4,5 yaşında ingilizce eğitimi gerekli mi?

Konusu 'Anaokulu & Okul Öncesi Eğitim' forumundadır ve yelisss tarafından 11 Ekim 2009 başlatılmıştır.

11 Ekim 2009
    Konu Sahibi : yelisss
  1. yelisss

yelisss Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşlar...
    4,5 yaşında bir çocuğum var.meb bağlı özel bir anaokuluna gidiyor.dün veli toplantısında.velilerden biri öğretmen tutup ingilizce dersi alınması gibi bi öneri attı ortaya.bende türkçemizi bile doğru düzgün konuşamayan çocuklarımız var.bu sene çokta gerekli olduğunu düşünmüyorum belki seneye olabilir.dedim.bir kaç veli de benimle aynı görüşte.bana mantıklı gelmesede oylamada herkes kabul edince mecburen bende kabul ettim.ing eğitimine karşı değilim günümüzde gerçekten gerkli.ama içim hiç rahat değil.gamyoncuiremsu4,5-5 yaşlarındaki bir çocuğa çok fazla sorumluluk yüklüyoruz gibime geliyor.:çok üzgünüm:
    sizce endişelerim gereksiz mi?

2. 11 Ekim 2009
  3. MeDuSa

MeDuSa Guest

Bencede bu yaşta kendi dilini bile doğru düzgün konuşamayan çocuklara ingilizce eğitimi vermek için çok erken...
    Tamam önemli bir dil herkes bilmeli ama bu kadar abartı da fazla..

4. 11 Ekim 2009
  5. yelisss

yelisss Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    meb gerekli görseydi mutlaka müfredata koyardı diye düşünüyorum.yanlış mıyım?

6. 11 Ekim 2009
  7. EU2

EU2 Guest

bencede haklısın cnm yani meb akıl edememişte onlarmı etmiş ?
    meb o yastaki cocuk ne alabilirse onu uygun gorup duzenleme yapıyor ....

bence senle hemfikir olan arkadaslarınla sivrilmeniz ve bastırmanız lazım ..

adı ustunde ana okulu derslik okul degilki ...

kuccuk cocuga o kadar yuk yuklenmez ...

8. 11 Ekim 2009
  9. Zepp

Zepp Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    146
    Bence yanlis dusunuyorsunuz
    gecen gun bizim de veli toplatim vardi orada da soylendi ve ben kesinlikle istedim ..ki benim cocugum biliyor az cok (malum yurtdisinda buyudu )
    zaten konusma dili degil arkadaslar
    temel alacaklar bu cok iyi
    malesef ing. dunya da gecerli bir dil ve herkes bilmeli ...

endisenizi anliyorum ama cocuklarimiz canavar gibi : ) verilen herseyi alirlar buna inanin ...
    cocuklarimiza guvenelim nolur

10. 11 Ekim 2009
  11. chess

chess Guru Editor

Beğenildi:
    32.105
    Ödül Puanları:
    463
    bu sadece oyun gibi olacaktır, zaten anaokullarında çocuklara hiçbi konuda baskı yapılmaz, yani extra sorumluluk gibi bişey olmaz bence, oyun oynar gibidir, belki bu sayede aileler çocuklarındaki dil öğrenme yeteneğini keşfeder, yanlış bişey olduğunu düşünmüyorum, ilgilenmeyen çocuğa zorla öğretecek halleri yok sonuçta, ama ilgilenirse çocuklar ne ala
    dünde bizim veli toplantımız vardı, biz bu tip bi öneri sunulmadı ama sunulsaydı kabul ederdim.

Son düzenleme: 11 Ekim 2009
  12. 11 Ekim 2009
  13. KiymiziAba

KiymiziAba Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    4.5 yaşında ingilizce
    5.5 yaşında almanca
    6.5 yaşında fransızca
    7.5 yaşında arnavutca
    8.5 yaşında çince
    ..
    .
    .
    .
    .
    20 yaşında Türkçe

sen doğru düşünüyorsun

çocuk çocukluğunu yaşayamadan sırtına bir sürü sorumluluk yüklenmemeli :eek:lmaz:

14. 11 Ekim 2009
  15. chess

chess Guru Editor

Beğenildi:
    32.105
    Ödül Puanları:
    463
    arkadaşlar alt tarafı kedi resmi gösterip cat, köpek resmi gösterip dog derler 5 yaşındaki çocuğa şekspir okutcak halleri yok, seçmeli bi ders olacağı içinde istemiyorum dersiniz çocuğunuz o derse girmezyerimseniben

16. 11 Ekim 2009
  17. KiymiziAba

KiymiziAba Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    çocuk daha doğru düzgün kendi dilini konuşamazken ne gerek var köpeğin dog olduğunu öğrenmesinde

çocuk o yaşta, paylaşmayı,arkadaş edinmeyi, arkadaşlarıyla iyi geçinmeyi.... öğrenmeli

bunları bi sağlamladıktan sonra sıra yabancı dile gelsin

sanki herşey tamam yabancı dilimiz eksik :eek:lmaz:

ebeveynler çocuklarıyla ilgilenmeye başladıkça özel sektör iyiden iyiye saçmalamaya başladı

18. 11 Ekim 2009
  19. chaiga

chaiga Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    cnm senden bunu duyduğuma inan çok şaşırdım.. çünkü bi çocuğun yabancı dili öğrenebilmesi için en uygun yaşlardır bunlar.. çocuk dil gelişimini bu yaşlarda geliştirip tamamlamaya başladığı için duyduğu yabancı kelimeleride belleğine kaydeder ve bunları unutmasıda çok zordur..bu bakımdan şart olmasada bence çok yararlı bişey olmuş..dvletin aklına gelip gelmemesi konusunada hiç girmeyelim isterseniz.. navb cim sen bu kısmını çok iyi anladın tahminimce:sinifsinif: