sadece 3lü test yaptırdığınız var sayımıyla hareket ettim.
   
  seren1986 bunu beğendi.